0

Recenzja Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Warto, czy nie warto płacić 1300 zł?

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)
Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) to przedstawiciel tabletów z nowej serii Galaxy Tab A. W Polsce można kupić tylko wersję z 9,7 calowym wyświetlaczem (na świecie jest jeszcze Galaxy Tab A 8.0) w dwóch wersjach – z samym WiFi lub z WiFi oraz modemem LTE. Ja do testów otrzymałem Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) i muszę przyznać, że z małym żalem rozstaj się z tym tabletem. Powód? Smukła obudowa oraz długi czas pracy. Albo po prostu testowane urządzenie Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) przypadło mi do gustu… Oczywiście nie jest to konkurencja dla Galaxy Tab S, ale dla mnie nie ma to większego znaczenia.

Plastikowa konstrukcja

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) nie został wykonany z aluminium, ani innych tego typu tworzyw. Testowany tablet został w całości stworzony z tworzywa sztucznego. Nawet na ekranie wydaje mi się, że mamy do czynienia z plastikiem, a nie szkłem. Jednak nie uznałbym tego za jakąś wielką wadę. Konstrukcja Galaxy Tab A 9.7 wydaje się być dość solidna i według mnie wytrzyma nie jeden upadek – oczywiście w granicach rozsądku. Wszystko wydaje się być dobrze spasowane, ponieważ nic nie trzeszczy podczas nacisku.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

GalaSamsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)xy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Wokół obudowy umieszczono również kilka portów oraz przycisków, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu. Po prawej stronie urządzenia znajduję się regulacja głośności, klawisz zasilający oraz dwa sloty – na SIM (rozmiar microSIM) oraz microSD. Natomiast na dole zaimplementowano porty jack oraz microUSB. Zaraz pod ekranem umieszczono przycisk Home oraz dwa dotykowe.

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Testowany Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) nie należy do najmniejszych i najlżejszych, ale według mnie producent stanął na wysokości zadania. W ogóle nie czuć tych 456 g, a urządzenie jest smukłe i pewnie leży w dłoniach. Jednak nie ma mowy, aby tablet użytkować tylko w jednej ręce.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

9,7-calowy wyświetlacz o przeciętnej rozdzielczości

Każda osoba, która jest nieco zorientowana w kwestii mobilnych produktów od razu zauważy, że Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) charakteryzuje się małą rozdzielczością (1024×768 pikseli), co w konsekwencji prowadzi do „gorszej” jakości obrazu. Ponadto odpowiada za to zagęszczenie pikseli, która wynosi zaledwie 132. I faktycznie jeśli ktoś „przesiądzie” się z lepszego sprzętu, to od razu zauważy, że ikony są duże, a kolory nie są tak „żywe” jakbyśmy tego oczekiwali. Chociaż samo czytanie tekstu nie stanowi żadnego problemu – tekst jest czytelny. Proporcja obrazu wynosi 4:3 (po raz pierwszy w historii Samsunga), która bardzo przydaje się podczas przeglądania stron internetowych, czy ebooków.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) interfejs

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) interfejs

Jeśli chodzi o panel dotykowy, to ja nie mam żądnych zastrzeżeń. Ekran za każdym razem reagował na moje polecenia – nie ważne, czy klikałem w ikonę aplikacji, czy pisałem tekst. Wszystko przebiegało bez komplikacji. Oczywiśćie podczas redagowania tekstu czasami gubiłem znaki, ale jest to całkiem normalne.

Niestety wyświetlacz „zbiera” odciski palców. Po kilkunastu godzinach intensywnej pracy musimy przetrzeć ekran, ponieważ wygląda nieestetycznie.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) interfejs

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) interfejs

System Android 5.0.2 Lollipop z nakładką graficzną TouchWiz

Tablet pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android w wersji 5.0.2 Lollipop. Dodatkowo producent platformę wyposażył w nakładkę graficzną TouchWiz 4.0. W wielu przypadkach TouchWiz działał na niekorzyść samego sprzętu, który z czasem zaczął „zamulać”. Ja podczas testów tego sprzętu takiego problemu nie dostrzegłem. Jednak Galaxy Tab A 9.7 używałem przez 2-3 tygodnie, a takie błędy zwykle pojawiają się po dłuższym użytkowaniu.

Ja mogę się na temat funkcjonowania Androida wypowiedzieć się w samych superlatywach, bo nigdy mnie nie zawiódł. Mogłem zainstalować każdą aplikację z Google Play, a i żaden program później się nie wieszał, nie wyłączał się.

Bardzo ciekawym dodatkiem w interfejsie Galaxy Tab A jest opcja Multi Window. Pozwala ona na uruchomienie i jednoczesną pracę dwóch aplikacji na ekranie. Jest to niezwykle praktyczne jeśli pracujemy na tablecie – ja sam z Multi Window korzystałem praktycznie codziennie. Trzeba dodać, że nie wszystkie programy współpracują z Multi Window. W praktyce działa to na takie zasadzie, że w jednej karcie możemy mieć YouTube, w a drugim edytor tekstowy – zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Tryb czytania w Galaxy Tab A 9.7

Dużym atutem testowanego sprzętu jest również specjalny tryb, który przyda się podczas czytania ebooków, bądź informacji na stronie internetowej. Po włączeniu trybu czytania, wszystkie kolory zmieniają się w ten sposób, aby nie przemęczać wzroku.

Galaxy Apps dla Galaxy Tab A 9.7 LTE


Użytkownicy tabletów Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) mogą także korzystać z bogatej ilości treści premium za pośrednictwem aplikacji Galaxy Apps. Po wejściu w nią można poczytać magazyny Chip, Elle, Glamour czy National Geographic. Jest także dostęp do usługi Kindle for Samsung, w której każdego miesiąca można pobrać jedną książkę za darmo. Ale to nie koniec treści do czytania – jest także trzymiesięczny dostęp do Leigmi. Warto także dodać, że Samsung udostępnia aplikację Shazam do wykrywania muzyki i jest ona pozbawiona reklam. W pracy można skorzystać z pakietu biurowego Hancom Office. Oczywiście jest tego jeszcze więcej.

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) w testach wydajnościowych

Sporo osób zwraca uwagę jak dany sprzęt wypada w benchmarkach, bo one po części określają wydajność danego sprzętu. Przeważnie sprzęt z rewelacyjnym wynikiem również w praktyce wypada dobrze, ale są wyjątki. Dlatego testowane urządzenie sprawdziłem w trzech popularnych benchmarkach – AnTuTu Benchmark, Quadrant Edycja Standardowa oraz Geekbench 3. Wyniki nie są rewelacyjne, ale odzwierciedlają faktyczną szybkość sprzętu. Odpowiada za to 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 410 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz, układ graficzny Adreno 306 oraz 2 GB RAM. Na wszelkie dane oraz aplikacje zarezerwowano 16 GB, ale nie brakuje także slotu microSD.

Łączność

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) jest wyposażony w kilka modułów do komunikacji z Internetem oraz innymi urządzeniami elektronicznymi. WiFi w tablecie działa sprawnie i nigdy nie odmówiło posłuszeństwa. Za każdym razem mogłem podłączyć się do dowolnego punktu dostępowego, a połączenie nie było zrywane. Bluetooth pozwala na sparowanie z zewnętrznymi słuchawkami, bądź głośnikami. Oczywiście transfer danych również nie stanowi problemu…

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Tablet wyposażony jest także w moduł GPS, co po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania (np. Navitel Navigator) pozwala korzystać z urządzenia jako pełnoprawnej nawigacji. Ja jednak nie brałem tego sprzętu w podróże, bo nawigację mam w smartfonie Nokia Lumia. Z kolei modem LTE pozwala na korzystanie z Internetu w każdym miejscu w Polsce, gdzie tylko operator oferuje usługę. W praktyce działa to bardzo dobrze, ale gdy jesteśmy w miejscu – wtedy Internet funkcjonuje bez zarzutu, nie zrywa połączenia. Podczas podroży i przemieszczania się nie jest już tak kolorowo, ale to jak w każdym sprzęcie elektronicznym…

Asphalt 8: Airborne uruchomiony w Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Asphalt 8: Airborne uruchomiony w Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) Dead Trigger 2

Dead Trigger 2 uruchomiony w Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Gry, muzyka, multimedia po prostu

Tablet służy głównie do mobilnej rozrywki i sprzęt za nieco ponad 1 tys. zł musi sobie poradzić z odtworzeniem popularnych gier, programów, czy aplikacji. I w rzeczywistości nie ma takich problemów. Podczas testów zagrałem w trzy gry – Dead Trigger 2, Asphalt 8 oraz Modern Combat 5 i nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby któryś z tych tytułów się wyłączył, zawiesił, „zamulił” cokolwiek. Nawet podczas wczytywania gier nie musiałem zbyt długo czekać. Obraz przetwarzany jest prawidłowo wraz z dźwiękiem – nie ma żadnego opóźnienia. Podobnie jest w filmach – nie ważne, czy je odtwarzamy z serwisu YouTube, czy z dysku tabletu. Oczywiście jakość grafiki nie powali nas na kolana, ale jest na optymalnym poziomie. Nikt nie powinien mocno narzekać… Bo trzeba pamiętać, że jest to sprzęt z najwyższej półki, a jego przeznaczenie jest nieco inne.

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555) wyróżnia się także obecnością dwóch głośników, które zostały umieszczone na jednej stronie tabletu (na dole, trzymając w pozycji pionowej). Ich jakość jest optymalna – zadowalająca do filmów oraz gier, ale na pewno nie przy większym gronie. Wtedy trzeba skorzystać z alternatywnego źródła muzyki, np. z głośników mobilnych. Trzeba również pamiętać, że czasami możemy głośniki zasłonić, co dodatkowo wytłumiony dźwięk.

Aparat 5 Mpix

Chociaż tablety są stosunkowo dużymi urządzeniami, to jednak nie wyróżniają się aparatami tak dobrymi, jak w smartfonach. Ale w sumie nie ma sensu, bo w tabletach obiektyw to dodatek, który wykorzystujemy tylko w nagłych sytuacjach, prawda? Bo chyba nikt z Was nie zabierze Galaxy Tab A jako aparat na wycieczkę, co nie znaczy, że by się nie sprawdził. Główny aparat fotograficzny może się pochwalić matrycą CMOS 5 Mpix, która pozwala na wykonanie zdjęcia, w dobrej jakości, ale tylko przy naturalnym, dziennym świetle. Wtedy kolory są realistyczne, a całość dość dobrze prezentuje się na wyświetlaczu. W nocy jest już gorzej…

Aparat pozwala także na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD z prędkością rejestrowania 30 klatek na sekundę. W praktyce można nazwać plik wideo w przyzwoitej jakości, ale podobnie jak w przypadku zdjęć – tylko w dziennym świetle.

Przednia kamera ma 2 Mpix i przeznaczona jest do wideo rozmów.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Zdjęcie z aparatu

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Zdjęcie z aparatu

Więcej zdjęć wykonanych przez Galaxy Tab A tutaj.

Bateria 6000 mAh

Testowany Samsung Galaxy Tab A charakteryzuje się obecnością akumulatora o pojemności 6000 mAh. Wraz z niską rozdzielczością ekranu (z najmniejszą jasnością) oraz trybem oszczędzania energii pozwala użytkować urządzenie przez około 20 godzin, i to praktycznie cały czas. Ale mam tutaj na myśli przeglądanie stron, a nie oglądanie filmów, słuchanie muzyki, czy korzystanie z modemu LTE. Gdy ograniczmy się do użytkowania tabletu przez parędziesiąt minut dziennie, to wtedy Galaxy Tab A nie będzie trzeba podłączać do ładowarki przez około paru dni, do tygodnia. Wszystko zależy od intensywności korzystania z tabletu.

Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555)

Podsumowanie, czyli czy warto zapłacić nieco ponad tysiąc złotych?

Obecnie obie wersję tabletu Samsung Galaxy Tab A (z WiFi oraz z LTE) kosztują nieco ponad tysiąc złotych i nie są to korzystne ceny. Urządzenie nie zachwyca specyfikacją techniczną, a jednak trzeba trochę pieniędzy za niego zapłacić. Nie wiem, czy jest tablet wart takich pieniędzy, ale w testach nie wypadł źle…

Oczywiście wyświetlacz jest duży i wyraźny, ale niestety rozdzielczość jest niska, więc jakość kolorów nie zachwyca. Jednak pozwala na sprawną pracę na ekranie. Podzespoły pozwalają na sprawne działanie Androida – podczas 3-tygodniowych testów nigdy mi się nie zawiesił. Dużym atutem tego modelu jest modem LTE, który pozwala na sprawne przeglądanie Internetu w każdym miejscu w Polsce. Ponadto urządzenie pozwala na przeprowadzenie rozmów telefonicznych, choć nie jest to wygodne – chyba, że korzystamy z głośnika.

Trzeba pamiętać, aby nie kupować tabletu Galaxy Tab A 9.7 LTE ze względu na typową mobilną rozrywkę – mam tutaj na myśli zaawansowane gry, filmy, czy muzyka. Oczywiście te funkcję są dostępne, co już udowodniłem w teście, ale nie są najlepszych lotów.

Jednym zdaniem – Samsung Galaxy Tab 9.7 LTE (SM-T555) to ciekawy tablet, ale nie wiem czy wart aż takich pieniędzy…

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Plusy:

 • dobrze spasowana konstrukcja,
 • modem LTE, funkcje telefoniczne,
 • długi czas pracy baterii,
 • dobra wydajność,
 • tryb Multi Window,
 • proporcja ekranu 4:3 do czytania,
 • sprawne moduły łączności.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Minusy::

 • nieco za wysoka cena,
 • niska rozdzielczość ekranu,
 • głośniki na jednej krawędzi – można je przytłumić.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE (SM-T555). Specyfikacja techniczna

 • wyświetlacz 9,7″, rozdzielczość 1024×768 pikseli (4:3), 10-punktowy multitouch,
 • 4-rzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8916 410 1,2GHz, układ graficzny Adreno 306,
 • 2GB RAM, 16GB pamięci wewnętrznej,
 • Google Android 5.0.2 Lollipop,
 • aparat 5 Mpix, kamerka 2 Mpix,
 • Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 a/b/g/n,
 • slot kart microSD,
 • microUSB, 3.5 mm jack audio,
 • akumulator 6000 mAh,
 • wymiary: 242,5 x 166,8 x 7,5 mm,
 • waga: 449 g.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz