0

Recenzja Manta MA424. Jak smartwatch za 290 z sprawuje się w praktyce?

Manta MA424

Manta MA424

W ostatnim okresie trwa wielki boom na smartwatche, czyli inteligentne zegarki. Podobnie swojego czasu było z tabletami, ale w tej chwili rynek się uspokoił. Elektroniczne zegarki można sparować z tabletami, więc dlatego postanowiłem sprawdzić w praktyce smartwatch Manta MA424. Jest to pierwszy inteligentny zegarek z logiem Manta na obudowie, więc może nie być najlepszych lotów, bo pierwsze generacje (obojętnie jakiego sprzętu) przeważnie nie są najlepsze. Zegarek Manta MA424 wyceniono na 299 zł, a czy jest wart tej ceny?

W małym, przezroczystym opakowaniu standardowy zestaw gadżetów


Inteligentny zegarek Manta MA424
oferowany jest w małym opakowaniu, które od góry jest przezroczyste. W ten sposób od razu widać urządzenie Manty. A co znajdziemy w środku? Oprócz testowanego smartwatcha, klient może liczyć na kabel microUSB z nieco dłuższą wtyczką (konstrukcja zegarka tego wymaga), przejściówkę na microUSB oraz kilka papierków. Nic więcej nam nie potrzeba.

Manta MA424

Konstrukcja, wykonanie, funkcjonalność

Zegarek Manta MA424 nie sprawia wrażenia solidnego sprzętu, ale i nie ma co tego oczekiwać od urządzenia za 299 zł. Cała konstrukcja została wykonana z tworzywa sztucznego, ale wydaje się być dobrze spasowana – nic nie trzeszczy podczas nacisku, nie odstaje. Ponadto wokół obudowy umieszczono tylko jeden przycisk oraz port. Jest to klawisz włączający zegarek, a także wejście microUSB do ładowania. Niestety zwykły kabel microUSB nie będzie się nadawał, ponieważ port jest nieco bardziej schowany w obudowie i styk microUSB musi być nieco wydłużony.

Manta MA424 microUSB klawisz zasilający

W funkcjonowaniu zegarka ważny jest także wyświetlacz. W tej sytuacji mamy do czynienia z 1,7-calowym ekranem o rozdzielczości 160×128 pikseli. Na pewno nie będziemy zachwyceni jakością i soczystością barw. Wyświetlacz w stu procentach spełnia swoje zadania informacyjna – czcionka i komunikaty są wyraźne, można je łatwo przeczytać, co najważniejsze.

Manta MA424  głośnik

Bluetooth do połączenia, konieczny Android

Testowany zegarek Manta MA424 jest kompatybilny z każdym urządzeniem, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.3 i wyżej. Niestety nie jest kompatybilny z smartfonami oraz tabletami z Androidem 4.2. Aby połączyć się z produktem Manta należy tylko wyszukać w drugim urządzeniu zegarek, a następnie sparować. Natychmiast oba sprzęty są ze sobą połączone i gotowe do pracy. Następnym razem wystarczy włączyć moduł Bluetooth w smartfonie lub tablecie, a natychmiast będą ze sobą sparowane – nic nie trzeba zatwierdzać.

Manta MA424 pedometr

Pedometr, czyli licznik kroków i kalorii

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem taką nazwą byłem nieco zaskoczony, bo według mnie pedometr brzmi dziwaczniej niż krokomierz. Ponadto sporo osób może nie wiedzieć to co jest. Zgadzacie się? Jednak nie o nazwę tutaj chodzi, a o funkcjonalność. A co to narzędzie oferuje w Manta MA424? Przede wszystkim liczy kroki, dystans oraz liczbę spalonych kalorii.

Aby pedometr (krokomierz) w Manta MA424 funkcjonował prawidłowo należy na początku wprowadzić własne ustawienia – płeć, wzrost, wagę, czy cel). Za każdym razem musimy tą opcję uruchamiać klikać po prostu start. Dopiero wtedy urządzenie zlicza przebyty dystans. Pedometr nie działa, tak jak w Samsung Gear 2 – nie odświeża danych w czasie rzeczywistym, ale wydaje mi się, że są to prawidłowe dane.

Manta MA424 wiadomość SMS

Powiadomienia, wiadomości i muzyka prosto z telefonu na ekranie zegarka

Testowany produkt umożliwia także wymianę informacji dotyczącą spisu połączeń, wszelkich powiadomień, czy odtwarzania muzyki na smartfonie za pośrednictwem zegarka. Manta MA424 po sparowaniu ma wszelki dostęp do wszystkich połączeń. Ponadto na ekranie Manty można także przeczytać wiadomość oraz odpisać. Ale niestety nie jest to najwygodniejsze, ponieważ litery są małe, ale mi się udało tego dokonać. Chociaż nie było to łatwe i raczej nie będę pisał „esek” z poziomu zegarka.

Jeśli chodzi o muzykę, to na ekranie Manty nie widać żadnych nazw utworów itp., a nasza nawigacja ogranicza się do regulacji głośności, przełączania muzyki oraz zatrzymanie utworu. A jak z jakością dźwięku? Szczerze myślałem, że będzie gorzej. Jednak nie wyobrażam sobie sytuacji, aby ktoś słuchał muzyki z poziomu zegarka.

Powiadomienia niestety nie chciały współgrać ze mną i moim smartfonem. Sparowałem Manta MA424 z LG F70 i wszystko działało prawidłowo oprócz powiadomień. Instalowałem dodatkowe aplikacje z Google Play, które miały tą funkcję uruchomić, ale niestety na nic się to zdało. Zegarek wyposażono w funkcję radia FM.

Manta MA424 pasek i mocowanie

Rozmowy przez zegarek? Ale oczywiście…

Testowany zegarek Manta MA424 charakteryzuje się także obecnością mikrofonu oraz głośnika. Dzięki temu jest możliwość rozmów telefonicznych za pośrednictwem Manty. Jakość dźwięku nie jest zła i na pewno nie będziemy mieć problemu z usłyszeniem drugiej osoby. Jedynie sam mikrofon nie jest najlepszych lotów. Aby rozmówca nas prawidłowo słyszał musimy mówić bardzo bliska zegarka, nie tak jak w Samsung Gear 2. Nie jest to wygodne i praktyczne…

Akumulator pozwala na kilka dni użytkowania

Zegarek Manta MA424 nie jest wielkich rozmiarów, więc i powierzchnia baterii nie jest za duża. Dlatego musi być wydajna i czy faktycznie tak jest? Ja nie mam większych zastrzeżeń – testowany egzemplarz musiałem ładować do kilka dni, ale nie używałem go przez całą dobę. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu wykorzystujemy funkcję dostępne w urządzeniu.

Manta MA424

Manta MA424. Polski zegarek za 299 zł. Czy warto go kupić?

Manta MA424 to pierwszy smartwatch w ofercie polskiej marki Manta, ale czy jest to sprzęt, za który warto zapłacić 299 zł? Otóż i tak i nie. Za tą cenę otrzymacie smartwatch z możliwością sprawdzenia godziny, wiadomości, odebrania połączenia, czy liczenia kroków. Są to funkcje, które działają bez większych zarzutów. Ale nie jest to najlepsze wykonanie i najciekawszy design jaki można spotkać wśród inteligentnych zegarków. A czy ja bym go po prostu polecił? Na pewno nie osobom, które na pierwszym miejscu stawiają design oraz solidność wykonania… Jeśli jednak poszukujecie standardowego i niedrogiego smartwatcha, to Manta MA424 może być dobrym wyborem.

Plusy:

  • pedometr,
  • możliwość odczytania i odpisania na SMS,
  • obsługa rozmów,
  • wyraźny wyświetlacz,
  • donośny dźwięk,

Minusy:

  • słaby mikrofon,
  • design,
  • słaba częstotliwość odświeżania kroków,
  • mało wyraźny dźwięk.

Manta MA424. Galeria zdjęć

Manta MA424

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz