0

Recenzja FritzBox 4020. Tani, ale funkcjonalny router do domu i pracy

AVM FritzBox 4020
Po raz pierwszy produkt marki AVM miałem testować na początku roku i był to FRITZ!Powerline 540E, a potem przyszedł czas na router FritzBOX! 3490, i po przygodzie z tymi urządzeniami mam same dobre wspomnienia. Dlatego, gdy otrzymałem propozycję sprawdzenia w praktyce taniego routera FritzBox 4020, to nie wahałem się ani chwili. Czy sprzęt za 200 zł można wykorzystywać w domu oraz w pracy? Absolutnie tak! Instalacja jest dziecinnie prosta, więc nawet laik sobie poradzi, a podczas pracy nie będzie zrywał połączenia, bądź „stronił fochów”.

Klasyczne opakowanie i zestaw

Testowany FritzBox 4020 dostanie w stosunkowo dużym pudełku, choć sam router nie należy do największych. Z pewnością jest to spowodowane tym, aby łatwiej było dostrzec produkt AVM na sklepowych półkach, a do tego to gra psychologiczna. W zestawie Klient otrzyma sprzęt FritzBox 4020, ładowarkę sieciową, kabel internetowy oraz kilka papierków, w tym skrócona instrukcja obsługi.

AVM FritzBox 4020

Mały, plastikowy i w standardowych kolorach

Router AVM FrtizBOX 4020 to nie jest oczywiście sprzęt wykonany z aluminium, czy innych produktów premium, ale tego nie możemy oczekiwać w urządzeniu za 200 zł. AVM postawiło na tworzywo sztuczne, czyli najzwyczajniejszy plastik. Nie uznałbym tego za wadę, ponieważ FritzBox 4020 i tak będzie cały czas leżał w jednym miejscu. Design jest typowy dla routerów AVM, czyli z czerwoną wstawką. Wygląda bardzo podobnie, jak FritzBox 3490, ale jest dużo mniejszy. W konstrukcji FritzBox 4020 umieszczono wejście WAN, 4 porty LAN, USB oraz zasilania. Nic więcej nam nie potrzeba, a większość złączy znajduję się z tyłu routera – wyjątkiem jest USB.

AVM FritzBox 4020

AVM FritzBox 4020

Na przednim panelu urządzenia umieszczono dwa przyciski – WLAN oraz WPS. Pierwszy służy do szybkiego wyłączania sieci WiFi, a WPS do szybkiego podłączenia nowego urządzenia – bez konieczności wpisywania hasła. Bardzo przydatne! Ponadto znajdziemy także kilka diod, które informują nas o aktualnym trybie działania Fritza. Jedną z nich, a mianowicie Info, można zaprogramować. I to od nas zależy o czym będzie informować.

AVM FritzBOX 4020 dioda INFO

Instalacja? A jest takowa potrzebna?

No właśnie to jest bardzo dobre pytanie, ponieważ po podłączeniu routera z kablem od dostawcy Internetu nie musimy uruchamiać panelu administracyjnego Fritza, aby punkt dostępowy działał. Testowany FritzBox 4020 tworzy sieć automatycznie po uruchomieniu i co najważniejsze – uzyskuje dostęp do usługi od dostawcy. Wystarczy podpiąć się do sieci WiFi, a natychmiast mamy dostęp do Internetu. Po prostu tak, jak to powinno być od początku istnienia routerów, a nie jakieś konfiguracje i inne cuda.

AVM FritzBox 4020

Oczywiście można zalogować się do panelu, który znajduję się pod adresem http://fritz.box. Nie trzeba już szukać adresu IP routera, w wystarczy wpisać fritz.box. Proste, ale jeszcze takiego rozwiązania nie znalazłem w produktach konkurencji. Po zalogowaniu się do panelu musimy wybrać język oraz kraj, w którym będzie sprzęt pracował. Następnie sprzęt się uruchomi ponownie i do pracy będzie gotowy w ciągu 2 minut. W tym czasie instalowane jest najnowsze oprogramowanie FritzBox 4020. I bardzo mnie to cieszy, ponieważ widać troskę o bezpieczeństwo Użytkowników.

AVM FritzBOX 4020 interfejs FritzOS

AVM FritzBOX 4020 interfejs FritzOS

AVM FritzBOX 4020 interfejs FritzOS

Stabilna sieć WiFi

Podczas 3-tygodniowych testów nie spotkałem się z sytuacją, aby router nagle przerwał połączenie z komputerem, tabletem, smartfonem, czy konsolą do gier. Za każdym razem miałem dostęp do sieci – żadnych kłopotów. Nie ma mowy, aby nagle połączenie znikło choćby na kilka sekund. Dobrą moc sygnału zapewniają trzy wbudowane anteny, które zapewniają dostęp do Internetu w całym mieszkaniu. Mogłem śmiało podróżować z tabletem po każdym zakamarku domu i nie było mowy, aby połączenie znikło. Niestety FritzBox 4020 pracuje tylko w jednym pasmie WiFi – 2,4 GHz i to w technologii n. Dla niektórych może to być kłopot…

AVM FritzBox 4020

AVM FritzBox 4020

Każdy z nas udostępnia WiFi swoim znajomym przez co naraża się na niebezpieczeństwo, zainfekowanie sieci. Inżynierowie firmy AVM o tym pomyśleli i stworzyli możliwość utworzenia prywatnego hotspota tylko dla gości. Dzięki temu goście naszego domu lub biura nie będą mieli dostępu do wiodącej sieci WiFi, a nasze dane będą bezpieczne, np. serwer plików nie będzie dla nich widoczny. Ponadto oprogramowanie Fritz!OS tworzy specjalny QR code, który ukrywa w sobie zapisane hasło.

AVM FritzBOX 4020 hotspot dla gości

Ponadto można Fritzem śmiało zastąpić router otrzymany od dostawcy Internetu. Wystarczy podpiąć go pod sprzęt od firmy i od razu mamy gotową sieć. I co najważniejsze – na pewno będzie szybsza niż w sprzęcie otrzymanym przy podpisaniu umowy.

AVM FritzBOX! 4020 udostępni również dane

Testowany produkt może posłużyć również jako serwer multimediów. Do urządzenia można podłączyć dowolny sprzęt peryferyjnych – pamięć USB, dysk twardy. Wystarczy wpiąć go w port USB, a natychmiast FritxzBox zamienia się w funkcjonalny serwer sieciowy NAS. Użytkownicy mają dostęp do wszystkich plików – zdjęć, filmów, dokumentów.

AVM FritzBOX 4020 pamięć NAS

Podsumowanie, czyli warto zapłacić za AVM FritzBOX! 4020 około 200 zł

Moim zdaniem ciężko bęzie Wam znaleźć funkcjonalniejszy router do domu oraz pracy niż testowany AVM FritzBOX! 4020. Urządzenie kosztuje około 200 zł, a oferuje naprawdę wiele – łatwa instalacja, stabilne WiFi, serwer NAS, osobny hotspot dla gości. Ponadto wyposażono go w podstawowe technologie zabezpieczające przed intruzami z zewnątrz. Z AVM FritzBOX! 4020 na pewno będziecie zadowoleni w domu. W pracy nie wiem, ale ten sprzęt u mnie pracował jednocześnie z kilkoma urządzeniami. I nigdy mnie nie zawiódł…

AVM FritzBox 4020

Otabletach.pl. Warto kupić

AVM FritzBox 4020. Plusy z użytkowania:

  • dobry stosunek ceny do funkcjonalności,
  • odpowiednia moc sygnału,
  • szybka konfiguracja,
  • łatwy system do zarządzania – FritzOS,
  • pełni funkcję serwera multimediów,
  • osobny hotspot dla gości.

AVM FritzBox 4020. Minusy z użytkowania:

  • praca tylko w pasmie 2,4 GHz.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz