0

Recenzja AVM FRITZ!Box 6840 LTE. Router LTE do pracy z wieloma urządzeniami

FRITZBox 6840 LTE
W ostatnim czasie niemiecka marka AVM wyrosła u mnie jako lider sprzętu sieciowego. Miałem okazję testować już kilka produktów tej firmy i nigdy się nie zawiodłem. Tym razem otrzymałem router Fritz!Box 6840 LTE, który przeznaczony jest do współpracy z kartami SIM sieci komórkowych. Doskonale przydaje się w miejscu, gdzie nie ma dostępu do „normalnego” Internetu. Fritz!Box 6840 LTE z powodzeniem obsługuje kilka urządzeń jednocześnie i to bez obawy o utratę transferu.

Modem LTE to alternatywa dla osób, które w swoim biurze, domu, czy dowolnym innym miejscu nie mają możliwości skorzystania z dostawcy Internetu. I wtedy jedynym rozwiązaniem jest udostępnianie połączenia np. za pomocą smartfona. Dlatego stworzono routery LTE, które pozwalają na stworzenie sieci WiFi po włożeniu karty operatorskiej. Przeważnie takie sprzęty nie są duże, ale w przypadku FRITZ!Box 6840 LTE to się nie sprawdza.

FRITZBox 6840 LTE

FRITZ!Box 6840 LTE. Najważniejsze funkcje:

 • modem LTE, klasa zasilania modemu LTE: 3,
 • wejście SIM,
 • WiFi 802.11 b/g/n,
 • szybkość transmisji Wi-Fi (Mb/s): 300,
 • 2,4 GHz/5GHz,
 • 4 gniazda RJ45,
 • 1 gniazdo RJ11,
 • 1 gniazdo USB,
 • baza DECT,
 • przycisk Wi-Fi Protected Setup,
 • wymiary: 210x155x25 mm,

FRITZBox 6840 LTE

Duże opakowanie, kilka gadżetów

Router LTE ogólnie kojarzy się z małymi rozmiarami, ale już wielkość opakowania zdradza nam wiele o konstrukcji Fritz!Box 6840 LTE. Karton jest duży i można powiedzieć, że taki sam jak w przypadku standardowego routera. Znajdziemy w nim testowany sprzęt, dwie anteny do wkręcenia, kabel sieciowy, zasilacz oraz dwa papierki. Standardowy zestaw gadżetów.

FRITZBox 6840 LTE

Konstrukcja nieco większa niż można przypuszczać

Bylem nieco zaskoczony, gdy wyciągnąłem testowany router z pudełka. Jest zdecydowanie większy niż routery LTE sprzedawane w sklepach, ale moim zdaniem nie jest to wada, ponieważ nie podróżuje z nim zbyt często. Używałem go w sumie tylko w domu oraz na balkonie, dlatego jego rozmiar nie był dla mnie przeszkodą. Jednak do częstych transportów się nie nadaje lub po prostu trzeba na niego uważać.

FRITZBox 6840 LTE

Design oraz układ ikon, a także portów jest klasyczny dla wszystkich produktów AVM. Dominują dwa kolory – czerwony/bordowy i szary. Na tym pierwszym tle umieszczono diody informujące o aktualnym trybie pracy Fritza. Obok nich, również na przednim panelu, znajdziemy dwa przyciski – WLAN oraz DECT. Natomiast na tyle routera umiejscowiono cztery porty LAN, port telefoniczny RJ11 oraz USB. Oczywiście tutaj znajdziemy także slot na karty SIM w standardowym rozmiarze.

FRITZBox 6840 LTE

Zaraz po wyjęciu z kartonu trzeba do routera wkręcić dwie anteny. Służą one do komunikowania się z stacjami bazowymi operatorów komórkowych. Środkowa nie jest demontowana i odpowiada za zasięg WiFi dla innych urządzeń.

Błyskawiczna konfiguracja

Nie musicie się obawiać, że po zakupie będziecie musieli dzwonić do znajomego informatyka, aby przyszedł i skonfigurował Wam router. Jeśli macie kartę SIM bez zabezpieczonego kodu PIN to wystarczy ją włożyć do Fritz!Box 6840 LTE i uruchomić sprzęt. Natychmiast SIM łączy się z stacjami bazowymi operatora i udostępnia połączenie do Internetu. W przypadku kodu PIN – kreator pozwoli na jego wpisanie. Przy pierwszym połączeniu się z panelem sterowania routera należy przejść przez proces konfiguracyjny. Jednak tak naprawdę nie trzeba tego robić, bo urządzenie działa bez tego. Ale jest to konieczne jeśli chcemy cokolwiek zmienić w ustawieniach. Co ważne, wszystkie komendy, opisy i polecenia są w języku polskim.

Interfejs w FRITZ!Box 6840 LTE

Interfejs w FRITZ!Box 6840 LTE

Interfejs w FRITZ!Box 6840 LTE

Interfejs w FRITZ!Box 6840 LTE

Interfejs w FRITZ!Box 6840 LTE

Nie tylko LTE


Testowany router Fritz!Box 6840 LTE to nie tylko urządzenie oferujące transmisję danych w technologii LTE, ale także do innych zastosowań. Produkt AVM wyposażono w centralkę telefoniczną DECT, która pozwala na podłączenie do 6 telefonów bezprzewodowych, w tym także numerów VoIP. Fritz!Box 6840 LTE obsługuje aż 10 inteligentnych gniazdek, dzięki czemu za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w telefonie można wyłączać/włączać podłączony sprzęt domowy. Router pozwala także na stworzenie serwera multimediów.

FRITZBox 6840 LTE

Stabilne WiFi

Pod tym względem byłem przekonany, że testowany Fritz!Box 6840 LTE mnie nie zawiedzie. Do routera można podłączyć kilka urządzeń jednocześnie i nie ma mowy, aby nagle coś zwolniło. Ja najwięcej miałem podłączone – trzy telefony, laptop i tablet. I żaden z użytkowników naprawdę nie narzekał – nic nie zamulało, rozmowy wideo nie przerywało, a przeglądanie stron na innym sprzęcie odbywało się bez komplikacji. Teoretycznie Fritz!Box 6840 LTE oferuje pobieranie plików do 100 Mbps oraz 50 Mbps wysyłania. W praktyce nie udało mi się osiągnąć takich wyników, ale wszystko zależy od tego w jakim miejscu Polski przebywamy.

FRITZBox 6840 LTE

Dodam również, że router pozwala stworzyć dwie sieci WiFi – jedna na częstotliwości 2,4 GHz, a druga na 5 GHz. Szczególnie to pierwsze pasmo jest narażone na „zapchanie” i wtedy, aby sieć WiFi prawidłowo działał należy skorzystać z 5 GHz.

FRITZBox 6840 LTE

Tylko LTE


Musze jednak dodać, że testowany router współpracuje jedynie z siecią LTE. Gdy nie będzie dostępu do LTE, a jedynie do 3G, to niestety Internet nie będzie dostępny. Szkoda, wielka szkoda…

FRITZBox 6840 LTE

Szukasz routera LTE? To zastanów się nad Fritz!Box 6840 LTE

Jeśli poszukujesz wydajnego i dobrej jakości routera LTE to naprawdę warto się zastanowić nad
Fritz!Box 6840 LTE.
Oczywiście ten model do najtańszych nie należy, bo kosztuje około999 zł, ale oferuje wszystko co obecnie potrzeba. Mam tutaj na myśli obsługę centralki telefonicznej, inteligentnych gniazdek,a także możliwość stworzenia sieci WiFi na dwóch pasmach. W ustawieniach możemy zdefiniować szereg dodatkowych zabezpieczeń, aby dostęp do naszego hotspota był ograniczony.

Otabletach.pl. Warto kupić

Fritz!Box 6840 LTE. Plusy

 • wysoka wydajność,
 • brak spowolnienia przy podłączonych kilku urządzeniach,
 • dwie anteny do łączenia się z stacjami bazowymi,
 • centralka telefoniczna, baza DECT,
 • serwer multimediów.

Fritz!Box 6840 LTE. Minusy

 • wysoka cena,
 • brak modemu 3G.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz