0

Test tabletu Coby Kyros MID8024

Coby Kyros MID8024Rynek tabletów na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze niedawno nikt im nie wróżył sukcesu, ale po debiucie iPada wszyscy, nagle, zmienili zdanie. I teraz każdy producent chce mieć w swojej ofercie takowe urządzenie. Multimedialny tablet Coby to jedno z pierwszych urządzeń, które trafiło do naszej redakcji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ten model, zdecydowanie tańszy i słabszy od iPada, sprawdza się w praktyce.

Zestaw
Pudełko, w którym otrzymujemy multimedialnego tabletu Coby również do najmniejszych nie należy. Jest zdecydowanie większe od tego, w którym można znaleźć, np. Samsung Galaxy Tab. Klient, który zadecyduję się na zakup tego urządzenia może liczyć na specjalną „torebkę”, w której można chować tablet. Ponadto otrzymuje ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy oraz instrukcję obsługi.

Coby Kyros MID8024

Pierwsze wrażenie
Tablet Coby po wyjęciu z pudełka, wzbudził we mnie pozytywne odczucia. Obudowa jest solidna, nie ma się wrażenia, że mamy do czynienia z plastikową zabawką. Kolor matowy również idealnie się nadaje do tego produktu. Przyciski umieszczone pod dużym, 8-calowym wyświetlaczem, wydawały się początkowo bardzo przydatne. Jednak później zaczęły mi przeszkadzać. Szczególnie ten od uruchomienia przeglądarki internetowej. Według mnie reagował zbyt czule – wystarczyło po nim przejechać, a natychmiast się aplikacja pojawiała na ekranie. Było to naprawdę bardzo uporczywe i denerwujące.

Coby Kyros MID8024

Funkcjonalność
Po bokach tabletu umieszczono kilka rzeczy. Z prawej strony znajduję się regulacja głośności oraz przycisk włączający i wyłączający urządzenie. Z kolei na dole obudowy jest już prawdziwy wysyp różnych gniazdek. Począwszy od portu HDMI, wejścia słuchawkowego oraz od ładowarki, a skończywszy na porcie microSD. Bardzo przydany jest przycisk RESET, który powoduje, że oprogramowanie jest czyste. Dostępne są tylko te funkcje, które są instalowane wraz z systemem. Jest to wygodne w przypadku, gdy tablet zacznie nam „świrować” i kompilować wiele błędów. Wtedy jeden przycisk i sprawa zostaje załatwiona.

Pod 8-calowym wyświetlacz znalazło się miejsce na kilka przycisków. Są to klawisze przydatne w codziennym użytkowaniu. Szczególnie używane będą funkcje wyszukiwania plików, a także cofania się.

Coby Kyros MID8024

Późniejsze wrażenia
Tablet jest naprawdę solidnie wykonany. Po kilku dniach nadal miałem wrażenie, że jest to bardzo dobrze stworzony produkt. Nie jest lekki, a cała konstrukcja dobrze ze sobą spasowana. Nic nie trzeszczy, ani nie odstaje. Mogę się założyć, że ten tablet wytrzymałby nie jeden kontakt z podłożem. W kwestii solidności i jakości wykonania, testowany produkt otrzymał u mnie bardzo dobrą ocenę. Jego wielkość przeszkadzała mi tylko wtedy, gdy leżałem na łóżku i musiałem trzymać jedną ręką. Wtedy jest to dość niewygodne, ale to już zależy od tego, jak będziemy tablet użytkować. Jak dla mnie, nie jest to żadna wada.

Coby Kyros MID8024

Wyświetlacz
Producent umieścił w testowanym egzemplarzu ekran TFT LCD o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 800×600 piksela. Na papierze wydaje się to bardzo atrakcyjne, lecz w rzeczywistości już tak kolorowo nie jest. Kolory nie są najlepszej jakości. Oczywiście o wielkich minusach mowy nie ma, ale barwy nie wyglądają na mocno nasycone. Są dość blade, co szczególnie widać w grach.

Warto dodać, że wyświetlacz można obsługiwać za równo za pomocą palca, jak i specjalnego rysika umieszczonego w zestawie. Ekran reaguje bardzo różnie na wykonane polecenia. Czasami delikatne przyciśnięcie wystarczyło, aby Coby wykonał zadanie, ale niekiedy trzeba było naprawdę mocno wciskać na daną opcję. Tylko wtedy została ona wykonana. Szczególnie uporczywe było to podczas pisania adresów internetowych, czy notatek.

Coby Kyros MID8024

HDMI
Bardzo ciekawym dodatkiem w testowanym tablecie jest wsparcie dla technologii HDMI w rozdzielczości 1080p. W ten sposób można na urządzeniu uruchomić film w jakości Full HD, a następnie obejrzeć go na ekranie telewizora. Jest to naprawdę bardzo przydatna opcja, szczególnie kiedy będzie traktować ten produkt jako doskonałe narzędzie do przechowywania filmów.

Coby Kyros MID8024

Filmy na tablecie
Jak już wspomniałem o odtwarzaniu filmów na ekranie telewizora, to muszę również zwrócić uwagę na jakość filmów uruchomionych na tablecie. Muszę przyznać, że wgrane materiały wideo zrobiły na mnie duże wrażenie. I takie same odczucie mieli moi znajomi, kiedy im je pokazałem.

Z powodzeniem mógłbym oglądać każdy, materiał wideo, na ekranie tego urządzenia. Głośność też nie jest niczego sobie, chyba, że materiał wideo ma bardzo słabą ścieżkę dźwiękową.

Coby Kyros MID8024

Aparat fotograficzny
Multimedialny tablet charakteryzuje się także kamerą do rejestrowania materiałów wideo oraz zdjęć. Jednak matryca 2 megapikselowa nie zapewnia zadowalającej jakości. Nie polecam tego urządzenia to uwiecznienia ważnych wydarzeń. Zresztą przednia kamera nie jest zbyt wygodna, aby komukolwiek robić zdjęcie. Przydaje się tylko i wyłącznie na zdjęciach grupowych, na których jest osoba wykonująca fotkę, lub na autoportretach.

Ponadto, przy bardzo dobrym natężeniu słonecznym jest możliwość wykonania dobrego zdjęcia, czy filmiku, ale przy słabej pogodzie lub warunkach, może być ciężko.

W ustawieniach zdjęć można znaleźć opcję wielkości fotki, balansu bieli, czy efektu kolorów. W opcjach materiałów wideo można tylko zmienić efekt kolorów.

Coby Kyros MID8024

Coby Kyros MID8024

AppsLibary
Kiedy po pierwszych minutach oględzin testowanego urządzenia, chciałem pobrać aplikacje i sprawdzić ich działanie, trochę się zmieszałem. Na próżno by szukać ikony umożliwiającej dostęp do Android Marketu, ale… Przeglądając menu natknąłem się jednak na bardzo podobną ikonę aplikacji, jaką ma sklep Google. Okazało się, że jest to AppLibary i jest dokładnie Android Marketem, ale pod inną nazwą. Interfejs tego oprogramowania jest taki sam, jaki spotkałem, np. w Samsung Galaxy Tab.

Coby Kyros MID8024

Podczas testów nie napotkałem większego problemu z funkcjonowaniem AppsLibary. Jednak na samym początku, dwa razy nie mogłem pobrać aplikacji, bo program pokazywał nieoczekiwany błąd i wymuszał zamknięcie. Jednak później takiego przypadku już nie było. Być może tablet musiał się rozgrzać?:)

Coby Kyros MID8024

Gry
Podczas kilkunastodniowych testów pobrałem z sklepu kilkanaście gier. Było to najróżniejsze tytuły, ale najpopularniejszy to Angry Birds. Przetestowałem kilka, darmowych, wersji tej gry i żadną nie było problemu. Nawet podczas kilkugodzinnego maratonu, aplikacja nie odmówiła posłuszeństwa. Od siebie dodam, że Angry Birds to świetny tytuł na różnorodnych spotkań. Gwarantuje, że każdemu ta gra przypadnie do gustu.

W ciągu kilkunastu dni, nie spotkałem się z sytuacją, aby jakiś tytuł się nie uruchomił, bądź zawiesił w trakcie zabawy. Po zainstalowaniu nigdy nie miałem żadnych problemów z żadną grą.

Coby Kyros MID8024

Muzyka
To jeden z najważniejszych aspektów w multimedialnych tabletach, ale niestety w tym modelu nie wypadł zbyt dobrze. Z perspektywy interfejsu oraz funkcjonalności aplikacji nie ma żadnych zastrzeżeń, ale głośność i jakość pozostawia wiele do życzenia. Chociaż producent umieścił na głośniki z tyłu obudowy, to jednak nie gwarantują one dużej mocy. Dźwięk jest bardzo cichy i stłumiony. W tej kwestii nie jestem w żadnym stopniu zadowolony.

Dla mnie to urządzenie było idealnym rozwiązaniem do zarządzania swoją muzyką. Jeśli bardzo często chodzicie do znajomych z własną muzyką, to ten tablet jest do tego stworzony. Zarządzanie utworami jest bardzo łatwe. Piosenki można segregować wedle gatunku, czy artysty. Nie brakuje również funkcji tworzenia własnych playlist.

Coby Kyros MID8024

System operacyjny
Firma Coby, jak większość producentów, do swojego urządzenia wybrało platformę Google Android. Tutaj zainstalowano system w wersji 2.2. W praktyce nie sprawdza się zbyt dobrze. Bardzo często niektóre aplikacje, takie jak aparat, czy AppsLibary, nagle się zawieszały i musiałem wymusić zakończenie działania. Niestety, aby ponownie tą funkcję uruchomić, trzeba było tablet zrestować. Jest to naprawdę dość denerwujące, szczególnie wtedy gdy zależy nam na czasie. Jednak z drugiej strony trzeba wspomnieć, że wersja 2.2 Androida przeznaczona jest do smartfonów, a nie do tabletów.

Coby Kyros MID8024

Internet
To bardzo ważna funkcja w tabletach, bo bez tej opcji, praktycznie ich sens byłby żaden. Dlatego istotną cechą jest funkcjonalność przeglądarki internetowej zainstalowanej w tym tablecie. I tutaj mam bardzo mieszane uczucia. W większości przypadków oprogramowanie działało bardzo sprawnie – szybko i bez żadnych kłopotów. Jednak bywały momenty, że nagle strona nie chciał się uruchomić. Wystarczyło jeszcze raz uruchomić przeglądarkę i program zniknął. Od razu odpowiadam na pytanie – to nie był błąd serwera strony, bo na innym sprzęcie serwis się prawidłowo otwierał. Jeszcze jedna rzecz mnie bardzo denerwowała. Czasami strony internetowe odczytywały tablet Coby jako telefon i uruchomiały mobilną wersję serwisu, np. w przypadku gazeta.pl. Ale to już chyba jest spowodowane systemem operacyjnym.

Coby Kyros MID8024

Jednak ogólnie rzec biorąc, aplikacja spełniła swoje zadanie. Jedynym mankamentem jest brak technologii multitouch, która by bardzo się przydała w przeglądaniu stron internetowych. Jednak nie można się spodziewać tak „drogiej” technologii w produktach mało znanej firmy. Czemu drogiej? Otóż opłaty licencyjne za ten patent z pewnością do najtańszych by nie należały.

Poczta elektroniczna
Multimedialny tablet Coby ma wbudowaną także aplikację do zarządzania pocztą elektroniczną. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a konfiguracja nowego konta jest banalnie prosta – ogranicza się jedynie do kilku kroków. Jeśli korzystamy z serwera pocztowego najpopularniejszych dostawców, m.in. Gmail, to musimy jedynie wpisać login i hasło. W przypadku prywatnych serwerów, trzeba jeszcze wpisać nazwę portu POP3 oraz IMAP.

Późniejsze zarządzanie pocztą elektroniczną jest intuicyjne i bardzo łatwo można znaleźć najpopularniejsze funkcje. Wysyłanie nowych, odbieranie nie wiadomości nie stanowiło żadnego problemu. W przypadku Gmaila wszystkie e-maile zapisane na koncie są dostępne z poziomu tego tabletu.

Coby Kyros MID8024

WiFi
To kolejna bardzo ważna rzecz w tabletach. Wedlug mnie, żaden producent, nie powinien o niej zapomnieć w swoich produktach. Niestety technologii WiFi nie można uruchomić suwając górny pasek. Nie ma tam żadnych skrótów, ale na szczęście specjalny blok można umieścić pulpicie, za pomocą specjalnego widgetu. Można na nim znaleźć także skrót od jaskrawości, synchronizacji danych i trybu USB.

Z aktywacją WiFi nie ma żadnego problemu, tak samo z połączeniem, z którymś punktem dostępowym. Wystarczy, że raz zapiszemy hasło, a już później nie trzeba nic robić. Gdy tylko tablet znajdzie się w zasięgu zapisanego punktu, połączenie jest automatycznie nawiązywane. Stabilność to też mocna strona tej technologii – nawet przy słabym zasięgu jest możliwe przeglądanie stron internetowych, czy pobieranie danych.

Coby Kyros MID8024

Warto wspomnieć o…
… wbudowanej pamięci, która wynosi aż 4 GB. Dla wielu osób będzie to wystarczająca ilość dla własnych danych, ale jeśli i tak jest to za mało, to nie ma się co załamywać. Producent dał możliwość umieszczenia karty pamięci typu microSD. Jest to najpopularniejsze złącze, a co najważniejsze – najtańsze. Produkty tego typu nie należą do najdroższych, więc nie będzie to stosunkowo duży wydatek.

Oczywiście nie można zapomnieć o procesorze oraz ilości pamięci RAM umieszczonej w testowanym tablecie. Producent zastosował w Coby Kyros MID8024 układ Samsunga Cortex A8 o częstotliwości pracy zegara 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM.

Coby Kyros MID8024

Bateria
Tablet Coby wyposażony jest w akumulator litowo-polimerowa o pojemności 4000 mAh. Według producenta to urządzenie powinno działać, bez potrzeby podłączania do gniazdka, 6 godzin przy przeglądaniu stron oraz 4 godziny przy oglądaniu materiałów wideo. W praktyce czy udałoby mi się osiągnąć takie wyniki? Nie wiem. Przyznam się, że nie używałem tego tabletu całe dnie, a jedynie kilka godzin podczas doby. Najczęściej w podróży, czy wieczorami czytałem wiadomości ze świata. Przez okres 3 tygodni tylko 5 razy musiałem łądować tablet. Jest to według mnie całkiem dobry wynik.

Dla przykładu mogę dodać, że przy stanie 42 proc. baterii, urządzenie wytrzymało 2 h ciągłego grania w Angry Birds przeze mnie i moich znajomych. Niech każdy sobie sam oceni wydajność baterii. Mi się wydaje to dość rozsądny wynik, zauważając, że ekran 8 calu zużywa prąd i to dość sporo.

Coby Kyros MID8024

Podsumowując, multimedialny tablet Coby nie jest produktem, który mógłby rywalizować z iPadem, bo brakuje w nim kilku bardzo przydatnych opcji, a co najważniejsze – jest gorzej wykonany. Ale to zupełnie inna liga. Cenę iPada wyraża się w tysiącach, a Coby jest zdecydowanie tańszy. Koszt zakupu tego tabletu to zaledwie 799 zł i za taką cenę jest to dość ciekawy produkt. Mogę go śmiało polecić osobom, które szukają taniego tabletu internetowego, ale stosunkowo dobrego. Urządzenie doskonale nadaje się do oglądania filmów, czy przeglądania stron internetowych. Gdy zainstalujemy gry, to również można służyć jako mini konsola.

Do plusów można śmiało zaliczyć jakość wykonania oraz ergonomię. Minusów jest trochę więcej, ale w ogólnym rozrachunku i tak ocieniam ten model dobrze. Urządzenie może śmiało konkurować z innymi produktami o podobnej cenie, tj. Lark 7.01, czy Yarlik 7.

Michał Rogowicz

W PIGUŁCE:
– dotykowy wyświetlacz, rozdzielczość 800×600 piksela, 8 cala, TFT LCD
– procesor Samsung Cortex A8 1GHz,
– 512 MB RAM,
– WiFi,
– głośniki STEREO,
– 4 GB wbudowanej pamięci,
– obsługa kart microSD do 32 GB,
– akcelerometr,
– bateria Li-Poly 4000 mAh,
– kamera internetowa 0,3 Mpix,
– HDMI (1080p).

ZALETY:
– design,
– jakość wykonania,
– WiFi,
– Google Android 2.2,
– HDMI,
– dobra jakość filmów.

WADY:
– głośnik,
– niestabilna przeglądarka internetowa,
– aparat fotograficzny

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz