2

Recenzja tabletu Getac Z710. Pancerny sprzęt na każde warunki

Getac Z710Marki Getac nie znałem do czasu otrzymania propozycji przeprowadzenia testu tabletu internetowego Getac Z710. Testowany sprzęt spełnia normy bezpieczeństwa IP65, czyli odporność na kurz i strumień wody. A jak reszta?

Klient, który zdecyduje się na zakup tego urządzenia otrzyma dość bogaty zestaw – tablet, ładowarkę z przejściówką, kabel USB, smycz, zestaw słuchawkowy oraz rysik.

Wszystkoodporny?

Tablet internetowy Getac Z710 to urządzenie wzmacniane, które nadaje się do intensywnej pracy w terenie. Można go zabrać na budowę, czy pojechać z nim w teren. Producent adresuje ten model, m.in. do branży logistycznej, do organizacji produkcji, dla pracowników terenowych oraz służb mundurowych. I faktycznie do zadań specjalnych nadaje się idealnie. Obudowa jest zgodna z normami bezpieczeństwa IP65, czyli jest odporna na kurz oraz strumień wody. Dodatkowo powinien wytrzymać upadek z wysokości 6 stóp, czyli prawie 2 metry.

I faktycznie, gdy wziąłem do ręki tablet Getac Z710 to miałem wrażenie, że mam do czynienia z niezwykle solidnym urządzeniem. Nie wiem, czy byłbym w stanie go zepsuć w codziennej eksploatacji – oczywiście wszystkie czynności w granicach rozsądku.

Getac Z710

Obudowa obita jest gumą, co wpływa na jego zachowanie podczas upadku. Wszystkie porty są dodatkowe wzmocnione.

Jednak nikomu niech nie przyjdzie do głowy moczyć go w misce z wodą, bądź innej cieczy, ponieważ tablet odporny jest tylko na strumień wody. Gdy poleży cały zanurzony, to wtedy producent nie gwarantuje jego prawidłowego działania.

W ramach ciekawostki dodam, że Getac Z710 może pracować w temperaturze od 20° C do 50° C, a przechowywać można w nieco surowszych warunkach – od -40 ° C do 71 ° C.

Getac Z710

A jak w ręce?

Testowany tablet Getac Z710 nie należy do najlżejszych urządzeń tego typu na rynku. Produkt waży 800 gram, więc gdy weźmiemy go do ręki po raz pierwszy na pewno się zdziwimy, że jest taki ciężki. Jednak solidne urządzenie zawsze szło w parze z stosunkowo dużą ilością gramów. Ja też miałem wrażenie, że Getac ma za dużą masę, ale po paru godzinach ten defekt znikł. Teraz ta waga nie przeszkadza mi. Co do wymiarów, to są normalne, jak na 7 cali wyświetlacz.

Getac Z710

Odporny i bogaty w porty

Tablet Getac Z710 wyposażony jest w szereg udogodnień na bokach obudowy. Użytkownik może skorzystać z portu microUSB, trybu HOST, zamontować kartę microSD i SIM, regulować głośność, blokować i wyłączać urządzenie, podłączyć stacje dokujące, a także podłączyć zewnętrzne anteny 3G i GPS. W ten sposób możemy zadbać o zasięg w miejscach, gdzie normalne urządzenia go nie mają.

W środku

Aby tablet prawidłowo funkcjonował, producent zastosował w testowanym produkcie dwurdzeniowy procesor OMAP 4430 z częstotliwością pracy zegara 1 GHz. Ten układ wspomagany jest pamięcią operacyjną 1 GB RAM. Z kolei dysk twardy charakteryzuje się pojemnością 16 GB.

Getac Z710

Wyświetlacz – nie pęknie tak łatwo!

Ekran to chyba najwrażliwszy element tabletu internetowego. Urządzenie Getac Z710 wyróżnia się wyświetlaczem TFT LCD o przekątnej 7 cali i rozdzielczości WSVGA (1024×600 pikseli). Ale nie to jest najważniejsze w tym tablecie. Ekran został wyposażony w technologię opracowaną przez ich samych – Getac QuadraClear. To rozwiązanie zapewnia jeszcze lepszą widoczność na świeżym powietrzu. I faktycznie podczas testów, wziąłem tablet na kilka wycieczek i na dworze nie miałem żadnych problemów z przeczytaniem, czy obejrzeniem czegokolwiek.

Getac Z710

Aby wyświetlacz nie uszkodził się do razu w terenie, producent zdecydował się na zastosowanie technologii LumiBlond. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które łączy w sobie zalety hartowanego szkła Gorilla Glass oraz OCR. W ten sposób wylanie na niego cieczy, bądź uszkodzenie mechaniczne nie jest mu straszne. Przynajmniej tak zapewnia producent.
Getac Z710

Nad ekranem umieszczono także trzy diody sygnalizacyjne. Jeśli mamy włączoną sieć komórkową lub WiFi, to miga nam niebieskiego. Jest jeszcze jedna dotycząca baterii i informowana o jej kiepskim naładowaniu.

A jak w praktyce spisuje się ekran? Otóż nie mam większych zastrzeżeń. Wszystkie polecenia wydane za pomocą dotknięcia palca uruchamiały się natychmiast. Jedynie podczas pracy na klawiaturze zauważałem delikatne spowolnienia i jeśli za szybko klikamy, to tablet gubi pojedyncze znaki. Jest to czasami dość irytujące, gdy chcemy szybko coś napisać. Co ważne, nie ma polskiego języka, co też nieco utrudnia pracę, bo czasami tablet sam zmienia nam słowa.

Getac Z710

Rysik, czy rękawiczka?

Pierwsze co przetestowałem to rysik, który został dołączony do zestawu. Jego rozmiary są optymalne i idealnie pasuje do ręki. Na końcu „długopisu” jest guma, którą sterujemy po wyświetlaczu. W ten sposób nie rysujemy ekranu, a aby zatwierdzić wybraną opcję należy delikatnie mocniej przycisnąć.

Jeśli chodzi o rękawiczki to większych problemów nie ma, ale gdy mamy grube palce w nich to musimy mocno przycisnąć na wyświetlaczu, aby dana opcja się uruchomiła. Jednak gdy mamy cienkie, to wystarczy delikatnie kliknąć. Na dworze obsługa tabletu w rękawiczkach jest możliwa, choć nie tak wygodnie, jakbyśmy wszyscy chcieli.

Jeśli mamy profesjonalne rękawiczki do smartfonów, to wtedy wyświetlacz reaguje, jakbyśmy go obsługiwali normalnie palcami bez nich.

Getac Z710

Producent w testowanym tablecie Getac Z710 zastosował sprawdzoną platformę Google Android, ale w wersji 2.3. Tak, urządzenie pracuje pod kontrolą Androida w wersji 2.3. Ciekawi mnie co skłoniło producent do skorzystania z tak starego rozwiązania – być może najnowsze wersje nie współgrały z aplikacjami dogranymi przez Getaca. A ich jest ich kilka, ale o nich później.

W praktyce, Android 2.3 spisywał się dosyć dobrze, ale bardzo często zauważałem drobne spowolnienia działania systemu. Nie było to nic dokuczającego, ale jednak płynność pracy była zachwiana.

Niestety, producent nie wgrał systemu operacyjnego w polskiej wersji językowej. Nawet w ustawieniach nie ma możliwości zmiany. Jednak to nie przeszkadza w odnalezieniu się w tym tablecie. Nawet laik powinien sobie z tym poradzić. Język angielski w tym przypadku nie jest żadną przeszkodą.

W ostatnim momencie na stronie producenta wyczytałem, że wkrótce będzie dostępna aktualizacja do wersji 4.1.

Getac Z710

Interfejs

Gdy tak patrzę na menu Getaca Z710 to nie widzę w nim nowego, oprócz trzech skrótów umieszczonych w dolnym pasku narzędziowym. Są one nazwane dość „komputerowo”, bo F1, F2 i F3. Każdy z tych przycisków odpowiada za całkowicie inną aplikację.

Oprócz tych dodatków, interfejs systemu operacyjnego Android 2.3 w Z710 jest niezmieniony.

Moduł GPS i kompas

Testowany produkt ma dwie aplikacje, które na próżno by szukać w innych modelach. Mam tutaj na myśli moduł GPS SiRFstarIV oraz kompas. Oprogramowanie pozwala na wyszukanie swojej pozycji (długość, szerokość i wysokość geograficzna, czy informacja o dokładności pozycji w metrach), a także sprawdzenie informacji jaki dystans nas dzieli od wybranej satelity oraz jaki jest azymut w stosunku do niej.

Kompas działa sprawnie i bez żadnych komplikacji. Wyznacza azymut oraz orientację, ale trzeba pamiętać, że w pozycji pionowej oraz poziomej, urządzenie wyznaczy nam inne dane. Dlatego gdy będzie się poruszać za pomocą kompasu to warto to wziąć pod uwagę.

Getac Z710

Łączność

Oczywiście urządzenie pozwala na skorzystanie z dobrodziejstw sieci WiFi oraz modułu Bluetooth. Wszystkie te technologie mają taki sam interfejs, jak w pozostałych Androidach. Ich funkcjonalność również jest taka i nie powinna nikomu sprawić problemów. Transmisja danych odbywała się bez komplikacji – zarówno przez WiFi, jak i Bluetooth. Tablet bez problemu radził sobie także z pracą z bezprzewodowymi słuchawkami.

Modem 3G i funkcje telefoniczne

Przede wszystkim, aby włożyć kartę SIM należy najpierw odkręcić specjalną zaślepkę, a dopiero zamontować SIM. Konieczny będzie nam do tego mały, krzyżakowy śrubokręt. Z pewnością jest to zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Po włożeniu karty SIM możemy zacząć pracę z tym tabletem. Urządzenie pozwala na przeglądanie stron internetowych za pośrednictwem sieci komórkowej. Aby wykupić pakiet nie należy chyba nikomu przypominać?

W praktyce ta funkcja działa bez zarzutu. Gdy tylko był zasięg operatora, to natychmiast strony się ładowały, ale czasami bardzo wolno, chociaż wszystkie „kreski” były. Ciekawi mnie tylko, czy to wina tabletu, czy sieci komórkowej.

Getac Z710

Ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Getac Z710 pozwala także na wykonywanie połączeń, a także wysyłanie wiadomości tekstowych. Rozmowa odbywa się oczywiście za pośrednictwem głośnika, więc wszyscy w około będą nas słyszeć, ale istnieje możliwość podłączenia słuchawki Bluetooth. Wtedy cała rozmowa będzie odbywać się za jej pośrednictwem.

Jeśli chodzi o SMSy, to bez problemu można je wysyłać i odbierać. Prezentowane są one w formie czatu, więc ich przeglądanie i odszukanie wybranej wiadomości nie jest trudne.

Tablet może służyć jako normalne narzędzie pracy, ponieważ są dostępne też kontakty, które pozwalają na szczegółowe zapisanie dowolnego numeru telefonicznego. Do każdego wpisu można dodać miniaturkę oraz szczegółowy opis (kilka numerów, adresów itp.).

Multimedia

Urządzenie chociaż nie jest przeznaczone do multimedialnej zabawy, to jednak nie brakuje takowych funkcji. Testowany model wyposażony jest w aparat fotograficzny o matrycy 5 megapiksela z funkcją nagrywania filmów w jakości Full HD. Byłem bardzo miło zaskoczony tak zaawansowanym rozwiązaniem w tym produkcie. Ale jest jedno ale…

Gdy widziałem opcje nagrywania w takiej rozdzielczości to byłem miło zaskoczony, ale radość nie trwała długo. Filmy zapisywane są w formacie 3gp, a gdy oglądamy je na komputerze, to widać przeskakiwanie klatek. Gdy wgrałem je na YouTube, to nie było tego problemu. Jeśli chodzi o jakość rejestrowanego materiału, to w dzień wygląda to przyzwoicie. W nocy lub przy słabym oświetleniu nie jest tak kolorowo. Czasami ciężko cokolwiek dostrzec.

Getac Z710
potrafi wykonać dobrej jakości zdjęcie – szczególnie przy dziennym świetle. Podobnie, jak w przypadku filmów, zdjęcia przy ciemnych warunkach są niewyraźne. Jest dostępna lampa błyskowa, która doświetli naszą fotkę, ale nie działa on tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Użytkownik może skorzystać także z funkcji autofokus, która pozwala na wykonanie zdjęcia o dobrej ostrości.

Aparat pozwala także na zdefiniowanie kilku opcji, m.in. rozdzielczość zdjęcia, filmu, lampa błyskowa, balans bieli, czy zoom optyczny.

Z kolei nad wyświetlaczem umieszczono kamerę HD do wideorozmów. Pozwala także na nagrywanie filmików, ale w jakości 720p HD.

Getac Z710

Testowany tablet Getac Z710 został wyposażony w jeden głośnik do odtwarzania muzyki. I w praktyce spisuję się on dość dobrze. Dźwięk jest głośny, ale jego jakość nie jest najlepsza. Jednak jako awaryjny odtwarzacz muzyki na pewno się przyda i nie powinniście być zawiedzeni.

Niestety tablet Getac z Androidem 2.3 nie ma zainstalowanej aplikacji do przeglądania sklepu Google Play.

Akumulator

Producent zdecydował się na umieszczenie w pancernym tablecie internetowym Getac Z710 ogniwa litowo-polimerowego o pojemności 7600 mAh. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, ponieważ podczas kilkunastodniowego testu, tylko 2 razy podłączyłem tablet do prądu. W tym czasie codziennie z niego korzystałem – nie były to całe dnie, ale zawsze kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Ogólnie bardzo pozytywnie oceniam wydajność baterii.

Podsumowanie

Tablet internetowy Getac Z710 to bardzo ciekawe urządzenie i godne polecenia, ale tylko osobom, które potrzebują naprawdę odpornego produktu. Doskonale sprawdzi się w warunkach terenowych, czego nie można powiedzieć o zwykłych tabletach. Getac Z710 na pewno wytrzyma nie jeden kontakt z podłożem, czy innymi substancjami.

Skrócona specyfikacja techniczna Getac Z710:

– system operacyjny 2.3,
– procesor OMAP 4430 Dual Core 1 GHz,
– wyświetlacz 7 cali, TFT LCD,
– 1 GB RAM, 16 GB wbudowanej pamięci, obsługa kart microSD,
– modem 3G, Bluetooth v.21, WiFi,
– wymiary 281x142x27 mm, waga 600 g.

ZALETY:

– odporność na uszkodzenia,
– dobry aparat,
– modem 3G,
– autorskie aplikacje,
– wydajna bateria.

WADY:

– stara wersja Androida,
– brak dostępu do Google Play.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz