0

Microsoft pozwany za kafelki zastosowane w Windows 8!

Na rynku znaleźć możemy kilka firm, które najłatwiej określić mianem patentowych trolli – same nie posiadają żadnych produktów, ani nie oferują usług. Posiadają natomiast bazę patentów i skupiają się na pozywaniu innych przedsiębiorstw, próbując im wmówić łamanie licencji.

Jedną z takowych firm jest Surfcast, znajdujące się w Portland. O jej istnieniu z pewnością nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie fakt, że… wytoczyła sprawę Microsoftowi, za zastosowane w Windows 8 kafelki, będące innowacyjnym podejściem do interfejsu w urządzeniach dotykowych.

Surfcast na swojej stronie stwierdziło między innymi, że koncepcję wspomnianych kafelek opracowało jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, czyli na długo przed tym, zanim Microsoft wpadł na podobny pomysł. Rozwiązanie to jest jednak tak mocno zaimplementowane w najnowszej platformie od giganta softwerowego, że na pewno zrobi wszystko, aby zachować do niego prawa.

Strona przedsiębiorstwa SurfCast funkcjonuje w sieci od 1999 roku, jednak od 2003 nie wprowadzano na niej żadnych zmian. Pewne modyfikacje pojawiły się dopiero ostatnio, tak aby technologia opatentowana przez przedsiębiorstwo brzmiała bardziej podobnie do tej, z której korzysta Microsoft. Chodzi tutaj o „graficzny interfejs użytkownika, który organizuje treści z różnych źródeł, w rzędach kafelek, jakie mogą odświeżać wyświetlane przez siebie informacje, niezależnie od innych”. Jak myślicie, czy Surfcast ma jakąkolwiek szansę na wygranie tejże sprawy? Czy Microsoft nawet nie przejął się patentowym pozwem? 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel