1

Ubezpieczenie tableta – co powinniśmy wiedzieć?

ubezpieczenie tablet
Upadek, zalanie, przegrzanie, a nawet… pogryzienie przez psa – to dość częste przyczyny awarii urządzeń mobilnych. Niestety, standardowa gwarancja producenta niewiele nam pomoże w tych przypadkach, ale dodatkowe ubezpieczenie już tak.

Tablety coraz częściej zastępują nam komputery. Do ich zalet należą niewielka waga, nieduże rozmiary oraz długa żywotność baterii. Niestety, drobne urządzenie łatwo może wypaść z rąk, roztrzaskać się o podłogę czy wpaść do wody. Z danych zgromadzonych w USA wynika, że co piąte uszkodzenie urządzenia mobilnego wynika z upuszczenia go do wanny lub WC, a co dziesiąte ma miejsce na skutek oblania go napojem.

Tablet w niebezpieczeństwie
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie firmy Panasonic wykazały, że najczęstszą przyczyną awarii tabletu w pracy (29% przypadków) było wystawienie go na działanie wysokich temperatur. Jako drugą powszechną przyczynę usterki (21%) wskazano upadek. Dalej znalazło się przypadkowe wylanie napoju (17%). Za 11% awarii odpowiadało upuszczenie urządzenia do wody; tyle samo było przypadków narażenia sprzętu na działanie niskich temperatur oraz… przejechania tabletu przez pojazd. Wiele spośród tych wypadków może zdarzyć się też w domu. Osoby używające tabletu w łazience (np. do słuchania muzyki, czytania) mogą upuścić go do wanny. Jeszcze łatwiej o upadek na twardą powierzchnię – nawet jeśli sprzęt nadal będzie działał, pęknięciu może ulec ekran. Także dzieci niezbyt delikatnie obchodzą się z urządzeniami mobilnymi.

Najnowsze badania SquareTrade wykazały, że w minionym roku w Polsce dzieci zniszczyły 2,9 mln laptopów, tabletów i smartfonów. Aż 51% ankietowanych w wieku 13-17 lat zniszczyło jakieś urządzenie w minionym roku. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia sprzętu było strącenie go ze stołu. Okazało się ponadto, że potencjalnym zagrożeniem dla tabletu może być również domowy pupil. W ciągu ostatnich 5 lat zwierzęta domowe zniszczyły w Polsce 1,7 mln urządzeń mobilnych, z czego pogryzienia były przyczyną 75% wypadków uszkodzenia sprzętu!

Czego nie obejmuje gwarancja producenta?
Wszystkie wymienione wyżej przypadki nie są uwzględnione w standardowej gwarancji. Obejmuje ona bowiem wyłącznie wady powstałe z przyczyn tkwiących w samym produkcie.

Oznacza to, że nasz tablet zostanie w ramach gwarancji naprawiony, jeśli awarii ulegnie jeden z jego podzespołów. Gwarancja nie obejmuje takich sytuacji, jak :

  • uszkodzenie na skutek niewłaściwego, niezgodnego z instrukcją obsługi użytkowania i przechowywania sprzętu,
  • uszkodzenie mechaniczne, transportowe czy awaria spowodowana przez czynniki zewnętrzne (zalanie, zawilgocenie, narażenie na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, wyładowania atmosferyczne, pożar, nieprawidłowe napięcie w sieci, niewłaściwa wentylacja, działanie czynników chemicznych),
  • uszkodzenie wywołane nadmiernym obciążaniem urządzenia,
  • wadliwe działanie, wywołane niezgodnością pomiędzy zainstalowanymi aplikacjami a środowiskiem pracy czy też wpływem wirusów komputerowych.

Istnieją też gwarancje rozszerzone, oferowane przez sklepy ze sprzętem komputerowym. Te pakiety ochronne można nabyć za dodatkową opłatą, dostając w zamian rozszerzenie zwykłej gwarancji. Ich dokupienie oznacza tak naprawdę ubezpieczenie produktu. Pakiety różnią się między sobą zakresem ubezpieczenia, a ich cena może stanowić 15, 25 czy 30% wartości urządzenia. Niestety, przy zakupie sprzętu mało kto poświęca czas na lekturę kilkustronicowych warunków. Z tego powodu może się okazać, że zakupiony przez nas pakiet nie pokrywa kosztów naprawy czy wymiany w przypadku np. kradzieży czy upuszczenia tabletu. Sklepy, a nawet operatorzy, oferują ubezpieczenie wyświetlacza. Często jednak okazuje się, że ubezpieczyciel odmawia zwrotu kosztów naprawy tabletu z uszkodzonym ekranem, a przyczyną odmowy jest uszkodzenie mechaniczne. Pozostając w zgodzie z zawartą umową, pozostawia nas samych z problemem. I to podwójnym, bo na dodatek mamy poczucie szkody wywołane zakupem ubezpieczenia, które nie zadziałało. To pokazuje, że warto wybrać polisę na spokojnie, rozsądnie analizując, co dokładnie obejmuje.

Ubezpieczamy tablet
Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy warto sprawdzić, jaki zakres nieprzewidzianych zdarzeń uwzględnia. Istotny jest także czas naprawy w przypadku szkody oraz opcja dodatkowej ochrony na wypadek kradzieży. Polisy ubezpieczeniowe na tablety zabezpieczą nas przed takimi ewentualnościami jak:

  • zwarcia i przepięcia,
  • szkody poupadkowe,
  • uszkodzenia dokonane przez osoby trzecie,
  • uszkodzenia powstałe na skutek kontaktu z płynem,
  • usterki wynikłe z błędów w obsłudze urządzenia,
  • zniszczenie lub uszkodzenie tabletu na skutek działania wysokiej temperatury oraz w związku z pożarem.

Warto zauważyć, że wszystkie duże towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie polisy na sprzęt elektroniczny, ale dla firm. Często istnieje także możliwość objęcia sprzętu elektronicznego ubezpieczeniem w ramach polisy na dom czy mieszkanie. Niestety pokrywa ona tylko koszty szkód powstałych na terenie ubezpieczonej nieruchomości. Pojawia się jednak także coraz więcej ofert polis ubezpieczeniowych na urządzenia mobilne dla klientów indywidualnych. Przykładowo w ofercie Klikochron cena takiej polisy zależy od sumy, jaką zapłaciliśmy za tablet oraz od zakresu ochrony (np. ubezpieczenie na wypadek kradzieży może być opcją dodatkowo płatną – koszt polisy rośnie wówczas o kilkadziesiąt złotych). Ubezpieczenie możemy wykupić na okres roku lub dwóch lat z możliwością późniejszego przedłużenia. Pamiętajmy, że częstym wymogiem jest to, aby nasz sprzęt był nowy, a od chwili nabycia tabletu do momentu zakup polisy nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy.

Ubezpieczenie tabletu zrekompensuje nam straty poniesione w wyniku awarii, których uznania odmówi serwis gwarancyjny. Dobierając odpowiednią ofertę, zyskujemy więc spokój i pewność, że wypadki takie jak zalanie urządzenia wodą czy upuszczenie go nie narażą nas na nieprzewidziane i wysokie koszty naprawy bądź kupna nowego tabletu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz