0

Recenzja hybrydowego tabletu HP Envy x2. Jak wypadła hybryda?

HP Envy x2

HP Envy x2

HP to marka, którą bardzo cenie za drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Od kilku lat jestem wiernym fanem tego producenta i za każdym razem kupuje ich sprzęt drukujący. Jednak jak będzie w przypadku tabletu internetowego? Czy funkcjonalność oraz konstrukcja modelu HP Envy X2 przypadnie mi do gustu? Sam jestem bardzo ciekaw…

Zestaw, który otrzyma klient przy zakupie multimedialnego tabletu internetowego HP Envy x2 jest standardowy. Można liczyć na tablet, klawiaturę, ładowarkę sieciową oraz kilka papierków. Szkoda tylko, że nie ma żadnego pokrowca, ani kabla USB. Szczególnie z brakiem tego drugiego gadżetu producent mnie niemiło zaskoczył.

Tablet hybrydrowy

Obecnie na rynku tabletów internetowych dominuje samo słowo tablet, ale powoli i hybryda wkracza na to pole. Obecnie mamy już samochody hybrydowe, czy aparaty fotograficzne, Teraz przyszedł czas na tablety. Czym się one wyróżniają na tle pozostałych? Otóż zapewniają:
– szybszą pracę,
– wygodę korzystania z tabletu jako laptopa, po podłączeniu klawiatury,
– ciche chłodzenie tabletu,
– długi czas pracy na baterii.

A jak w praktyce to wszystko wyglądało w HP Envy x2? Otóż sprawdziliśmy to.

HP Envy x2

HP Envy x2

Konstrukcja

Tablet HP Envy x2 składa się w sumie z dwóch części – dotykowego ekranu obraz stacji dokującej pełniącej również funkcję klawiatury. Całość sprawia wrażenie bardzo solidnego urządzenia – wszystkie idealnie ze sobą spasowane. NIe mam wrażenia, aby mi się miał zepsuć po byle jakim kontakcie z ciałem zewnętrznym.

Obudowa jest wykonana praktycznie w całości z aluminium. Może niektóre wykończenia są wykonane z plastiku, ale musi być to dobry stop, bo zupełnie nie jest to odczuwalne.

Wokół ekranu umieszczono tylko szyny mocujące do stacji, port ładowarki, wejście słuchawkowe oraz port microSD. Ponadto z tyłu znajdziemy regulację głośności, włącznik tabletu oraz głośniki. Nieco więcej zainstalowano na konstrukcji stacji dokującej. Klient może skorzystać z portu HDMI, USB, jack, zasilający oraz czytnik kart SD.

HP Envy x2

HP Envy x2

Design

Testowane urządzenie wyróżnia się bardzo ciekawą koncepcją. Wykonany jest z aluminium, co dodatkowo sprawia, żę tablet wygląda dobrze. Jednak to nie wszystko. Dobry dobór mieszanki kolorów, a także minimalizm sprawia, że HP Envy x2 prezentuje się, według mnie, świetnie. Nie jest to kolejna kopia sprawdzonego wyglądu obudowy. Ostatnio w sprzedaży pojawiło się mnóstwo takich samych urządzeń, ale o innej nazwie. HP Envy x2 zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.

Chociaż produkt HP nie jest małym sprzętem, bo przekątna wynosi aż 10 cali, to cały tablet dzięki zaokroglęniom na krańcach obudowy, wydaje się zgrabniejszy i mniejszy.

HP Envy x2

HP Envy x2

System operacyjny

W tej chwili obecność innego systemu operacyjnego niż Google Android w tablecie internetowym powoduje lekkie zaskoczenie. Microsoft i jego Windows jest dobrze znany, ale na rynku tabletów. I nie ma się co dziwić, bo jego funkcjonalność mocno odbiega od Androida i osoby nie znające tej platformy mogą się wystraszyć.

A jak system Windows 8 pracuje w tablecie HP? Otóż nie mam większych zastrzeżeń. Podczas kilkunastodniowego testu ani razu się platforma nie zawiesiła. Tylko raz sklep Windowsa nie chciał mi się załadować, ale wystarczyło zresetować urządzenie, a problem znikł. Sama wydajność też stała na odpowiednim poziomie. Śmiało mogłem mieć uruchomionych kilka aplikacji jednocześnie, a tablet w żadnym wypadku nie zwalniał.

HP Envy x2

HP Envy x2

Muzyka

HP Envy x2, a dokładniej cały układ dźwiękowy, został stworzony przy współpracy z firmą beatsaudio, którą już wcześniej można było spotkać przy okazji produktów HTC. Tym razem to HP zdecydowało się na skorzystanie z doświadczenia beatsaudio. Jak wyszło?

W testowanym tablecie HP Envy x2 umieszczono głośnik wzdłuż tylnej części ekranu. Jest on umieszczony na całej szerokości, gdy tablet używamy w pozycji poziomej. Jeśli chodzi o jakość wydobywającego się dźwięku to jestem nieco zawiedziony. Gdy tylko zobaczyłem logo beatsaudio, to liczyłem na coś więcej, a jednak nie jest tak różowo jak się mogło wydawać. Oczywiście śmiało możemy posłuchać na tym tablecie muzyki – dźwięk jest stosunkowo głośny i wyraźny, ale niestety nie powala. Nie ma co liczyć na jakieś efekty dźwiękowe.

DSCN1550

Łączność

Tablet internetowy HP Envy x2 wyposażony jest w trzy obecnie najpopularniejsze funkcje transmisji danych oraz wszelkiego rodzaju połączenia z innymi urządzeniami. Mam tutaj na myśli moduł WiFi 802.11 a/b/g/n/, Bluetooth, czy NFC. Pierwsza technologia działa po prostu tak jak powinna. Bez problemu i szybko wyszukuje dostępne punkty. Oczywiście każdy hot spot zapisywany jest w pamięci i wystarczy tylko się pojawić następnym razem w jego okolicy, aby połączenie było nawiązane automatycznie. Do samej stabilności też nie mam żadnych zastrzeżeń.

HP Envy x2

HP Envy x2

Ekran

To duża zaleta testowanego sprzętu. Tablet HP Envy x2 wyróżnia się wyświetlaczem BrightView LED IPS o przekątnej 11,6 cali i rozdzielczości 1366 x 768 piksela. W praktyce jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wszelkie kolory są bardzo dobrze odwzorowane, żywe i nie ma żadnego efektu „mgły”. Ponadto na tablecie możemy także pracować na dworze, w słoneczny dzień. Zapewnia to panel IPS, który oprócz odporności na promienie słoneczne, charakteryzuje się także szerokimi kątami widzenia.

HP Envy x2

HP Envy x2

A jak z reakcją na dotyk? Otóż nie mam większych zastrzeżeń. praktycznie za każdym razem dana opcja się uruchamiała. Czasami musiałem klikać kilka razy, ale nie wiem czy to wina ekranu, czy samej aplikacji. Bo np. klawiatura ekranowa radziła sobie z szybkim redagowaniem tekstu, ale np. przeglądarka już nie zawsze wyłapywała mój „dotyk”.

Klawiatura, stacja dokująca

Ten element testowanego tabletu zasługuje na osobny akapit, ponieważ jest to praktycznie druga część urządzenia. I co ważne – przydaje się w codziennej pracy. Ja bardzo często po prostu redaguje teksty na tablecie, bo czasami nie ma innego wyjścia. Dlatego tablet HP Envy x2 z dopinaną klawiaturą był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Oczywiście początkowo w teorii, ale czy sprawdził się w praktyce?

HP Envy x2

HP Envy x2

Otóż bardzo dobrze! Cała klawiatura jest odpowiedniej wielkości, klawisze mają swoją powierzchnie i są od siebie oddzielone. Ponadto jest wyczuwalny skok działania, przez co redagowanie różnego rodzaju treści jest wygodne, szybkie i bezkonfliktowe. Bardzo rzadko zdarzało mi się, abym trafił nie w ten przycisk co chciałem, albo się po prostu nie załączył.

Sam touchpad również sprawdził się w codziennym użytkowaniu. Nie sprawiał żadnych problemów, zawsze był gotowy do pracy i nigdy się nie zawiesił.

HP Envy x2

HP Envy x2

Co w środku?

Multimedialny tablet hybrydowy HP Envy x2 to bardzo mocne urządzenie. Wyróżnia się naprawdę specyfikacją techniczną, którą mogą mu pozazdrościć produkty konkurencji. Układem napędowym jest procesor dwurdzeniowy Intel Atom o częstotliwości pracy zegara 1,8 GHz, a wspomagany jest przez pamięć operacyjną RAM wynoszącą 2 GB. Z kolei akcelerator graficzny dostarczył również Intel i chodzi dokładnie o Intel® Graphics.

Z pewnością ucieszy się Was dużą ilość wbudowanego dysku, bo wynosi aż 64 GB, a to nie koniec. Można ją rozszerzyć za pomocą wbudowanych czytników kart pamięci.

HP Envy x2

HP Envy x2

Akumulator, a raczej akumulatory

Osoba, która zdecyduje się na zakup tabletu internetowego HP Envy x2 będzie mógł korzystać z dwóch ogniw. Jeden jest umieszczony w części z ekranem, a drugi w stacji dokującej. Oczywiście, gdy mamy cały komplet, to tablet może wytrzymać naprawdę bardzo długo. Kilkanaście godzin ciągłej pracy nie jest dla niego problemem. Ja przez 2 tygodnie tylko raz podłączyłem ten sprzęt do gniazdka, a codziennie korzystałem z niego kilkadziesiąt minut. Według mnie jest to bardzo dobry wynik.

HP Envy x2

HP Envy x2

NA KONIEC

Multimedialny tablet hybrydowy HP Envy x2 jest bardzo ciekawym produktem, ponieważ jakość wykonania, a także funkcjonalność stoi na bardzo wysokim poziomie. Dołączona stacja dokująca, a inaczej klawiatura, doskonale spisuje się w codziennej pracy. Jedynie w czym bym upatrywał minus tego rozwiązania to system operacyjny Windows, a także wysoka cena, za wysoka…

HP Envy x2

HP Envy x2

DANE TECHNICZNE HP Envy x2:

– system operacyjny Windows 8,
– procesor Intel Atom Dual core 1,8 GHz,
– 2 GB RAM, 64 GB wbydowanej pamięci,
– NFC, Bleutooth i WiFi,
– ekran 11,6 cala LED IPS,
– stacja dokująca w potaci klawiatiry.

ZALETY:
– szybkość działania,
– wykonanie,
– wygodna klawiatura,
– wyraźy wyświetlacz,


WADY:

– system Windows 8, niestety słabo znany przez klientów,
– wysoka cena.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz