3

Orangutany komunikują się przy pomocy iPadów! [wideo]

iPadJeżeli wydaje Ci się, że widziałeś iPada zastosowanego we wszystkich możliwych aktywnościach dnia powszedniego, to ta informacja z pewnością Cię zaskoczy. Okazuje się bowiem, że orangutany z Jungle Island w Miamy, używają iPadów do komunikacji albo przynajmniej próbują. W urządzenia zostały zaopatrzone oczywiście przez swoich trenerów oraz opiekunów.

Chodzi tutaj szczególnie o dwa orangutany bliźniaki, które posiadają obecnie osiem lat i korzystają z iPada w celach czysto rozrywkowych i dla rozwinięcia słownictwa. Wydawać się może, że iPad rzeczywiście przypadł im do gustu, ich starsi pobratymcy nie wykazali jeszcze jednak większego zainteresowania. Jungle Island jest eksperymentem, w którym człekokształtne zapoznawane są z obsługą komputerów, w tym sześć orangutanów korzystających z iPadów w ramach programu stymulacji umysłowej. Urządzenie wyświetla między innymi różne obiekty, trener nazywa jeden z nich i małpa naciska właściwy przycisk.

Dzięki formie komunikacji poprzez język migowy i obrazkowy, orangutany nie tylko mogą odpowiadać na proste pytania, ale także wyrażać swoje potrzeby, co niezwykle ułatwia interakcję i pozwala szybko zadziałać między innymi w przypadku gdy jeden z szympansów będzie chory lub ranny.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel