0

Recenzja AVM FritzBOX! 3490. Router do domu i pracy

AVM FritzBOX! 3490Przez ostatni miesiąc miałem okazję użytkować w mojej sieci domowej router firmy AVM, a dokładnie jest to router FritzBOX! 3490. Jest to sprzęt, który z powodzeniem można wykorzystać nie tylko w środowisku domowych, ale także w pracy. FRITZ!Box 3490 to router wyposażony w modem VDSL będący rozwiązaniem dla połączenia z Internetem wszystkich komputerów, smartfonów i tabletów. Najszybsze połączenie wszystkich urządzeń jest zagwarantowane dzięki podwójnej sieci bezprzewodowej WLAN AC 1300 Mbit/s oraz N 450 Mbit/s wraz z 4 portami Gigabit LAN oraz 2 portami USB 3.0.

Co Klient otrzyma przy zakupie?

Router AVM FritzBOX! 3490 nie należy do najmniejszych produktów, więc i jego opakowanie jest słusznych rozmiarów. W klasycznym, dla AVM, opakowaniu umieszczono omawiany router, dwa kable sieciowe, zasilacz oraz instrukcję obsługi. Jednak ten ostatni jest zbędny, bo interfejs routera jest banalnie prosty i nie potrzebujemy pomocy.

AVM FritzBOX! 3490

Banalna konfiguracja

Z pewnością sporo osób może się bać, że podobała sobie z konfiguracją tak zaawansowanego sprzętu – tyle portów, technologii itp. Inżynierowie AVM zadbali oto, aby każdy poradził sobie z zaprogramowaniem dostępu do Internetu – nie ważne z czego korzysta, czy to kablówka, czy Orange.

Warto dodać, że jeśli chcemy skonfigurować Internet z kablówki należy skorzystać z portu LAN1. Niestety w ten sposób jesteśmy pozbawieni jednego portu LAN, który można by wykorzystać do podłączenia innego sprzętu. Oczywiście w domu nie mamy tyle urządzeń peryferyjnych, ale już w pracy na pewno.

Ja w swoim domu mam Internet od Netii i muszę przyznać, że konfiguracja była naprawdę dziecinnie prosta. Wystarczyło wpisać nazwę dostawy (ja wpisałem Netia, nic nie miałem do wyboru), a następnie nazwę użytkownika oraz hasło. Potem czekamy jedynie 30 sekund i od razu mamy dostęp do Internetu.

Gwarantuje Wam, że każdy sobie poradzi z konfiguracją routera – nawet laik. Nie lękajcie się 🙂

Stabilne i szybkie WiFi

W routerze bardzo ważna jest kwestia zasięgu, szybkości oraz stabilności połączenia sieci WiFi. I testowany sprzęt AVM FritzBOX! 3490 zapewnia, że nikt na sieć domową nie będzie narzekał. Produkt charakteryzuje się 6 wbudowanymi antenami wraz z wsparciem Dual Wireless AC + N, dzięki temu w moim domu miałem WiFi w każdym miejscu. Fabryczny modem Netii przegrywa w przedbiegach. Dostęp do WiFi miałem również na dworze, na schodach (przed domem) co do tej pory było niemożliwe.

AVM FritzBOX! 3490

Połączenie jest stabilne i podczas miesiąca użytkowania nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby nagle smartfon, komputer, czy tablet nie miał dostępu do Internetu. Nie musiałem go także resetować, bo nagle nie było Internetu, co zdarzało mi się w fabrycznym routerze Netii. Co ważne, AVM FritzBOX! 3490 zapewnia także szybszy transfer danych, ale nie ma się co dziwić, bo charakteryzuje się wydajniejszymi technologiami.

AVM FritzBOX! 3490

AVM FritzBOX! 3490 – niestandardowe funkcje

Testowany router AVM FritzBOX! 3490 wyróżnia się technologiami oraz możliwościami, które nie są dostępne w standardowym sprzęcie tego typu. W ustawieniach można zdefiniować sieć, która będzie użytkowana przez gości – ustalamy osobną nazwę oraz hasło. Wtedy mamy pewność, że obce osoby nie będą korzystały z tej samej sieci i nie będą mieć dostępu do danych.

AVM FritzBOX! 3490

W ustawieniach można również definiować profile dostępu dla każdej osoby zalogowanej do sieci, w tym można dany sprzęt całkowicie zablokować.

AVM FritzBOX! 3490

Dostęp do naszej sieci z każdego miejsca na ziemi

Usługa MyFRITZ! firmy AVM pozwoli ci połączyć się z urządzeniem FRITZ!Box z dowolnego miejsca na świecie w wygodny i bezpieczny sposób. Dotrzesz do plików zapisanych we FRITZ!NAS, listy ostatnich połączeń i wiadomości nagranych na automatycznej sekretarce. A to wszystko dzięki aplikacji MyFRITZ!App także przez smartfona i tablet. Oczywiście na samym początku trzeba zarejestrować konto. Sam dostęp do danych jest szybki i dosłownie dostępny z każdego miejsca na ziemi. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, abym nie mógł odtworzyć jakiegoś pliku, np. filmu. Bardzo fajny dodatek!

AVM FritzBOX! 3490

AVM FritzBOX! 3490 to również serwer multimediów

Testowany produkt zapewnia nie tylko dostęp do Internetu, a także do naszych danych z dowolnego miejsca na świecie, ale może posłużyć również jako serwer multimediów. Do urządzenia można podłączyć dowolny sprzęt peryferyjnych – pamięć USB, dysk twardy. Później FritzBOX! umożliwia szybki dostęp do tych danych i odtwarzanie plików, m.in. wideo.

AVM FritzBOX! 3490

Podsumowanie, czyli czy warto kupić AVM FritzBOX! 3490?

Chociaż testowany router AVM FritzBOX! 3490 nie należy do najtańszych, bo kosztuje około 600 zł, to jednak moim zdaniem jest wart każdej złotówki. Podczas miesiąca użytkowania nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby sprzęt odmówił współpracy – nigdy nie przerwał połączenia, nie zawiesił się. Do tego jeśli dodamy szybką i stabilną sieć, a także serwer multimediów i dostęp do plików z każdego miejsca na ziemi, to po prostu jest to router idealny dla mnie!

Otabletach.pl. Warto kupić

AVM FritzBOX! 3490. Najważniejsze funkcje

Modem DSL/ADSL2+ Tak
Modem VDSL/VDSL2 Tak
Obsługa modemów USB 3G/4G Tak
Pasmo WLAN WLAN 2,4 oraz 5 GHz
Port WAN Tak
Standard WLAN 802.11 N 450 Mbit/s
Standard WLAN 802.11 AC 1300 Mbit/s
Szyfrowanie WLAN WEP / WPA / WPA2 / + PSK
Porty Gigabit LAN 10/100/1000 4 porty Gigabit LAN (1000 Mbit/s)
Porty USB 2 Porty USB 3.0
Serwer multimediów Tak
NAS/Dysk sieciowy Tak
Centralka telefoniczna/PBX Tylko VoIP
VPN IPSec Tak
WLAN dla gości – prywatny Hotspot Tak
Baza DECT Nie
Porty analogowe Brak
Porty ISDN Brak
Smart Home Nie
Fax-to-mail Tak
Kontrola rodzicielska Tak
Gwarancja 5 lat gwarancji
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz