0

Recenzja Samsunga Galaxy Tab 7.0 Plus

Samsung Galaxy TAB 7.0 PlusW naszej redakcji jakiś czas temu pojawił się kolejny ciekawy tablet, a mianowicie Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, o którym już kilkukrotnie Was informowaliśmy. Chociaż jego premiera miała miejsce jeszcze pod koniec 2011 roku, to dzięki aktualizacji oprogramowania do Androida ICS, cienkiemu profilowi oraz cenom niższym niż pozostałe modele z rodziny Galaxy Tab, z pewnością dalej jest godny uwagi.

Postanowiliśmy mu się więc dokładniej przyjrzeć, efektem czego jest poniższa recenzja, którą oddajemy w Wasze ręce. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić Was do dalszej lektury! 🙂

Pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka, Galaxy Tab 7.0 Plus przypomina trochę ściśniętego iPada z logiem Samsunga w miejscu przycisku HOME. Kiedy jednak weźmiemy go do ręki, od razu poczujemy, że mamy do czynienia z naprawdę lekkim i dobrze trzymającym się dłoni urządzeniem, posiadającym trochę szerszą oprawę dookoła ekranu niż Nexus 7, dzięki czemu jego trzymanie jest według nas o wiele wygodniejsze.

Tablet posiada 18,5 cm wysokości oraz 12 cm szerokości, grubość plasuje się natomiast na poziomie zaledwie 1,02 cm. Dodając do tego odpowiedni kształt, jest to urządzenie pozwalające na wielogodzinne sesje spędzone nad naszą ulubioną grą, bez obawy o ból w nadgarstkach.

Poza mocno rzucającym się w oczy logo Samsunga, przednia ściana posiada siedmiocalowy wyświetlacz 1024×600 pikseli oraz aparat 2mpx przeznaczony do rozmów wideo. Tylna obudowa pokryta została natomiast srebrnym i przypominającym metal plastikiem, i posiada aparat 3mpx z lampą błyskową, umożliwiając nagrywanie filmów w jakości HD. Na środku oczywiście ponownie umieszczone zostało logo Samsunga, gdybyśmy przez przypadek zapomnieli kto jest producentem.

Lewa krawędź Galaxy Tab Samsung 7.0 Plus posiada slot na karty microSD (do 32GB) i slot na kartę SIM, prawy bok mieści natomiast przycisk power/standby i regulację głośności. Na górnej krawędzi tabletu umieszczono gniazdo słuchawkowe, na dolnej natomiast złącze dokujące dla połączeń USB i ładowania, tudzież małe kratki głośnikowe.

Podczas kilku tygodni normalnego użytkowania, udało nam się niestety wzbogacić testowanego Galaxy Taba o kilka rysek na ekranie. Niestety, wyświetlacz wydaje się być na nie mało odporny, jeżeli nie nosimy go w specjalnym pokrowcu.

Co do samych podzespołów, to wewnątrz urządzenia znaleźć możemy 16GB pamięci, dwurdzeniowy procesor 1,2GHz oraz 1GB pamięci RAM.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Już na tym etapie jesteśmy w stanie stwierdzić, że jeżeli myślałeś o Galaxy Tab 7.0 Plus to wchodzi on w grę tylko i wyłącznie z Androidem Ice Cream Sandwich. Na starszym oprogramowaniu działa bowiem o wiele gorzej. Aktualizacja OTA jest już dostępna w naszym kraju, więc nie powinno być problemów z updatem.

Wyświetlacz i interfejs

Galaxy Tab 7.0 Plus posiada wyświetlacz o rozdzielczości 1024×600 pikseli i ich gęstości na poziomie 170 ppi, co jest wynikiem dosyć zadowalającym. Wprawne oko będzie mogło jednak zauważyć czasami pewne niedoskonałości w wyświetlaniu poszczególnych ikonek oraz rozmazany obraz.

Chociaż wyświetlacz TFT powinien wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi, to maniacy oglądania filmów i gier mogą być delikatnie zawiedzenie. Galaxy 7.0 Plus z całą pewnością nie został stworzony dla ich potrzeb.

Co więcej, czasami wydaje się, że ekran posiada problemy z reakcją na nasz dotyk. Małe ikonki wymagają czasami kilkukrotnego użycia palca, aby w końcu nasze polecenie zostało przyjęte. Nie zdarzało się to jednak zawsze i szczerze nie mamy pojęcia od czego było zależne.

Co do samego interfejsu, to dzięki aktualizacji, Galaxy Tab Plus działa obecnie na Androidzie Ice Cream Sandwich. Zapewni to nam naprawdę ładnie wyglądający UI, niezależnie czy używamy tabletu w orientacji wertykalnej, czy też horyzontalnej. Podobnie jak we wszystkich innych urządzeniach Samsunga, na ICS nałożona została skórka TouchWiz.

Na dolnym pasku, na samym środku umieszczony został guzik, pozwalający nam na wykonanie zrzutu ekranu w każdym momencie, z lewej strony pokazuje się natomiast lista otwartych aplikacji, które możemy zamknąć bardzo prosto, po prostu poprzez przeciągnięcie ich w prawo.

Chociaż skórka TouchWiz może prezentować się estetycznie, to ogranicza możliwość pełnego wykorzystania powierzchni ekranu, zarówno w poziomej jak i pionowej orientacji. Jest to dosyć duża bolączka, szczególnie, że mamy do czynienia tutaj z urządzeniem zaledwie siedmiocalowym.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Należy jednocześnie zauważyć można, że po zaktualizowaniu urządzenia do Androida ICS, czasami występowało delikatne przycięcie jego pracy, tak naprawdę bez konkretnego powodu. Nie udało nam się jednak określić, czy było to spowodowane samym updatem, nie zdziwimy się jednak, jeżeli Samsung wypuści w najbliższym czasie jakąś dodatkową łatkę.

Internet i łączność

W Galaxy Tab 7.0 Plus znajdziemy standardową, Androidową przeglądarkę, która zawiera w sobie kilka elementów z Chroma, do których zaliczymy między innymi możliwość synchronizacji z kontem Gmail oraz otwarcia zakładek Incognito (historia przeglądanych stron nie jest w nich zapisywana).

Co do działania web-browsera nie możemy się do niego przyczepić. Wszystko obsługiwane jest płynnie, nawet kiedy wiele kart odpalonych jest w tle, niezależnie w jakiej orientacji trzymamy tablet. Należy jednocześnie zauważyć obecność wielu dodatkowych opcji, takich jak możliwość dodawania skrótów, zapisywania stron do odczytu offline, bezpośredniego dzielenia się nimi poprzez mail i sieci społecznościowe.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

W modelu, który trafił w nasze ręce, oprócz wbudowanego modemu Wi-Fi (a/b/g/n) oraz Bluetootha 3.0, znalazł się także modem 3G. To co zdziwiło nas najbardziej to fakt, że… nie był to modem pasywny! Co to oznacza? Że siedmiocalowego Galaxy Tab 7.0 Plus używać możemy jak zwyczajnego telefonu! Znajdziemy tutaj aplikacje do zarządzania wiadomościami tekstowymi, książkę adresową oraz osobne okno do wybierania numerów. Od razu jednak mówimy, że dzwoniąc z tego urządzenia najlepiej korzystać ze słuchawek albo trybu głośnomówiącego – w innym wypadku może to kończyć się upadkiem z dużej wysokości 😉

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Do jakości sygnału, zarówno WiFi oraz 3G na pewno nie możemy mieć zarzutów – wszystko działało płynnie, bez niespodziewanych przerw oraz utrudnień. W tym miejscu Samsungowi należy się duży plus!

Aparat

Chociaż tablety z pewnością nie należą do urządzeń, których głównym przeznaczeniem jest wykonywanie zdjęć, to możemy w nich znaleźć coraz lepsze matryce. W przypadku tabletów dziesięciocalowych robienie fotek jest po prostu niewygodne, natomiast siedmiocalowy Galaxy Tab Plus okazuje się o wiele bardziej poręczny i w ostateczności sprawdzi się dosyć dobrze jako aparat.

Tylna matryca posiada 3mpx i pozwala na wykonanie zdjęć w rozdzielczości 2048×1536 pikseli, więc cudów nie powinniśmy się tutaj spodziewać. Odwzorowanie kolorów jest przeciętne, podobnie jak detali. Jeżeli chcesz na szybko uchwycić jakąś scenę lub zrobić zdjęcie swojego kota, wtedy będzie to wystarczające. Jeżeli jednak chciałbyś realizować się jako domorosły fotograf, wtedy nie jest to najlepszy wybór.

Sprawa wygląda jednak już zupełnie inaczej w przypadku aplikacji dołączonych do aparatu, które posiadają sporą liczbę filtrów, dają możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych, regulowania czasu naświetlania i tym podobnych.

Jeżeli chodzi o przedni aparat, to posiada on rozdzielczość 2mpx. Osobiście nadaje się jedynie do rozmowy na Skypie, czy też szybkim sprawdzeniu czy nasza fryzura albo makijaż są nadal w nienagannym stanie 😉 Do niczego innego raczej się nie nada.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Bateria

W Galaxy Tab 7.0 Plus znajdujemy wbudowaną baterię litowo-jonową o pojemności 4000mAh, która zapewnia zadowalający czas działania urządzenia. Według naszych obserwacji jest to co najmniej osiem godzin, w czasie których spokojnie możesz przeglądać sieć, korzystać z przeróżnych aplikacji i oglądać filmy.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Kiedy jednak aktywna jest karta SIM, połączenie WiFi, GPS, ekran podświetlony jest maksymalnie, a my gramy w naszą ulubioną grę, wtedy żywotność baterii drastycznie się zmniejsza. Jest to jednak bolączka praktycznie wszystkich urządzeń mobilnych.

Aplikacje

Nie wiedzieć czemu, Samsung, postanowił wyposażyć Galaxy Tab 7 Plus w ogromną ilość tak naprawdę niepotrzebnych aplikacji. Część z nich możemy normalnie usunąć, pozostałe natomiast jedynie dezaktywować i cały czas będą one zajmowały pamięć naszego urządzenia.

Sammy zainstalował w swoim urządzeniu sporo autorskich aplikacji, między innymi AllShare do streamingu mediów poprzez serwery DLNA, Media Hub, w którym znajdziemy bazę filmów i serialy, Social Hub, który łączy w jedno Facebooka, Twittera i inne popularne serwisy społecznościowe oraz Smart Remote, który łączy urządzenie z innymi bezprzewodowymi urzadzeniami w domu poprzez port podczerwieni.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Galaxy Tab 7.0 Plus oferuje nie tylko dostęp do Google Play, ale także do Samsung Apps, w którym tak naprawdę znajdujemy wyselekcjonowane aplikacje, które powinny okazać się najbardziej przydatne i które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus WiFi+3G z całą pewnością nie ma szans obecnie na konkurowanie z innymi siedmiocalowymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Musimy jednak pamiętać o tym, że jego premiera miejsce miała prawie rok temu, co także wpłynie na korzystniejszą cenę niż w przypadku urządzeń konkurencyjnych.

Aktualizacja do ICS z pewnością poprawia wydajności Galaxy Tab 7.0 Plus oraz skraca czas jego reakcji, poprawiając także wygląd interfejsu.

To co zasługuje na wyróżnienie to z pewnością solidna konstrukcja i obudowa oraz rozbudowana baza preinstalowanych aplikacji, dzięki czemu podczas codziennego i normalnego użytkowania, tablet nie powinien stwarzać żadnych problemów, a nawet okazać się urządzeniem wydajnym i łatwym w użyciu.

Samsung Galaxy TAB 7.0 Plus

Nie podoba nam się natomiast fakt zastosowania nakładki TouchWiz, która tak naprawdę zmniejsza nasze możliwości personalizacji ekranu ucinając boki wyświetlacza w pozycji horyzontalnej oraz jego dolne i boczne krawędzie w pozycji wertykalnej.

Responsywność tabletu także mogłaby być lepsza, konieczność kilkukrotnego klikania w poszczególne ikony okazywała się czasami naprawdę irytująca. Momentami wydawało nam się, że mamy do czynienia z ekranem opornościowym.

Podsumowując, jeżeli chcesz sięgać po Galaxy Tab 7.0 Plus to tylko i wyłącznie z Androidem Ice Cream Sandwich. Jego cena plasuje się obecnie na poziomie około 1100 złotych. Za podobne pieniądze możemy mieć o wiele bardziej wydajnego i oferującego lepsze specyfikacje Nexusa 7. Wybór jednak jak zwykle pozostawiamy Wam 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel