1

AVM FRITZ!Box 6820 LTE. Recenzja routera z modemem LTE

Od kilku lat mam okazję testować produkty niemieckiej marki AVM. Choć przy okazji pierwszych testów o tym producencie nic nie wiedziałem, to z każdym następnym urządzeniem moja wiedza znacznie się powiększyła. I chociaż AVM nie jest tak znany w Polsce, jak TP-Link, to jednak ich produkty naprawdę cechują się bardzo dużą funkcjonalnością. Najnowszą propozycją jest router AVM FRITZ!Box 6820 LTE. Jak sprawdza się w praktyce? Sprawdziłem to!

Przeważnie wszystkie urządzenia marki AVM oferowane są w dużych pudełkach, szczególnie routery. W ten sposób produkt ma być bardziej widoczny na półkach. Ale w przypadku AVM FRITZ!Box 6820 LTE już tak nie jest. Opakowanie jest kompaktowych rozmiarów, a sam design urządzenia zmieniony. Jest nieco inny od poprzedników, ale po kolei…

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Zestaw

Klient, który zdecyduję się na zakup AVM FRITZ!Box 6820 LTE może liczyć na bardzo skromną liczbę gadżetów. W pudełku znajduję się router, zasilacz, kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m, starter Play oraz skrócona instrukcja obsługi.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Kompletnie inna konstrukcja

Po otrzymaniu routera AVM FRITZ!Box 6820 LTE zauważyłem, że konstrukcja urządzenia jest zgoła odmienna od wcześniejszych produktów. Do tej pory ich wygląd był bardzo do siebie zbliżony, ale tym razem jest kompletnie inaczej. Producent zdecydował się na całkowicie nowy design, aby testowany router pasował do nowoczesnych wnętrz.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Obudowa routera AVM FRITZ!Box 6820 LTE została wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Konstrukcja jest prawidłowo spasowana – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Wydaje się, że wszystko jest na swoim miejscu. Na dolnym panelu znajduję się slot SIM oraz gniazdo zasilania. Na przednim panelu umieszczono diody sygnalizujące aktualny tryb pracy urządzenia: Power LTE/3G, WLAN i trzy diody informujące o sile sygnału. Z kolei z tyłu są dwa przyciski: WLAN oraz WPS, a także port gigabitowy port LAN, który może pełnić rolę portu WAN. I w tym miejscu podłączamy modem od operatora kablowego.

Niestety nie ma portu USB, więc nie podłączymy do routera pendrive, czy dysku zewnętrznego i nie zrobimy z Fritza serwera multimediów.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Dziecinnie prosta konfiguracja

Podoba mi się to w firmie AVM, że nawet największy laik na pewno poradzi sobie z konfiguracją routera. Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy włożyć kartę operatorską (SIM) do routera (najlepiej bez PINu), uruchomić go, a następnie połączyć się z domyślną siecią (nazwa i hasło na obudowie) i wpisać w przeglądarce fritz.box. Po uruchomieniu kreatora ustawiamy język i podstawowe informacje konfiguracyjne, a następnie czekamy, aż Fritz uruchomi się jeszcze raz. Gdy już to się stanie, to sieć WiFi jest już dostępna. Prawda, że proste?

Konfiguracja na zdjęciach

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE konfiguracja

AVM FRITZBox 6820 LTE informacje o połączeniu LTE

AVM FRITZBox 6820 LTE informacje o połączeniu LTE

FRITZ!Box 6820 LTE w praktyce

Jeszcze nigdy nie miałem problemów z testowanymi routerami AVM FRITZ!Box. Za każdym razem wszystko działało prawidłowo i nie wyobrażałem sobie, aby w tym przypadku było inaczej. Ale moim zdaniem 6820 LTE nie jest tak funkcjonalny jak 6840 LTE. Ale to zupełnie inne klasy sprzętu.

Testowany AVM FRITZ!Box 6820 LTE wyposażono w modem LTE kategorii 4. Dzięki temu prędkość pobierania to maksymalnie 150 Mbit/s, a wysyłania 50 Mbit/S. Podczas testów nigdy mi się takich wyników nie udało osiągnąć, choć podczas codziennego użytkowania w ogóle mi to nie przeszkadzało. Urządzenie nie miało problemu z połączeniem się z stacji bazowymi operatora komórkowego, ale bardzo często upierało się na 3G, a nie na 4G. W informacji o połączeniu widziałem 3G. Ale co nie zmienia faktu, że dostęp do Internetu zawsze był aktywny – nie zdarzyło mi się, aby router odmówił współpracy z siecią komórkową. Choć były małe sporadyczne przypadki, że na chwilę połączenie z Internetem znikło. W domu przeważnie miałem zasięg jednej kreski, choć mieszkam na osiedlu w Poznaniu. Trochę się zdziwiłem, ale cóż… Dopiero na oknie miałem dwie kreski.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Jeśli chodzi o stabilność i moc połączenia, to we Fritzach nigdy się na tym nie zawiodłem. Ja w całym mieszkaniu bez problemu miałem dostęp do hot spota. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby router mnie „wyrzucił” z sieci. WiFi działa tylko w jednym paśmie – 2,4 GHz.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Podsumowanie

To kolejny sprzęt niemieckiej marki, który śmiało mogę polecić do domu, ale przede wszystkim na wyjazdy. W miejsca, gdzie nie macie stałego łącza. W domu letniskowym, nad jeziorem, czy w lesie spisze się doskonale, bo zapewni stabilną sieć WiFi dla wielu urządzeń. Warunkiem jest tylko zasięg sieci komórkowej. Pytanie tylko, czy 800 zł to cena optymalna, a może jednak nieco przesadzona? Co sądzicie?

AVM FRITZ!Box 6820 LTE. Zalety

 • ciekawy design,
 • dobrze spasowana konstrukcja,
 • sprawny modem LTE,
 • prosta konfiguracja,
 • polski interfejs,
 • gigabajtowy port LAN,
 • niezawieszające się WiFi.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE. Wady

 • cena
 • brak anteny zewnętrznej,
 • brak portu USB,
 • WiFi w jednym paśmie.

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

AVM FRITZ!Box 6820 LTE

Najważniejsze funkcje:

 • Szybki dostęp do internetu przez LTE: do 150 Mbit/s przy pobieraniu i 50 Mbit/s przy wysyłaniu danych (CAT 4 FDD).
 • Obsługa wielu zakresów:
  – 6 częstotliwości LTE (FDD): 800 MHz, 1,8 GHz, 2,6 GHz, 2,1 GHz, 900 MHz, 850 MHz,
  – 3 częstotliwości UMTS: 2,1 GHz, 900 MHz, 850 MHz.
 • Kompatybilność w dół z technologiami GSM/EDGE/GPRS przy niewystarczającej mocy sygnału LTE lub UMTS
 • Obsługa roamingu
 • Technologia Wireless N z przepustowością do 450 Mbit/s (2,4 GHz).
 • 1 x gigabitowy port LAN
 • Łatwa konfiguracja za pomocą interfejsu użytkownika, dostępnego w wielu językach: PL, DE, EN, ES, FR, IT
 • Aktualna wersja FRITZ!OS 6.50 (nowa architektura) dla pełnego komfortu korzystania z sieci domowej, obsługująca bezprzewodowy dostęp dla gości, kontrolę rodzicielską, NAS
 • Zdalny dostęp oraz VPN dla łatwego i bezpiecznego korzystania z dowolnej lokalizacji
 • Lekki i poręczny – waga: 170 g (bez kabli i zasilacza); wymiary: 64 x 99 x 134 mm (W x H x D).
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz