0

Recenzja ART AS B-11. Mobilny głośnik Bluetooth z funkcją rozmów

ART AS B-11W ostatnim czasie miałem okazję użytkować już kilka mobilnych głośników, i to w różnych przedziałach cenowych. Najnowszy sprzęt to ART AS B-11. Jest to mobilny głośnik z funkcją rozmów telefonicznych, który nie kosztuje więcej niż 100 zł. Czy za taką kwotę można kupić funkcjonalny głośnik do sparowania z tabletem lub smartfonem? Wydaje mi się, że ART AS B-11 spełnia podstawowe kryteria.

ART AS B-11 zestaw

Standardowy zestaw gadżetów

Przy zakupie głośnika ART AS B-11 nie ma co liczyć na setki dodatków. Sprzęt otrzymujemy w przezroczystym, plastikowym opakowaniu. Dzięki temu Klient od razu może ocenić design urządzenia patrząc na „żywy” egzemplarz, a nie na zdjęcie na pudełku. Po rozpakowaniu okazało się, że ART dołącza do zestawu kabel microUSB (do ładowania), przewód z dwoma końcówkami jack 3.5 mm oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Jedynie czego mi brakuje to etui, który zabezpieczył by głośnik przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu. Choć konstrukcja ART AS B-11 wydaje się być solidna.

Solidna konstrukcja

Głośnik ART AS B-11 jest wykonany w formie prostopadłościanu z charakterystycznymi nacięciami. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie i muszę przyznać, że przypadło mi do gustu. Są to różne kształty, głównie kwadraty i prostokąty, ale całość prezentuje się naprawdę przyjemnie dla oka. Ale w sumie o gustach się nie dyskutuje. Obudowa głośnika ART AS B-11 jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego, ale nie uznałbym tego za wadę. Konstrukcja wydaje się solidna i dobrze spasowana. Nie ma mowy, aby pod naciskiem coś trzeszczało. Moim zdaniem ART AS B-11 wytrzyma nie jeden kontakt z podłożem, a niesprzyjające warunki nie są dla niego wielką przeszkodą – oczywiście w granicach rozsądku, bo sprzęt nie spełnia oficjalnie żadnych norm odpornościowych.

ART AS B-11

Na obudowie nie ma zbyt wielu przycisków i portów. U góry głośnika są trzy klawisze – regulacja głośności oraz do obsługi rozmów telefonicznych. W praktyce spisują się bez zarzutu – nie trzeba ich mocno wciskać, a wyczuwalny skok działania ułatwia ich użytkowanie. Choć w przypadku regulowania dźwięku należy przyciski trzymać, a nie wciskać. Z kolei z tyłu jest port microUSB, jack oraz przełącznik zasilania. Z przodu urządzenia widnieje napis Bluetooth oraz dwa główne głośniki stereo. Po ich bokach są także następne dwa, ale są słabe widoczne i trzeba się przyjrzeć. Nie zdziwię się, jak to są tylko atrapy, albo tzw. „cykacze”. W lewym dolnym rogu jest także dioda sygnalizująca obecny stan pracy.

ART AS B-11 przyciski funkcyjne

ART AS B-11 microUSB, jack 3.5 mm

Głośnik ART AS B-11 pewnie trzyma się na powierzchniach płaskich, ponieważ na dole są cztery podkładki antypoślizgowe. W praktyce spełniają swoje zadanie bardzo dobrze. Nie ma mowy, aby ART „tańcował” po blacie. Ponadto „odbierają” na siebie drgania spowodowane efektami muzycznymi.

ART AS B-11 podkładki antypoślizgowe

ART AS B-11

Bezkonfliktowe i szybkie parowanie

Głośnik ART AS B-11 wyposażony jest w moduł łączności Bluetooth 3.0. Choć to nie jest najnowsza wersja Bluetooth, to w niczym nie przeszkadzała ona w codziennym użytkowaniu. Podczas testów wielokrotnie parowałem głośnik z wieloma urządzeniami (smartfonami, tabletami, laptopami) i nigdy nie było żadnych kłopotów. Nie ma mowy, aby odmówiło połączenia, bądź można było mieć zastrzeżenia do stabilności. Śmiało można przejść z jednego pokoju do drugiego z smartfonem zostawiając głośnik, bez obawy, że dźwięk przestanie lecieć. Oczywiście do dyspozycji jest także port jack 3.5 mm.

ART AS B-11 przód

Wyraźny, dobrej jakości dźwięk, ale bez efektu „łał”

To zdanie chyba najlepiej opisuje zdolności muzyczne ART AS B-11. Dwa głośniki, o mocy 6 W, pasmie przenoszenia 90Hz-18KHz oraz czułości 96 dB, gwarantują przyzwoitej jakości dźwięk, choć nie zostałem „powalony” na kolana. Podczas testów naprawdę wiele plików muzycznych odsłuchałem i jedne wypadały lepiej, drugie gorzej. Dźwięk wydobywający się z głośników jest „bogaty” w efekty muzyczne. Można usłyszeć niskie, wysokie tony, a także bass, choć czasami nie brzmiał on tak jakbym tego oczekiwał.

ART AS B-11 Bluetooth

Nie jestem wielkim specjalistom muzycznym, nie znam się na fachowych określeniach, ale ja mogę Wam napisać tylko moje zdanie. A jest ono następujące. Głośnik ART AS B-11 z powodzeniem można zabrać na domówkę, na grilla, czy pod namiot. Na pewno będziecie się przy nim dobrze bawić, a muzyka nie będzie słyszana tylko w okolicy 3 metrów. Raczej bałbym się co na moją muzykę powiedzieli by sąsiedzi w namiocie obok 🙂

ART AS B-11

Mobilny głośnik z funkcją rozmów? Proszę bardzo

Dużym atutem testowanego głośnika jest możliwość przeprowadzania rozmów telefonicznych bez konieczności odłączania telefonu od ARTa. Na obudowie umieszczono przycisk do obsługi połączeń i to jest wszystko. Jakość rozmów jest przyzwoita. Osobę, z którą rozmawiamy słuchać oczywiście bardzo dobrze, głośno i wyraźnie, a jak jest z naszym głosem? Mikrofon umiejscowiony w głośniku ART AS B-11 spisuje się przyzwoicie. Choć czasami musiałem powtarzać słowa, to w większości przypadku rozmówca nie narzekał na jakość.

ART AS B-11 głośnik

Głośne dźwięki systemowe

Choć to może zabrzmieć dziwnie, to chyba największym mankamentem tego urządzenia są zbyt głośne komunikaty systemowe, np. o włączeniu. Nie można ich w żaden sposób regulować, a gdy otoczenie jest całkowicie wyciszone, to taki nagły głos naprawdę może wystraszyć. Po raz pierwszy zdarzyło się, że podskoczyłem na krześle. Firmo ART, może w następnej edycji nieco ciszej się da? 🙂

ART AS B-11 opakowanie

Akumulator o pojemności 1200 mah

Testowany głośnik ART AS B-11 może się pochwalić ogniwem litowo-jonowym o pojemności 1200 mAh, który według producenta powinien grać przez 10 godzin bez przerwy. Natomiast czas ładowania wynosi 3 godziny. Ja nie stałem z zegarkiem w ręku i nie liczyłem faktycznego czasu, ale dane producenta wydają się zbliżone do faktycznych. Podczas testów wielokrotnie podczas całego dnia pracy, głośnik towarzyszył mi i grał przez cały dzień. Oczywiście nie było to 10 godzin, ale na pewno w okolicach 8. Za każdym razem akumulator wytrzymywał i na wieczór podłączałem go pod ładowarkę. Choć przy niskim poziomie naładowania, jednoczesne ładowanie i odtwarzanie muzyki nie wchodzi w grę.

ART AS B-11

Podsumowanie, czyli czy warto kupić ART AS B-11?

Firma ART wyceniła mobilny głośnik ART AS B-11 na 80-100 zł i moim zdaniem jest to bardzo dobra cena. W tej kwocie ciężko będzie znaleźć ciekawszy sprzęt do odtwarzania muzyki, który byłby solidny, można by go sparować z smartfonem i tabletem, a także pozwala na słuchanie muzyki w przyzwoitej jakości.

Otabletach.pl. Warto kupić

ART AS B-11 – Plusy:

 • solidna obudowa,
 • dobry stosunek ceny do obudowy,
 • oryginalna stylistyka,
 • dźwięk przyzwoitej jakości,
 • stabilne połączenie,

ART AS B-11- Minusy

 • zbyt głośne komunikaty głosowe,

ART AS B-11. Najważniejsze funkcje:

 • Moc R.M.S.: 6 W,
 • Pasmo przenoszenia: 90Hz-18KHz,
 • Czułość: 96 dB,
 • Wyjście słuchawkowe: Tak,
 • Wejście audio: Tak,
 • Zasilanie: Bateria,
 • Inne cechy: Bluetooth v3.0; Bateria 1200mAh (do 10h),
 • Inne cechy: Dzięki wbudowanemu mikrofonowi, możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych,
 • Gwarancja: 24 miesiące.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz