2

Goclever Quantum 960 Mobile. Recenzja budżetowego tabletu z 3G

Goclever Quantum 960 MobileW ostatnim czasie nie testuje zbyt wielu tabletów, bo zwyczajnie nie mam już na to tyle czasu. Jednak dla poznańskiej firmy Goclever zrobiłem mały wyjątek – może dlatego, że mieszkam w Poznaniu? 🙂 Wracając jednak do rzeczy. Przez ostatnie kilkanaście dni miałem okazję sprawdzić tablet Goclever Quantum 960 Mobile, który reklamowany jest jako mobilny produkt (można go śmiało zabrać w podróż). Ale czy faktycznie Goclever Quantum 960 Mobile zdaje egzamin na wyjazdach?

Standardowy zestaw gadżetów

Klient, który zdecyduje się na zakup Goclever Quantum 960 Mobile nie może liczyć na bonusowe atrakcje. W opakowaniu producent umieścił standardowe gadżety, czyli to co najczęściej spotkamy w tego typu sprzęcie. Użytkownik dostanie ładowarkę, instrukcję obsługi, kabel USB oraz przewód USB OTG. Obecność tego ostatniego dodatku oceniam bardzo miło, ponieważ jest to rzadkość w zestawach od producentów.

Goclever Quantum 960 Mobile

Plastikowa, dobrze spasowana konstrukcja

Konstrukcja oraz jakość wykonania tabletu Goclever Quantum 960 Mobile na pewno nie jest najlepszych lotów. Choć pierwsze wrażenie nie jest negatywne – wygląda naprawdę dobrze, stylistycznie nic mu nie mogę zarzucić. Do produkcji tabletu wykorzystano tworzywo sztuczne, ale jest ono stosunkowo dobrej jakości, ponieważ gdy wziąłem sprzęt do ręki to nie miałem wrażenia, że mam do czynienia z tanią, chińską zabawką. Konstrukcja wydaje się również dobrze spasowana, ale gdy się uparłem (mocniej przycisnąłem), to było słychać odgłos podzespołów.

Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile

Na przodzie tabletu widnieje 9,6-calowy wyświetlacz z małymi rankami po bokach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ niepotrzebnie nie jest powiększany rozmiar Goclevera. Z kolei tyłu panel jest nieco chropowaty przez co ma pewniej leżeć w dłoniach. I faktycznie tak jest. Na tej stronie producent umieścił obiektyw aparatu, diodę doświetlającą, dwa głośniki oraz zaślepkę, która skrywa dwa sloty SIM oraz microSD. Co ważne, ten plastik można w łatwy sposób zdemontować bez obawy, że go połamiemy.

Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile

Wokół obudowy Goclever Quantum 960 Mobile Użytkownik znajdzie kilka portów oraz klawiszy. Na prawej stronie umiejscowiono regulację głośności, przycisk zasilania, mikrofon oraz złącze słuchawkowe 3,5 mm. Natomiast u góry znajdują się porty microUSB 2.0 oraz USB OTG.

Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile

9,6-calowy wyświetlacz IPS

Testowany Goclever Quantum 960 Mobile nie należy do urządzeń z najwyższej półki, więc nie możemy liczyć na jakość kolorów, takich jak w najlepszych tabletach. Ale nie bójcie się – spokojnie na ekranie zastosowanym w Gocleverze obejrzymy film, zagramy w grę, przeczytamy e-książkę, czy po prostu przejrzymy wiadomości w czytnikach RSS lub na stronie internetowej. Tekst jest czytelny, prawidłowo wyświetlany, nie ma żadnego zamazania. Oczywiście można dostrzec pojedyncze piksele, ale nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu. Zastosowana rozdzielczość to 1280×800 pikseli, czyli standardowa w tym przedziale cenowym.

Goclever Quantum 960 Mobile

Wyświetlacz został wykonany w technologii IPS, dzięki czemu charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia oraz możliwością pracy na dworze (wszystko jest widoczne). Jak sprawdzi się w ostrym słońcu? Niestety nie jest w stanie tego sprawdzić (wiarygodnie), ponieważ obecnie na dworze tylko deszcz i promieni słonecznych na próżno szukać…

Goclever Quantum 960 Mobile pulpit interfejs

Ekran odróżnia do pięciu punktów styków, które pozwalają na sprawne korzystanie z panelu dotykowego. Nie trzeba po kilka razy klikać w to samo miejsce, ale dana funkcja się uruchomiła. Jeśli chodzi o redagowanie tekstu, to radze pobrać nieco bardziej rozbudowaną z Google Play, bo standardowa z Androida 4.4 Kitkat pozostawia wiele do życzenia – przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Często klikałem w pasek funkcyjny z trzema ikonami, zamiast w spacje.

Android 4.4 Kitkat w praktyce

Tablet Goclever Quantum 960 Mobile pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.4 Kitkat bez żadnej nakładki graficznej. I według mnie to bardzo dobra decyzja pracowników Goclever, ponieważ w ten sposób platforma nie jest narażona na dodatkowe „zżeranie” pamięci operacyjnej. A jej nie ma za wiele – 1 GB RAM. Dodatkowo RAM wspierany jest przez 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex A7 o częstotliwości taktowania 1,3GHz oraz układ graficzny ARM Mali 400MP2 500MHz.

Goclever Quantum 960 Mobile informacje o systemie

W praktyce Android 4.4 Kitkat działa dość płynnie i nie mam większych zastrzeżeń, ale nie jest to demon prędkości. Po zamknięciu np. gry musiałem 2-3 sekundy poczekać, aż obraz pulpitu się odświeży. Jednak z powodzeniem można pracować na kilku aplikacjach uruchomionych w tle. Raz wyskoczył mi tylko błąd, który możecie zobaczyć poniżej.

Goclever Quantum 960 Mobile interfejs zatrzymany

Producent zainstalował kilka aplikacji dodatkowych, ale nie ma ich dużo. Użytkownik do dyspozycji będzie miał m.in. Opera Mini, czy ES File Manager.

Goclever Quantum 960 Mobile przeglądarka internetowa

Wbudowana pamięć wynosi 8 GB, ale Użytkownik ma do dyspozycji zaledwie 5,5 GB – resztę „zabiera” system. Ratunkiem z sytuacji jest zamontowanie karty microSD, ale jak wiadomo nie możemy na niej instalować aplikacji. Jednak do danych, np. pliki map, nadaje się jak najbardziej.

Goclever Quantum 960 Mobile Pamięć

Dwa głośniki

W konstrukcji urządzenia Goclever Quantum 960 Mobile umieszczono dwa głośniki, lecz szkoda, że nie oferują one jakości stereo. Dźwięk jest stosunkowo głośny i wyraźny, ale nie ma tzw. szału. Owszem z powodzeniem można film obejrzeć, czy posłuchać ulubionego utworu, ale „uszu nie urwie”. Za pomocą wejścia jack 3.5 mm można podłączyć zewnętrzne źródło muzyki.

Goclever Quantum 960 Mobile

Moduły łączności – DualSIM, modem 3G, WiFi, Bluetooth, GPS

Dużym atutem testowanego tabletu Goclever Quantum 960 Mobile jest wbudowany moduł Dual-SIM, który pozwala na zamontowanie dwóch kart SIM jednocześnie. Jednak tylko jedna jest w danym momencie dostępna. Co mam na myśli? Podczas rozmowy z jednej SIM, druga jest wyłączona i podobnie jest z Internetem – tylko z jednej możemy korzystać. Jeśli już jestem przy rozmowach telefonicznych, to wspomnę, że jest to możliwe. Ale czy ktoś planuje rozmawiać przez 10-calowy tablet? 🙂 Nie wydaje mi się, ale fajnie, że taka rezerwowa opcja jest. W sumie wystarczy podłączyć zestaw słuchawkowy i nic przy uchu trzymać nie musimy.

Modem 3G pozwala na korzystanie z Internetu w każdym miejscu, gdzie operator udostępnia sieć 3G. „Białych plam” 3G jest już chyba jak na lekarstwo prawda? A jak 3G sprawuje się w praktyce? otóż nie mam większych zastrzeżeń, ale gdy tylko się poruszamy (atutem, PKP), to już czasami nie mamy dostępu do Internetu. Ale to częsty błąd, także w innych urządzeniach, ponieważ tablet musi często zmieniać logowanie do stacji BTS.

Goclever Quantum 960 Mobile

Oczywiście ważnym modułem w każdym sprzęcie elektronicznym (smartfon, tablet) jest karta sieciowa WiFi, która pozwala na podłączenie się do dowolnego punktu dostępowego. Myślę, że nie ma się co nad WiFi w Gocleverze rozwodzić, ponieważ działa sprawnie – nie przerywa połączenia, automatyczne podłączenie się do hot spota również funkcjonuje bez zarzutu. Bluetooth przyda się podczas sparowania z innym urządzeniem w celu przesłania danych, bądź z zestawem słuchawkowym. Jakość dźwięku jest prawidłowa i tylko czasami przerywa…

Czasami w tabletach widzę moduł GPS, ale działa on tak, że lepiej go w ogóle nie uruchamiać i się nie wkurzać. W tym przypadku GPS funkcjonuje sprawnie. Lokalizacja wykrywana jest w kilka, kilkanaście sekund, czasami do minuty. Jednak później już prawidłowo wskazuje nasze aktualne miejsce i radzi sobie podczas jazdy samochodem – nie gubi się, nie przeskakuje na inne, poboczne drogi.

Tablet wyposażono w porty microUSB 2.0 oraz USB OTG. Ten pierwszy służy do ładowania sprzętu oraz do podłączenia do komputera. Z kolei USB OTG pozwala na pracę z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak myszka, klawiatura.

Goclever Quantum 960 Mobile

Gry, filmy? Oczywiście!

W tablecie za około 500-600 zł z powodzeniem powinniśmy uruchomić gry, aplikację, a także odtworzyć filmy. I faktycznie w testowanym tablecie Goclever Quantum 960 Mobile jest to możliwe. Ja nie jestem maniakiem gier, ale podczas użytkowania zainstalowałem i uruchomiłem kilka tytułów. Nigdy nie miałem większych problemów – może dana aplikacja uruchamiała się nieco dłużej niż zwykle. Podczas rozgrywki nie spotkałem się z sytuacją, aby dana gra się sama wyłączyła – były czasami drobne przycinki, ale nie wpływało to na radość z grania.

Aparat 2 Mpix oraz kamera 0,3 Mpix

Możliwości fotograficzne oraz wideo w tablecie Goclever Quantum 960 Mobile są mocno ograniczone. Chyba nie muszę tłumaczyć czemu? 🙂 Z tyłu obudowy umieszczono aparat fotograficzny 2 Mpix z diodą doświetlającą. W praktyce zalecam z niego korzystać tylko kiedy naprawdę jest to potrzebne i mamy dobre warunki oświetleniowe. W nocy na wyraźne zdjęcie nie ma co liczyć. Podobnie jest w przypadku przedniej kamery 0,3 Mpix. Można z niej przeprowadzać wideo rozmowy, ale nie wiem czy będzie zadowoleni z jej jakości.

Jak dla mnie zastosowane aparaty to tylko dodatki, a nie konkretne funkcjonalności.

Przykładowe zdjęcia wykonane Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile przykładowe zdjęcie wykonane aparatem

Goclever Quantum 960 Mobile przykładowe zdjęcie wykonane aparatem

Goclever Quantum 960 Mobile przykładowe zdjęcie wykonane aparatem

Goclever Quantum 960 Mobile przykładowe zdjęcie wykonane aparatem

Goclever Quantum 960 Mobile, a wyniki benchmarków

Testowany tablet Goclever Quantum 960 Mobile sprawdziłem również w trzech popularnych programach do testowania wydajności sprzętu elektronicznego. Wyniki oczywiście nie są oszałamiające, ale nie ma się co dziwić, ponieważ nie jest to „demon prędkości”.

Wyniki testów wydajnościowych

 • AnTuTu Benchmark: 17763
 • ,

 • Quadrant Edycja Standardowa: 7003
 • ,

 • Geekbench 3. Single-core: 342, Multi-Core: 1131
 • .

Goclever Quantum 960 Mobile screen Qudrant Edycja Standardowa

Wynik Qudrant Edycja Standardowa w Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile AnTuTu

Wynik AnTuTu w Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile AnTuTu

Wynik AnTuTu w Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile Geekbench 3

Wynik Geekbench 3 w Goclever Quantum 960 Mobile Geekbench 3

Akumulator o pojemności 4200 mAh

Testowany tablet Goclever Quantum 960 Mobile wyposażono w akumulator 4200 mAh i jest to dość optymalna pojemność, ale zawsze mogłoby być lepiej. Szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy obecność modemu 3G, który bądź co bądź podczas „zżera” dużo prądu. A jak te 4200 mAh wypadało w praktyce? Nie wypada źle, ale na pewno nie należą mu się za ten wynik oklaski. Ja nie jestem osobą, która potrafi cały dzień siedzieć na tablecie, bo mam inne obowiązki, których nie wykonam na tego typu sprzęcie. Podczas testów ładowałem tablet co kilka dni, a codziennie używałem go po kilkanaście minut – czytając wiadomości na WWW, oglądając jakiś filmik, czy relaks przed ulubioną grą.

Goclever Quantum 960 Mobile

Goclever Quantum 960 Mobile. Podsumowanie, czyli czy warto zapłacić około 500 zł?

Moim zdaniem warto. Oczywiście testowany tablet Goclever Quantum 960 Mobile nie jest multimedialnym „kombajnem”, ale z powodzeniem uruchomimy na nim grę, odpalimy film, przejrzymy wiadomości (na stronach WWW, czy w aplikacji), poczytamy elektroniczne wersję książek, ale także może posłużyć jako nawigacja GPS. Do tego trzeba dodać jeszcze moduł Dual-SIM z 3G, który pozwala korzystać z Internetu w każdym miejscu na ziemi. Jednak jeśli liczycie na wykonanie na poziomie najlepszych tabletów, to niestety muszę Was zmartwić.

Goclever Quantum 960 Mobile. Plusy z użytkowania:

 • wyraźny wyświetlacz,
 • USB OTG,
 • DualSIM,
 • modem 3G,
 • sprawny GPS,
 • dobry stosunek do ceny,
 • przyzwoita wydajność w grach.

Goclever Quantum 960 Mobile. Minusy z użytkowania:

 • Android 4.4.2, bez aktualizacji,
 • plastikowa obudowa,
 • słaby aparat.

Goclever Quantum 960 Mobile. Najważniejsze funkcje, specyfikacja:

 • 9,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości HD (1280×800 pikseli),
 • 4-rdzeniowy procesor Mediatek MT6582 (ARM Cortex A7) o taktowaniu 1,3GHz,
 • układ graficzny ARM Mali 400MP2 500 MHz,
 • 8 GB wbudowanej (5,5 GB dla Użytkownika), 1GB RAM,
 • Android 4.4.2 KitKat,
 • aparat 2 Mpix, przednia kamera 0,3 Mpix,
 • GPS, dual SIM 3G, Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 b/g/n,
 • slot kart microSD do 32 GB,
 • microUSB 2.0, 3,5 mm jack audio,
 • akumulator 4200 mAh,
 • wymiary: 226 x 161 x 9 mm,
 • waga: 435 g.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz