0

Recenzja Jabra Speak 510. Zestaw głośnomówiący, a zarazem świetny głośnik

Jabra Speak 510Kilka tygodni temu użytkowałem swój pierwszy zestaw konferencyjny/głośnomówiący. I padło na model Jabra Speak 510. I muszę przyznać, że testowany sprzęt wypadł bardzo dobrze. Głośnik ma stosunkowo dużą moc.

Klient, który zdecyduje się na zakup testowanego urządzenia otrzyma bardzo mało. Co mam na myśli? Otóż tylko Jabre oraz pokrowiec, który ochroni nasz sprzęt przed uszkodzeniem. Jedyną jego wadą jest szybka możliwość ubrudzenia, a i nie tak łatwo go wyczyścić „na sucho”. Futerał jednak doskonale przydaje się podczas podróży, ponieważ chroni go przed uszkodzeniem mechanicznym.

Wykonanie

Jabra Speak 510 to urządzenie wyglądające naprawdę bardzo dobrze. Stylistyka jest na wysokim poziomie, a wszystko zostało wykonane ze „smakiem”. Mi się cały design testowanego modelu przypadł do gustu, ale wiadomo o tym się nie dyskutuje. Jednak nie wydaje mi się, aby komuś się Jabra Speak 510 nie spodobała.

Jabra Speak 510

Przyciski umieszczone wokół sprzętu są dotykowe. Jednak co ważne – reagują za każdym kliknięciem. Zaraz pod klawiszami umieszczone są diody informacyjne, które w całości tworzą, naprawdę, ciekawy efekt. W sumie są cztery różne kolory i przy każdej sytuacji wyświetlony jest inny. Diody naprawdę dodają dodatkowego szyku. Mi się „zabawa” kolorami bardzo podoba, a i zawsze wiemy czy dana funkcja jest włączona, czy też nie.

Połączenie typu Plug&Play

Jedną z najważniejszych funkcji w zestawie głośnomówiącym Bluetooth jest szybkie parowanie z innymi urządzeniami wyposażonymi w technologię Bluetooth. Aby testowane urządzenie działało z innymi sprzętem wystarczy włączyć Bluetooth w Speak 510, następnie trzeba wyszukać zestaw Jabry w drugim urządzeniu. Po chwili parowanie zostało zakończone, a dźwięk natychmiast jest przesyłany w obie strony. Nie trzeba wpisywać żadnych kodów.

Jabra wyposażona jest także w kabel USB, który jest umieszczony wokół urządzenia. Schowek jest przemyślany, ponieważ normalnie przewodu nie widać, a bez problemu chowa się wokół specjalnie przygotowanej szyny umieszczonej na samym dole Jabry. W ten sposób kabel w żaden sposób nie wystaje poza obudowę.

Jabra Speak 510

Jednak kabel USB może posłużyć także jako możliwość podłączenia do komputera. Wtedy Jabra od razu jest gotowa do pracy. Bez potrzeby włączania Bluetooth.

Kompatybilność

Zestaw głośnomówiący Jabra Speak 510 kompatybilny jest z wszelkimi urządzeniami wyposażonymi w technologię Bluetooth – tabletem, komputerem, czy smartfonem. Ale bardzo ważną zaletą jest możliwość sparowania z wszelkimi telefonami IP oraz rozwiązaniami UC. Mam tutaj na myśli, m.in. Skype, Cisco WeBex, czy Polycom m100.

Podczas testu sparowałem Jabre z komputerem i oprogramowaniem Skype. Wystarczyło zmienić w ustawieniach audio (komunikatora) sprzęt domyślny na Speak 510, a natychmiast wszystko działało prawidłowo. Z telefonami również nie było komplikacji, a testowałem z Lumią 920, czy smartfonami z Androidem. Jednak zawsze jest jeden wyjątek.

Jabra Speak 510

Gdy sparowałem Jabre z komputerem i kilka dni nie odnawiałem połączenia, to po kilku dniach automatycznie parowanie nie działało. Musiałem w interfejsie Bluetooth w laptopie usunąć testowany model i jeszcze go raz dodać.

Do produktu można dołączyć także zewnętrzny głośnik dzięki wejściu jack 3,5 mm.

Stabilność połączenia

Jabra Speak 510 ma zainstalowaną technologię Bluetooth w wersji 3.0. W teorii, producent zapewnia, że Jabra utrzyma zasięg do 100 metrów. W praktyce nie wiem czy mi się to udało, bo nie liczyłem metrów, ale mogę przyznać, że w moim mieszkaniu (60 m2) bez problemu wszędzie było połączenie. Nie ważne, w którym miejscu był komputer, a w którym Jabra.

Podczas przenoszenia urządzenia dźwięk nie jest przerywany i nie ginął w eterze. Jestem miło zaskoczony, bo do tej pory niektóre zestawy miały z tym problem.

Jakość dźwięku

Testowany sprzęt jest wyposażony w głośnik umieszczony w centralnej części. Sama średnica wynosi kilka centymetrów, a jakość wydobywanego dźwięku jest optymalna. Na pewno wyróżnia się lepszym brzmieniem niż głośniki umieszczone w komputerach, czy smartfonach. Jakość jest na tyle dobra, że przez cały okres testu służył mi jako główne źródło muzyki. I w żaden sposób nie czułem niedosytu, bo nie liczyłem na efekty rodem z wieży Hi-Fi.

Jabra Speak 510

Głos

Jabra Speak 510 charakteryzuje się mikrofonem pracującym w zakresie 360 stopni, ale jest także wspomagany także technologią cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP). Oba rozwiązania gwarantują, że dźwięk docierający do odbiorcy jest przyzwoity. Podczas testu nikt raczej nie narzekał, a pytałem się kilku osób. Raz tylko znajomy powiedział mi, że słyszy efekt tzw. „echa”. Porównywalna jakość była zarówno podłączenia do komputera, jak i do smartfona.

Co ważne, nie trzeba stać nad Jabrą, aby rozmówca nas słyszał. Wystarczy, że będziemy w jej okolicy (w granicach rozsądku), a druga strona nie powinna mieć problemów z usłyszeniem nas.

Jabra Speak 510

Akumulator

Testowana Jabra Speak 510, według producenta, pozwala na rozmowy do 15 godzin. Po tym czasie trzeba podłączyć zestaw do portu USB. Ja używałem także Jabre jako głośnik, więc ładowałem nieco szybciej, ale w tym czasie także rozmawiałem. Stosunkowo często nie musiałem martwić się o zasilanie.

Diody pozwalają także na sprawdzenie poziomu naładowania baterii – im mniej, tym pali się mniej światełek i tak analogicznie. Proste, a przydatne…

Jabra Speak 510

OCENA KOŃCOWA

Jabra Speak 510 to na pewno dobry zestaw głośnomówiący Bluetooth, który na pewno przyda się i sprawdzi się w pracy. Bez problemu sparujemy urządzenie z innym produktem wyposażonym w Bluetooth, a głośnik i mikrofon spełniają swoje zadanie – zapewniają głośny, wyraźny dźwięk. Czego można chcieć więcej od zestawu głośnomówiącego? Ponadto cena 400 zł nie jest przesadzona, ponieważ w tej cenie dostajemy solidny produkt.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz