2

iPad analizuje Twoje preferencje książkowe, podczas przeglądania i zakupu e-booków!

Apple iPad2Wierzcie lub nie, ale nawyki oraz preferencje odnośnie książek, są rzetelnie monitorowane przez iPady i poddawane dokładnej analizie! Odpowiedzialny jest za to między innymi przemysł elektronicznych książek, któremu zależy na jak najdokładniejszym poznaniu, co ludzie czytają i w jakiej formie. Zbierane są nie tylko informacje o tym co czytasz, czy też jakie pozycje Cię zainteresowały, ale także o tym, czy omijasz wstępy, poszczególne rozdziały, jakie są Twoje ulubione fragmenty i tak dalej.

Jeszcze nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o tak zaawansowanym data miningu w przypadku urządzeń mobilnych – samym developerem daje to natomiast możliwość opracowania nowych technologii tworzenia e-booków. Poprzez dokładne przeanalizowanie ile na daną książkę poświęcił czytelnik, po jaki tytuł sięgnął w następnej kolejności, jakie fragmenty najbardziej go zaciekawiły i czy przestudiował informacje o autorze, można bardzo dokładnie określić, jakie książki zainteresują naszego przeciętnego czytelnika w następnej kolejności i które warto mu zaproponować lub podsunąć do pobrania.

Chociaż rozwiązanie to może i ma pewne plusy, to większość z nas nie czuje się jednak zbyt komfortowo ze świadomością, że wielcy wydawcy śledzą wszystkie nasze książkowe poczynania – w grę wchodzi tutaj aspekty prywatności, która jest coraz bardziej naruszana.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel