0

Recenzja tabletu Trak tPAD-7122

trak tpad-7122Od momentu kiedy na łamach otabletach.pl publikowaliśmy tekst o pierwszych wrażeniach z użytkowania tabletu tPad 7122 polskiej firmy Trak Electronics minęło już trochę, nadszedł więc czas na podzielenie się z wami pełną i mamy nadzieję wyczerpującą recenzją urządzenia. Po kilku tygodniach testów tabletu wydaje mi się, że jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy Trak to tylko i wyłącznie słabej jakości produkty z niskiej półki cenowej, czy też modele elektroniki użytkowej, na które warto zwrócić uwagę. Nie pozostaje mi więc nic innego jak zaprosić was do lektury! 🙂

Pudełko i jego zawartość
Tak jak wspominałem już w pierwszych wrażeniach, do pudełka, w które zapakowany został tPad-7122 z całą pewnością nie można się przyczepić. Wykonane z mocnej, białej tektury opakowanie, wzmocnione magnesami, zapewniającymi zamknięcie z pewnością jest bardzo dużym plusem i już na samym początku daje nam wrażenie solidności.

Zawartość samego pudełka nie jest oczywiście niczym zaskakującym – znajdujemy tutaj takie podstawowe akcesoria jak kabel USB, ładowarkę (z trochę za krótkim kabelkiem), instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, zabezpieczony miękką gąbką oraz folią tablet, a także słuchawki stereo. Należy tutaj podkreślić, że obecność słuchawek jest naprawdę miłym zaskoczeniem, szczególnie, że wielu producentów oferujących produkty znacznie droższe i wyższej klasy bardzo często zapomina o dołączeniu tak drobnego, a jakże wygodnego drobiazgu.

trak tpad-7122

Budowa zewnętrzna urządzenia
W porównaniu z innymi tabletami firmy Trak, szczególnie modelem 780, który był pierwszym testowanym przez nas urządzeniem polskiego producenta, tPad-7122 robi naprawdę pozytywne wrażenie i już na pierwszy rzut oka wydaje się o wiele lepiej wykonany. Tandetny plastik na tylnej ścianie został zamieniony na aluminium, pozostałe części są natomiast wykonane z materiału syntetycznego naprawdę zadowalającej jakości. Sam design Traka jest także ciekawy i utrzymany w najpopularniejszej obecnie na rynku tabletów stylistyce.

Na przedniej ścianie urządzenia znajdujemy siedmiocalowy ekran pojemnościowy WVGA, obsługujący rozdzielczość 800×480 pikseli. Nad wyświetlaczem umieszczono także małą kamerkę do wideorozmów o rozdzielczości 1.3MP. Znajdziemy tutaj także trzy fizyczne guziki, które obramowane są podświetlanym i wyraźnie zaznaczonym półkolem. Lewy przycisk pozwala nam na cofnięcie się w interfejsie, środkowy otwiera podstawowe menu, a prawy przenosi nas do głównego ekranu startowego. Tylna ściana jest natomiast całkowicie pusta – znajdziemy tutaj jedynie logo firmy.

trak tpad-7122

Co do krawędzi bocznych w tPadzie-7122 to najlepiej zagospodarowana została krawędź dolna – to właśnie tutaj mieści się mikrofon, gniazdo ładowarki, suwak pozwalający na uruchomienie lub uspanie tabletu, wejście na kabel mini USB, przycisk reset, czytnik kart mikro SD oraz gniazdo słuchawkowe o standardowej średnicy. Co do górnej ściany, to umieszczono na niej dwa głośniczki, nie zapewniają one jednak zbyt wysokiej jakości dźwięku (słuchawki sprawdzają się tutaj zdecydowanie lepiej). Lewa krawędź natomiast posiada zabezpieczony solidną i wykonaną z gumy zaślepką slot na karty SIM. Prawa strona urządzenia jest gładka i nie umieszczono na niej, ani żadnych slotów, ani też przycisków.

System operacyjny i procesor
Na pokładzie Traka tPad-7122 znaleźć możemy procesor ROCHCHIP RK2818 660MHz + DSP 500MHz oraz 256MB pamięci RAM. Częstotliwość taktowania CPU oraz ilość pamięci operacyjnej nie są więc powalające, jednak w połączeniu z działającym na urządzeniu systemem operacyjnym zapewniają płynne i bezproblemowe użytkowanie.

trak tpad-7122

Przechodząc do samego systemu operacyjnego to jest on według mnie jednym z największych minusów tabletu – firma Trak Electronics zdecydowała się na uruchomienie na tPadzie-7122 przestarzałego już Androida 2.1 Eclair. Jest to naprawdę zastanawiające, w szczególności, że wersja 2.2 Froyo nie posiada zdecydowanie wyższych wymagań systemowych i również mogłaby płynnie działać na urządzeniu, to jest o wiele bardziej rozbudowana i wyposażona w wiele ważnych funkcji, których w Eclair po prostu brakuje. Dla użytkowników, którzy po raz pierwszy będą mieli kontakt z Androidem i nie będą wykorzystywali tabletu do specjalistycznych zadań, nie powinna to być jednak duża przeszkoda.

Trak zadbał o preinstalację kilku najważniejszych i standardowych w tego typu urządzeniach aplikacji, do których zaliczymy między innymi instalatora plików pochodzących spoza oficjalnego Android Marketu, klienta Gmail, czytnik Ebooków, aplikację do odtwarzania plików z YouTube, przeglądarkę internetową Skyfire, czy też bardziej rozbudowany od androidowskiego odtwarzacz multimediów. Chociaż taki pakiet oprogramowania był pozytywnym zaskoczeniem, to niestety działanie poszczególnych aplikacji pozostawiło już sporo do życzenia – stabilność z pewnością nie jest najmocniejszą stroną tPada-7122, pomimo tego, że działa na tak starej wersji Androida. Programy co jakiś czas wyłączały się z powodu nie do końca wyjaśnionych błędów, a w niektórych przypadkach nie były nawet dokładnie przetłumaczone, co także zmniejszało komfort ich użytkowania. Cieszy jednak fakt, że tablet posiada certyfikację Android Marketu i mamy z jego powierzchni nieograniczony dostęp do wszystkich znajdujących się w nim aplikacji.

trak tpad-7122

Ekran
Jak już wspominałem na początku, Trak tPad-7122 wyposażony jest w ekran multitouch o przekątnej siedmiu cali oraz rozdzielczości 800×480 pikseli. Muszę szczerze przyznać, że pomimo różnych mankamentów związanych z tabletem, to co do jakości wyświetlacza na pewno nie można się w żaden sposób przyczepić. Chociaż jest on wykonany w technologii WVGA i deklasowany jest zdecydowanie przez ekrany z matrycą IPS to zakres kątów widzenia w jego przypadku jest naprawdę zadowalający, podobnie jak odwzorowanie barw. Dzięki zastosowaniu technologii multitouch, interakcja z wyświetlaczem jest naprawdę płynna i przyjemna, a ten niezwykle szybko reaguje na wykonywane przez nas gesty oraz ruchy poszczególnych palców.

Niestety, w przypadku światła dziennego widoczność może momentami stawać się niezadowalająca – jak jednak z pewnością wiecie jest to mankament większości urządzeń tego typu, szczególnie tych, które możemy zaliczyć do niższej klasy cenowej oraz jakościowej.

Multimedia
Co do samego oprogramowania pozwalającego nam na obsługę multimediów, to tPad-7122 z całą pewnością nie zaskoczy nas niczym niezwykłym, działa bowiem w końcu na Androidzie Eclair w wersji 2.1. Jeżeli jednak chodzi o jakość odtwarzania muzyki oraz filmów, to są one całkowicie zadowalające. tPad-7122 dzięki zastosowanemu w nim wyświetlaczowi i dobremu odwzorowaniu kolorów pozwala nam na oglądanie ulubionych filmów oraz seriali w jakości HD. Co do samej muzyki, to tak jak wspomniano na samym początku, przed podpięciem słuchawek jakość odtwarzania jest bardzo przeciętna i wyłapać możemy rozliczne szumy oraz trzaski, kiedy jednak skorzystamy z zestawu słuchawkowego zmienia się to o 180 stopni. Należy w tym miejscu pochwalić firmę Trak tPad-7122 za dołączenie do zestawu słuchawek zapewniających naprawdę zadowalającą jakość dźwięku i w znacznym stopniu poprawiającą wygodę oraz komfort korzystania z urządzenia.

trak tpad-7122

Co do samych formatów obsługiwanych przez tPada, znajdziemy tutaj same standardy. Obsługiwane pliki wideo to oczywiście AVI, MPEG, MKV, FLV oraz RMVB – szczególnie ten ostatni jest naprawdę miłym zaskoczeniem. Co do plików audio, możliwe jest odtwarzania jedynie tych z rozszerzeniem MP3, WAV oraz MIDI.

Mówiąc o multimediach, nie możemy zapominać także o tym, że tPad-7122 daje nam możliwość przeglądania zdjęć, grafik, plików pakietu Office oraz otwierania eBooków w sporej liczbie formatów Co do samych plików graficznych będą to rozszerzenia JPG, TIF, PNG, GIF oraz BMP, a w przypadku eBooków pliki PDF, TXT, PDB, FB2, HTML oraz EPUB. Co do obsługi plików pakietu biurowego, niestety nie posiadamy możliwości ich edycji, a jedynie otwarcia i przeglądania dokumentów Word oraz arkuszy kalkulacyjnych Excel.

Internet i WiFi
Tak jak wspomniano na samym początku, Trak zadbał o zainstalowanie na tPadzie-7122 przeglądarki Skyfire, która jest dobrą alternatywą dla standardowej przeglądarki z Android Eclair 2.1. Daje nam ona możliwość płynnego i wygodnego przeglądania stron internetowych, nawet tych najbardziej rozbudowanych i przez cały czas kiedy korzystałem z urządzenia nie sprawiała większych problemów.

Co do samego WiFi, to znajdziemy tutaj modem 802.11 b/g gwarantujący nam w miarę stabilne połączenie. W momencie kiedy urządzenie zlokalizowało sieć i już raz nawiązało z nią połączenie, jego zerwanie zdarzało się naprawdę rzadko, nawet w przypadku sieci o dosyć słabym sygnale, co na pewno zapisać trzeba na plus urządzenia polskiego przedsiębiorstwa. Nie możemy zapominać także o tym, że to nie tylko WiFi gwarantuje nam dostęp do internetu w tPadzie-7122, jest to także wbudowany moduł 3G (WCDMA/EVDO). Niestety, jest to moduł pasywny i nawet posiadając aktywną kartę SIM w urządzeniu, nie będziemy mieli możliwości z jego płaszczyzny wykonywać, czy też odbierać połączeń, ani wiadomości, może on być wykorzystywany jedynie do połączenia z siecią o zadowalających prędkościach.

Bateria
Według specyfikacji, Trak tPad-7122 posiada litowo-jonową baterię o pojemności 5000mAh, co nawet w porównaniu z tabletami ze znacznie wyższej półki robi spore wrażenie. Jako, że tablet posiada siedmiocalowy wyświetlacz, może to dać nam gwarancję naprawdę wielu godzin pracy bez konieczności podłączania urządzenia do stałego źródła zasilania. Bazując na własnych obserwacjach mogą stwierdzić, że tPad-7122 bez problemu jest w stanie wytrzymać do 6 godzin wzmożonej pracy, w czasie których surfowałem po sieci, odtwarzałem multimedia, filmy, testowałem poszczególne aplikacje oraz miałem aktywną sesję WiFi. Co do samego czasu czuwania tabletu, to bez problemu przekracza on 50 godzin, które gwarantuje nam producent.

trak tpad-7122

Podsumowanie
Chociaż przed opublikowaniem pierwszych wrażeń tPad-7122 był dla mnie osobiście urządzeniem naprawdę niezłym, to po dłuższym czasie jego użytkowania i dokładniejszych testach muszę stwierdzić, że posiada kilka mniej lub bardziej zmniejszających komfort korzystania z niego mankamentów. Pierwsze do czego możemy się przyczepić to specyfikacja – ogromna rzesza smartfonów i telefonów posiada obecnie lepsze procesory i większą ilość pamięci RAM niż tPad-7122. Kolejny mankament to na pewno przestarzały i okrojony system operacyjny Eclair 2.1. Co prawda producent starał się jak mógł, aby wzbogacić jego możliwości i instalując pokaźny zestaw dodatkowych aplikacji, zapomniał chyba jednak o dokładnym sprawdzeniu ich stabilności oraz zgodności wersji językowych. Kolejna wada, przynajmniej według mnie, to zastosowanie pasywnego modułu 3G – w momencie kiedy mamy już możliwość umieszczenia w tablecie karty SIM, zależało będzie nam z pewnością na tym, aby móc dzięki temu wykonywać oraz odbierać połączenia.

Oczywiście nie możemy zapominać także o mocnych stronach tPada-7122, który w porównaniu do pierwszych tabletów firmy Trak jest urządzeniem zdecydowanie lepiej wyprodukowanym, wykonanym i dokładniej przemyślanym. Na uznanie zasługuje solidność wykonania jego obudowy, ciekawe rozmieszczenie klawiszy i poszczególnych slotów, naprawdę dobrej jakości wyświetlacz, żywotna bateria gwarantująca prawie 72h czuwania i porządne połączenie WiFi.

Patrząc na wszystkie „za i przeciw” oraz konfrontując je z ceną, muszę przyznać z ciężkim sercem, że tPad-7122 nie jest raczej godny polecenia, nawet początkującym użytkownikom. Dokładając niespełna kilkaset złotych możemy bowiem nabyć w serwisach aukcyjnych tablety zdecydowanie lepsze pod względem jakościowym i posiadające nawet dwukrotnie lepsze osiągi.

Autor: Damian Chmiel

Dane techniczne
System operacyjny: Google Android 2.1,
Pamięć RAM: 256MB,
Pamięć Flash: 4GB,
Procesor: ROCKCHIP RK2818,
Częstotliwość procesora: RK 660MHz + DSP 500MHz,
Dostęp do internetu: wbudowany moduł 3G (WCDMA/EVDO), 802.11 b/g (WiFi),
Ekran: 7”, dotykowy pojemnościowy Multi-touch,
Rozdzielczość: 800×480 WVGA, 262 tyś. kolorów,
Budowa: Aluminium, plastik,
Wymiary: 205x119x13mm,
Waga: 392g,
Aparat: 1,3 Mpix z funkcją kamery,
Czytnik kart pamięci: TAK, MicroSD/SDHC do 32GB,
Wbudowany głośnik: 1×8 Ohm/1W,
Gniazdo słuchawkowe: 3,5 mm,
Zasilacz: 100-240V/50-60Hz, wyjście DC 5V/2A,
Odtwarzane pliki audio: MP3, MIDI, WAV,
Odtwarzane pliki video: AVI, RMVB, MKV, FLV, oraz inne,
Obsługiwane pliki graficzne: BMP, JPG, TIF, PNG, GIF,
Obsługa plików pakietu Office: przeglądarka plików MS Word, Excel, PDF,
Obsługa plików eBook: PDF, EPUB, TXT, PDB, HTML, FB2,
Bateria wbudowana: Li-ion polymer 5000mAh/3.7V.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz