2

Prześwietlamy tablet Colorovo CityTab 7 – recenzja otabletach.pl

Colorovo CityTABW moje ręce tym razem trafia tablet Colorovo CityTab 7, o którym pisaliśmy już ponad miesiąc temu na blogu i którego zdjęcie na początku grudnia trafiło na naszego fejsa. Szczerze muszę przyznać, że początkowo byłem dosyć sceptycznie nastawiony do tego urządzenia.

Po raz pierwszy słyszałem bowiem o marce Colorovo, która w dodatku chce zaoferować nam tanie urządzenie z nawigacją GPS, modemem 3G oraz wyświetlaczem IPS. „To nie może się udać” – pomyślałem. Jak się jednak okazało, rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej kolorova, a moje obiekcje w wielu aspektach okazały się po prostu bezpodstawne. Do tego przejdziemy jednak za chwilę.

Jako, że większość z Was także mogła nie mieć wcześniej styczności z marką Colorovo, spróbujmy sobie pokrótce przybliżyć jej sylwetkę. Z oficjalnej strony, możemy dowiedzieć się między innymi, że firma zajmuje się produkcją atramentów i tonerów do drukarek, a także szeregu akcesoriów niezbędnych do tego typu urządzeń. Obecnie, produkty Colorovo dostępne są nie tylko w Polsce, ale także i na Czechach, Litwie,  w Rumunii oraz na Słowacji.

Colorovo CityTAB

Colorovo nie jest niezależną marką, a częścią spółki ABC Data. W tym momencie, co poniektórym w głowie powinna zaświecić się lampka. ABC Data jest bowiem jednym z największych dystrybutorów sprzętu IT, oprogramowania oraz elektroniki użytkowej na naszym rodzimym rynku, działając w Polsce przeszło dwadzieścia lat!

CityTab 7 to pierwszy tablet, który firma zdecydowała się wypuścić pod marką Colorovo. Jesteście ciekawi jak debiutant radzi sobie na mocno konkurencyjnym rynku urządzeń mobilnych? W takim razie nie trzymam Was dłużej w niepewności i zapraszam do lektury! 🙂

Budowa i akcesoria

Nauczony wcześniejszymi, nie do końca pozytywnymi doświadczeniami, spodziewałem się, że CityTab 7, podobnie jak inne budżetowe tablety nieznanych marek na rynku, będzie po prostu licho wykonany. Pierwszy kontakt z urządzeniem zbił mnie jednak całkowicie z tropu! Solidna budowa, materiały zadowalającej jakości i naprawdę przyjemny dla oka i dobrze prezentujący się design nowoczesnego tabletu.

Colorovo CityTAB

Przednia ściana Colorovo CityTab całkowicie zarezerwowana jest dla siedmiocalowego wyświetlacza IPS o rozdzielczości 1024×600 pikseli. Jest to oczywiście ekran pojemnościowy, obsługujący jednocześnie pięć punktów multidotyku. W górnym prawym rogu, producent umieścił dodatkowo kamerkę internetową o rozdzielczości 0,3 mpix.

Ściana tylna wykonana jest z matowego plastiku, dzięki czemu tablet dobrze leży w ręce, jest wygodny w użytkowaniu i nie palcuje się. Oprócz logo producenta, numeru modelu oraz informacji o poborze energii znajdujemy tutaj także aparat wykonujący zdjęcia i nagrywający wideo w jakości 3,2 mpix.

Colorovo CityTAB

Dolna krawędź zarezerwowana została dla mikrofonu oraz złącza microUSB pozwalającego nam naładować tablet oraz podpiąć go do komputera. Na krawędzi górnej znajdujemy natomiast gniazdo słuchawkowe (standardowy minijack 3,5mm) oraz pojedynczy głośnik. Prawy bok oferuje nam przycisk POWER, regulację głośności oraz schowane pod masywną, plastikową zaślepką (za to duży plus!) gniazdo na karty pamięci microSD (do 32GB) oraz slot na kartę SIM.

Jeżeli chodzi o dodatkowe akcesoria, to do zestawu Colorovo dołącza standardowo instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, kabel USB – microUSB, ładowarkę sieciową oraz zestaw słuchawkowy.

Wymiary, podobnie jak waga należą do najbardziej standardowych w przypadku siedmiocalowych tabletów dostępnych na rynku i wynoszą 197,2 x 121,2 x 10,9 mm. 340 gram daje nam natomiast pewność, że nawet po wielu godzinach zabawy z CityTab 7 nie będą bolały nas ręce i nadgarstki 😉

Colorovo CityTAB

Ekran

Tak jak wspominałem przed chwilą, nowicjusz od Colorovo oferuje nam wyświetlacz w technologii IPS o rozdzielczości 1024×600 pikseli oraz pojemnościowy multidotyk rozpoznający jednocześnie pięć punktów nacisku.

Odwzorowanie barw stoi naprawdę na zadowalającym poziomie, dzięki czemu zarówno sam interfejs, filmiki odtwarzane na YouTube jak i zdjęcia prezentują się bardzo dobrze. Jak zwykle przyczepię się do odwzorowania czerni, ta jednak odpowiednio „czarna” nie jest nawet w urządzeniach zdecydowanie wyższej klasy.

Automatyczne obracanie ekranu również działa bez zarzutów, brakuje jednak automatycznej regulacji podświetlenia wyświetlacza, która z pewnością podniosła by wygodę korzystania z urządzenia.

Łączność                                     

CityTab 7 oferuje nam aż trzy różne tryby łączności bezprzewodowej. Pierwszy z nich zapewnia wbudowany moduł WiFi działający w standardach 802.11 b/g/n. Jak się z pewnością domyślacie, nic nie powinno nas tutaj zaskoczyć. Połączenie z siecią następuje płynnie, utrzymywane jest przez większość czasu, a „zrywy” zdarzały się naprawdę sporadycznie, w przypadku naprawdę słabego sygnału.

Kolejna oferowana technologia to Bluetooth. Co prawdę trochę przestarzała, gdyż w wersji 2.0, wzmocniona jest jednak przez funkcję EDR, dzięki której prędkość przesyłu danych wzrasta do maksymalnie 3mbit/s.

Colorovo CityTAB

Na sam koniec pozwoliłem sobie zostawić element, który ciekawi Was z pewnością najbardziej, a mianowicie modem 3G. Pozytywnie zaskoczył mnie fakty, że Colorovo oferuje modem aktywny obsługujący prędkości do 7,2 mbps przy downloadzie oraz 5,6 mpbs przy uploadzie. Co rozumiem poprzez aktywny? A mianowicie fakt, że z poziomu tabletu możemy korzystać nie tylko z przesyłu danych i łączyć się z internetem, ale także odbierać wiadomości i wykonywać połączenia jak w standardowym telefonie.

CityTab 7 wyposażony został oczywiście w niezbędne aplikacje pozwalające nam na zarządzanie kontaktami, SMS-ami oraz wybieranie numerów, do których nie mam żadnych większych zarzutów i których obsługa jest płynna oraz komfortowa.

Na sam koniec lista technologii oraz częstotliwości obsługiwanych przez wbudowany modem 3G. HSDPA/HSUPA/WCDMA obsługiwane są na częstotliwości 2100MHz, natomiast GSM/GPRS/EDGE na standardowych częstotliwościach 850/900/1800/1900Mhz.

Colorovo CityTAB

Będąc przy temacie łączności, pozwolę się zatrzymać na chwilę przy wydajności oraz działaniu przeglądarki internetowej. CityTab 7 oferuje nam standardowego, androidowego web-browsera. Strony ładują się szybko, są poprawnie wyświetlane zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej i jedynie przy uruchomieniu większej ilości zakładek, zauważalne były delikatne opóźnienia w działaniu aplikacji.

Colorovo CityTAB

Android 4.0 i preinstalowane aplikacje

Colorovo CityTab 7 działa na Androidzie w wersji 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), bardzo możliwe jednak, że w najbliższym czasie zaistnieje szansa aktualizacji do nowszej wersji. Nie będę dłużej wywodził się nad działaniem systemu, który jest Wam przecież doskonale znany, puentując krótko, że został poprawnie zoptymalizowany pod możliwości produktu od ABC Data.

Jeżeli chodzi natomiast o dodatkowe, preinstalowe na tablecie aplikacje, to ich ilość jest dosyć spora. Według mnie jest to duży plus i ukłon szczególnie w stronę osób, które nie miały wcześniej styczności z urządzeniami mobilnymi tego typu – nie muszą bowiem szperać w pokaźnych zasobach internetu, aby zdobyć wszystkie niezbędne i naprawdę przydatne programy.

Colorovo CityTAB

Oprócz dostępu do Google Play, skorzystać możemy także z aplikacji SlideMe Market. Muszę szczerze przyznać, że nie miałem z nią wcześniej styczności, jednak oferuje dosyć sporą bazę i możemy znaleźć w niej appki, które nie są dostępne w oficjalnym sklepie Giganta z Mountain View.

Mówiąc o Google, warto zauważyć, że z poziomu tabletu uzyskujemy dostęp do aplikacji Gmail, Map, Nawigacji, Miejsc oraz YouTube’a.

CityTab 7 oferuje nam aż dwa menedżery plików, a mianowicie Astro oraz File Explorer, popularnego wśród wielu użytkowników Task Killera, Adobe Flash Player, Adobe Acrobat Reader oraz pakiet Office Suite, pozwalający nam na przeglądanie oraz prostą edycję dokumentów tekstowych, prezentacji, tudzież arkuszy kalkulacyjnych.

Colorovo CityTAB

Ogromnym plusem jest także dostęp do aplikacji NaviExpert, której licencja opłacona została na rok z góry, dzięki czemu z tabletu możemy korzystać także jak z pełnoprawnej nawigacji satelitarnej. Chociaż na jej testy nie mogłem poświęcić zbyt wiele czasu, to muszę przyznać, że tablet szybko znajdował trasę i nie gubił sygnału w trakcie podróży, co na pewno jest dużym plusem!

Multimedia

O ile liczba dodatkowych aplikacji jest naprawdę zadowalająca, to w przypadku multimediów, nowicjusz od Colorovo oferuje jedynie standardowe rozwiązania. Znajdujemy więc tutaj androidowski program Muzyka oraz wspomnianego wcześniej YouTube’a.

Colorovo CityTAB

Jak zwykle, odradzam słuchania muzyki lub oglądania filmów bez słuchawek, pojedynczy głośnik CityTaba nie zapewni bowiem wysokiej jakości dźwięku. Kiedy jednak wepniemy kabel w gniazdo mini-jacka problem od razu znika i wrażenia są naprawdę pozytywne.

Dzięki ekranowi w technologii IPS liczyć możemy na dobrą jakość wyświetlanych multimediów. Niezależnie więc, czy chcesz oglądać filmiki na YouTube w jakości 720p, czy też obejrzeć kolejny odcinek swojego ulubionego serialu, Colorovo sprawdzi się tutaj idealnie!

Aparaty

Przednia kamerka 0,3 mpix oraz tylni aparat 3,2 mpix oferują jakość dokładnie taką jakiej się spodziewałem. Moduł na frontowej ścianie jest wystarczający do przeprowadzania konferencji wideo w przeciętnej jakości, natomiast matryca zlokalizowana z tyłu wykonuje zdjęcia w rozdzielczości do 2288×1520 pikseli.

Z pewnością nie jest to dużo, jednak przy dobrym, naturalnym oświetleniu oraz statycznie wykonanej fotografii, otrzymujemy zadowalający obraz bez szumów i z dostatecznym odwzorowaniem kolorów. Colorovo nie jest jednak urządzeniem, które zastąpi nam standardowy aparat fotograficzny – podobnie z resztą jak inne tablety z tego przedziału cenowego.

Colorovo CityTAB

Bateria i konsumpcja mocy

ABC Data zdecydowało się na umieszczenie w Colorovo CityTab 7 akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 4200mAh. Jak na urządzenie siedmiocalowe jest to w zupełności wystarczająca bateria, która według producenta zapewnia nam do 10 godzin odtwarzania muzyki oraz do 8 godzin przeglądania internetu.

W rzeczywistości wartości te oczywiście różnią się, jednak nie wiele. Przy aktywnym połączeniu 3G, sesji WiFi oraz ciągłym użytkowaniu, tablet bez problemu powinien wytrzymać około 5 godzin (oczywiście jeżeli nie przesadzimy z jasnością ekranu!). Kiedy natomiast sięgałem po niego sporadycznie i większość czasu znajdował się w stanie spoczynku, nie musiałem podpinać go do ładowarki przez prawie dwa dni.

Wydajność i podzespoły

Niska cena, solidna budowa zewnętrzna, modem 3G oraz nawigacja, oczywiście musiały się na czymś negatywnie odbić. Jak z pewnością się domyślacie, chodzi tutaj o podzespoły, które są sercem CityTaba 7.

O ile procesor 1GHz Qulacomm MSM 7227A Cortex-A5 jest jeszcze do przyjęcia, to 512MB pamięci RAM wydaje się słabym wynikiem. Standardem w dzisiejszych tabletach, nawet tych tańszych, jest od dawna 1GB pamięci operacyjnej, zapewniający płynne działanie aplikacji oraz systemu.

Android 4.0.4 odpalony na 512MB RAM-u, nawet pomimo dobrej optymalizacji, nie zapewnia najwyższego jakościowo user-experience. To między innymi z tego powodu przy sporej ilości aplikacji działających w tle, tablet może się przycinać, wykrzaczać, a sam interfejs użytkownika wygląda tak, jakby ciągle delikatnie lagował.

Kolejna bolączka to także zaledwie 4GB pamięci wbudowanej – na całe szczęście możemy ratować się kartą pamięci do 32GB, która powinna rozwiązać problem. Odradzam jednak zapychanie jej po brzegi, gdyż wtedy wydajność CityTaba 7 spada jeszcze bardziej.

Benchmark

Po raz pierwszy w recenzji pisanej dla otabletach.pl, zdecydowałem się na przeprowadzenie benchmarku. Wykorzystałem do niego polecaną przez internautów darmową aplikację AnTuTU. Gdybyście jednak znali inny program badający kompleksowo wydajność podzespołów, który Waszym zdaniem jest lepszy, poinformujcie mnie jak najszybciej! 🙂 Wyniki benchmarku prezentują się następująco:

 • CPU: 981
 • GPU: 778
 • RAM: 355
 • I/O: 635
 • Wynik: 2749

Dane techniczne

 • Wymiary: 197,2 × 121,2 × 10,9 mm
 • Waga: 340 g
 • Procesor: 1 GHz Qualcomm MSM 7227A Cortex-A5
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Pamięć FLASH: 4 GB
 • System operacyjny: Android 4.0.3
 • Wyświetlacz: 7,0″ IPS, 1024×600 px, pojemnościowy
 • Interfejs: dotykowy z 5-cio punktowym multitouchem
 • Złącza:
  – 1× microUSB 2.0
  – 1× gniazdo kart pamięci microSD/SDHC
  – 1× gniazdo kart SIM
  – 1× minijack (słuchawkowe)
 • Łączność bezprzewodowa:
  – Wi-Fi (802.11 b/g/n)
  – Bluetooth 2.1 + EDR
 • Częstotliwości i technologie:
  – HSDPA/HSUPA/WCDMA: 2100 MHz
  – GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
 • Prędkość modemu 3G: HSDPA: 5,6 Mbps uplink, 7,2 Mbps downlink
 • Kamera:
  – 0,3 Mpix (przednia)
  – 3,2 Mpix (tylna)
 • Akumulator:
  – litowo-polimerowy
  – 4200 mAh

Podsumowanie

Colorovo CityTab 7 posiada pewne bolączki i niedociągnięcia, które z pewnością dałoby się poprawić. Jestem skłonny zrzucić je, razem z wątpliwą wydajnością podzespołów, na barki niskiej ceny (około 700 złotych) i innych dodatkowych funkcji, takich jak GPS, czy też 3G, które niewątpliwie podnoszą koszty produkcji.

Z drugiej jednak strony, na rynku dostępnych jest wiele tańszych urządzeń oferujących podobne opcje i wyposażonych w szybsze procesory oraz większą ilość pamięci operacyjnej. Różnica cenowa pomiędzy 512MB a 1GB RAM-u jest w dzisiejszych czasach tak niewielka, że producent mógł pomyśleć o umieszczeniu w CityTabie 7, kostki o większej pojemności.

Plusy:                                                                                                                                                  

 • budowa zewnętrzna
 • modem 3G
 • duża ilość preinstalowanych aplikacji
 • Nawgiacja NaviExpert na rok

Minusy:

 • 512MB pamięci RAM
 • słabe wyniki benchmarku
 • lagujący interfejs

Jako, że Colorovo dopiero debiutuje na rynku tabletów i CityTab 7 jest pierwszym produktem firmy tego typu, nie byłbym skłonny do jego automatycznego skreślania. Nie możemy zapominać, że w przypadku budżetowych urządzeń mobilnych zawsze znajdziemy pewne bolączki. Jeżeli jednak ABC Data wyciągnie odpowiednie wnioski i dalej będzie chciało produkować tablety, to z pewnością będzie nas w stanie pozytywnie i kolorovo zaskoczyć 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel