1

Ubuntu debiutuje oficjalnie na smartfonach! A co z tabletami? [wideo]

UbuntuWczorajszego dnia, firma Caonical oficjalnie wydała Linuxa Ubuntu na smartfony. Jest to z pewnością niezwykle miła wiadomość dla wszystkich sympatyków platformy działającej na wolnej licencji. Chociaż do masowego odbiorcy oprogramowanie trafi dopiero w 2014 roku, to już teraz robi ogromne wrażenie i powoduje spory entuzjazm wśród użytkowników.

Podobnie jak platformy Windows 8, czy też BB 10 OS, mobilne Ubuntu korzystało będzie z funkcji gestów do nawigowania.

W przypadku gdyby ktoś z Was nie wiedział, to pozwolę sobie przypomnieć, że Ubuntu jest najpopularniejszą z dystrybucji Linuxa, przez wielu uważaną za najbardziej ludzką dla zwyczajnego użytkownika, przyzwyczajonego do środowiska Windows.

Ubuntu na smartfonie pozwala nam na wykonywanie specyficznych ruchów palcami na każdej z czterech krawędzi ekranu. Wykonując krótkie przesunięcie z lewej strony, otrzymujesz dostęp do ulubionych aplikacji. Takowe samo pociągnięcie palca, jednak dłuższe, otwiera natomiast wszystkie appki. Kiedy swipe wykonamy z przeciwnej krawędzi, uzyskujemy dostęp do ostatnio używanych aplikacji i możliwości zarządzać nimi. Ruch palca w dolnej części wyświetlacza skutkuje natomiast przejściem do menu.

Jako, że mobilne Ubuntu w całości opiera się an aplikacjach webowych tworzonych pod standardy HTML5, jak na razie nie mamy możliwości uruchomienia tutaj appek Androidowych – obie platformy są bowiem niekompatybilne.

Canonical postanowiło zrezygnować także z ekranu blokady wyświetlacza. Wszystkie gesty związane z jego odblokowaniem wykonujemy bezpośrednio na ekranie głównym. Jeżeli jesteś zainteresowany dokładniejszymi informacjami na temat Ubuntu w Twoim telefonie, zapraszamy do zapoznania się z materiałem poniżej.

Wszystkich zastanawiających się, czy system ten można uruchomić na tabletach informujemy, że Canonical jeszcze nie potwierdził chęci wypuszczenia wersji na większe urządzenia. W sieci krążą jednak plotki, że jest to jak najbardziej możliwe!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel