0

Recenzja smartfona Acer Liquid Z4. Tani telefon z przyciskiem selfie [wideo]

Acer Liquid Z4Zaraz po długim weekendzie majowym udałem się na spotkanie blogerów, które zostało zorganizowane przez firmę Acer. Przyjechałem z niego z prostym smartfonem Acer Liquid Z4, który ma kilka ciekawych funkcji, m.in. przycisk pod obiektywem aparatu, który ma służyć do fotek typu selfie.

Zestaw
Niestety w tej kwestii nie mogę za wiele powiedzieć, ponieważ otrzymałem niesprzedażowy egzemplarz, więc tak naprawdę nie wiem, co Acer proponuje w pudełku. Na pewno będzie ładowarka, kabel USB oraz zestaw słuchawkowy. Tego zabraknąć nie można.

Konstrukcja

Multimedialny smartfon Acer Liquid Z4 nie należy do największych telefonów komórkowych. Wymiary oraz waga nie są duże. Acer waży 130 g i bardzo często nerwowo sprawdzałem, czy nadal jest w kieszeni, bo po prostu jest taki lekki, że go nie czułem. Obudowę wykonano z plastiku, ale raczej jest to dobry stop tworzywa sztucznego. Przynajmniej taka mam wrażenie. Ponadto całość jest doskonale ze sobą spasowana – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Nie wiem, czy powinien się przyznać, ale raz spadł mi z biurka i? Żadnych uszkodzeń 🙂

Acer Liquid Z4

Wyświetlacz

Smartfon Acer Liquid Z4 wyróżnia się niewielkim rozmiarami, więc i wyświetlacz jest średnich wymiarów. Ekran, wykonany w technologii TFT o przekątnej 4 cale obsługuje rozdzielczość 480×800 pikseli, prezentuje średnią jakość obrazu. Gdy spojrzymy na niego, to na pewno nie dostrzeżemy żadnych spektakularnych efektów. Jednak kolory wydają się odpowiednio nasycone i prezentują odpowiedni kontrast. Jestem miło zaskoczony, że z tak średniego rozwiązania udało się tyle „wycisnąć”. A jak z dotykiem? I w tej kwestii też nie mogę narzekać. Ekran reagował na wszelkie polecenia wydane opuszkiem palca, choć czasami musiałem potwierdzić, bo za pierwszym razem nie było reakcji. Ekran 4 cale i jego rozmiary dały mi się we znaki podczas pisania czegokolwiek na klawiaturze ekranowej w pozycji pionowej. Niestety znaki na niej są małe i często musiałem poprawiać napisane słowo.

Acer Liquid Z4

System operacyjny do poprawki

Osoby, które zdecydują się na zakup Acera Z4 będą mogli skorzystać z platformy Google Android w wersji 4.2.2. Testowany egzemplarz miał oprogramowanie, w którym brakowało języka polskiego. Sprzedażowe egzemplarze oczywiście taki mają, tak zapewniali przedstawiciele producenta – ja niestety nie miałem okazji tego sprawdzić. Sam Android 4.2 niestety nie działał zbyt dobrze. Nie wiem czy to wina, że ja do testów otrzymałem niesprzedażowy model, ale platforma nieco mnie zawiodła. Dokładniej optymalizacja wprowadzona przez Acera. System działa wolno, często widać charakterystyczne przełączenia pomiędzy okienkami, a obsługa kilku aplikacji jednocześnie nie za każdym razem działa poprawnie. Ja mam nadzieje, że Acer Liquid Z4, który jest sprzedawany w T-Mobile działa lepiej. Na koniec dodam, że pierwsze uruchomienie Androida trwało dobrą minutę.

Acer Liquid Z4

Tryb dla dziecka, seniora

Testowany Acer wyróżnia się dostępnością bardzo ciekawego narzędzia, które może się przydać, gdy mamy w domu dzieci lub osoby starsze. W każdej chwili można uruchomić Quick Mode. Jest to funkcja, która pozwala na aktywowanie wybranych trybów w telefonie. Do wyboru jest kilka, ale o dwóch należy wspomnieć. Pierwszy to tryb dla dziecka, w którym można zdefiniować 6 najważniejszych kontaktów, a także są ikony skrótu do wiadomości. Jednak trzeba pamiętać, że dziecko ma od razu dostęp do wszystkich SMSów. Natomiast w trybie dla seniorów jest nieco więcej opcji. Użytkownik może wejść w wiadomości, radia FM, wyszukiwania, kontaktów, zegarka, a także połączeń głosowych. W każdej chwili możemy zdefiniować ustawienia każdego widoku ekranu, ale trzeba za każdym razem podawać PIN – jest to zabezpieczenie przed tym, aby ktoś niepowołany nie mógł zmieniać wyglądu trybu.

Quick Mode w Acer Z4

Aparat, muzyka, gry

Chociaż Acer Liquid Z4 nie należy do najmocniejszych sprzętów, to jednak nadaje się do podstawowych zastosowań. Podczas kilkunastu dniowego testu zainstalowałem sobie kilka gierek i muszę przyznać, że telefon dał radę. Oczywiście czasami zauważyłem delikatne spowolnienia, ale działo się to głównie podczas pierwszego uruchomienia tytułu. Później już akcelerator graficzny z procesom i 512 MB RAM prawidłowo przetwarzał grafikę.

Acer Liquid Z4

Acer Z4 wyróżnia się również dostępnością aparatu fotograficznego. Producent zdecydował się na matrycę 5 Mpix z diodą doświetlającą oraz nagrywaniem wideo. Niestety nie jest to najlepsze 5 Mpix, jakie miałem okazję użytkować. Zdjęcia wychodzą dobrej i czytelnej jakości, ale tylko przy dziennym świetle. Jeśli jest już nieco ciemno, bądź jest tylko sztuczne światło, to nie ma szału. Podobnie wygląda sprawa z filmami. Maksymalna rozdzielczość wynosi 720p, ale zapisywane są w formacie 3gp.

Jak na taniego smartfona, Acer Z4 wyróżnia się całkiem dobrą jakością dźwięku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii DTS Sound, która wprowadza urządzenie na nieco lepszą półkę, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki. Dźwięk wydobywający się z głośnika jest przyjemny dla ucha. Naprawdę jestem miło zaskoczony.

Acer Liquid Z4

Łączność, internet

W prostych smartfonach nie może brakować również podstawowej funkcjonalności. Mam tutaj na myśli przeglądarkę internetową. Oczywiście w Acer Z4 możemy skorzystać z standardowej aplikacji oraz Google Chrome. Możliwości tych programów są naprawdę bardzo zbliżone. I sam nie wiem, która aplikacja działa sprawniej. Obie przeglądarki czasami miały problem z prawidłowym wczytaniem strony. Tekst był nie na całej szerokości jak powinien i czasami ciężko było coś przeczytać. Na szczęście nie działo się to zbyt często.

Młodzież obecnie nie wyobraża sobie, aby smartfon nie współpracował z aplikacjami Facebook, czy Instagram. Takie pytania dostaje coraz częściej od znajomych, więc postawiłem na osobny akapit. Programy do zarządzania naszymi profilami na Instagramie oraz Facebooku działają sprawnie i bez zarzutu. Nie zauważyłem jakiś błędów, które by mnie naprawdę irytowały. Aplikacje za każdym razem się uruchamiały, ale Instagram czasami nie chciał odświeżyć tablicy. Jednak ten błąd spotykam na każdej platformie mobilnej.

Z połączenia internetowego możemy korzystać, jeśli zdecydujemy się na sieć 3G od operatora komórkowego, bądź gdy podłączymy się do punktu dostępowego. Moduł do zarządzania WiFi w Z4 jest odpowiedniej jakości. Nie ma problemu z podłączeniem się do sieci, czy utrzymaniem połączenia. Podczas użytkowania można skorzystać także z Bluetooth. Ta technologia nadaje się do szybkiej transmisji danych oraz do podłączenia z zestawem słuchawkowym.

Acer Liquid Z4

Aparat do selfie?

Jak już wczesnej wspomniałem, Acer wyposażył ten model w specjalny klawisz selfie. Po krótkim przyciśnięciu uruchamia aplikację, którą zdefiniowaliśmy, ale gdy go potrzymamy dłużej, to włącza się kamera i pozwala na korzystanie z niego jako spustu aparatu. Jak to sprawdza się w praktyce? Ja nie jestem fanem tego typu zdjęć, ale faktycznie to działa.

Testy wydajnościowe

Sprawdziłem również smartfona Acer Z4 w dwóch najpopularniejszych benchmarkach.

Acer Z4 w AnTuTu i Quadrant

Dual-SIM

Ostatnio bardzo często producenci decydują się na zastosowanie technologii Dual-SIM, która pozwala na jednoczesna pracę dwóch SIM. W testowanym Acer Z4 interfejs do zarządzania kartami SIM jest taki sam, jak we wszystkich Androidach. To my możemy zdecydować, jaka SIM ma być główną, czy w ogóle taka będzie, z jakiej ma wysyłać SMSy, a z jakiej pobierać pakiet internetowy. Użytkownik może zamontować w tym sprzęcie dwie karty microSIM, a sloty znajdują się pod tylnym panelem telefonu. Nie zdarzyło mi się, aby nagle jakaś sieć komórkowa gubiła zasięg, bądź się wylogowywała. Do samej jakości połączenia nie mam żadnych zastrzeżeń – prawidłowo słychać obie strony.

Acer Liquid Z4

Akumulator

Acer Z4 wyróżnia się baterią wykonaną w technologii litowo-polimerowej o pojemności 1630 mAh. Niestety producent nie podaje na jaki czas powinien ten akumulator zapewnić prąd, ale w praktyce jest to około dwóch dób. Gdy użytkowałem go całe dnie, z wszystkimi możliwościami, to na drugi dzień musiałem już szukać zasilania. Dotyczy to jednak intensywnego użytkowania. Maksymalnie wytrzymał mi dobre trzy doby.

NA KONIEC

Testowany smartfon Acer Liquid Z4 ma kilka błędów związanych z projektowaniem i testowaniem urządzenia. Ja do testów dostałem jeszcze nie skończony i nie gotowy do końca produkt, więc mam nadzieje, że sam system będzie działał lepiej. Naprawdę największe zastrzeżenia mam do szybkości działania platformy Android 4.2.

Najważniejsze dane techniczne Acer Liquid Z4:

  • ekran TFT, 4 cale, 480×800 pikseli, 233 ppi,
  • 2-rdzeniowy procesor 1.3 GHz,
  • 4 Gb wbudowanej, 512 MB RAM, obsługa kart microSD,
  • Dual-SIM, Bluetooth, WiFi, 3G,
  • Google Android 4.2,
  • aparat 5 Mpix z nagrywaniem 720p.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz