0

Samsung Exynos – ośmiordzeniowy procesor dla tabletów i smartfonów przyszłości?

Samsung ExynosNajnowsze dwie generacje chipsetów Samsunga, a mianowicie czterordzeniowy Exynos 4 oraz dwurdzeniowy Exynos 5 cieszą się ogromną popularnością na rynku. Firma nie ma zamiaru jednak osiadać na laurach i pracuje właśnie nad procesorem ośmiordzeniowym, przynajmniej według najnowszych pogłosek.

Samsung planuje na 19 stycznia prezentację, w czasie której bazujący na technologii ARM układ mógłby być zaprezentowany, na razie jednak nie posiadamy więcej informacji na tenże temat.

Chociaż wydaje się to być innowacyjnym rozwiązaniem, to tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z połączeniem dwóch procesorów quad core. Pierwszy z nich to najprawdopodobniej ARM Cortex A15 1,8GHz, a drugi Cortex A7 1,2GHz. Pierwszy obsłużyć ma przede wszystkim duże przeciążenia, drugi natomiast służyć do utrzymania urządzeń w stanie spoczynku (dokładnie tak samo jak w przypadku piątego rdzenia w procesorach Tegra 3). Procesor ma zostać skonstruowany w technologii 28nm, nie spodziewajmy się jednak, że trafi na rynek w najbliższym czasie.

Samsung nie wykorzystał bowiem jak na razie w pełni potencjału ARM Cortex A15 Exynos, na którym będzie w stanie sporo zarobić w najbliższym czasie. Z tego powodu, ośmiordzeniowy chipset debiutować będzie według ekspertów dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel