0

Czterordzeniowy CPU, Nvidia Kal-EL, zawiera piąty rdzeń?!

NvidiaNvidia Kal-El quad core, aka Tegra 3, budzi sensację już od jakiegoś czasu, detale dotyczące tego procesora cały czas były jednak niedostępne. Teraz natomiast, dzięki kilku oficjalnym dokumentom opublikowanym przez Nvidię możemy dowiedzieć się naprawdę bardzo wiele na temat tejże innowacyjnej technologii. Jak się okazuje, we wnętrzu procesora nie znajdują się cztery, a tak naprawdę pięć rdzeni – jeden z nich przeznaczony jest do obsługiwania mniej ważnych procesów.

Przechodząc do sedna, Tegra 3 wykorzystywać będzie cztery główne rdzenie Cortex A9 o wysokiej wydajności, a oprócz nich piąty rdzeń współpracujący z pozostałymi. Ma to na celu zmniejszenie poboru mocy i wydłużenie pracy baterii. Dodatkowy, piąty rdzeń, będzie osiągał maksymalną częstotliwość taktowania o wysokości 500MHz, co powinno być w pełni wystarczające do obsłużenia najbardziej elementarnych procesów. W opublikowanych dokumentach znajdziemy także parę informacji na temat technologii vSMP czyli Variable Symmetric Multiprocessing.

Rozwiązanie to polega na tym, że cztery główne rdzenie nie są zależne od piątego, cały czas mogą jednak korzystać z niego na swoją korzyść, w celu zabezpieczenia niezbędnej ilości energii oraz mocy obliczeniowej. Na przykład, możesz wykorzystywać piąty rdzeń procesora do zadań i procesów, które mają miejsce w momencie, kiedy smartfon lub tablet znajduje się w trybie gotowości. Nie masz pojęcia, jak wiele aplikacji cały czas działa, nawet wtedy kiedy urządzenie nie jest używane – dodatkowy rdzeń może być więc bardzo przydatny.

Jak na razie możemy tylko przypuszczać jak zastosowanie to sprawdza się w praktyce. Będziemy musieli więc poczekać do premiery pierwszego urządzenia z procesorem Tegra 3, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel