0

Internet LTE na kartę – Play vs Plus

4GZdaję sobie doskonalę sprawę, że od świąt minęło już sporo czasu i prośba o stworzenie tego porównania pojawiła się w komentarzach prawie dwa tygodnie temu, to nie chcę pozostać gołosłownym i w końcu mogę oddać je w Wasze ręce 🙂

Do tej pory, Play posiadał niewątpliwie jedną z najlepszych ofert jeżeli chodzi o internet mobilny. Pod koniec marca, na rynku debiutowała jednak nowa oferta Plusa, która ma być ponoć lepsza, bardziej elastyczna i dopasowana do potrzeb każdego użytkownika. Jak jest naprawdę? Spróbujemy się zaraz przekonać 🙂

W poniższym zestawieniu chciałbym porównać modemy dostarczane przez obie sieci, ceny pakietów oraz ilość megabajtów w nich dostępnych do wykorzystania, a również jakość samego sygnału i komfort korzystania z usług internetu na kartę. No to co, zaczynamy? 🙂

Modemy 4G w zestawie

W ofercie Plusa możemy przeczytać, że posiada najtańszy z operatorów komórkowych zestaw z modemem, umożliwiający transmisję danych z prędkością do 21 MB/s za 119zł. Nie mamy tutaj jednak do czynienia z modemem LTE, a modemem HSPA+. Dokładniej mówiąc ZTE MF669.

W momencie, kiedy chcielibyśmy sięgnąć po prawdziwy modem 4G, wtedy potrzebowali będziemy już urządzenia ZTE MF821, które w ofercie Plusa dostępne jest za 349zł. Jak wygląda to na tle propozycji od Play? Już patrzymy!

Jak się okazuje, dosyć podobnie. Najnowszy gracz na rynku polskich operatorów komórkowych, również nie widzi chyba różnicy pomiędzy LTE, a HSPA+. W jego ofercie znajdujemy bowiem modem 4G Huawei E3131, zapewniający jednak tylko i wyłącznie obsługę prędkości do 21mbit/s. Możemy skorzystać także z oferty w kwocie 399zł, gdzie otrzymujemy dokładnie ten sam modem LTE + 31GB do wykorzystania w przeciągu jednego roku.

Opłaty i dostępne pakiety

Plus oferuje nam dwa startery – zestaw specjalny za 9zł z 300MB na start oraz za 15zł posiadający 1GB na dobry początek. W przypadku Playa sytuacja wygląda podobnie, z tą jednak różnicą, że starter z większą ilością dostępnych megabajtów kosztuje już 19zł.

Ile zapłacić musimy natomiast za poszczególną ilość dodatkowych megabajtów na naszej karcie? W Plusie wygląda to następująco:

Kwota doładowania

Wg taryfy Nowy Plus Internet na Kartę

Do wykorzystania

z bonusem

Okres

ważności

 10 zł

1 gr / 300 kB

29 gr / min

19 gr / SMS

40 gr MMS

300 MB

7 dni

20 zł

1,3 GB

14 dni

30 zł

2 GB

30 dni

50 zł

5,5 GB

60 dni

75 zł

8,5 GB

90 dni

100 zł

15 GB

120 dni

Co więcej, doładowując konto kwotą  w wysokości 150zł przedłużamy czas jego ważności o 150 dni i otrzymujemy bonus w wysokości 30 złotych do wykorzystania na wybrane przez siebie usługi. W Playu liczyć możemy natomiast na następującą taryfę:

Kwota doładowania

Wg taryfy Play

Do wykorzystania

z bonusem

Okres

ważności

5zł

1 gr / 300 kB

29 gr / min

9 gr / SMS

19 gr MMS

150 MB

3 dni

 10 zł

300 MB

7 dni

20 zł

1 GB

14 dni

30 zł

2 GB

30 dni

50 zł

5 GB

60 dni

75 zł

8 GB

90 dni

125 zł

15 GB

120 dni

Analizując obie tabelki od razu widzimy, że oferta Plusa jest delikatnie korzystniejsza, jeżeli chodzi o liczbę dostępnych megabajtów do wykorzystania. Play oferuje jednak jak zwykle o wiele korzystniejsze kwoty SMS-ów oraz MMS-ów, niższe ponad dwukrotnie, co z pewnością przemawia na korzyść operatora.

Należy jednocześnie zauważyć, że w obu przypadkach usługi Transfer Nocny i Wyższa Prędkość obarczone są dodatkowymi opłatami, które wynoszą 10 złotych w skali miesiąca. W przypadku oferty Plusa, bez uiszczania tejże opłaty, nie będziemy mieli możliwości skorzystania z prędkości LTE (na razie jest to darmowe z powodu promocji).

Zasięg sieci

Ciężko porównywać w tym miejscu zasięg Plusa oraz Play jeżeli chodzi o dostęp do internetu mobilnego. Przede wszystkim dlatego, że drugi z operatorów korzysta z nadajników najstarszej polskiej sieci komórkowej i również dlatego, że nie posiada w swojej ofercie prawdziwego LTE.

Kiedy przeglądamy ofertę Playa, znajdujemy tam tylko i wyłącznie informacje o różnych częstotliwościach HSPA+, które swoim zasięgiem obejmują grubo ponad 60% kraju. Jeżeli popatrzymy na zasięg tego samego rodzaju sieci w przypadku Plusa, to jest on zdecydowanie większy.
LTE obejmuje natomiast okolice największych polskich miast, co łącznie daje nam niespełna 10% całej powierzchni kraju (i jest tu mowa o zasięgu na zewnątrz, wewnątrz budynków jest jeszcze słabszy)

Trzeba uczciwie przyznać, że oferta LTE w naszym kraju cały czas bardzo mocno kuleje – Play próbuje udawać, że oferowane przez niego HSPA+ to 4G, Plus swoim zasięgiem obejmuje natomiast znikome terytoria. Do tego wszystkiego dochodzą zapisy w regulaminie, które jasno i brutalnie nas informują, że prędkość internetu MOŻE, ALE NIE MUSI dochodzić do magicznych 100mbit/s. Uzależnione jest to ogromną ilością uwarunkowań atmosferycznych, infrastruktury terenu i tym podobnych… 😉

Podsumowanie

Chociaż osobiście nigdy nie trzymałem modemów oferowanych przez Play i Plusa w ręce i bazować muszę na opiniach internautów, to wszystko wskazuje na to, że oferta Plusa jest na chwilę obecną korzystniejsza.

Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o aspekty cenowe, różnice są bowiem minimalne, ale przede wszystkim o zasięg . HSPA+ to raczej 3,5G niż LTE, ale w przypadku Plusa na dostęp możemy liczyć w zdecydowanie większej ilości miejsc niż w przypadku Playa.

Jeżeli miałbym więc osobiście wybierać, to postawiłbym na Plusa. Bardzo nie spodobało mi się bowiem podejście sieci Play, która usiłuje wcisnąć mi LTE, będące tak naprawdę 5-krotnie wolniejszym HSPA+ 😉

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Damian Chmiel