1

CES 2013: Exynos 5 Octa – ośmiordzeniowy procesor od Samsunga!

Exynos 5 OctaPrzed rozpoczęciem targów CES 2013, wszyscy mieliśmy ogromne nadzieje odnośnie propozycji, które przygotuje dla nas Samsung. Trochę jednak zawiedliśmy się, telewizory oraz sprzęt AGD zbytnio nas nie interesuje. Na całe szczęście, Samsung nie powiedział ostatniego słowa i wczorajszego dnia tylko zaprezentował koncepcję sprzętu posiadającego elastyczny ekran Youm, ale dodatkowo przedstawił wszystkim zgromadzonym ośmiordzeniowy procesor Exynos 5 Octa, wykonany w technologii 28 nanometrów!

Exynos 5 Octa korzysta z rozwiązań ARM big.LITTLE. Co możemy przez to rozumieć? A mianowicie tyle, że nowy procesor będzie tak naprawdę zlepkiem dwóch czterordzeniowych podzespołów. Pierwszych z nich to Cortex A7 1,2GHz do wykonywania zadań podstawowych, czyli obsługa systemu i prostych aplikacji. Drugi to natomiast Cortex A15 1,8GHz, który uruchamiany będzie w momencie większego zapotrzebowania pamięci – multimedia w wysokiej rozdzielczości, gry, muzyka i tym podobne.

Jeżeli wierzyć Samsungowi, to nowy procesor ma być dwukrotnie bardziej wydajny od obecnie dostępnych na rynku chipsetów mobilnych (czyżby była tutaj mowa o nowym Snapdragonie?) oraz pobierać 70% mniej energii niż jego poprzednik.

Jedyne co nam teraz pozostaje, to czekać na premierę pierwszych urządzeń, których sercem będzie procesor Exynos 5 Octa. Kiedy to nastąpi? Nie mamy bladego pojęcia, liczymy jednak, że jeszcze do końca tego roku!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel