0

Jak tanio kupić komputer?

Ceny komputerów zaczynają się w okolicach tysiąca złotych (czasami nawet mniej) i sięgają kilkunastu tysięcy. W tych granicach znajdują się setki modeli laptopów i wręcz nieskończona liczba jednostek stacjonarnych, możliwych do samodzielnego złożenia z dostępnych w sklepach podzespołów. W takim gąszczu łatwo z jednej strony przepłacić za sprzęt, którego mocy nie wykorzystamy, jak i kupić coś, co będzie niewystarczające dla naszych potrzeb.

Kupno taniego komputera nie oznacza więc kupna możliwie najtańszego modelu. O ile chcemy wykonywać komfortowo czynności skomplikowane nieco bardziej niż sprawdzanie poczty, to komputer za tysiąc złotych się w naszym wypadku nie sprawdzi.

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że najdroższym elementem każdego komputera jest jego karta graficzna. I o ile nie jesteśmy graczami lub fanami filmów HD, to model bardziej skomplikowany (a wiec droższy) niż zintegrowany z płyta główną jest nam niepotrzebny.

Po drugie, należy pamiętać iż obecnie laptopy są nieco tańsze niż porównywalne z nimi komputery stacjonarne. Można nawet znaleźć laptopy multimedialne, które tak jak Lenovo IdeaPad Y580 oferują możliwość grania czy odtwarzania plików wideo. Dodatkowo, laptopy są zdecydowanie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu, gdyż nie wymagają aż tak dużo prądu, jak zasilacze komputerów stacjonarnych ( w tym wypadku sprawdzą się też ultrabooki hp).

Kolejnym aspektem wpływającym na cenę komputera są nowinki techniczne. Warto pamiętać, że do pełnego wykorzystania jakiegoś urządzenia potrzebne jest inne urządzenie lub aplikacja wykorzystująca nowy standard. W przypadku nowinek takich aplikacji i urządzeń nie ma zbyt wiele, a to oznacza iż nie wykorzystamy nowatorskiego rozwiązania. Dodatkowo, wiele nowinek technicznych w sumie nie przyjmuje się na rynku – jest to więc zakup nie tylko drogi, ale też ryzykowny.

Jeżeli ktoś chce kupić komputer naprawdę tanio, może spróbować poszukać też w komisach. Nierzadko znajdzie tam naprawdę dobry sprzęt w dużo niższej niż sklepowa cenie. Jednak należy pamiętać, że zakup czegokolwiek z drugiej ręki wiąże się z pewnym ryzykiem, stąd też lepiej jest rozważnie podejmować decyzję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz