2

Recenzja tabletu Lenovo IdeaTab A2109A. Tegra 3 w akcji, jak się sprawdziła?

Firma Lenovo jest bardzo dobrze znana na rynku sprzętu elektronicznego i nie ma się co dziwić, bo od kilku, ba kilkunastu lat produkuje laptopy, netbooki, a teraz także tablety. Nigdy nie zanotowano jakieś większej wpadki. A jak jest w przypadku multimedialnego tabletu Lenovo IdeaTab A2109A? Czy układ Tegra 3 w tym urządzeniu spisał się?

Zestaw

Na co może liczyć klient przy zakupie testowanego tabletu Lenovo A2109A? Otóż nie ma zbyt dużych liczby gadżetów. W zgrabnym opakowaniu można znaleźć urządzenie, ładowarkę sieciową, kabel USB oraz kilka papierków. Mi tylko brakuje pokrowca, który zabezpieczałby tablet przed uszkodzeniami w trakcie transportu. Bo tak to musiałem go wkładać pomiędzy rzeczy w torbie, aby nic mu się nie stało…

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Konstrukcja

Tablet internetowy Lenovo A2109A to solidne urządzenie. Nie jest to żadne aluminium, a jedynie plastik, ale stosunkowo dobre jakości stop. Sprzęt powinien wytrzymać nie jeden kontakt z podłożem – chociaż ja tego osobiście nie testowałem 🙂 Jednak po tym jak się trzyma w dłoniach ten tablet mam dobre przeczucie na temat odporności Lenovo A2109A.

Testowane Lenovo również wygląda nieco oryginalnie. Nie ma żadnych kantowanych zakończeń obudowy, a zostały zastąpione przez delikatne zaokrąglenia. W ten sposób tablet prezentuje się lepiej.

Natomiast wokół obudowy nie ma zbyt dużej ilości portów. Można znaleźć regulację głośności, przycisk zasilający, port jack 3,5 mm, port microUSB, czy mini HDMI. Szkoda tylko, że port ładowarki jest umieszczony w prawej strony tabletu. Jakoś ja zawsze mam z lewej strony gniazdko gdziekolwiek jestem i potem urządzenie jest ograniczone, jeśli kabel nie jest za duży.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo A2109A od środka

FIrma Lenovo zastosowała w testowanym tablecie Lenovo A2109A dość mocną specyfikację. Urządzenie pracuje pod kontrolą układu NVIDIA Tegra 3 T30L, czyli 4-rdzeniowego procesora ARM Cortex-A9 o częstotliwości pracy zegara 1,2 GHz. Wspomagany jest akceleratorem graficznym ULP GeForce 416 MHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3. Wbudowana pamięć wynosi 8 lub 16 GB.

System operacyjny

Testowany tablet Lenovo IdeaTab A2109A korzysta z najpopularniejszej platformy systemowej. Mowa tutaj o Google Android, ale w Lenovo zainstalowano wersję v4.1.1. W praktyce system operacyjny w Lenovo działa bez zarzutu. Przez kilkanaście dni ani razu nie zawiesił się, nie odmówił posłuszeństwa. śmiało mogłem mieć uruchomionych kilka/kilkanaście aplikacji, a tablet wraz z Androidem funkcjonował cały czas tak samo. Żadnego spowolnienia…

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Internet

Oczywiście to jeden z najważniejszych aspektów w tabletach internetowych. i nie ma się co dziwić, bo te urządzenia wykorzystywane są głównie do przeglądania stron WWW. W Androidzie v4.1.1 możemy skorzystać z dwóch aplikacji – wbudowanej przeglądarki lub Google Chrome. To od nas zależy z jakiego oprogramowania będziemy korzystać.

Obie przeglądarki działają praktycznie tak samo.
Interfejs jest zbliżony, a funkcjonalność na tym samym poziomie. Śmiało można uruchomić filmik z YouTube, ale niestety Flasha żadna nie obsługuje.

Ja nie zauważyłem jakiś czynników, które by którą aplikację wyróżniało. Według mnie działają tak samo i tylko od nas zależy z jakiego programu skorzystamy.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Multimedia

Tablet internetowy Lenovo A2109A pozwala na oglądanie filmów w różnych formatach. Podczas testu wgrałem kilkanaście tytułów i tylko raz film nie chciał się uruchomić. I dwóch aplikacjach do odtwarzania wideo pojawił się błąd. Czym był spowodowany? Niestety nie wiem, bo na komputerze film się włączył.

Jeśli chodzi o samą płynność odtwarzanych filmów, to ja nie mam zastrzeżeń. Pliki wideo nie zacinały się, obraz się nie rozmazywał. Od początku do końca oglądałem produkcje bez potrzeby „walczenia” z oprogramowaniem Androida.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wbudowanego głośnika w testowanym Lenovo. Ten tablet na pewno nie może robić za główne źródło muzyki. Chyba, że jako doskonały odtwarzacz muzyki podłączony do innego sprzętu muzycznego. Wtedy nie mam żadnych zastrzeżeń. Jednak sam głośnik nie powala. Jeśli włączymy film i jesteśmy w głośnym otoczeniu to nie usłyszymy za dużo. Z muzyką jest nieco lepiej, ale też nie ma większej różnicy w jakości. Ciężko wyczuć wysokie, czy niskie tony.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Nie brakuje także aparatu fotograficznego. Z tyłu zastosowano matrycę 3 megapiksela, a z przodu jest 1,3 megapiksela. To rozwiązanie przyda się do uchwycenia ciekawych chwil, ale tylko przy dziennym, dobrym oświetleniu. Inaczej fotka będzie straszna niewyraźna. W dzień jakość zdjęć jest optymalna i można na nich wszystko dostrzec. Jednak nie ma mowy, aby to był nasz jedyny aparat na wycieczkę. W takim przypadku zdecydowania opada. Zresztą sami możecie ocenić jakość fotek….

Maksymalna rozdzielczość fotki to 2048×1536 pikseli, a w ustawieniach zmienimy także balans bieli, scenerię czy ekspozycję.

Jeśli chodzi o filmowanie, to w ustawieniach jest możliwość zaznaczenia opcji 1080p. Jednak w praktyce są to tylko oznaczenia. Nagrany plik wideo jakości full HD „na oczy nie widział”. Nie łudźmy się…

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Łączność

Testowane urządzenie ma wbudowany moduł WiFi 802.11b/g/n, który pozwala na podłączenie się do dowolnego punktu dostępowego. Wystarczy jeden raz wpisać hasło do zabezpieczonej sieci, a później połączenie nawiązuje się automatycznie. W praktyce moduł działa sprawnie i bez zarzutu. Podczas testu siła sygnału była zawsze na odpowiednim poziomie. I nie spotkałem się z sytuacją, aby transmisja danych sama się zerwała.

W przypadku Bluetooth w wersji v3.0 udało mi się kilka razy przesłać pliki pomiędzy komputerem, tabletem, a smartfonem.

Lenovo A2109A w testach wydajnościowych

Testowane Lenovo wyposażony jest w wydajny układ Nvidia Tegra 3, dlatego postanowiłem sprawdzić jak tablet A2109A sprawdza się w testach. W oprogramowaniu Quadrant Edycja Standardowa zyskał 3920 punktów, co nie jest złym wynikiem. Natomiast w AnTuTu Benchmark, urządzeniu udało się zdobyć 11526 punktów.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Ekran

Multimedialny tablet internetowy Lenovo A2109A charakteryzuje się wyświetlaczem o przekątnej 9 cali i rozdzielczości 1280×800 piksela. Producent zdecydował się także na matrycę TN. Nie jest to popularne rozwiązanie wśród tabletów internetowych. I chyba jest to pierwszy tablet przetestowany przeze mnie, który ma właśnie TN. I chociaż na papierze jest gorszy od TFT, czy IPS, a na pewno jest mniej popularny, to jednak w praktyce wielkiej różnicy nie było. Na gołe oko, przy standardowym użytkowaniu nie dostrzeżemy różnicy. Oczywiście można śmiało oglądać filmy, czy grać, ale czasami obraz jest zamazywany – ostrość jest gubiona.

Strasznie mnie ciekawi co skłoniło Lenovo, tak dobrą firmę, do zastosowania TN…. Koszty?

A jak jest z czułością na wydane polecenia? Czy ekran z matrycą TN radzi sobie z obsługą? I muszę przyznać, że nie musiałem kilkakrotnie klikać w daną opcję, aby się uruchomiła. Praktycznie za każdym dotknięciem ekran tabletu reagował. Oczywiście zdarzało się, że musiałem klikać po 2-3 razy, ale było to naprawdę rzadko. Również szybkie redagowanie wiadomości nie stanowiło problemu na klawiaturze ekranowej. Wszystkie klawisze natychmiast się pojawiały na wyświetlacz.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Interfejs

Czasami producenci dodają do czystego Androida swoje nakładki graficzne, bądź jakieś wybrane opcje. Nie inaczej jest w przypadku Lenovo A2109A. Użytkownik może skorzystać z nakładki Lenovo, ale nie modyfikuje ona interfejs w dużym stopniu. Dodaje tylko parę przydatnych opcji, m.in. foldery na pulpicie głównym. Ponadto jest jeszcze zestaw 20 dedykowanych aplikacji, m.in. Skype czy Evernote.

Akumulator

Firma Lenovo nie pochwaliła się jakie ogniwo ostatecznie wmontowała w tablet internetowy Lenovo IdeaTab A2109A. Ale jak się ten akumulator sprawdza w praktyce? Otóż, gdy korzystałem z niego po kilkanaście minut dziennie, czasami dłużej, czasami krócej, ale codziennie zawsze był „w pracy”, to musiałem go ładować co 4-5 dni. Według mnie jest to dość dobry wynik…

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

Tablet można ładować za pomocą portu USB w komputerze, bądź laptopie lub za pośrednictwem ładowarki sieciowej. Zdecydowanie bardziej polecam kontakt elektryczny, bo natężenie i szybkość ładowania się baterii jest większa.

Jeśli chodzi o pierwszy sposób, to musimy mieć wygaszony ekran. Gdy tablet jest podłączony i korzystamy z niego, to akumulator się nie naładuje. Powód jest prosty – energia z USB wystarcza tylko na obecne zapotrzebowanie urządzenie. Nie ma możliwości naładowania – dopiero po wygaśnięciu ekranu.

Lenovo IdeaTab A2109A

Lenovo IdeaTab A2109A

NA KONIEC

Testowany przeze mnie tablet internetowy Lenovo A2109A to dość ciekawe urządzeniem z ekranem o przekątnej 9 cali, wydajnym układem Nvidia Tegra 3, które jest dostępne w przystępnej cenie. W cenie do 900 zł otrzymujemy ciekawy sprzęt. Nie jest to żaden tablet w którym można się zakochać, ale na pewno do podstawowych funkcji spisze się bez zarzutu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA LENOVO A2109A:

– Ekran 9” LCD-TN z obsługą 10 punktów dotyku o rozdzielczości 1280×720
– Procesor czterordzeniowy nVidia Tegra 3 T30SL (Cortex-A9) o taktowaniu 1.2GHz
– Grafika GeForce ULP 12-rdzeniowy 416Mhz
– 1GB RAM DDR3
– 8/16GB pamięci rozszerzalnej o karty MicroSDHC (do 32GB)
– Aparat 3Mpx z tyłu oraz przedni 1.3Mpx
– Wymiary: 259,8 x 178 x 11,6 mm
– Waga: 570g
– Pojemność baterii: 6000mAh, litowo-jonowy
– WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0, microUSB, microHDMI, Głośniki SRS Surround, Android 4.0.4 z aktualizacją do 4.1.

ZALETY:
– dobra optymalizacja systemu,
– wydajny procesor,
– preinstalowane aplikacje,
– GPS,
– dobra konstrukcja

WADY:
– brak modemu 3G,
– ekran nieadekwatny do pozostałych podzespołów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz