6

Recenzja Colorovo CityTab Supreme 8″. Niedrogi tablet z Windows 8.1 oraz Office 365

Colorovo CityTab Supreme 8"Od początku grudnia miałem okazję testować tablet internetowy Colorovo CItyTab Supreme 8″, który można kupić w trzech różnych wersjach – standardowa, z wejściem HDMI oraz wbudowanym modemem 3G. Ja miałem okazję testować tą pierwszą i muszę przyznać, że coraz bardziej przekonuje się do tabletów z Windowsem. Testowany Colorovo CityTab Supreme 8″ w praktyce wypadł bardzo dobrze, ale po kolei…

Do tej pory marka Colorovo, należącą do firmy ABC DATA, proponowała swoim klientom niedrogie i funkcjonalne tablety oraz smartfony z systemem operacyjnym Android. Teraz przyszedł czas na tablety z Windows, a dokładniej na serię urządzeń Colorovo CityTab Supreme 8″. Klienci, którzy kupią ten model urządzenia mogą liczyć na taki sam zestaw gadżetów. W eleganckim, czarnym opakowaniu użytkownik otrzyma tablet, ładowarkę sieciową, kabel microUSB oraz instrukcję obsługi. Standardowy zestaw gadżetów – jedynie czego mi brakuje to etui ochronnego, ale obecnie na rynku jest sporo tego typu sprzętu i to w korzystnych cenach.

Konstrukcja plastikowa z szkłem na przodzie, ale i przypominająca książkę

W ostatnim czasie miałem okazję testować kilka tabletów, które swoją konstrukcją również przypomniały książki. Był to tablet od Tesco – Op3n Dott oraz ASUS FonePad 7. I w tym przypadku również tak jest. Sam producent raczej poleca używanie sprzętu w pozycji pionowej. Skąd ten wniosek? Umiejscowienie przycisku Windows tak sugeruje, przynajmniej mi. I szczerze powiedziawszy, Colorovo CityTab Supreme 8″ lepiej wygląda, gdy trzymamy go jak książkę.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Sama konstrukcja jest dobrze spasowana – wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Ponadto nic nie trzeszczy podczas nacisku. Jest to możliwe dzięki zastosowanym podzespołom. Przód tabletu chroniony jest szkłem, tak aby wyświetlacz nie można było tak łatwo uszkodzić. Z kolei tył został wykonany z tworzywa sztucznego. Całość prezentuje się przyjemnie dla oka, ale właśnie na tyle czasami zostają smugi po palcach. Na tej samej powierzchni widnieje jeszcze logo producenta, serii tabletów oraz Intel, ale to nie koniec. Użytkownik do dyspozycji ma jeszcze aparat fotograficzny o matrycy 2 Mpix. Obiektyw znajduję się na górnej część tylnego panelu, który swoją drogą jest delikatnie schowany. Z kolei na dole można znaleźć dwa głośniki. Natomiast na prawym boku zaimplementowano regulację głośności, klawisz zasilający oraz wejście microSD. U góry jest port jack 3.5, a na dole – microUSB.

Colorovo CityTab Supreme 8"

8-calowy wyświetlacz IPS

Jednym z najważniejszych elementów w tablecie jest dotykowy wyświetlacz o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280×800 pikseli. Ekran wykonany jest w technologii IPS, co, przynajmniej na papierze, zapewnia dobry kontrast kolorów oraz szerokie kąty widzenia. W praktyce wyświetlacz jest czytelny nawet na dworze, w słoneczne dni. Kolory mają prawidłowo odwzorowane barwy i są po prostu „żywe”. Nie ma efektu mgły – ikony oraz czcionki są wyraźne. Z powodzeniem można przeczytać dowolny tekst, ale także obejrzeć film, czy odpalić grę. Grafika jest przetwarzana prawidłowo, a odpowiada za to karta Intel Graphics HD. Zastosowany panel dotykowy nie sprawia problemów – za każdym razem wybrana funkcja się uruchamiała. Samo redagowanie treści też było bezkonfliktowe, ale gdy za szybko klikaliśmy, to czasami tablet gubił pojedyncze znaki.

Colorovo CityTab Supreme 8"

System operacyjny Windows 8.1 z pakietem Office 365

Obecnie na rynku jest więcej tabletów z Androidem, ale Windows 8.1 zyskuje na znaczeniu. Producenci coraz częściej decydują się na produkcję urządzeń z platformą Microsoftu, ale i nie ma się co dziwić, ponieważ sam system operacyjny Windows 8.1 działa bardzo dobrze. Podczas testów mogłem zainstalować dowolne treści z Windows Store. Nie było żadnych kłopotów z kompatybilnością. I nigdy nie zdarzyło się, aby system się zawiesił, choć czasami zwalniał. Ale tylko w przypadku kiedy miałem za dużo programów uruchomionych w tle.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Na pewno ciekawym dodatkiem jest roczna licencją na pakiet biurowy Office 365, który pozwala na pracę z dokumentami w formacie Worda, Excela oraz PowerPointa. Nie ważne jak duży jest plik. Podczas użytkowania tych aplikacji mogłem tworzyć nowe dokumenty, ale również modyfikować już istniejące. Ta funkcja jest szczególnie przydatna kiedy pracujecie na plikach Office.

Komunikacja w tym modelu ograniczona, ale jest WiFi, microUSB oraz Bluetooth 4.0

Testowany Colorovo CityTab Supreme 8″ jest standardową wersję tego modelu. W sprzedaży, jak już wspominałem, jest model z 3G oraz z portem mini HDMI. W tym sprzęcie mamy podstawową gamę łączności, która jednak wystarczy przeciętnemu użytkownikowi. Najważniejsza jest karta sieciowa WiFi (802.11 b/g/n), która pozwala na podłączenie się do dowolnego punktu dostępowego. Wystarczy raz zapisać router, a potem połączenie będzie odbywało się automatycznie. A jak z stabilnością? Nie mam większych zastrzeżeń – nie przerywało transmisji danych.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Jeśli chodzi o port microUSB 2.0 to pozwala on na podłączenie tabletu do innego urządzenia, komputera. W ten sposób kopiowanie plików jest szybkie i bezkonfliktowe, ponieważ tablet wykrywany jest jako osobny dysk twardy. Z kolei moduł Bluetooth w wersji 4.0 pozwala na podłączenie z dowolnym zestawem słuchawkowym oraz innym sprzętem. Trzeba pamiętać, aby nie oddalać się na więcej niż 10 metrów.

Jakie podzespoły zapewniają prawidłowe funkcjonowanie?

Colorovo CityTab Supreme 8″ to sprzęt o specyfikacji, która na pewno „nie powala na kolana”, ale pozwala na sprawne funkcjonowanie wszelkich funkcji. Prawidłowe działanie systemu oraz samego sprzętu zapewnia 4-rdzeniowy procesor Intel Atom Z3735E o częstotliwości taktowania zegara od 1,33 GHz do 1,83 GHz oraz 1 GB RAM. Pamięci operacyjnej mogłoby być nieco więcej, bo czasami, przy kilku programach, tablet delikatnie się zawieszał – brakowało mu RAMu do przetwarzania danych. Za prawidłowe wyświetlanie grafiki odpowiada karta Intel Graphics HD.

Na wszelkie dane oraz aplikacje zarezerwowano 16 GB, ale faktycznie dla użytkownika jest dostępnych nieco ponad 5 GB, co jest naprawdę małym wynikiem. Jednak możemy spać spokojnie – w tablecie jest slot microSD.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Multimedialne funkcje

Nie jest to typowa multimedialna „zabawka”, ale z powodzeniem uruchomimy na nim gry, filmy oraz aplikacje. Podczas testów zainstalowałem kilka gierek i z żądną nie było kłopotów – obraz oraz akcja nie zawieszała się w żaden sposób. Chyba, że w tle było uruchomionych kilka programów. Wtedy z wydajnością był mały kłopot. Filmy można uruchamiać zarówno z YouTube, jak i z dysku.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Użytkownik do dyspozycji ma również dwa aparaty fotograficzne o matrycy 2 Mpix. Jeden jest umieszczony z tyłu obudowy, a drugi z przodu. Szczególnie przydatna jest przednia kamera, która pozwala na przeprowadzanie rozmów. Nie radzę korzystać z aparatu na co dzień, ponieważ jakość zdjęć jest naprawdę słaba. To rozwiązanie możemy traktować tylko i wyłącznie jako dodatek, który przyda się przy dobrych warunkach oświetleniowych.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Akumulator na kilka godzin pracy

Colorovo CityTab Supreme 8″ wyposażony jest w akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4300 mAh. W praktyce, ogniwo pozwala na kilka godzin intensywnej pracy. Kiedy korzystałem z Colorovo CityTab Supreme 8″ po kilkanaście/kilkadziesiąt minut dziennie, to ładowałem go średnio co kilka dni.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Colorovo CityTab Supreme 8″. Co oferuje tablet z Windowsem za 500 zł?

Marka Colorovo przygotowała trzy wersję tego samego tabletu, ale jedynie z delikatnie zmienioną specyfikacją. Ja do testów otrzymałem standardową wersję CityTab Supreme 8″. I jak ten sprzęt wypadł podczas 3-tygodniowycht testów? Otóż nie mam większych zastrzeżeń, ale czasami nieco spowalniał. Na pewno nie jest to najwydajniejszy tablet z Windowsem, ale z powodzeniem można go użyć na uczelni, czy w pracy. W każdej chwili będziemy mieć dostęp do najważniejszych plików, a ponadto uruchomimy ulubioną gierkę, czy obejrzymy film.

Colorovo CityTab Supreme 8″. Najważniejsze funkcje:

  • 8-calowy wyświetlacz IPS, 1280×800 pikseli,
  • Windows 8.1,
  • Office 365,
  • 4-rdzeniowy procesor Intel Atom Z3735E o taktowaniu od 1,33 Ghz do 1,83 GHz, Intel Graphics HD,
  • 1 GB RAM, 16 GB wbudowanej, 1TD w OneDrive, slot microSD,
  • WiFi, Bluetooth, microUSB 2.0, jack 3.5 mm,
  • akumulator litowo-polimerowy 45000 mAh,
  • 2x aparat 2 Mpix,
  • wymiary: 200 × 139 × 8,3
  • aga: 370 g.

Colorovo CityTab Supreme 8″. Galeria zdjęć

Colorovo CityTab Supreme 8"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz