0

Recenzja tabletu Asus VivoTab Smart z Windows 8. Mój pierwszy tablet z Windows 8

Asus vivotab smartFirmy Asus na rynku technologicznym przedstawiać nie trzeba. Istnieje od kilkunastu lat i wśród klientów ma różne opinie, ale według mnie raczej pozytywne. Ja sprawdzę jak się ma ta opinia do testowanego tabletu ASUS VivoTab Smart.

Zestaw

Klient, który kupi tablet internetowy ASUS VivoTab Smart otrzyma zgrabne opakowanie i stosunkowo optymalnej wielkości. W zestawie jest tylko tablet, ładowarka sieciowa i kabel USB. Oczywiście jest też kilka papierków.

Trochę technologii

Testowany ASUS pracuje pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Intel® Atom™ Z2760 o częstotliwości taktowania 1,8 GHz, a pamięć operacyjna RAM wynosi 2 GB. Zainstalowany system operacyjny to Windows 8. Tablet wspiera łączność WLAN 802.11 b/g/n oraz Bluetooth v4.0.

Asus vivotab smart

Wykonanie

Tablet Asus VivoTab Smart jest wykonany z plastiku, ale o stosunkowo dobrym doborze tworzyw sztucznych. Urządzenie pewnie się trzyma w dłoni, ale miałem już w ręku lepsze rozwiązania. Jednak na pewno tablet wytrzyma nie jeden kontakt z podłożem. Tylna część obudowy zdaje się być nieco matowa, nieco chropowata (choć ich nie widać), ale ostatecznie dzięki temu sprzęt pewniej się trzyma. Ponadto nie ślizga się tak po nawierzchni, na której leży.

Asus vivotab smart

Funkcjonalność

Wokół obudowy tabletu postawiono na prostotę. Nie ma zbyt dużych liczby portów, czy klawiszy. Asus VivoTab Smart wyposażony jest w port microUSB, microSD oraz jack 3,5 mm. A co do klawiszy to mamy regulację głośności i POWER.

Co ciekawe, tablet Asus VivoTab Smart nie jest ciężkim urządzeniem. Chociaż jest to nieco ponad 500 g, to jednak w praktyce nie czuć tej wagi. Mi się wydawał bardzo lekkim sprzętem. Ale ja należę do osób, którym duża waga tabletu, czy smartfona nie przeszkadza.

Asus vivotab smart

Wyświetlacz

To jeden z najjaśniejszy aspektów testowanego urządzenia. Asus zdecydował się na panel IPS, który zapewnia szerokie kąty widzenia, osłonę przed promieniami słonecznymi, czy odpowiednim kontrastem kolorów. Wyświetlacz ma przekątną 10,1 cala i rozdzielczość 1366×768 pikseli. Koniec teorii, a czas przejść do praktyki…

Podczas testów byłem bardzo zadowolony z kolorów, jakie przetwarza i pokazuje mi wyświetlacz. Wszystkie barwy były nasycone, nie było żadnych przebarwień, czy kwadratowych pikseli. Układ graficzny dawał sobie radę z przetwarzaniem obrazu. Nie miał żadnych problemów z wyświetlanych w jakości HD.

Asus vivotab smart

Jak już wspomniałem, panel IPS umożliwia korzystanie z tabletu, a raczej z ekranu podczas słonecznego dnia. I faktycznie w praktyce też tak jest. Śmiało możemy wyjść na dwór z urządzeniem w ręku i nie ma obawy, że coś na nim nie dostrzeżemy.

A jak z reakcją na polecenia wydane palcem? Otóż nie może być już chyba lepiej. Bardzo rzadko spotkałem się z sytuacją, abym musiał potwierdzać wybraną opcję. Oczywiście czasami możemy mieć problem z trafieniem w małą ikonkę, czy napis, ale tutaj jakoś udawało mi się to bez większych przeszkód.

Aparat fotograficzny

Asus VivoTab Smart to również przydatne narzędzie do uchwycenia najciekawszych chwil z naszego życia. Pomoże w tym tylny aparat o matrycy 8 megapiksela i przedni – 2 megapiksele. Główna kamera pozwala na wykonywanie zdjęć w przyzwoitej jakości. Wszystko jest na nich czytelne. Oczywiście widywałem lepsze zdjęcia wykonane układem 8 megapiskela, ale naprawdę nie ma co narzekać.

Kamera z kolei pozwala na nagrywanie filmów w jakości 1080p. Sami też możecie zobaczyć co oferuje ten układ, ale ja zauważyłem, że chyba kamera obsługuję małą liczbę rejestracji klatek na sekundę, ponieważ obraz się tnie. Przynajmniej tak mi się wydaje, jakby strasznie klatkowo przeskakiwał.

Co ciekawe są dostępne dwie aplikacje do obsługi aparatu. Podstawowa z Windows 8 oraz Asus Camera, która pozwala na dodawanie efektów do zdjęć. Nie ma co liczyć na funkcjonalność Instagramu, ale jest kilka filtrów.

Asus vivotab smart

Windows 8

Tablet internetowy Asus VivoTab Smart pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8. Jest to platforma przygotowana na tego typu urządzenia. Ja w sumie po raz pierwszy styczność, na dłużej, z tą wersją systemu. Dlatego było to coś dla mnie nowego i po przesiadce z Androida zupełnie opcje. Ale to nie znaczy, że złe… Jest to po prostu inne…

Chociaż od kilku dobrych miesięcy korzystam z smartfona Nokia Lumia 920 z Windows Phone 8 i do kafelek jestem przyzwyczajony, to muszę przyznać, że początkowo było trudno się odnaleźć. Wszystko działa na tej samej zasadzie co WP8, ale jednak było to cos innego. Jednak nie potrzebowałem dużo czasu, aby się przyzwyczaić.

Asus vivotab smart

Oczywiście na początku musiałem poznać wszelkie funkcje, m.in. zamykanie aplikacji i inne podstawowe opcje. Gdy ich nie znałem to strasznie się denerwowałem, ale bardzo szybko metodą prób i błędów do tego doszedłem.

Windows 8 to naprawdę prosta obsłudze platforma, ale po prostu trzeba się do niej przyzwyczaić. A jak wiadomo zawsze z tym jest najgorzej. Gdy już jednak poznamy ten system, to gwarantuję, że nie będzie chcieli się przesiadać.

Platforma Windows 8 działa bardzo sprawnie i bez żadnych „zawieszek”. Podczas trzech tygodni system ani razu mi się nie zawiesił. Wszystko działało bez zarzutu. Jest to duży plus za optymalizację.

Bardzo fajnym dodatkiem jest widok normalnego pulpitu, takiego jaki znamy z Windows 7. W ten sposób osoby, które nie mogą ogarnąć nowego widoku mają problem z nim z głowy. Standardowy pulpit działa idealnie – nie ma żadnego problemu z trafieniem w małe „krzyżyki”.

Asus vivotab smart

Łączność

Testowane urządzenie pozwala na skorzystanie z technologii WLAN 802.11 b/g/n oraz Bluetooth w wersji v4.0. Moduł do obsługi sieci bezprzewodowych działa tak jak powinien. Nie ma problemu z wyszukiwaniem punktu dostępowego, czy połączeniem się z nim. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest stabilność transmisji danych. I muszę przyznać, że nie mam żadnych zastrzeżeń. Śmiało mogłem poruszać się po całym mieszkaniu z tabletem, a połączenie ciągle było.

Jeśli chodzi o Bluetooth to śmiało mogłem połączyć z urządzeniem audio Bluetooth. Dźwięk był bez problemu przesyłany i nie było żadnych komplikacji. Niestety nie mogłem połączyć tabletu z Lumią z Windows Phone 8… Dziwne strasznie…

Bardzo fajnym dodatkiem jest technologia NFC, ale niestety obecnie na rynku jest mało produktów, które umożliwią wspólną pracę.

Asus vivotab smart

Bateria

Producent wyposażył testowany tablet internetowy Asus VivoTab Smart w akumulator litowo-polimerowy, który pozwala na pracę urządzenia przez 9,5 godzin. W praktyce nie wiem czy konkretnie udało mi się ten wynik osiągnąć, ale gdy korzystałem z tabletu kilkanaście minut dziennie, to ładowałem go średnio co tydzień.

Podsumowując, tablet internetowy Asus VivoTab Smart to pierwsze urządzenie z systemem operacyjnym Windows 8, które miałem okazje testować. I jestem naprawdę miło zaskoczony funkcjonalnością platformy Microsoftu, choć początkowo nieco mnie irytowała, ponieważ jest całkowicie inny od Androida. Sama konstrukcja tabletu jest solidna.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz