0

Recenzja TP-LINK M7350. Mobilny router do pracy z tabletami

TP-LINK M7350W ostatnich miesiącach operatorzy komórkowi w Polsce wystartowali z o wiele większymi pakietami danych, co skutkuje tym, że warto zaopatrzyć się w mobilny router, jeśli często pracujemy zdalnie. Dzięki TP-LINK M7350 możemy stworzyć własną sieć WiFi z prędkością pobierania danych do pobierania do 150 Mb/s i prędkość wysyłania do 50 Mb/s (technologia LTE). Oczywiście mobilny router można stworzyć z naszego smartfona lub tabletu, ale wtedy akumulator bardzo szybko się rozładowuje. Dlatego rozwiązaniem tych problemów jest TP-LINK M7350. Sprawdziłem, czy zdaje „egzamin praktyczny”…

Zestaw gadżetów

Mobilny router TP-LINK M7350 sprzedawany jest w małym, kwadratowym pudełku, w którym umieszczono ładowarkę sieciową, kabel z wejściem microUSB, a także dwa adaptery do kart operatorskich. W ten sposób nie ważne, czy mamy microSIM czy nanoSIM, na pewno umieści nasz numer w routerze. Jest to naprawdę bardzo dobry ruch ze strony TP-LINKa, bo nie kosztuje dużo, a raczej grosze, a dla Klienta są niezwykle przydatne. Oczywiście nie brakuje kilku papierków, w tym instrukcji, czy karty gwarancyjnej. Jedynie czego mi brakuje to futerału, który zabezpieczyłby router podczas podróży, bądź używania w mało bezpiecznych miejscach.

TP-LINK M7350

Plastikowa, dobrze spasowana konstrukcja

Mobilny router TP-LINK M7350 jest przyzwoitej wielkości. Nie jest to wielkie monstrum, ale też nie wygląda na małą, chińską zabawkę. Testowany sprzęt sprzedawany jest w czarnej wersji kolorystycznej. Konstrukcja TP-LINKa jest praktycznie w całości wykonana z tworzywa sztucznego, ale nie uznałbym tego za wadę. Oczywiście nie jest to metal, czy polikarbon, ale plastik dobrej jakości. Nie wydaje mi się, aby router rozpadł się po byle jakim upadku, a to też zasługa dobrego spasowania – nic nie trzeszczy, nie dostaje podczas nacisku.

TP-LINK M7350

TP-LINK M7350

Obudowa TP-LINK M7350 jest praktycznie w całości matowa, która dość dobrze „opiera” się odciskom palców – są smugi, ale ledwo widoczne. Po bokach jest błyszczące tworzywo sztuczne oraz kilka przycisków, portów. U góry umieszczono przycisk menu do poruszania się po interfejsie. Natomiast na dole znajdziemy port microUSB. Na froncie widnieje wyświetlacz oraz przycisk zasilający.

TP-LINK M7350

Mały, ale funkcjonalny wyświetlacz

TP-LINK M7350 charakteryzuje się małym ekranem, który jest jednak niezbędny, aby z poziomu routera zarządzać funkcjami sprzętu. Choć ich nie ma za wiele, to jednak wyświetlacz musi być. Na szczęscie jest on monochromatyczny, przez co gwarantuje niski pobór energii. Kolorowy jest w tym przypadku po prostu zbędny.

Na „pulpicie” widać nazwę sieci, ile danych pobraliśmy oraz wysłaliśmy, zasięg WiFi, sieci komórkowej oraz poziom naładowania energii, czyli wszystko to czego potrzebujemy. Interfejs jest bardzo prosty i na pewno każdy sobie z nim poradzi. Do jego obsługi potrzebujemy dwóch przycisków – menu oraz zasilający. To one odpowiadają za poruszanie się po interfejsie.

TP-LINK M7350

Bezkonfliktowe, banalnie proste uruchomienie sieci WiFi

Osoby, które z gadżetami elektronicznymi są na bakier mogą się nieco przerazić, że po zakupie trzeba skonfigurować mobilny router, tak jak domowy. Po prostu boją się, że sobie nie poradzą, ale nic bardziej mylnego! Wystarczy włożyć kartę operatorską z uruchomionym pakietem danych, a następnie włączyć router. Sieć WiFi od razu jest tworzona i wystarczy się do niego podłączyć. Nazwa sieci to oczywiście model routera, a hasło znajdziemy w ustawieniach sprzętu – trzeba wejść w Device info. Oczywiście w każdej chwili można zmienić hasło dostępu, co jest koniecznością, aby nasza sieć była bezpieczna.

TP-LINK M7350

Interfejs WWW

Mobilny router tak, jak „normalny” ma także własny interfejs do zarządzania jego ustawieniami. Panel administracyjny jest dostępny pod specjalnie przygotowanym adresem IP (znajdziecie go w instrukcji). Na szczęscie jest on banalnie prosty, choć dostępny w języku angielskim. Ja jednak nie miałem żadnych kłopotów ze znalezieniem interesujących mnie funkcji. Trzeba pamiętać, że panel mobilnego routera jest o wiele skromniejszy od standardowego, bo nie ma tylu funkcji.

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

W opcjach TP-LINK M7350 można ustalić nowe hasło dostępu do sieci, sprawdzić kto obecnie jest podłączony do punktu dostępowego, do jakiej sieci jest obecnie podłączona karta operatorska (LTE, 2G, czy 3G), ilość przesłanych danych. Aby nie narazić się na zbyt duże koszty, to możemy w ustawić limit danych. Ponadto panel daje dostęp do wszystkich wiadomości SMS.

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

TP-LINK M7350 interfejs WWW konfiguracja

Technologie i funkcje TP-LINK M7350

TP-LINK M7350 to mały, przenośmy router, który wyróżnia się innowacyjnymi technologiami. Urządzenie pracuje w trzech sieciach – 2G, 3G oraz LTE. W ustawieniach możemy zdefiniować, aby to 4G było preferowane, a dopiero kiedy nie jest dostępne, to TP-LINK pracował w 3G. Oczywiście w każdej chwili możemy ustawić, że 3G będzie tym priorytetowym połączeniem. TP-LINK M7350 pracuje w dwóch pasmach WiFi – 2,5 GHz oraz 5 GHz (standardy bezprzewodowe IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n).

TP-LINK M7350

10 godzin pracy

Mobilny router TP-LINK M7350 wyróżnia się baterią o pojemności 2500 mAh, która w praktyce pozwala na około 10 godzin ciągłej pracy. W ten sposób nie musimy się martwić o dostęp do WiFi. Cały dzień funkcjonowania wytrzyma, dlatego bardzo chętnie brałem go ze sobą podczas wyjazdów.

TP-LINK M7350

TP-LINK M7350 bez zarzutu współpracuje z tabletami

Jako, że jesteście na blogu poświęconym tabletom internetowym, to postanowiłem kompatybilności routera z tymi urządzeniami poświęcić osobny akapit. Jeśli szukacie mobilnego routera do pracy z tabletami, to TP-LINK M7350 jest bardzo dobrym wyborem. Nie było tabletu, który nie współpracowałby z TP-LINK. Nigdy również nie wystąpiły żadne problemy, czy komplikacje.

TP-LINK M7350. Wynik Speedtest – laptop

TP LINK M7350 speedtest laptop

TP-LINK M7350. Wynik Speedtest – smartfon

TP LINK M7350 speedtest smartfon

TP-LINK M7350. Wynik Speedtest – tablet

TP LINK M7350 speedtest tablet

TP-LINK M7350, czyli czy warto zapłacić około 450 za router?

Nie jest to tani sprzęt, ale na pewno bardzo przydatny osobom, które często podróżują i potrzebują stałego dostępu do sieci. Ja do tej pory nie korzystałem z tego typu urządzeń i muszę przyznać, że z mobilnego routera TP-LINK M7350 jestem bardzo zadowolony. Czasami nieco zamulał, ale w ogólnym rozrachunku nigdy mnie nie zawiódł. Zawsze miałem dostęp do sieci, a nawet przy obsłudze kilku smartfonów, Internet działał całkiem szybko. Nie wiem tylko, czy TP-LINK M7350 jest wart około 450 zł, ale jeśli stać Was na taki wydatek, to nie powinniście być zawiedzeni.

Otabletach.pl. Warto kupić

TP-LINK M7350. Plusy z użytkowania:

  • wsparcie dla 2,4GHz i 5GHz,
  • sieć WiFi gotowa do pracy od razu po uruchomieniu,
  • niewielkie wymiary,
  • obsługa kart microSD,
  • punkt dostępowy aktywny jednocześnie dla 15 osób,
  • prosty panel konfiguracyjny.

TP-LINK M7350. Minusy z użytkowania:

  • brak zapory sieciowej,
  • stosunkowo wysoka cena.

Jabra Sport Coach. Galeria zdjęć

TP-LINK M7350

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz