3

Pojawi się nowy podatek od tabletów?

ZAiKSInstytucja ZAiKS mnie coraz bardziej zaskakuje. Rozumiem, że dbają o prawa autorskie muzyków, i bardzo dobrze, bo nagminnie ich ludzie w konia robią, ale ich najnowszy pomysł to kompletny absurd!

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ZPAV i SAWP wraz z wysunęli bardzo ciekawy, ale chyba tylko dla nich pomysł. Zamierzają starać się oto, żeby wszystkie sprzedawane w Polsce smartfony i tablety internetowe miały narzuconą marżę w wysokości 1-3 proc. i ta suma trafiłaby by do tych organizacji. W ten sposób firmy chcą dbać o interesy autorów. Według pracowników ZAiKSu smartfony i tablety służą obecnie do słuchania muzyki czy oglądania filmów. I tylko z tego powodu chcą pieniądze. Ale przecież niektórzy nie słuchają muzyki, czy oglądają filmów na smartfonach, tak zdarzają się tacy, i oni też z góry muszą zapłacić? BEZ SENSU!

Według mnie jest to kompletnie poroniony pomysł, ponieważ nie możemy wszystkich kwalifikować do jednej grupy. I nie może być tak, że jedni zapłacą za coś co nie używają. Może i jakieś pieniążki dla naszych polskich autorów by się przydały, ale to trzeba poszukać jakoś inaczej, w mądrzejszy sposób.

Moim zdaniem podatek od smartfonów i tabletów w wysokości 1-3 proc. to pójście na łatwiznę i tylko zdzieranie kasy. To producenci się napracują, zainwestują, a muzycy zgarną kasę? Jakoś tego nie widzę i podobnego zdania jest Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

A Wy co sądzicie o najnowszym pomyślę ZAiKSu? 🙂

źródło: Wprost.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz