4

Jak nazywać połączenie smartfona i tabletu? Pobawmy się trochę…

Alcatel One Touch Scribe HD
Nowe urządzenie już od kilku miesięcy rozpycha się by znaleźć sobie miejsce w zastanej rzeczywistości. Próbuje sobie znaleźć pozycję odpowiednią do tego czym jest; między telefonem komórkowym, a tabletem.

Jeśli uznany, że smartphone to jeszcze phone i że zasadniczo do 5 cali ekranu to teren phone’a a od 7 cali wzwyż to obszar teblet’u to istotnie „ziemia niczyja” – od 5 cali do 7 cali – należy do tego nowego urządzenia mającego cechy jednej i drugiej czyli obu kategorii. Jak je nazwać?

Graficznie phone i tablet to dwusylabowce; tniemy po połowie: pho-ne i tab-let.
Nie chcę ale muszę to powiedzieć: słowo phablet (zobaczycie jak szybko rozrzutne „ph” przejdzie w „f”) czyli „fablet” jakby pochodziło od fable=bajka kojarzy mi się z polskim … bajkowiec.

Tak więc, muszę
to powiedzieć: phablet jest słowem utworzonym niecywilizowanie.

Powinno to wyglądać tak: pierwszy element od phone a drugi od tablet albo pierwszy element od tablet a drugi od phone. Daje nam to: phone(b)let lub tabphon. To były wersje hard. Teraz wersje do życia i do użycia. Pholet: – phonlet, phonelet, phonblet,phoneblet… Od tabphone – tablephone, tablofon, tabfon, tafon, (tablefon)…

Jest jeszcze mnóstwo innych możliwości poza normalnym nurtem; oto kilka wynalazków. Blephone, bletphone, phoblet, foblet, smartfoblet, smartfonblet, sfonblet itd.

W tym rozrywkowym, karnawał przecież, nastroju pozostawiam czytelnika z zaproszeniem do wypowiedzenia się i/lub zgłoszenia swoich propozycji oraz do opowiedzenia się za którymś z już przedstawionych wariantów.

Autor: Jurek Pogonski.

Od siebie dodam (Michał), że na tegorocznych targach elektronicznych CES 2013, m.in. Alcatel zaprezentował konkurencję dla Note…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz