1

Recenzja tabletu Colorovo CityTab Vision 8 3D. Pierwszego tabletu z układem 3D

Colorovo CityTab Vision 8 3DFirma Colorovo dostarczyła mi bardzo ciekawy produkt do testów. Otóż jest to multimedialny tablet internetowy Colorovo CityTab Vision 8 3D. Jak dobrze kojarze jest to pierwszy tablet z możliwością odtwarzania filmów 3D. Mylę się? Od razu dodam, że filmy 3D naprawdę na tym tablecie działają.

Konstrukcja i wykonanie

Colorovo to nie jest marka znana na rynku elektronicznym. Dopiero się na nim pojawia i zdobywa uznanie wśród klientów. Podstawowym elementem, aby ich urządzenia spodobały się użytkownikom, musi być dobre wykonanie. I pod tym względem producent stanął na wysokości na zadanie. Obudowa jest dobrze ze sobą spasowana – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Śmiało go można użytkować w jednej lub w dwóch dłoniach. Sama waga 500 g nie też nie powinna odstraszać, bo miałem już do czynienia z cięższymi tabletami.

Jeśli chodzi o design, to nic wielkiego w tym urządzeniu nie ujrzymy. Postawiono raczej na sprawdzone rozwiązania, które się podobają. Nie ma w tym tablecie nic innowacyjnego. Czy to wpada, czy zaleta? To już musi sobie każdy sam ocenić.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Natomiast wokół obudowy umieszczono bardzo dużo liczbę przycisków i różnych portów, ale tylko w wybranych miejscach. Nie ma ich na całej obudowie. Po jednej stronie jest regulacja głośności oraz klawisz zasilający, a po drugiej – wejście microUSB, microHDMI, mini jack, czy czytnik kart microSD.

Wyświetlacz

Urządzenie wyróżnia się ekranem TFT LED o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280×800 pikseli. W testowanym tablecie, a dokładniej wyświetlaczu zastosowano technologię soczewkową, zwaną również multiparalaksą lub autostereoskopią – umożliwiającą dostrzeżenie głębi 3D bez konieczności używania dodatkowych akcesoriów.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Sama jakość wyświetlanych obrazów jest optymalna. Oczywiście nie ma mowy o żadnej spektakularnych doznaniach. Chociaż przez okres kilkunastu dni obejrzałem dużo materiałów wideo, to jakość prezentowanych kolorów jest optymalna. Nie ma mowy, aby zachwycić się jakąś barwą, bądź przetworzonym obrazem w filmie, ale na pewno nie będziemy zawiedzeni.

Jeśli chodzi o reakcję na dotyk, to nie mam większych zastrzeżeń. Nie musiałem kilkakrotnie klikać w jakąś opcję, aby się uruchomiła.

Zobacz także: Colorovo CityTab Vision 8 3D. Galeria zdjęć. Prosty i zgrany tablet

System operacyjny

Użytkownik, który zdecyduje się na zakup tabletu Colorovo z obsługą filmów 3D może liczyć na system operacyjny Google Android w wersji v4.0.4. Niekiedy producenci tabletów decydują się na lekką modyfikację interfejsu, tak aby platforma była jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika. W tym przypadku też tak jest. Co dokładnie zmieniono lub dodano? Na dolnej belce umieszczono regulację głośności oraz klawisz do screenshotu.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Sam system operacyjny Google Android v4.0.4 w testowanym tablecie pracuje prawidłowo. Podczas testów nie zdarzyło mi się, aby platforma się zawiesiła. Gdy miałem uruchomionych kilkanaście aplikacji, to zauważyłem drobne spowolnienia, ale wystarczyło zamknąć z jedną/dwie, a problem znikał.

Tablet od środka

Multimedialny tablet internetowy Colorovo CityTab 8 3D nie jest może technologicznym monstrum, ale to nie znaczy, że nie ma się czym pochwalić. Motorem napędowym testowanego urządzenia jest dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej RAM, a także dwurdzeniowy układ graficzny Mail-400. Wbudowana pamięć wynosi 16 GB, a jeśli dla kogoś się okaże to za mało, to może ją rozbudować za pomocą kart microSD.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Filmy 3D

Testowany tablet CityTab 8 wyposażony jest w akcelerator graficzny umożliwiający przetwarzanie oraz oglądanie filmów 3D. W oprogramowaniu jest zainstalowane specjalnie oprogramowanie BI3DPlayer. Początkowo miałem problem z prawidłowym oglądaniem filmów 3D, ponieważ każdy tytuł co wgrałem to był podzielony na dwie części. Czasami na górę i dół, a czasami na lewo i prawo. Początkowo myślałem, że po prostu format filmów jest nieprawidłowy, ale wystarczyło wykonać mały „myczek”. Otóż w ustawieniach aplikacji BI3DPlayer wystarczy wybrać nakładanie na siebie obrazów. Automatycznie film wyświetla się prawidłowo.

Czy faktycznie są efekty 3D? Oczywiście, że są i nie potrzeba do tego żadnych okularów. Gdy mamy dobre jakości film, to nawet oczy tak strasznie się nie męczą. Ja sam nie wytrwałem na całym filmie 3D, ale z powodu, że po prostu za nimi nie przepadam. Jednak po godzinie już mnie oczy bolały… Ale w sumie w kinie mam podobne odczucie…

Podsumowując, filmy 3D w tablecie Colorovo CityTab 8 3D działają i są ciekawym dodatkiem.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Przeglądarka internetowa

Testowany tablet, praktycznie jak każdy z Androidem, ma zainstalować fabryczną aplikację do przeglądania stron internetowych. Jednak z sklepu Google Play można pobrać wszystkim dobrze znaną przeglądarkę Google Chrome. Obie aplikację mają bardzo zbliżoną do siebie funkcjonalność i to niezależnie na jakim tablecie są zainstalowane. Jednak czasami zdarza się, że programy nagle nie działają tak jakbyśmy tego chcieli.

I w testowanym Colorovo CityTab 3D fabryczna przeglądarka funkcjonuje prawidłowo, ale czasami nieco wolno renderowała stronę. Najpierw pojawiała się w małym lewym okienku, a dopiero później na całej rozdzielczości wyświetlacza. Szczerze to pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jednak w ogólnym rozrachunku wszystko wczytywało się prawidłowo. Strony były czytelne, ale niekiedy wolno się przewijały.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Muzyka

Każdy tablet internetowy to dobrze urządzenie jako odtwarzacz muzyki. Doskonale sprawdza się jako magazyn plików muzycznych. Sam interfejs oprogramowania jest czytelny, prosty i przejrzysty. A jak wygląda sprawa z jakością prezentowanych dźwięków? Nie jest źle… Nie ma żadnych efektów łał, ale dźwięk jest przyzwoitej jakości. Nie wyczujemy żadnych wysokich czy niskich tonów, ale nie będziemy narzekać. Śmiało można obejrzeć film, a dźwięk będzie dobrze słyszany. Za całą oprawę muzyczną odpowiadają dwa głośniki umieszczone z tyłu obudowy.

Zobacz także: Relacja z premiery tabletu Colorovo CityTab 7 Lite 3G GPS. Galeria zdjęć

Łączność

Multimedialny tablet internetowy Colorovo CityTab 8 3D oferuje trzy możliwości transmisji danych. Pierwsza z nich to oczywiście port microUSB. Pozwala on na kopiowanie plików bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Urządzenie wykrywane jest jako osobny dysk twardy.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Kolejną metodą jest oczywiście WiFi. W tym sprzęcie zainstalowano moduł WiFi pracujących w częstotliwości 802.11 b/g/n. I jak on działa w praktyce? Otóż nie sprawia żadnych problemów. Za każdym razem mogłem się połączyć z wybranym punktem dostępowym, a sama stabilność transmisji nie budzi zastrzeżeń.

Na koniec wspomnę jeszcze o wysłużonej, ale jeszcze używanej technologii Bluetooth w wersji v2.1 z EDR. Podczas testów kilkakrotnie połączyłem się z innym tabletem, smartfonem, czy komputerem. Za każdym razem transfer danych odbywał się bez komplikacji. Testowany tablet współpracuje także z zestawami słuchawkowymi Bluetooth.

Colorovo CityTab Vision 8 3D

Akumulator

Testowany tablet internetowy Colorovo CityTab 8 3D jest wyposażony w baterię litowo-polimerową o pojemności 5500 mAh. Producent nie podał informacji ile urządzenie może działać bez konieczności ładowania, ale ja od siebie mogę dodać, że jest to kilka dni. Podczas testów zdarzało się, że codziennie uruchamiałem TVN Player, czy jakiś film, to tablet musiałem podłączyć do gniazdka do 4-5 dni.

Co ważne, aby szybciej naładować Colorovo to należy go podłączyć pod ładowarkę sieciową umieszczoną w zestawie. Jeśli skorzystamy z rozwiązań z kablem microUSB, to oczywiście urządzenie nam się naładuje, ale niestety o wiele dużej. Ponadto, gdy oglądamy film, a zasilanie mamy np. z komputera, to tablet pobiera więcej energii, aby go przetworzyć, niż dostaje.

NA KONIEC

Powiem szczerze, że gdy otrzymałem do testów tablet internetowy Colorovo CityTab Vision 8 3D z możliwością odtwarzania filmów w formacie 3D, to byłem bardzo sceptycznie do tego nastawiony. Nie bardzo wierzyłem, aby tablet potrafił przetworzyć ciekawy obraz 3D bez konieczności nałożenia okularów. I miło mi to stwierdzić, ale się pomyliłem. Wystarczy mieć film w dobrej jakości 3D, a oglądanie stanie się przyjemnością. Szczególnie dla osób wielbiących się w filmach 3D.

Colorovo CityTab Vision 8 3D – skrócona specyfikacja

– wyświetlanie obrazu 3D nie wymaga użycia specjalnych okularów,
– procesor 1,5 GHz Dual Core AML 8726-MX,
– akceleracja 3D Mail-400 Dual Core,
– ekran TFT 8,1″, rozdzielczość 1280×800 px,
– system operacyjny Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– pamięć wewnętrzna 16 GB,
– pamięć RAM 1 GB,
– Full HD 1080p,
– WiFi 802.11 b/g/n,
– Bluetooth 2.1+EDR,
– obsługuje zewnętrzne modemy 3G USB.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz