2

Recenzja GoClever Tab R83.2. Udany kompromis pomiędzy ceną, a wykonaniem?

GoClever Tab R38.2W moje ręce kilka tygodni temu trafiło kolejne urządzenie dobrze Wam znanej firmy GoClever, która próbuje podbić nasz rodzimy rynek produktami z niższych półek cenowych. Chociaż większość tabletów producenta wypada w testach dosyć przeciętnie, to próbuje on cały czas udowodnić, że zadowalająca jakość może iść w parze z bardzo niskimi cenami.

Między innymi dlatego GoClever zdecydował się spróbować swoich sił w segmencie tabletów 8-calowych, w którym szlak dla kolejnych urządzeń przetarła niezaprzeczalnie premiera iPada Mini. W efekcie powstał Tab R83.2, któremu mogłem dokładniej się przyjrzeć.

Po zebraniu wszystkich przemyśleń w całość, chciałbym podzielić się z Wami moją opinią na temat jednego z najnowszych produktów GoClevera, który można kupić za jedyne 499zł!

Odpudełkowujemy!

Pudełko Taba R83.2 nie zaskakuje z zewnątrz niczym szczególnym i wykonane jest ze standardowego kartonu. To co jednak warto wyróżnić, to zawarcie na jego przedniej ścianie wszystkich najważniejszych informacji dotyczących urządzenia i specyfikacji technicznej.

W jego wnętrzu, czekał na mnie oprócz samego tabletu, również dosyć okrojony zestaw podstawowych akcesoriów. W jego skład weszła ładowarka, kabel USB oraz przejściówką USB Host, dzięki której tablet wzbogacić możemy o zewnętrzną klawiaturę, myszkę, czy też o pendrive’a. Całość uzupełnia instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Kiedy opakowanie zostało już wybebeszone, nadszedł czas, aby złapać GoClevera w dłoń i dokładniej przyjrzeć się jego budowie! 🙂

Budowa zewnętrzna i wykonanie

Trzymając Taba R83.2 w ręce od razu zauważamy, że producent w celu osiągnięcia jak najniższej ceny musiał skorzystać z gorszych jakościowo materiałów. Plastik wykorzystany w obudowie jest raczej mierny, bardzo szybko się rysuje oraz zostają na nim smugi. Aluminium na tylnej pokrywie, także nie przypominało swoim wyglądem rozwiązań, które znamy z tabletów największych marek. Nie zmienia to jednak faktu, że urządzenie wygodnie leży w dłoni i można nim operować przez naprawdę długi okres czasu!

Ściana frontowa w całości zarezerwowana została dla wyświetlacza oraz dosyć szerokiej, okalającej go ramki. Jedynie w górnym rogu, znalazło się miejsce dla shootera wideo. Tylna ściana, utrzymana jest w jasnym, matowym odcieniu i na jej lewym boku umieszczono wszystkie ze slotów oraz gniazd.

W kolejności jest to przycisk Power, wejście ładowarki, slot na słuchawki, port microSUB, miniHDMI, slot na karty microSD oraz przycisk reset. Górna krawędź tylniej ściany posiada natomiast aparat oraz jedyny z fizycznych przycisków, służący do regulacji głośności. Jego lokalizacja jest jednak bardzo niekorzystna i o wiele wygodniej korzysta się z dotykowej regulacji dźwięku.

Ekran

W GoCleverze Tab R83.2 znaleźć możemy 8-calowy wyświetlacz LCD IPS 1024×768 pikseli, co w przypadku tej przekątnej ekranu jest jak najbardziej wystarczające. Specyfikację techniczną uzupełnia podświetlenie LED oraz multi-touch rozpoznający do 5 punktów dotyku.

Chociaż palcująca się przednia szyba czasami utrudniała wygodne korzystanie z urządzenia, to do ekranu nie mogę mieć większych zastrzeżeń. Odwzorowanie kolorów jest naprawdę porządne, widoczność pod różnymi kątami również, a obraz jest ostry i wyraźny. Jedynie przy mocnym świetle słonecznym widoczność była delikatnie ograniczona.

GoClever Tab R38.2 ekran

W urządzeniach najniższej kategorii cenowej zawsze obawiam się jakości funkcjonowania dotyku i jego czułości. Na całe szczęście, responsywność Taba R83.2 jest naprawdę duża i zarówno nawigowanie po jego głównym menu, jak i korzystanie z poszczególnych aplikacji było prawdziwą przyjemnością. Muszę przyznać, że jakość wykonania wyświetlacza naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła!

Wydajność i system operacyjny

Na pokładzie GoClevera znajdziemy procesor RocChip RK3066 1,6GHz, który bazuje na CPU Cortex A9 Dual Core oraz GPU Mali 400 MP4. Dodając do tego 1GB pamięci RAM DDR3, otrzymujemy w teorii wystarczający zestaw, do płynnej obsługi Androida Jelly Bean (4.1).

Jak wygląda to natomiast w praktyce? Muszę przyznać, że naprawdę nieźle. Oprócz drobnych mankamentów i występujących co jakiś czas spowolnień działania, tablet świetnie radzi sobie z obsługą większości aplikacji, nawet kiedy spora ich ilość działa jednocześnie w tle.

Tak jak wspomniałem przed chwilą, Tab R83.2 działa w oparciu o Androida Jelly Bean 4.1. Nie znajdujemy tutaj jednak żadnych większych jego modyfikacji. Uzyskujemy więc dostęp do standardowej, intuicyjnej i naprawdę bardzo dobrej edycji jednego z najpopularniejszych systemów pod urządzenia mobilne.

Łączność

GoClever oferuje nam możliwość przesyłu danych zarówno poprzez sieć WiFi (w standardzie 802.11 b/g/n) oraz poprzez Bluetootha 4.0. W urządzeniu zabrakło GPS-a i wbudowanego modemu 3G, ten ostatni można jednak bez problemu podłączyć zewnętrznie.

Brak slotu na kartę SIM zmusił mnie do surfowania w internecie jedynie poprzez sieci bezprzewodowe. Miałem więc wiele okazji do przetestowania jakości i wydajności działania modemu WiFi. Podobnie jak do ekranu, nie mogę mieć żadnych większych zastrzeżeń.

Dostępne sieci wyszukiwane były naprawdę bardzo szybko, połączenie nawiązywane również bez zarzutów, a nagłe utraty sygnału zdarzały się jedynie przy sieciach o gorszym zasięgu.

Multimedia

GoClever Tab R38.2 multimedia

Według specyfikacji producenta, tablet obsługuje następujące formaty multimedialne:

wideo: AVI, 3GP, MP4, RM, RMVB, FLV, MKV, MOV, VOB, Dat, WMV
audio: MP3/WAV/OGG/FLAC/APE/ACC

Korzystając ze standardowych odtwarzaczy, które znajdujemy w Androidzie Jelly Bean, możemy uzyskać naprawdę zadowalającą jakość obrazu. Co prawda, nie wszystkie formaty plików obsługiwane były płynnie i przy niektórych wyskakiwały błędy, były to jednak naprawdę sporadyczne sytuacje.

W przypadku audio, polecam wyposażenie się w słuchawki. Pojedynczy głośnik nie jest bowiem w stanie zapewnić zadowalającej jakości dźwięku, szczególnie kiedy jest dosyć przeciętny, tak jak ma to miejsce w GoCleverze R83.2. Gdy do urządzenia podepniemy jednak muzyczne nauszniki, wtedy możemy cieszyć się w pełni wystarczającą jakością płynących z nich częstotliwości fal.

Internet

GoClever oferuje standardową przeglądarkę, którą znajdujemy w Androidzie 4.1, nie będę więc poświęcał uwagi jej dokładniejszemu opisowi. To, na czym chciałbym się skupić, to prędkość działania web-browsera, szybkość ładowania stron oraz wygodna w obsłudze kilku kart naraz.

GoClever Tab R38.2

Dzięki czułemu dotykowi, nawigacja po kolejnych stronach internetowych jest naprawdę świetna. Tablet nie posiada także większych problemów z wczytywaniem kilku witryn jednocześnie. Na łączu o prędkości 60mbit/s działał optymalnie, wykorzystując pełny jego potencjał.

Jedyne trudności i spowolnienie zauważałem w momencie, kiedy wczytywane strony posiadały zbyt dużo grafiki lub nie miały swojej wersji mobilnej. Powodowało to chwilowe przycięcia i kilkukrotnie doprowadziło także do wykrzaczenia się przeglądarki.

Aparat

GoClever Tab R83.2 może i oferuje dwa aparaty, jednak równie dobrze mogłoby ich nie być wcale – przynajmniej dla mnie. Nigdy nie ukrywałem swojej niechęci do migawek w urządzeniach mobilnych, szczególnie kiedy producent zapewnia ich rozdzielczość na poziomie 2mpix (tyle posiada tylni aparat).

O ile w świetle dziennym, fotografie uznać możemy za znośne, to w przypadku braku naturalnego oświetlenia, są naprawdę słabej jakości i bardzo ziarniste.

Przedni shooter o rozdzielczości 0,3mpix w ogóle nie nadaje się do wykonywania zdjęć. Nie taka jest jednak jego rola i jako podstawowe narzędzie do wideokonferencji powinien być w zupełni wystarczający. Podczas kilku rozmów na Skypie, nie sprawiał żadnych problemów, a niska jakość obrazu okazała się pomocna w ukryciu niedoskonałości mojej urody 😉

Bateria

GoClever zdecydował się na ciekawy krok i zamiast sięgnąć po baterię litowo-jonową, które są najpopularniejsze w tanich tabletach, wykorzystał w Tabie R83.2 akumulator litowo-polimerowy. Zapewnia to większą wydajność, żywotność i czas pracy.

W połączeniu z 3800mAh pojemności, nie da jednak zaskakujących rezultatów. Urządzenie powinno w normalnym trybie pracy, przy aktywnej sesji WiFi i odpalonych multimediach, wytrzymać około 5 godzin. Plusem jest na pewno fakt, że w trybie uśpienia GoClever bez problemu działa nawet przez kilkadziesiąt godzin.

Podsumowanie

GoClever Tab R38.2

W tanich tabletach, niska cena zazwyczaj oznacza konieczność pójścia na kompromis w pewnym aspekcie. W przypadku GoClevera Tab R83.2, będą to niezaprzeczalnie materiały wykonania, brak wbudowanego GPS-a i modemu 3G oraz słaby aparat fotograficzny.

Ten ostatni nie jest jednak najważniejszy, a Tab R83.2 pomimo zamknięcia w cienkim aluminium i palcującym się plastiku, posiada naprawdę ciekawy kształt i płaski profil. Od razu można zauważyć, że producent szukał oszczędności tam gdzie było to możliwe, nie narażając przy tym zbytnio wydajności i komfortu korzystania z tabletu.

Dzięki porządnemu procesorowi, wystarczającej ilości pamięci RAM oraz jednej z najnowszych wersji Androida, jesteśmy w stanie zapomnieć o paru niedociągnięciach, czy też wpadkach GoClevera. Porównując stosunek ceny do jakości, w ostatecznym rozliczeniu otrzymujemy naprawdę ciekawą propozycję. Gdyby Tab R83.2 posiadał wbudowanego GPS-a, brałbym go w ciemno!

Nawet bez tego elementu, powinniście jednak uwzględnić go podczas poszukiwania tabletu dla siebie. Między innymi z powodu ceny, która przypominam – wynosi zaledwie 499zł.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel