0

Recenzja tabletu Blaupunkt Discovery. Tablet od firmy muzycznej. Jaki jest?

Blaupunkt DiscoveryDo tej pory firma Blaupunkt kojarzyła mi się z świetnymi sprzętami muzycznymi, ale i ten producent zdecydował się wejść w segment tabletów internetowych. Pierwszym tabletem jest Blaupunkt Discovery z wydajnym tabletem i świetnym ekranem.

Gdy tylko dowiedziałem się, że firma Blaupunkt wypuściła do sprzedaży tablet internetowy, to wiedziałem, że muszę go mieć do testów. Po prostu byłem ciekaw, jak sobie ten producent poradził z tematem tabletów. I jak wyszło? Otóż całkiem przyzwoicie… Jestem miło zaskoczony, dlatego tym chętniej przysiadłem do napisania recenzji. Jakie wnioski? Sami przeczytajcie…

Na zewnątrz

Multimedialny tablet internetowy Blaupunkt Discovery to solidne urządzenie. Gdy tylko wziąłem go po raz pierwszy do rąk wiedziałem, że ten produkt jest dobrze wykonany. Cała konstrukcja sprawia wrażenie bardzo pewnej, a wszystkie części obudowy są spasowane ze sobą w taki sposób, że nic nie trzeszczy, nie odstaje. Wszystko pasuje do siebie idealnie.

Blaupunkt Discovery

Dużą uwagę przykułem do tylnej obudowy tabletu Discovery. Jest on wykonany w sposób dość oryginalny, bo takiego rozwiązania w tego typu urządzeniach nie widzę zbyt często. Jest to chropowaty materiał, który powoduje, że tablet nie ślizga się, a także jego uszkodzenie nie jest takie łatwe. Rysy nie są specjalnie widoczne, chyba, że się postaramy z ich zrobieniem… Mi się takie rozwiązanie bardzo spodobało, ponieważ wygląda on dość oryginalnie, a przez to ciekawiej. Jedyna wada to możliwość szybkiego ubrudzenia obudowy, ale w sumie można ją bardzo łatwo wyczyścić – wystarczy machnąć ręką, bądź jakimś materiałem.

Wokół obudowy tabletu Blaupunkt Discovery umieszczono kilka przycisków oraz portów. Na dole po bokach znajdziemy po jednym głośniku. U góry jest regulacja głośności, a z prawej strony, w górnej części, klawisz blokady. A pod nim umiejscowiono jeszcze port karty SIM oraz wejście jack. Natomiast na tylnej klapie obudowie zainstalowano obiektyw aparatu wraz z lampą błyskową.

Blaupunkt Discovery

Ekran

Producent wyposażył testowany egzemplarz w wyświetlacz wykonany w technologii IPS o przekątnej 9,7 cali i rozdzielczości 1024×768 piksela. Aby można go było łatwo obsługiwać zastosowano 10-punktowy multitouch. Oczywiście te dane dla przeciętnego użytkownika nic nie znaczą, ale właśnie od tego macie nas. Jeśli chodzi o samo reagowanie na polecenia wydane za pomocą dotyku, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Podczas testów praktycznie za każdym razem dana funkcja uruchamiała się za pierwszym razem. Tylko sporadycznie, ale to naprawdę sporadycznie, musiałem kilka razy klikać.

Niestety wyświetlacz bardzo często ulega efektowi „palca”, czyli po prostu zostawiamy na nim smugi. Po długim użytkowaniu i nie czyszczeniu ekranu, możecie być pewni, że nagle przestanie być czytelny. Musimy po prostu czyścić go co jakiś czas za pomocą dowolnego materiału.

Blaupunkt Discovery

Jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, to nie ma szału, ale nie ma co narzekać. Wszystkie kolory są stosunkowo żywe, nie blade. Jest to zdecydowana średnia półka. Do iPada nie ma żadnego porównania, ale na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Blaupunkt Discovery pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.0.4. Producent osobiście w żaden sposób nie dołożył swoich prac nad tą platformą. Dlatego mamy do czynienia z standardowym interfejsem Androida w wersji 4.0.4. Z jednej strony dobrze, bo oprogramowanie jest czyste i pozbawione prac Blaupunkta, ale szkoda, że firma nie dodała czegoś od siebie – zawsze to jakiś ukłon w stronę klienta.

Sam interfejs obraca się wraz z pozycją tabletu, np. możemy go trzymać do góry nogami, a ekran nam się odpowiednio obróci. Jednak ta funkcja nie działa w grach i aplikacjach.

Blaupunkt Discovery

Łączność

Multimedialny tablet internetowy oferuje kilka trybów komunikacji, m.in. modem 3G, WiFi oraz Bluetooth. Sieć bezprzewodowa działa bez żadnego zarzutu – stabilność połączenia jest dobra. Z kolei Bluetooth oferuje transfer danych pomiędzy różnymi urządzeniami, m.in. tabletem, a komputerem. Nie było także problemu z transmisja danych z smartfonem z Androidem. Niestety z Lumiami nie udało mi się sparować produktu, ale to wina raczej Windows Phone.

Dzięki umieszczeniu portu na kartę SIM, tablet może łączyć się także z Internetem za pomocą sieci komórkowej. Jednak nie dane mi było to przetestować. Gdy już zamontowałem kartę SIM z pakietem internetowym, to za żadne skarby nie wykrywało mi sieci. Pojawiała się ona tylko wtedy, gdy WiFi było połączone. Nie wiem czy to wina oprogramowania, czy to taki bug nie wykryty podczas testów producenta.

Blaupunkt Discovery

Szkoda tylko, że jak już mamy port SIM, to nie zdecydowano się na możliwość przeprowadzenia rozmów, bądź wymianę wiadomości tekstowych. Ponadto czasami ciężko jest wysunąć szufladkę z SIM i do tego na pewno potrzeba nam coś cienkiego i ostrego, najlepiej igłę. Jednak raz nie mogłem za żadne skarby tego otworzyć. Dopiero na następny dzień mi się udało… Złośliwość rzeczy martwych…

Przeglądarka internetowa

W tabletach internetowym to jedna z najważniejszych funkcji. Te urządzenia kupowane są głównie do tego, aby móc korzystać z dobrodziejstw sieci internetowej. W Blaupunkt Discovery można przeglądać strony za pomocą operatora komórkowego, bądź punktu dostępowego. Aplikacja do przeglądania stron WWW jest klasyczna, jak w każdym tablecie z Androidem 4.0.4, ale to nie znaczy, że będzie działać prawidłowo. Jednak w tym modelu niczego nie zmodyfikowano i przeglądarka działa sprawnie. Radzi sobie z kilkoma kartami jednocześnie, można śmiało pomiędzy nimi przełączać bez konieczności czekania kilku sekund, aż się załaduje.

Blaupunkt Discovery

Multimedia to podstawa

Tablet Blaupunkt Discovery to także znakomite narzędzie do multimedialnej zabawy. Podczas testów bardzo często oglądałem filmiki z YouTube.com i to w jakości HD. I tablet radził sobie bez żadnych problemów – nie było żadnych błędów z przetwarzaniem obrazu, a sama jakość była na odpowiednim poziomie.

Bardzo ważną kwestią w tabletach internetowych jest możliwość uruchamiania gier. Testowany Blaupunkt radził sobie z kilkoma tytułami uruchomionymi jednocześnie, m.in. Angry Birds Star Wars oraz Angry Birds Rio. Wszystkie gry działały płynnie, nie zawieszały się, a co najważniejsze – same się nie wyłączały. Podczas kilkunastodniowego testu ani razu żadna gra nie odmówiła posłuszeństwa.

Blaupunkt Discovery

Nie brakuje także możliwości odtwarzania plików muzycznych. Interfejs do zarządzania wszystkimi utworami jest taki sam, jak we wszystkich Androidach. Jednak w każdym tablecie inaczej muzyka jest odtwarzana. Wszystko z powodu zastosowanych technologii oraz części. I niestety w Blaupunkcie nie ma szału, choć to firma specjalizująca się w produkcji sprzętu muzycznego. I do tego zainstalowano dwa głośniki o mocy 1 W. Jednak są pewnie niedociągnięcia. Dźwięk przy maksymalnej skali głośności jest nieczysty i charczy. Przy nieco zredukowanej jest lepiej, ale testowałem już tablety z lepszą jakością odtwarzanych plików.

Urządzenie umożliwia także wykonanie zdjęć oraz nagranie filmików za pomocą dwóch aparatów fotograficznych. Z przodu znajduję się matryca 2 Mpix, a z tyłu – 5 megapikseli. Używania tego pierwszego raczej bym odradzał, bo nie oferuje nic ciekawego – chodzi oczywiście o jakość zdjęć. Natomiast drugi, 5 megapikseli, pozwala na wykonanie zdjęć o optymalnej jakości, tak samo filmików. Materiały nie porywają, ale spokojnie przy dobrych warunkach można wykonać ciekawej jakości zdjęcie. Maksymalna rozdzielczość fotki to 2592×1944 piksela. W ustawieniach można zdefiniować kilka funkcji, m.in. balans bieli, ekspozycja oraz lampa błyskowa.

Jest jeszcze dodatkowa opcja w aparacie fotograficzny – zdjęcie panoramiczne jest to miły dodatek w tablecie internetowym, bo chyba do tej pory nie spotkałem go w żadnym takim urządzeniu. Ale jak działa w praktyce? Otóż całkiem przyzwoicie. Oczywiście widziałem lepsze panoramy, ale naprawdę byłem z niej zadowolony.

Blaupunkt Discovery

Filmy nagrywane są w jakości 720p, ale niestety wygląda na to, że to jest nieco naciągnięte. Według mnie materiały wideo nie miały takich cech, jakimi charakteryzują się pliki filmowe w HD. Jednak nie twierdzę, że filmy są słabej jakości. Są dobre, ale nie powalają na kolana.

Podczas testu zauważyłem, że przełączenie pomiędzy trybem wideo, a zdjęciowym trwa nieco długo – jakieś 2-3 sekundy. Jest to naprawdę wyczuwalny czas i nieco irytujący…

Od środka

Producent zastosował w multimedialnym tablecie internetowym Blaupunkt Discovery dwurdzeniowy układ nVidia Tegra 2 Chipset o częstotliwości pracy zegara 1 GHz, a wspomagany jest 1 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3. Ponadto wbudowany dysk twardy ma pojemność 16 GB.

Blaupunkt Discovery

Procesor wraz z pamięcią operacyjną gwarantują prawidłową pracę urządzenia. Podczas całego testu, sprzęt ani razu mi się nie zawiesił, a zdarzało się, że miałem kilka aplikacji otwartych jednocześnie. Dla tego tabletu nie było to problemem.

Akumulator

W testowanym tablecie Blaupunkt Discovery zastosowano baterię litowo-jonową o pojemności 7600 mAh. W praktyce ładowałem urządzenie co kilka dób. Przez ten czas korzystałem codziennie z przeglądarki, czy gier. Oczywiście nie cały dzień, a kilkadziesiąt minut dziennie, czasami dłużej. Jednak ogólnie nie musiałem myśleć cały czas o ładowarce, a to spokój ducha najważniejszy, prawda?

Blaupunkt Discovery

Podsumowanie

Nieco z przykrością zegnałem się z testowanym tabletem Blaupunkt Discovery, ponieważ przypadł mi do gustu. Zapomniałem o kilku wadach, ponieważ na co dzień mi one nie przeszkadzały, a zalety były zdecydowanie większe. Sama konstrukcja urządzenia przypadła mi do gustu, ponieważ nie jest ciężki, a tylny, chrapowaty, panel pomagał w utrzymaniu tabletu. Sama funkcjonalność tego modelu w zupełności mi wystarczyła, ale tylko ta cena może być warunkiem nie do przeskoczenia przy zakupie…

Skrócona specyfikacja techniczna:

– procesor Nvidia Tegra 2 1,4 GHz,
– 1 GB RAM DDR3, 16 GB pamięci,
– wyświetlacz 9,7 cala, rozdzielczość HD, IPS,
– Bluetooth, WiFi, 3G,
– system operacyjny Google Android 4.0,
– bateria 7600 mAh.

ZALETY

:
– solidna konstrukcja,
– wydajność,
– wsparcie dla HD,
– modem 3G.

WADY:

– słaba jakość muzyki,
– wolne działanie aparatu,
– brak możliwości dzwonienia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz