0

Recenzja Asus Eee Pad Transformer Prime TF201. Ciekawa konstrukcja, ciekawa funkcjonalność

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 Multimedialny tablet Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 to pierwsze testowane przeze mnie urządzenie, które łączy w sobie zalety tabletu i klawiatury fizycznej. Szczerze powiedziawszy byłem sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania, ale gdy tylko zacząłem Asusa używać, to zmieniłem zdanie diametralnie.

Zestaw

W testowanym egzemplarzu otrzymałem bardzo mały zestaw akcesorium. Do dyspozycji miałem tylko kabel USB oraz ładowarkę sieciową. Jednak do testów w zupełności mi ten zestaw wystarczył.

Tablet w dwóch częściach

Do tej pory tablety internetowe charakteryzowały się jedynie dotykowym ekranem, ale od niedawna można dojrzeć trend, że sprzedawane są wraz z fizyczną klawiaturą. Zdecydowanie ułatwia to pracę na nim. I ja jestem fanem takiego rozwiązania, ponieważ w dowolnej chwili mogę ekran odłączyć i używać jako normalny tablet. A gdy potrzebuje popracować i popisać, to podłączam klawiaturę i klasa. Jednak tablet z przyciskami fizycznymi charakteryzuje się wyższą ceną…

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Konstrukcja

Stworzenie tabletu łączonego to trudne zadanie dla producenta, ponieważ musi wszystko dobrze do siebie spasować. I w tym modelu chyba się to udało. Mechanizm łączenia ekranu i klawiatury jest najwyższych lotów. Dołączenie polega na przyłączeniu wyświetlacza do dwóch styków, a odłączenie – przesunięcie spustu pod ekranem. Nie trzeba się z niczym szarpać, czy męczyć.

Cała obudowa wykonana jest z metalu, bądź podobnego materiału. Ale wszystko prezentuje się solidnie i na pewno nie rozpadnie nam się po byle jakim upadku. Testowany ASUS jest spasowany tak, że nic nie trzeszczy, nie odstaje, nie puka w środku.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Funkcjonalność

Wokół obudowy umieszczono sporo portów i skrótów. W przypadku samego wyświetlacza, to znajdziemy tam włącznik, regulację głośności, port słuchawkowy, ładowarki (USB), czy czytnik kart microSD. Z kolei wokół klawiatury umieszczono port USB, czy czytnik kart SD.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Jak lepiej używać?

To chyba podstawowe pytanie wśród potencjalnych klientów. Asusa TF201 można użytkować jako zwykły tablet, bądź jako laptop. I w obu dwóch przypadkach urządzenie spisuje się dobrze.

Sam ekran lepiej użytkuje się w podróży, ponieważ zajmuję zdecydowanie mniej miejsca. W grach również jakoś lepiej korzystało mi się tylko z wyświetlacza. Jednak klawiatura doskonale sprawdza się w pracy. Redagowanie treści jest o wiele wygodniejsze, a co najważniejsze szybsze, bo czasami litera z wirtualnej klawiatury nie pojawia się.

Ja w każdym bądź razie za każdym razem zabierałem cały komplet.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Wyświetlacz

Firma ASUS wyposażyła multimedialny tablet internetowy Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 w ekran IPS o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280×800 piksela. Dodatkowe funkcje ekranu to matryca LED, a także obsługa wielu punktów dotyku (10 palców).

Popisałem trochę o suchych faktach, więc teraz przyszedł czas na wnioski z testów. Asus nie potraktował wyświetlacza po macoszemu i w testowanym modelu mamy do czynienia z ekranem o dobrych walorach. Kolory są prawidłowo odwzorowane, nic nie jest zamazane, czy nieczytelne. Oglądanie filmów w jakości HD, czy Full HD to czysta przyjemność. Raczej nikt nie powinien narzekać.

W grach, akcelerator grafiki wraz z wyświetlaczem spisują się bez zarzutu. Jakość prezentowanych materiałów jest wysokich lotów.

Bardzo ważną kwestią jest reakcja na polecenia wydane za pomocą palca. I na szczęście nie ma żadnych problemów. Wszystkie opcje uruchamiane są natychmiast po naciśnięciu.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Interfejs

Jest klasyczny. Firma Asus nie dodała nic od siebie w systemie operacyjnym Google Android 4.1.1. I z jednej strony to dobrze, ponieważ nie ma strachu, że programiści gdzieś zostawili jakąś lukę dla hakerów.

W praktyce do niczego nie mogę się doczepić. Wszystkie funkcje i opcje działają prawidłowo Nie ma żadnego błędu. Wszystko działa tak jak powinno.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

System operacyjny

Testowany tablet początkowo był sprzedawany z Androidem 3.2. Jednak jest już dostępna aktualizacja do systemu operacyjnego Google Android 4.1. I właśnie tą wersję platformy użytkowałem w Asusie.

O funkcjonalności tego systemu napisano już chyba wszystko, więc ja się nie skupię na funkcjonalności platformy, a raczej na jego niezawodności. Tablet użytkowałem przez kilkanaście dni i przez ten czas system ani razu się nie zawiesił. Co ciekawsze, platforma bez problemu radziła sobie z obsługą kilku aplikacji jednocześnie. I nie był to kalendarz, czy kalkulator, ale przeglądarka, poczta elektroniczna, czy wybrane gry.

Podsumowując, system spisywał się bez zarzutu.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

W środku

Pod względem specyfikacji, testowany Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 prezentuje się całkiem solidnie. Urządzenie pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora Nvidia Tegra 3 wraz z 1 GB pamięci operacyjnej RAM.

Ponadto wbudowana pamięć wynosi 32 GB, ale można ja rozszerzyć za pomocą kart microSD oraz 8 GB w chmurze.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Łączność

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 oferuje standardowy zestaw do transmisji danych. Użytkownik może skorzystać z WiFi 802.11 b/g/n@2.4GHz oraz Bluetooth v2.1 z EDR. Te rozwiązania pod względem obsługi nie wyróżniają isę niczym na tle pozostałych produktów z Androidem.

Jednak nie za każdym razem mogą one działać prawidłowo, bo można było popełnić błąd w projektowaniu tabletu. Inżynierowie Asusa spisali się bez zarzutu. WiFi nie ma problemu z ustanowieniem i utrzymaniem połączenia. Jeśli chodzi o Bluetooth, to też nie wychwyciłem żadnego błędu. Transmisja danych odbywa się w dwie strony. Śmiało mogłem odbierać i przesyłać pliki.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Tryb USB

Multimedialny tablet pozwala także na podłączenie do niego myszki, pendrive, czy aparatu fotograficznego. Zewnętrzne urządzenie jest bez problemu rozpoznawane przez Asusa i pozwala na kopiowanie plików. I w tej kwestii nie było komplikacji. Jednak czasami niektóre pendrive nie chciały wejść do portu, albo ja po prostu nie chciałem za wszelką cenę go tam umieścić.

Przeglądarka internetowa

W tablecie to jeden z najważniejszych elementów, ponieważ tego typu urządzenia są najczęściej wykorzystywane do przeglądania stron internetowych. Dlatego najnowszy Android charakteryzuje się funkcjonalną aplikacją.

Podczas testów nie miałem problemu z otworzeniem dowolnej strony internetowej, z wyjątkiem tej wykonanej w technologii Flash. Tablet dobrze skalował serwisy, które nie miały mobilnej wersji. Dlatego czasami nie trzeba było nawet nić przybliżać, aby przeczytać treść.

Wracając do funkcjonalności, to w ustawieniach przeglądarki jest sporo opcji, m.in. pliki cookie, zapamiętywanie danych w formularzach, lokalizacja, pamiętanie hasła, rozmiar czcionki, skalowanie tekstu, negatyw ekranu, obsługa Java Script, otwieranie w tle, czy szybkie sterowanie.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Aparat fotograficzny

Tablet wyróżnia się także dwoma aparatami fotograficznymi. Jeden o matrycy 1,2 megapiksela i drugi 8 megapiksela. Ten większy oczywiście umieszczony jest z tyłu obudowy. Większa matryca wyróżnia się technologią autofokus, diodą LED, a także nagrywaniem w jakości Full HD.

Matryca 8 megapiksela zapewnia, że filmy i zdjęcia są optymalnej jakości. Oczywiście widziałem lepsze rozwiązania przy takiej ilości megapikseli, ale naprawdę nie ma co narzekać. Fotki są czytelne i nie zmieniają rzeczywistości. Mam tutaj na myśli przebarwienia, zamglenia, czy inne kolory niż są naprawdę.

U ustawieniach funkcji fotograficznych można znaleźć lampę błyskową, balans bieli, ekspozycja, współczynnik proporcji, rozmiar zdjęcia, tryb ostrości, ISO itp. Opcji jest naprawdę sporo.

Zobacz zdjęcia wykonane aparatem w Asusie Eee Pad Transformer Prime TF201.

Jeśli chodzi o filmy wideo, to ja również nie mogę narzekać. Pliki wyglądają całkiem przyjemnie, co można zobaczyć na poniższym wideo. Ten tryb ma podobne funkcje, co fotograficzny.

Multimedia

Produkt wyróżnia się oczywiście podstawowymi funkcjami multimedialnymi. Mam tutaj na myśli odtwarzacz muzyki. Co do samej aplikacji, to nie ma się co rozwodzić, bo każdy może sobie zainstalować swoją ulubioną. Ja się skupie na jakości dźwięku.

I nie jest z nią najgorzej. Słyszałem gorsze i lepsze rozwiązania w tabletach internetowych. Dźwięk wydobywany z głośnika jest optymalnej głośności oraz jakości. Na nic specjalnego nie ma co liczyć, ale spokojnie można na nim posłuchać muzyki.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Gry można znaleźć w sklepie internetowym Google Play. Podczas testów zainstalowałem kilka tytułów. Z wybranych jedynie Super Ski Jump Deluxe. Ta aplikacja niestety nie chciała działać. Z pozostałymi, tablet radził sobie bez zarzutu. Zarówno w jakości HD, jak i bez. Żaden tytuł zainstalowany na Asusie nie zacinał się, ani nie wyłączał się bez przyczyny. Żadnego takiego przypadku nie było.

Akumulator

Testowany tablet Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 wyposażony jest w dwie baterie. Sam tablet ma wbudowane ogniwo litowo-polimerowe pozwalające na 12 godzin pracy, ale to nie koniec. Klawiatura także ma swój akumulator, który wydłuża pracę Asusa do 18 godzin.

W praktyce taki wynik może i osiągnąłem, ale gdy korzystałem z tabletu po kilkadziesiąt minut dziennie, to przez 3 tygodnie naładowałem go 2-3 razy. Nie jest to zły wynik.

Cieszy mnie, że Asus pomyślał, aby klawiaturę też wykorzystać, aby wydłużyć czas pracy tabletu.

Asus Eee Pad Transformer Prime TF201

Podsumowanie

multimedialny tablet internetowy Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 to całkiem ciekawe urządzenie. To pierwszy model, który testowałem, co zawierał w zestawie klawiaturę fizyczną. I to rozwiązanie bardzo mi się spodobało, bo znacznie ułatwiało mi pracę na nim. Czasami mogłem stworzyć treści na Asusie. Ponadto jego funkcjonalność stoi na wysokim poziomie. Podczas testu chyba nie znalazłem żadnego poważnego błędu.

ZALETY:
– wyraźny wyświetlacz,
– doskonała optymalizacja systemu,
– WiFi, Bluetooth, USB Host,
– fizyczna klawiatura.

WADY:
– brak modemu 3G do pełni szczęścia,
– jakość muzyki nie powala.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz