0

Recenzja tabletu myTAB 10. Polski, funkcjonalny tablet, ale…

myTAB 10Na polskim rynku firma myPhone zadomowiła już się na dobre. Po sukcesie telefonów dla seniorów przyszedł czas na multimedialne tablety internetowe. Jednym z pierwszych modeli jest myTAB 10. Mamy dla Was jego recenzję.

Klient, który zdecyduje się na zakup myTAB 10 otrzyma w zgrabnym pudełku tablet, ładowarkę, kabel USB oraz przejściówkę z USB na microUSB.

myTAB – nowa marka

myTAB to nowa seria sprzętu elektronicznego, którą polska firma myPhone zamierza podbić rynek. Tablety to ostatnio bardzo modny temat, więc nie dziwię się, że i ten producent zdecydował się na taki produkt własnej marki. Na razie są to dwa modele – myTAB 7 i myTAB 10. Do tej pory sprawdziliśmy ten drugi tablet…

myTAB 10

Polskie, a jak wykonanie?

Bardzo ważnym aspektem w urządzeniach elektronicznych jest jakość wykonania, aby taki sprzęt wytrzymał niejeden kontakt z podłożem. Na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że jest to solidny tablet i gdy się go weźmie do ręki, to faktycznie takie odczucia nadal zostają, ale… No właśnie jest jedno ale. Niestety tylna część obudowy jest wykonana z aluminium i to niestety w takiej jakości, że łatwo go porysować. Po kilkunastu dniach użytkowania dostrzegłem pierwsze rysy na obudowie. I niestety podobnie jest z ekranem. Jednak ten bardzo łatwy się „brudzi”. Szkoda, że nie ma żadnej szmatki w zestawie…

Jeśli chodzi o spasowanie wszystkich części ze sobą, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Nic nie trzeszczy, nic nie odstaje.

myTAB 10

Tablet waży ponad 700 g, ale gdybym tego nie wyczytał w specyfikacji technicznej na stronie producenta, to w życiu bym tego nie pomyślał, że to aż tyle. W praktyce ja w ogóle tego nie odczułem, za co duży plus dla producenta. Cała masa jest odpowiednio rozłożona po całej konstrukcji.

myTAB 10

Funkcjonalność

Testowany tablet myTAB 10 jest urządzeniem wygodnym w codziennym użytkowaniu. Mimo, że przekątna ekranu wynosi 9,7 cala, to jednak pewnie trzyma się go w dłoniach. Bez problemu można go utrzymać leżąc na łóżku i mając w rękach.

myTAB 10 wokół obudowy ma naprawdę sporo ilości portów i złączy. Po jednej stronie umieszczono wejście ładowania, mini-HDMI, USB, HOST, czytnik kart, klawisz blokady oraz złącze słuchawkowe. Natomiast to nie wszystko. Jest jeszcze regulacja głośności oraz ESC.

myTAB 10

Regulacja głośności ma także inne funkcje. Można za pomocą tych przycisków przejść do ustawień systemu, czy wyjść z danej aplikacji.

Pod kątem specyfikacji

Oczywiście w tej chwili producenci dobrze o tym wiedzą, że jeśli chcą jakiś produkt sprzedać, to on musi być mocny pod względem specyfikacji. Procesor 1 GHz i 512 MB RAM to już podstawa, jeśli jakiś produkt ma osiągnąć jakikolwiek sukces rynkowy.

myTAB 10

myTAB 10 pracuje pod kontrolą procesora Cortex-A8 z częstotliwością taktowania zegara 1,2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM DDR3. Ponadto dysk twardy charakteryzuje się pojemnością 8 GB. Jednak to może okazać się za mało, ale jest na to sposób. Tablet radzi sobie z kartami microSD do 32 GB.

Z kolei za przetwarzania grafiki odpowiada silnik Mali 400 MP.

Wyświetlacz

W tablecie myTab 10 polska firma zdecydowała się na zastosowanie ekranu wykonanego w technologii IPS. Przekątna wyświetlacza to dokładnie 9,7 cala, a rozdzielczość 1024×768 piksela. Wielkość ekranu jest optymalna i w tablecie więcej po prostu nie potrzeba. Z kolei szeroki kąt widzenia wynosi 178 stopni. Ponadto wyświetlacz jest pokryty szkłem, który ma zapewnić większą wytrzymałość na zarysowania.

myTAB 10

Jakość wyświetlanych kolorów jest stosunkowo dobra. Nie zdarzyło mi się, abym dostrzegł gdzieś pojedynczy piksel nie pasujący do całości. Jednak nie nastawiajcie się na jakieś niesamowite wrażenia. Wyświetlacz wspiera technologię Full HD, Full HD 3D oraz 2160P. Dlatego oglądanie filmów w tych formatach nie stanowi żadnego problemu, a ich jakość jest zadowalająca.

Jeśli chodzi o czułość i reagowanie na polecenia wydawane za pomocą palca, to nie mam większych zastrzeżeń. Zdarzało mi się, że niekiedy w jedną opcję musiałem klikać kilka razy, aby się uruchomiła. Ale to było bardzo rzadko. Bardzo często funkcja była dostępna natychmiast po kliknięciu. Natomiast w przeglądarce internetowej nie ma problemu z przybliżaniem i oddalaniem.

myTAB 10

Interfejs

myTAB 10 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.0.3. W tej chwili nie wiadomo, czy producent udostępni aktualizację platformy do 4.1 Jelly Bean. Ale jak sprawuje się ta wersja Androida w testowanym tablecie? Otóż bez większych komplikacji. System radził sobie z obsługą kilku aplikacji na raz, ale to też duża zasługa procesora i pamięci operacyjnej. Jednak czasami można było zauważyć drobne zawieszki i spowolnienia, ale nie było to nagminnie. Tylko, gdy naprawdę intensywnie korzystałem z tabletu.

Jedyną nowością w tym tablecie jest funkcja odblokowania urządzenia. W standardowym Androidzie można uruchomić kamerę, bądź przejść do ekranu. W myTAB jest jeszcze kilka nowych funkcji – internet, muzyka, wyszukiwanie, filmy, czy przeglądarka plików. Nie jest to może innowacyjność, ale naprawdę w codziennym użytkowaniu bardzo się przydaje.

Z tabletu można korzystać na dwa sposoby – w pozycji pionowej oraz poziomej. Tylko od nas zależy jaki układ wybierzemy.

myTAB 10

Multimedia

Testowany tablet myTAB 10 charakteryzuje się dwoma obiektywami aparatu fotograficznego. Jeden umieszczony jest z przodu urządzenia, a drugi z tyłu. Pierwszy ma zaledwie 0,3 megapiksela, a drugi już 2 megapiksela. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 2592×1936 piksela. Niestety urządzenie nie ma żadnej lampy błyskowej, więc o zdjęciu w ciemnym pomieszczeniu możemy zapomnieć. Ogólnie aparat to nie jest mocny atut tego tabletu. Fotki są naprawdę przeciętnej jakości, nawet przy dobrym oświetleniu.

Oczywiście nie może zabraknąć aplikacji do zarządzania utworami muzycznymi. Interfejs jest typowy i niczym się nie wyróżnia na tle innych tabletów z Androidem 4.0.3. Jednak na uwagę zasługuje moc głośników umieszczonych w testowanym tablecie. myTAB 10 wyróżnia się naprawdę ciekawą jakością wydobywanego dźwięku – nawet przy maksymalnej skali głośności nie ma jakiś większych zanieczyszczeń dźwięku, czy denerwującego charczenia.

myTAB 10

Łączność

Tablet wyposażono w możliwość podłączenia go z innymi urządzeniami za pomocą WiFi, mini-HDMI, microUSB. W przypadku tej pierwszej technologii, interfejs jest dokładnie taki sam, jak we wszystkich tabletach z Androidem. Jednak jeśli chodzi o stabilność połączenia, to tutaj bywa różnie, ale nie w tym modelu.

Gdy podłączymy tablet za pomocą kabla USB do komputera, to automatycznie wykrywany jest on jako osobny dysk twardy. Dlatego transfer plików nie stanowi żadnego problemu.

myTAB 10

Dodatkowe aplikacje?

Urządzenie umożliwia pobranie dowolnej aplikacji z Google Play, która jest kompatybilna z wybranym tabletem. Aby móc korzystać z zasobów sklepu należy mieć konto w Google. Jednak co do funkcjonalności samej aplikacji, to tylko raz nagle mi się wyłączyła podczas pobierania pliku. Już nie pamiętam nawet jakiego, ale to był tylko jednorazowy przypadek.

myTAB 10

Przeglądarka internetowa

To jeden z najważniejszych aspektów w tabletach internetowych. I nie ma się co dziwić, bo te urządzenia są najczęściej wykorzystywane właśnie do przeglądania serwisów. Dlatego ważne jest, aby takie oprogramowanie działało płynnie i sprawnie. W testowanym tablecie aplikacja spisywała się całkiem przyzwoicie. Nigdy mi się sama nie wyłączyła, bądź zawiesiła, ale gdy pracowałem na kilku kartach jednocześnie, to można było zauważyć drobne „zawieszki”. Chociaż czasami gdy wpisywałem adres internetowy strony, to musiałem kilka razy klikać w jedną literę, aby się zatwierdziła.

myTAB 10

Akumulator

Producent w multimedialnym tablecie internetowym myTAB 10 zastosował ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 4000 mAh. Podczas intensywnego użytkowania, urządzenie wytrzyma jeden dzień. Gdy jednak korzystamy z tabletu z doskoku, wtedy bateria wystarczy na kilka dni.

Podsumowanie

myTAB 10 to pierwszy tablet polskiego producenta i to widać, ponieważ niektóre rozwiązania powinny być lepsze, m.in. aparat fotograficzny, który jest po prostu tragiczny. Jednak ja widzę w nim potencjał i mam nadzieje, że kolejne modele będą już mogły konkurować z np. z Asusami. Tylko myPhone musi dobrze odrobić pracę domową…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz