0

Recenzja FRITZ!Powerline 540E. Prosty i wydajny powerline dla każdego

FRITZ!Powerline 540E logoOczywiście przyzwyczaiłem, że na blogu o tabletach czytanie recenzja tabletów, a czasami nieco inny sprzęt elektroniczny, a tu nagle wyskakuje z powerline i możecie mieć wątpliwości. Ale ja po prostu byłem już tak załamany routerem od mojego dostawcy Internetu, że potrzebowałem alternatywy. Padło na urządzenie FRITZ!Powerline 540E, które miałem możliwość otrzymania do testów, więc nie wahałem się ani chwili. I czy tego żałuje? Nie, to była chyba jedna z moich najlepszych decyzji…

FRITZ!Powerline 540E zestaw

Zestaw skromny, ale niepotrzebny jest większy

Każdy klient, który zdecyduje się na zakup FRITZ!Powerline 540E niech się nie nastawia na niespotykaną ilość gadżetów, dodatków od producenta. Firma AVM postawiła tylko na potrzebne dodatki i nic więcej. Według mnie to słuszna decyzja, ale do rzeczy… W opakowaniu urządzenia umieszczony jest powerline, czyli urządzenie, do którego trzeba podpiąć router oraz drugi komponent, który rozszerzy zasięg domowej sieci bezprzewodowej. Ponadto są jeszcze dwa kable z wejściem Ethernet, które przydadzą się podczas instalacji FRITZ!Powerline 540E.

FRITZ!Powerline 540E dwa urządzenia

Dziecinnie prosta konfiguracja

Nie jestem wielkim specjalistą od sieci komputerowych. Oczywiście umiem skonfigurować router i zabezpieczyć sieć, ale nie wiedziałem, czy sobie poradzę z prawidłowym skonfigurowaniem powerline. Ale okazało się to banalnie, wręcz dziecinnie proste. Po rozpakowaniu pudełka główny powerline FRITZ!Powerline 540E podpiąłem kablem Ethernet do routera, a drugi powerline podłączyłem w drugim pokoju do gniazdka elektronicznego. Sieć domowa była od razu dostępna i można było do niej podłączać urządzenia. Nie musiałem konfigurować połączenia, a dostęp do Internetu był dostępny od razu, bez komplikacji. Hasło jest zapisane na obudowie FRITZ!Powerline 540E. Ja musiałem odłączyć sprzęt od gniazdka, aby je odczytać. Co najważniejsze prędkość przeglądania oraz pobierania plików znacznie wzrosła – w speedtest.pl było to o kilka MB więcej przy ściąganiu i średnio o 1,5 MB więcej przy wysyłaniu. Ponadto ani razu połączenie nie zostało zerwane, zresetowane. Po prostu wszystkie bolączki po prostu minęły.

FRITZ!Powerline 540E-1

Internet w gniazdku

Dzięki podłączeniu mniejszego powerline marki Fritz do gniazdka elektrycznego mamy do dyspozycji sieć internetową w kolejny pokoju. Urządzenie ma wbudowany port Ethernet, który pozwala na podłączenie dowolnego sprzętu elektronicznego za pomocą zwykłego kabla internetowego. Fritz!Box „pobiera” Internet z gniazdka i w ten sposób po podpięciu kabla na laptopie, czy telewizorze jest dostępny Internet. W praktyce działa to bez zarzutu – połączenie nie przerywa, transmisja danych jest szybsza niż przez WLAN.

FRITZ!Powerline 540E wtyczka

Panel sterowania

Oczywiście testowane urządzenie FRITZ!Powerline 540E posiada specjalnie przygotowany panel sterowania wszystkim funkcjami. Aby dostać się do ustawień należy wpisać w okienku przeglądarki http://192.168.178.2 lub http://fritz.powerline. W większości przypadków od razu uruchamiała mi się specjalnie przygotowana strona przez AVM. Ale miałem także przypadki, że za żadne skarby nie chciało mi się połączyć z tymi adresami. Nie wiem naprawdę jak był tego powód.

FRITZ!Powerline 540E porty LAN

Po zalogowaniu mamy do dyspozycji mnóstwo opcji, m.in. nazwa sieci, hasło, dodatkowe zabezpieczenia i funkcje. Cały panel dostępny jest w języku polskim, co jest bardzo dobrą informacją. Nie trzeba być specjalistą, aby znaleźć interesujące nas funkcje.

FRITZ!Powerline 540E port Security i LAN

FRITZ!Powerline 540E, czyli zaawansowana i wydajna sieć domowa (i nie tylko) za 399 zł

Firma AVM, właściciel marki Fritz!, oferuje kupno urządzenia FRITZ!Powerline 540E w dwóch różnych wersjach. Za mniej niż 300 zł kupimy sam powerline, a w przypadku dołożenia jeszcze 100 zł mamy cały zestaw -z drugim powerline. Ja zdecydowanie polecam kupno tej drugiej odmiany, ponieważ jest to znacznie funkcjonalniejsze rozwiązanie. Niewiele droższe, a pozwala na stworzenie wygodniej i bardziej zaawansowanej sieci domowej, ale także z powodzeniem możemy go zastosować we firmie. FRITZ!Powerline 540E to przede wszystkim większe bezpieczeństwo danych, szybsze działanie sieci, a także błyskawiczne podłączenie urządzeń peryferyjnych.

Chyba najlepszą rekomendacją będzie fakt, że po testach urządzenie nadal mi służy. Obecnie nie wyobrażam sobie mojej sieci domowej bez powerline od AVM. Z FRITZ!Powerline 540E praca stała się po prostu wydajniejsza i bezawaryjna!

Otabletach.pl. Warto kupić

FRITZ!Powerline 540E. Najważniejsze funkcje, dane techniczne:

  • FRITZ!Powerline rozszerza zasięg sieci domowej i łączy z nią oddalone urządzenia poprzez WLAN oraz 2 porty Fast Ethernet.
  • Smartfony, tablety i urządzenia multimedialne mogą być w prosty sposób połączone z siecią domową,
  • 2 porty FAST Ethernet (100 Mbit/s) pozwalają na podłączenie komputerów stacjonarnych, drukarek, systemu hi-fi, odtwarzaczy Blu-ray i innych urządzeń do sieci lokalnej,
  • prędkość transmisji poweline z transferem nawet do 500 Mbit/s,
  • szyfrowanie kluczem AES 128-bit,
  • powerline można przyłączyć w prosty sposób za naciśnięciem jednego przycisku,
  • Urządzenie natychmiast gotowe do pracy: brak konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania,
  • obsługa za pomocą interface użytkownika (pod adresem http://192.168.178.2 http://fritz.powerline lub po podłączeniu do FRITZ!),
  • istniejąca sieć domowa może być w prosty sposób przedłużona za pomocą sieci elektrycznej oraz WLAN,
  • WPS (Wi-Fi Protected Setup)- prosta i bezpieczna konfiguracja za pomocą jednego przycisku.

FRITZ!Powerline 540E. Galeria zdjęć

FRITZ!Powerline 540E

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz