1

Recenzja tabletu Acer Iconia TAB A100

Acer Iconia TAB A100 recenzjaOd czasu kiedy Acer Iconia Tab A100 po raz pierwszy trafił na nasze redakcyjne biurko minął ponad miesiąc. Chociaż liczyłem na to, że po pierwszych wrażeniach w przeciągu tygodnia uda mi się opublikować pełną recenzję, to niestety tablet musiałem odesłać. Na całe szczęście, ponownie miałem możliwość bezpośredniego przyjrzenia się jego funkcjonalności i mogę w końcu przedstawić wam, mam nadzieję obiektywną, opinię na jego temat. W takim razie, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić was do lektury! 🙂

Specyfikacja
• Ekran: 7″, 1024 x 600 pikseli,
• Procesor: Tegra 2 o częstotliwości 1GHz,
• OS: Android Honeycomb 3.2,
• Łączność: WiFi, GPS,
• RAM: 1GB,
• Bateria: 1530 mAh,
• Aparaty: tylni 5MP, przedni 2MP,
• Sloty: mikroHDMI, mikroUSB, mikroSD,
• Pamięć: 8GB wbudowane,
• Waga: 410g,
• Wymiary: 195 x 117 x 13,1 mm

Pudełko
Do zewnętrznego wyglądu pudełka, w którym znajduje się Acer Iconia Tab A100 z całą pewnością nie możemy się przyczepić – azjatyckie przedsiębiorstwo jak zwykle zadbało o odpowiednią i zadowalającą estetykę, która robi naprawdę dobre, pierwsze wrażenie. Co do akcesoriów, które znajdujemy w jego wnętrzu, to oprócz samego tabletu, zaliczymy do nich ładowarkę, kabel USB, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Zawieść może nas jednak fakt, że w wyposażeniu zabrakło najzwyczajniejszych słuchawek, nie mówiąc już o kablu HDMI.

Zewnętrzna budowa tabletu
Iconia Tab A100, dostępny jest w dwóch w wersjach kolorystycznych – w moje ręce trafiła ta niebieska (oprócz tego dostępna jest także wiśniowa) i szczerze mogę przyznać, że prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Od razu można zauważyć jednak dosyć spory minus – jakość materiałów wykorzystanych do wykonania obudowy tabletu jest o wiele niższa niż w innych produktach z serii Iconia Tab – nie znajdziemy tutaj ani aluminium, ani metalowych zakończeń, tylko kawałek plastiku, który jest w dodatku miękki i naprawdę podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania. Po kilku tygodniach intensywnego użytkowania tył obudowy nie prezentuje się już zbyt dobrze i pokryty jest ogromną ilością, co prawda małych, ale jednak rysek.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

Co do samych wymiarów urządzenia, to posiada ono 195x117x13,1 milimetrów. Od razu możemy zauważyć więc, że jest to gadżet dosyć gruby – dla porównania, popularny iPad posiada zaledwie 8,8 milimetra grubości, a jak dobrze wiemy jest urządzeniem o wiele większym. Jest to jednak zaledwie wada estetyczna, trzeba bowiem uczciwie przyznać, że tablet niezwykle dobrze leży w dłoni i nawet po wielu godzinach jego użytkowania nie odczuwamy zmęczenia, czy też dyskomfortu. Spowodowane jest to między innymi niezwykle małą wagą urządzenia, która z ledwością przekracza czterysta gramów.

To co was z pewnością interesuje odnośnie obudowy, to rozmieszczenie wszystkich przycisków fizycznych oraz złącz na obudowie tabletu. Górna krawędź to w kolejności, złącze słuchawkowe oraz guzik POWER, dzięki któremu wprowadzimy tablet w stan uśpienia albo też włączymy/wyłączymy go. Na dolnej krawędzi znajdziemy natomiast dwa głośniki stereo, które gwarantują naprawdę zadowalającą jakość dźwięku, slot na karty mikroSD, wejście mikroUSB oraz miniHDMI. Pod zaślepką, pod którą z resztą znajduje się miejsce na karty pamięci, umieścić możemy także kartę SIM. Niestety, do testów otrzymałem model pozbawiony obsługi łączności 3G i w miejscu tym znajdował się po prostu kawałek plastiku. Jeżeli chodzi o prawy bok urządzenia to znajdziemy tutaj przycisk do regulowania głośności oraz guzik pozwalający nam na zablokowanie automatycznej orientacji ekranu. Lewa strona Acera Iconia Tab natomiast całkowicie pozbawiona jest jakichkolwiek slotów oraz fizycznych przycisków. Całkowicie „czysta” będzie także przednia ściana – oprócz samego wyświetlacza, znajdziemy tutaj tylko i wyłącznie aparat, przeznaczony przede wszystkim do wideokonferencji.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

Wyświetlacz
Chociaż Acer przyzwyczaił nas do tego, że ekrany oraz wyświetlacze montowane w ich tabletach są dobrej jakości. Niestety, Iconia Tab A100 jest wyjątkiem od tejże reguły i z pewnością zawiedzie niejednego użytkowania. Chociaż ogólny obraz urządzenia jest pozytywny, to właśnie słaba jakość wyświetlania obrazu powoduje, że z czasem możemy przestać zauważać jego mocne strony.

Nasz 7-calowy Iconia Tab A100 wyposażony został w pojemnościowy wyświetlacz LCD, który obsługuje maksymalną rozdzielczość 1024×600 pikseli. Pozytywnym aspektem w jego przypadku jest z pewnością płynna rotacja ekranu bez większych ścięć, a także niezwykle duża czułość na dotyk, nawet w momencie kiedy używamy kilku palców jednocześnie.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

Jeżeli chodzi o większą ilość detali, to tak jak wspomniano na początku, ekran w tymże modelu, będzie wypadał dosyć przeciętnie, szczególnie jeżeli porównamy go z produktami konkurencji. Biorąc pod uwagę o jakość generowania kolorów oraz jasność podświetlenia to są one dosyć przyzwoite – dopiero kiedy będziemy chcieli używać urządzenia przy naturalnym świetle wtedy zorientujemy się na czym polega bolączka wyświetlacza. Widoczność okazuje się być niezwykle słaba – oczywiście możemy zawsze użyć maksymalnego podświetlenia ekranu, doskonale jednak wiemy w jak dużym stopniu zmniejsza to żywotność baterii w tego typu urządzeniach.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

Możesz oczywiście pomyśleć, że nie są to powody, aby wystawić wyświetlaczowi w Acerze Iconia Tab A100 negatywną opinię – niezwykle wąski kąt widzenia jednak już do takowych z pewnością możemy zaliczyć. Kiedy położymy tablet na płaskiej powierzchni i będziemy chcieli korzystać z niego właśnie w poziomej pozycji, obraz staje się nieczytelny, straszliwie ciemny, a kolory automatycznie tracą swoje natężenie oraz odcień. Muszę uczciwie przyznać, że dawno nie miałem do czynienia z urządzeniem mobilnym, w którym nawet delikatna zmiana kąta patrzenia na wyświetlacz tak diametralnie zmieniała jakość obrazu.

System Operacyjny
Jak mogliście przeczytać w podstawowych specyfikacjach na początku tejże recenzji, Acer Iconia Tab A100 działa na Androidzie Honeycomb 3.2, który jeszcze kilka miesięcy temu uważany był za jeden z najlepszych systemów operacyjnych wypuszczonych do tej pory przez Google na urządzenia mobilne. Obecnie mamy jednak możliwość korzystania z Androida Ice Cream Sandwich, a nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie model A100 otrzyma stosowną aktualizację. Muszę jednak szczerze przyznać, że Honeycomb sprawuje się na opisywanym przez nas tablecie wyśmienicie – nic w tym dziwnego, tworzony był przecież pod urządzenia tego typu i po raz pierwszy zadebiutował właśnie na Acerze Iconia Tab A100.

Android w wersji 3.2 to przede wszystkim optymalizacja systemu od Google pod urządzenia siedmiocalowe i danie użytkownikom jeszcze większych możliwości odnośnie personalizacji ich urządzeń oraz dostosowania do swoich potrzeb poszczególnych ekranów głównych.

Acer nie wprowadza w systemie zbyt dużo zmian, możemy jednak znaleźć, podobnie jak w opisywanym przez nas już wcześniej Acerze Iconia Tab A501 autorskie widżety, folder multimedia, który przypominał będzie półkę z rozstawionymi na niej książkami oraz kilka przygotowanych przez azjatycką firmę aplikacji. Do tych najważniejszych zaliczymy przede wszystkim Social, Clear.fi, eReaing oraz Game Zone, z którego możemy bezpośrednio pobierać najnowsze gry, dostosowane do możliwości dwurdzeniowego procesora Nvidia Tegra 2.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

To właśnie za sprawą tego układu oraz 1GB pamięci RAM, korzystanie z Androida Honeycomb 3.2 jest niezwykle przyjemne. Wszystko działa płynnie, sprawnie, chwilowe ścięcia zdarzały się bardzo rzadko i w czasie kilku tygodni aktywnego użytkowania, aplikacje „wykrzaczały” się tylko kilka razy. Nawet kiedy aktywna jest sesja WiFi, pobieramy pliki, uruchomionych mamy kilka programów i jednocześnie przeglądamy zasoby internetu, nie będziemy odczuwali żadnego spowolnienia pracy urządzenia, co z pewnością można zapiać na plus.

Multimedia
Jeżeli chodzi o multimedia, to o Acer Iconia Tab A100 mogę wypowiadać się tylko i wyłącznie w samych superlatywach. Obecność wspomnianego już wcześniej procesora Tegra 2 sprawia, że praktycznie wszystkie gry, które testowałem na urządzeniu, działały naprawdę płynnie, a jakość grafiki sprawiała rzeczywiście pozytywne wrażenie. Dwurdzeniowy CPU od Nvidii to jednocześnie szansa dostępu do Tegra Zone, sklepu, w którym znajdziemy gry wykorzystujące w pełni możliwości naszego urządzania. Niestety, tylko kilka tytułów jest darmowych, jednak i tak pozytywnie zaskoczyły mnie one swoimi silnikami graficznymi.

Jeżeli chodzi o odtwarzanie plików multimedialnych, to Acer A100 nie ma żadnych problemów z materiałami z YouTube i mu podobnych serwisów, posiada bowiem pełne wsparcie dla Adobe Flasha 11. Co do formatów muzycznych, filmowych oraz tekstowych, wszystkie z najpopularniejszych są bez problemu obsługiwane przez standardowe oprogramowanie Androida. Wbudowane głośniki sprawiają, że jakość dźwięku jest zadowalająca nawet bez słuchawek. Co do odtwarzania wideo, mamy możliwość przeglądania materiałów w jakości do 1080p – jedynym minusem jest fakt, że urządzenie nie pozwoli nam na odtwarzanie formatu .mkv. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak zainstalowanie innego odtwarzacza multimediów, których w Android Markecie jest naprawdę bardzo dużo i które posiadają rozbudowaną bazę kodeków.

Bateria
W każdych urządzeniach mobilnych bardzo ważnym elementem jest bateria, podobnie będzie także w przypadku testowanego dzisiaj Acera Iconia Tab A100. Model zasilany jest przez baterię o pojemności 1530mAh – jak od razu widać nie jest to za dużo, jednak ku mojemu zdziwieniu w pełni wystarcza ona na nieustanną pracę z urządzeniem przez prawie pięć godzin – w tym czasie spokojnie można surfować po internecie, słuchać muzyki, grać w ulubione gry, czy też pracować. Gdyby Acer zastosował podobną baterię jednak o większej pojemności, wtedy Iconia Tab A100 rzeczywiście byłby w stanie zaoferować nam bardzo długi czas nieustannej pracy.

Aparaty
W Acer Iconia Tab A100 zastosowanie znalazły dwa aparaty, co w tabletach jest raczej rozwiązaniem standardowym. Pierwszy z nich, umieszczony jest nad wyświetlaczem, na przedniej ścianie urządzenia i posiada dosyć przyzwoitą rozdzielczość dwóch megapikseli – przeznaczona będzie ona przede wszystkim do wideokonferencji. Podstawowy aparat, znajdujący się na tylnej ścianie, posiada już 5MP i pozwala nam na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości nawet do 2592×1944 pikseli a także na nagrywanie wideo w wysokiej jakości. Dzięki obecności lampy LED, możliwe będzie używanie go nawet w przypadku braku naturalnego, czy też sztucznego źródła światła. Jak przystało na Androida, będziemy mieli możliwość ustawienia podstawowych opcji, wybrania pięciu styli wykonania zdjęcia oraz wykorzystania ośmiokrotnego zoomu (jak jednak zauważyłem, bardzo mocno wpływa on na pogorszenie jakości wykonywanych zdjęć).

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jakość wykonywanych zdjęć jest różna – o ile przy świetle naturalnym i pod odpowiednim kątem, będą one posiadały zadowalającą jakość, to w przypadku niedoświetlonych pomieszczeń, a tym bardziej w nocy, posiadają one niezwykle dużą ziarnistość oraz słabą jakość – pojedyncza lampa LED-owa nie jest bowiem w stanie spełnić roli pełnowymiarowej lampy błyskowej.

WiFi
Podobnie jak we wszystkich innych produktach z serii Acer Iconia Tab, także model A100 charakteryzował będzie się niezwykle dobrą i stabilną obsługą łączności WiFi we wszystkich najpopularniejszych standardach. Podczas użytkowania urządzenia, nigdy nie zdarzyło mi się, że miał problem ze znalezieniem sieci, w których zasięgu się znajdował. Niespodziewanie przerwanie sesji występowało sporadycznie, a dzięki standardowemu oprogramowaniu Androida, mamy możliwość zapamiętania wszystkich sieci, z którymi już kiedyś się łączyliśmy i nawiązania z nimi ponownie automatycznego połączenia, w momencie kiedy będą dostępne.

Acer Iconia TAB A100 recenzja

Przeglądarka internetowa
Standardowa przeglądarka systemu internetowego Android Honeycomb z pewnością przypadnie do gustu większości użytkowników. W porównaniu do poprzednich wersji Androida sprawuje się o wiele lepiej, przede wszystkim dlatego, że jest zoptymalizowana pod tablety. Treść wyświetlanych stron idealnie dostosowuje się do wielkości i rozdzielczości ekranu, a dzięki systemowi graficznych zakładek mamy możliwość szybkiego nawigowania między nimi (pasek jest automatycznie chowany, dzięki temu nie zajmuje niepotrzebnie powierzchni przeglądarki, dając nam kilka dodatkowych centymetrów, na których wyświetlana może być strona).

Dużym zaskoczeniem dla nie była także wygoda korzystania z wirtualnej klawiatury, podczas przeglądania internetu. Chociaż zajmuje ona połowę całej powierzchni wyświetlacza, to korzysta się z niej naprawdę wygodnie, co jak na urządzenie siedmiocalowe jest z pewnością dużym atutem.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w przypadku pionowej orientacji ekranu, swoboda oraz komfort przeglądania internetu zdecydowanie spada, urządzenie przystosowane jest przede wszystkim do surfowania w sieci w trybie horyzontalnym.

Podsumowanie
Muszę uczciwie przyznać, że praca z Acer Iconia Tab A100 była dosyć przyjemna i w ogólnym rozrachunku, tablet oceniłbym zdecydowanie na plus. Mogę go śmiało polecić wszystkim tym osobom, które szukają płynnie działającego, wydajnego tabletu o mniejszych rozmiarach, który sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji, o ile nie zamierzasz używać go zbyt często na świeżym powietrzu, gdzie widoczność jest znacznie gorsza. Jeżeli będziesz w stanie poradzić sobie ze zbyt małym kątem widzenia, to z całą pewnością będziesz zadowolony z korzystania z tego urządzenia. Jeżeli chodzi o cenę Iconi Tab A100, to tablet kupimy już za trochę ponad tysiąc złotych – szkoda tylko, że w tej wersji cenowej urządzenie nie posiada obsługi łączności 3G.

Autor: Damian Chmiel

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz