1

Przesiadka z PC na Mac – największe problemy

Clavier de MacBook Pro noir et blanc
Praktycznie większość z nas korzysta dziś z komputerów. Do różnych celów, do pracy czy rozrywki. Jedno jest pewno: ciężko sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez tego sprzętu. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych – lepszych i gorszych – urządzeń. Wśród nich na uwagę zasługuje sztandarowe urządzenie firmy Apple – komputer Mac. Są tak popularne, że wiele osób rozważa przesiadkę z wysłużonego peceta na Maca. O czym pamiętać w takiej sytuacji?

Trochę inny sprzęt

Ktoś nieobeznany w tematyce może się zdziwić, twierdząc, że komputer to komputer i jak ktoś się na tym zna, to szybko “załapie”, o co chodzi w nowym sprzęcie. Tymczasem to wcale nie takie łatwe, a przesiadka z PC na Maca to większe i mniejsze problemy, o których warto pamiętać. Tym bardziej że większość z nas od dziecka korzysta z systemu Windows, a środowisko pracy Maca – OS X to zupełnie inna bajka.

Problematyczne maksymalizowanie okien

W Macu odmiennie niż w systemie Windows nie uda nam się zmaksymalizować kilku okien w ramach jednego pulpitu. Wygląda to tak, że zmaksymalizowane programy są osobnymi przestrzeniami roboczymi, pomiędzy nimi zaś poruszamy się jak między wieloma pulpitami. Innym problemem jest to, że takie powiększenie zajmuje… cały ekran. Tak, zupełnie cały, przykrywa więc też takie ważne nawigacyjne elementy, jak pasek menu. To początkowo może irytować.

Otwieranie i zamykanie aplikacji

Otwieranie aplikacji jest na Windowsie bardzo łatwe: wciskamy klawisz “enter” i po sprawie. Na Macu “enter” ma zupełnie inne przeznaczenie – zmienimy nim nazwę pliku lub folderu, ale jak chcemy je otworzyć, musimy skorzystać ze skrótu klawiszowego cmd+o.

Każdą aplikację trzeba jednak kiedyś zamknąć i tu, niestety, wcale nie jest łatwiej. Nie wystarcza bowiem czerwony, klasyczny przycisk “x”. Co ciekawe, to jak zachowa się “x” zależy od programu, więc jest zupełnie losowe. Czasem więc program w ten sposób zamkniemy, w innym już nie – aplikacja co najwyżej zostanie zahibernowana.

Jak więc całkowicie zamknąć otwarty program? Musimy użyć skrótu: cmd+q, ale nie zawsze, bo jak chcemy zamknąć tylko aktywny dokument – przykładowo dokument Excela bez wygaszania całego programu – musimy zastosować skrót cmd+w.

Umiejscowienie klawiszy

Skróty klawiszowe na pewno początkowo będą problemem, tym bardziej że niektóre klawisze na Macu znajdują się w zupełnie innym miejscu. Przykładem jest niezwykle popularny alt, bo dzięki niemu możemy tworzyć polskie litery. Na Macu wykorzystujemy co prawda ten sam przycisk, ale… znajduje się on w innym miejscu niż na klawiaturze windowsowej. Przypomnijmy, że standardowo jest to pierwszy przycisk na prawo od spacji, w Macu jest kawałek dalej – jako drugi. Niby drobnostka, ale częste pomyłki gwarantowane. Tak samo pomyłki będą się pojawiać, gdy korzystając ze skrótów klawiszowych, będziemy chcieli coś skopiować i wkleić. Odpowiedzialne za to przyciski cmd+c i cmd+v (odpowiedniki ctrl+c i ctrl+v) leżą w zupełnie innym miejscu.

Nietrudno zauważyć, że większość popularnych problemów ma związek z innym schematem klawiatury. To jednak normalne, że na początku jak uczymy się nowej rzeczy, musimy być przygotowani na błędy. A gdy będziemy regularnie korzystać z Maca, to takie pomyłki szybko wyeliminujemy. Tym bardziej że warto przenieść się ze standardowego sprzętu na Maca, gdyż to komputer wysokiej jakości, niezawodny, o pięknym wyglądzie. Duży wybór takich urządzeń znajdą Państwo pod adresem www.komputronik.pl.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz