0

Recenzja Huawei MediaPad 7 Lite. Funkcjonalny tablet z modemem 3G, ale…

Huawei Mediapad 7 liteJuż od dobrych kilku tygodni miałem przyjemność bawić się jedną z najnowszych propozycji tabletowych firmy Huawei, a mianowicie MediaPadem 7 Lite. To zgrabne, 7-calowe urządzenie, nie dość, że swoim wyglądem nawiązuje do bijącego rekordy popularności Google Nexusa, to dodatkowo wyposażone jest w aktywny modem 3G, pozwalający nam na wykonywanie połączeń głosowych.

To właśnie obecność 3G jest jedną z największych zalet, na jaką stawia producent podczas reklamowania swojego tabletu. Czy MediaPad 7 Lite jest w stanie zaoferować jednak coś więcej? Sprawdziłem, przemyślałem, oceniłem i teraz chciałbym się podzielić moją opinią z Wami! 🙂

Budowa zewnętrzna

Wzornictwo MediaPada 7 na pewno jest jego mocną stroną. Chociaż obudowa początkowo wydaje się stosunkowo gruba, to dzięki mocnemu wyprofilowaniu całość nabiera płynności i ciężko zauważyć boczne krawędzie. Czarna rama ekranu, kontrastuje z biało-srebrnym tyłem urządzenia, co daje według nie naprawdę ciekawy efekt. Kiedy po raz pierwszy złapałem nowego Huaweia w swoje ręce pomyślałem: kurczę, postarali się!

Dzięki zastosowaniu metalu i elementów z tworzywa sztucznego, całość jest dosyć masywna, jednak pewnie leży w dłoni i jak przystało na siedmiocalowy tablet, można nim bez problemu operować, a dłonie nie bolą nawet po dłuższym okresie użytkowania.

Huawei Mediapad 7 lite

A co z przyciskami, otworami, kamerami i tak dalej? Trzy podstawowe z nich to oczywiście Power oraz dwa guziki odpowiadające za regulację głośności, które znajdują się na prawej krawędzi tabletu.  Krawędź przeciwległa zarezerwowana została natomiast dla portu microUSB, wejścia audio, slotu na karty pamięci oraz slotu na karty SIM. Przednia pokrywa to jednocześnie niewielki shooter do wideokonferencji, z tyłu znajdujemy natomiast aparat 3,2mpix oraz głośnik zaraz obok niego. Dorzucam materiały z przeprowadzonego przez nas unboxingu, z którymi część z Was z pewnością się już zapoznała 😉

Ekran

MediaPad 7 Lite zaoferować może nam ekran IPS o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024×600 pikseli – jak na tablet tych rozmiarów, jest to wynik zadowalający. Nie mogę z pewnością doczepić się do jakości i przejrzystości wyświetlania obrazu, nawet pod większymi kątami. Poprawiłbym jedynie głębię kolorów oraz jakość ich odzwierciedlania.

Huawei Mediapad 7 lite

Bawiąc się podświetleniem ekranu zauważyłem, że praca na 30% jego maksymalnej możliwości jest w zupełności wystarczająca, a pozwala na znaczne wydłużenie żywotności baterii. Niestety, regulatorem musimy bawić się samodzielnie, Huawei nie posiada bowiem automatycznej regulacji podświetlenia.

Konfrontacja ekranu z światłem dziennym, także nie wypada najkorzystniej. Zbyt duża ilość refleksów na wyświetlaczu powoduje, że nie zobaczymy praktycznie nic.

Huawei Mediapad 7 lite

Akumulator

Bateria, czyli coś, co tak naprawdę decyduje o użyteczności urządzeń mobilnych w dzisiejszych czasach. MediaPad 7 Lite z pewnością nie ma się czego powstydzić, posiada bowiem akumulator o pojemności 4100mAh, co jak na tablet o tych gabarytach jest naprawdę dobrym wynikiem.

W praktyce nie wygląda to jednak tak korzystnie, WiFi, Bluetooth, a tym bardziej GPS i 3G okazują się być bowiem niezwykle prądożerne. Mogę wam więc jedynie obiecać, że urządzenie w warunkach komfortowej, ciągłej pracy, powinno wytrzymać około 5 godzin.

Huawei Mediapad 7 lite

Aparat

Na tylnej ścianie tabletu, w jednym z jego rogów, producent umieścił aparat o rozdzielczości 3,2mpix. Osobiście, dosyć sceptycznie podchodzę do migawek tabletowych i ta zastosowana w MediaPadzie Lite 7 na pewno nie zmieni mojego zdania. Zdjęcia przy braku naturalnego oświetlenia są przeciętnej jakości, a liczba dodatkowych opcji jest mocno okrojona. Użytkownik ma jedynie możliwość wyboru trybu scenerii, balansu bieli, kilku efektów kolorystycznych oraz ochrony przed nadmiernymi drganiami.

Na przedniej pokrywie, w prawnym rogu, znajduje się natomiast kamerka wideo. Zdjęcia wykonywane przy jej użyciu są oczywiście mocno ziarniste, co jest normalną rzeczą w shooterach tej jakości, wideokonferencje przy jej wykorzystaniu były jednak płynne i nie mam do nich najmniejszych zastrzeżeń 🙂

Huawei Mediapad 7 lite

Multimedia

Z informacji technicznych dowiadujemy się, że urządzenie wspiera większość najpopularniejszych formatów multimedialnych.

Jeżeli chodzi o audio, są to: MP3, WMA, WAV, APE, FLAC, AAC i OGG. W przypadku wideo, możemy odtwarzać natomiast: AVI, WMV, MP4, MKV, RM, RMVB, FLV, MOV i 3GP.

W przypadku większości z nich jakość obrazu jest naprawdę zadowalająca, jedynie przy niektórych formatach napotykałem na pojedyncze błędy, czy też na opóźnienia w odtwarzaniu. Warto podkreślić, że dostępny na pokładzie Huaweia MediaPad 7 Lite odtwarzacz multimediów wyposażony został w szereg intuicyjnych gestów nawigacyjnych. Lewa krawędź pozwoli na zmianę głośności, prawa natomiast wykorzystywana jest do regulacji jasności obrazu.

Huawei Mediapad 7 lite

Jeden głośnik, znajdujący się zaraz obok aparatu nie jest z pewnością marzeniem przeciętnego użytkownika, a tym bardziej audiofila. Kiedy jednak podepniemy słuchawki, jakość dźwięku okazuje się być naprawdę zadowalającą, za co należy się duży plus!

Wydajność

Huawei MediaPad 7 bazuje na chipsecie RK29 zbudowanym w technologii ARMv7. Taktowanie rdzenia wynosi tutaj 1,2GHz. Dodać do tego należy także 1GB pamięci operacyjnej DDR3, co dla urządzeń z Androidem jest w zupełności wystarczające.

Huawei Mediapad 7 lite

Mówiąc o systemie, znajdujemy tutaj Ice Cream Sandwich, oznaczonego numerkiem 4.0.3. Osobiście liczyłem na Jelly Bean, ale jak widać nie można mieć wszystkiego 😉 System sprawuje się dobrze, co prawda zauważamy, że tablet działa na zaledwie jednym rdzeniu, przy normalnym użytkowaniu nie powinniśmy jednak zauważyć poważniejszych śięć. W przeprowadzonym poprzez AnTutu benchmarku otrzymałem wynik 3215 punktów, co pozwoliło Huaweiowi na otrzymanie 3 z 5 możliwych gwiazdek.

Przeglądarka internetowa

W MediaPadzie 7 Lite znajdujemy standardową, preinstalowaną na urządzeniach z Androidem przeglądarkę internetową. Z web-browsera korzystało się raczej przyjemnie, jednak przy większej ilości zakładek dochodziło do problemów z płynnością, czy też spowolnienia pracy.

Od razu doradzam też zmianę przeglądarki, na przykład na mobilną wersję Opery lub Chroma. Z całą pewnością pozwoli to na uzyskanie lepszych doświadczeń podczas przeglądania internetu! 🙂

Huawei Mediapad 7 lite

Podsumowanie

Huawei MediaPad 7 Lite nie jest może urządzeniem z najwyższej półki, nie można mu jednak odmówić ciekawego desingu i solidnych funkcji mobilnych. Wśród w miarę tanich urządzeń siedmiocalowych wyposażonych w modem 3G, z pewnością byłby w stanie sporo zwojować. Cena rynkowa, wynosząca obecnie około 700-800 złotych jest jednak według mnie zbyt wysoka.

Dopłacając trochę więcej, możemy dostać bowiem wyśmienitego Nexusa 7 i to z kilkukrotnie większą pamięcią wbudowaną! Ostatecznie doceniam więc jak najbardziej starania Huawei, ale na chwilę obecną MediaPad 7 Lite nie jest na pewno najatrakcyjniejszą z ofert 😉

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel