1

Recenzja tabletu Sony Tablet P. Tablet jak książka

Sony Tablet PChociaż firma Sony nie była i nie jest kojarzona z tabletami internetowymi, to jednak powoli próbuje swoich sił. Wcześniej zaprezentowała Sony Tablet S, a teraz jest Sony Tablet P o bardzo innowacyjnej konstrukcji. Najważniejszą nowością w prezentowanym tablecie jest konstrukcja z dwoma ekranami.

Sony Tablet P to zupełna nowość na rynku tabletów internetowych. Jeszcze do tej pory żaden producent nie przedstawił urządzenia o podobnym wyglądzie. Konstrukcja tego modelu jest naprawdę innowacyjna, interesująca, ale zarazem świetna. Kompletnie inne podejście do tabletów internetowych, co nie znaczy, że gorsze.

Wykonanie i funkjonalność
Tablet Sony wyróżnia się bardzo solidną konstrukcją. Do produkcji obudowy wykonano materiały o bardzo dobrej jakości. Chociaż jest to zupełna nowość na rynku, to jednak bardzo przemyślana. Podczas rozkładania nie słychać żadnych trzasków, dźwięków, a ponadto nic nie odstaje, nie rusza się. Wszystko jest doskonale ze sobą spasowane.

Tablet pewnie się trzyma w dłoni i to niezależnie w jakiej pozycji. Cała waga, 387 g, została bardzo dobrze rozmieszczona po dość niedużej obudowie. Po rozłożeniu, rozmiar Sony Tablet P przypomina tablet o przekątnej 7 cala.

Sony Tablet P

Po bokach obudowy umieszczono kilka skrótów. Po prawej stronie jest ich najwięcej – można tam znaleźć wejście do ładowarki, USB, regulację głośności oraz włącznik urządzenia. Ponadto na dolnej stronie można znaleźć port dla słuchawek. Producent umieścił także dwa obiektywy aparatów fotograficznych – jeden na przednim panelu, a drugi po rozłożeniu.

Ale to nie jedyne porty. Kartę SIM oraz microSD zamontujemy, gdy ściągniemy srebrne panele obudowy. Dopiero wtedy ujawnia się bateria oraz specjalne wejścia.

Wyświetlacz x2
Podstawowym wyróżnikiem Sony Tablet P jest możliwość skorzystania z dwóch ekranów o takich samych parametrach. Każdy wyświetlacz TFT Color LCD charakteryzuje się przekątną 5,5 cala i rozdzielczości 1024×480 piksela.

Co do jakości, to ogólnie mam pozytywne odczucia. Chociaż czasami zdawało mi się jakbym widział poszczególne piksele – szczególnie w menu. W grach nie było już takich problemów. Ba, nawet było bardzo dobrze.

W ustawieniach można było zmienić kilka opcji, które mogą się przydać w codziennym użytkowaniu – tapetę, czy jasność ekranu.

Jak to działa w praktyce?
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, jak taka konstrukcja dwóch ekranów się sprawdza w praktyce. Otóż cały wyświetlany interfejs jest dzielony na dwie części. Chociaż pomiędzy nimi jest przerwa, to w rzeczywistości nie rzuca się ona tak w oczy. W przypadku aplikacja to zdecydowana większość korzysta tylko z jednego wyświetlacza – tego górnego. Tam są wyświetlane wszystkie informacje. Natomiast w grach jeden ekran służył do pokazywania grafiki, a drugi do kontrolowania bohatera. Chociaż zdarzały się tytuły, które działały tylko na górnym wyświetlaczu.

Z kolei w zdjęciach widać charakterystyczny pasek i chociaż czasami może denerwować. To jednak połączenie rozdzielonej fotki jest dość precyzyjne – żaden obraz nie zanika.

Sony Tablet P

Usługi Google
Sony Tablet P pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android, więc nie mogło zabraknąć topowych usług firmy. Mowa oczywiście o nawigacji, mapach, Gmailu, czy dostępnie do sklepu. Nie zdarzyło mi się, aby z jakiegokolwiek powodu, dana aplikacja odmówiła posłuszeństwa. W przypadku Gmaila, to możemy skonfigurować kilkanaście różnych kont. Natomiast nawigacja radzi sobie z wyszukiwaniem trasy, mapy z określaniem aktualizacji pozycji, a z Google Play można pobrać mnóstwo treści.

System operacyjny

Sony Tablet P pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android w wersji 3.2. System w tym urządzeniu pracuje sprawnie i ani razu nie spotkałem się z sytuacją, aby Android jakoś dziwnie działał. Nawet gdy miałem otwartych kilka aplikacji, to nie odczułem zmniejszenia wydajności.

Prawidłowa praca systemu operacyjnego jest możliwa dzięki zastosowaniu dwurdzeniowego układu Nvidia Tegra 2 z częstotliwością pracy zegara 1 GHz oraz pamięci operacyjnej RAM wynoszącej 1 GB.

Sony Tablet P

Modem 3G
Multimedialny Sony Tablet P ma wbudowany modem do obsługi sieci 3G. W praktyce umożliwia on przeglądanie stron internetowych, gdy nie jesteśmy w zasięgu sieci WiFi. Jednak to nie wszystko. Ponadto możemy wysyłać, a także odbierać wiadomości tekstowe. Są one segregowane w postaci czatu, więc wiadomości z jednego konkretnego kontaktu są dostępne w jednej kolumnie. Sony Tablet P umożliwia także zapisywanie kontaktów w pamięci. Pojedynczy wpis może być bardzo rozbudowany.

Łączność
Tablet został wyposażony w kilka technologii umożliwiających transfer danych, czy przeglądanie stron internetowych. Do tych pierwszych możemy zaliczyć WiFi oraz Bluetooth. Obie te opcje mają zbliżoną funkcjonalność. Raz ustawione połączenie jest zapisywany i w późniejszym czasie automatycznie nawiązywane. Stabilność transmisji danych stoi na wysokim poziomie – szczególnie sprawdziłem to w przypadku WiFi.

Sony Tablet P

Multimedia
Oczywiście Sony Tablet P to źródło rozrywki. Urządzenie umożliwia zainstalowanie gier, ale także uchwycenie zdjęcia, czy słuchania muzyki. W tym modelu producent umieścił dwa obiektywy aparatu fotograficznego. Przednia kamera, umieszczona koło ekranu, ma rozdzielczość zaledwie VGA, a przeznaczona jest tylko i wyłącznie do wideorozmów. Z kolei tylna, zewnętrzna, pozwala na rejestrowanie filmików w jakości HD. Zdjęcia mają maksymalną rozdzielczość 2592×1944 pikseli. Przyzwoita jakość zdjęć oraz plików wideo jest możliwa do osiągnięcia przy dobrym oświetleniu. W nocy są one stosunkowo kiepskiej, ale nie najgorszej jakości. Do pełni szczęścia brakuje jedynie lampy błyskowej, lecz na próżno jej szukać w tym modelu.

Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, to możemy skorzystać z dwóch aplikacji – Muzyka oraz Music player. Zasada jest taka sama, ale każde oprogramowanie ma inny interfejs. Ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona. Można segregować pliki według artysty, czy gatunku. Jeśli chodzi natomiast o jakość wydobywanego dźwięku, to jest on głośny i dość wyraźny. Chociaż czasami słychać pewnie niedociągnięcia, to ogólnie jestem bardzo zadowolony. Sony Tablet P z powodzeniem obsłużył by nie jedną domówkę.

Sony Tablet P

Sony Tablet P jak książka
W tym modelu nie zabrakło także aplikacji umożliwiającej korzystanie z elektronicznych wersji książek. I to jest właśnie to, w czym Tablet P jest najlepszy, choć nie jest to jego pierwotna i najważniejsza funkcjonalność. Gdy otworzymy na nim e-book, to jest on wyświetlany w pozycji pionowej i co dzięki temu zyskujemy? Otóż układ normalnej książki, a jest to możliwe dzięki konstrukcji tego tabletu. Naprawdę pobrałem na niego kilka elektronicznych tytułów i czytanie wyglądało, jakbym miał przed sobą książkę. Rozwiązanie godne polecenia!

Sony Tablet P

Przeglądarka internetowa
Po raz pierwszy do czynienia miałem z takim interfejsem aplikacji do przeglądania stron WWW. Wszystkie opcję przeglądarki ujawniają się dopiero, gdy klikniemy w górny, lewy kąt wyświetlacza. Funkcji jest dość sporo – nowe karty, historia, zmiana adresu URL czy ustawienia.

Jednak obsługa takiego menu nie należy do najprostszych. Niestety bardzo często nie zdążyłem jeszcze zaznaczyć jakiej funkcji, a już cały interfejs znikał. Musiałem po raz kolejny klikać róg ekranu i szybko wybierać opcję. Czasami trzymałem cały czas i nie odrywając palca od wyświetlacza, zaznaczyłem to co chciałem. Jednak i ten sposób nie zawsze zdawał egzamin. Naprawdę za obsługę daje duży minus.

Sony Tablet P

Wracając jednak do funkcjonalności przeglądarki to nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystkie strony internetowe ładowały się szybko i bez błędów. Aplikacja radziła sobie z kilkoma kartami otworzonymi w jednym momencie. Podczas kilkunastodniowych testów, oprogramowanie ani razu nie odmówiło posłuszeństwa.

Bateria
Producent umieścił w tablecie Sony Tablet P akumulator litowo-jonowy o pojemności 3080 mAh. Podczas codziennego użytkowania przez jedną, maksymalnie dwie godziny, tablet musiałem ładować, średnio, co 5-6 dób.

Sony Tablet P

Podsumowując, Sony Tablet P to bardzo dobrze wykonany tablet internetowy z dużą ilością multimedialnych funkcji. Do najważniejszych można zaliczyć znakomitej jakości wyświetlacze, odtwarzacz plików wideo oraz audio, ale także modem 3G, który w praktyce wykorzystuje się bardzo często – szczególnie jeśli chodzi o funkcje internetowe. Jedyną wadą tego urządzenia jest jego cena, która przekracza kwotę 2 tys. zł. I to jedynie ten mankament może spowodować o małym sukcesie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz