0

Recenzja Acer Switch 10. Hybrydowy tablet do pracy i zabawy

Acer Switch 10Od 3-4 tygodni miałem okazję testować tabletu Acer Switch 10 z systemem operacyjnym Windows 8 oraz klawiatur dopinaną na magnes. Już na prezentacji tego sprzętu byłem nim miło zaskoczony, ale na ostateczną ocenę zawsze czekam do testów, ponieważ na premierze każdy sprzęt można dobrze sprzedać. Jak jeden z najlepszych ostatnich czasów produktów firmy Acer wypadł? Muszę przyznać, że Acer Swtich 10 to bardzo dobry sprzęt, ale…

Konstrukcja

Tablet internetowy Acer Switch 10, a dokładnie obudowa została wykonana z szczotkowanego aluminium. Dotyczy to konstrukcji ekranu oraz klawiatury. Jedynie klawisze zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Jednak ich jakość jest optymalna, nie ma co narzekać. Sama obudowa wydaje się trwała, ale ja widziałem nieco lepsze konstrukcję z aluminium. Co do spasowania nie mam żadnych zastrzeżeń – wszystko wydaje się na swoim miejscu, nic nie odstaje. Jednak ja czasami słyszałem jakieś dźwięki z spod obudowy, z spod ekranu. Wydaje mi się, że to dysk twardy o pojemności 32 GB się odzywał, ale tego pewny nie jestem. Nie przeszkadzało to w pracy. Oczywiście dla użytkownika jest mniej danych, bo trochę GB jest zarezerwowanych dla kopii bezpieczeństwa systemu. W każdej chwili można jeszcze zamontować kartę microSD. Obok jest jeszcze port microUSB, jack 3.5 mm oraz miniHDMI.

Acer Swtich 10

Sam ekran urządzenia waży prawie 600 g, a z klawiaturą nieco ponad 1 kg. Naprawdę nie jest to dużo i bez problemu można go zabrać wszędzie. Podczas podróży bardzo często trzymałem go po kilka godzin na nogach, i nie czułem zmęczenia. W plecaku, czy torbie w ogóle się go nie odczuwa.

Acer Swtich 10

2w1 dzięki magnesom

Ekran wraz z klawiaturą można ze sobą połączyć za pomocą styków oraz magnesu. Jest on na tyle mocny, że wystarczy tylko zbliżyć dwa elementy do siebie, a już stanowią całość. Co ważne, mocowanie jest tak przystosowane, że nie ma mowy, aby przy delikatnym ruchu się rozłączyły. Ja naprawdę mocno szarpałem nim i nie ma mowy, aby się odpięło. Musiałem się naprawdę mocno postarać. Śmiało można łapać tylko za wyświetlacz i z nim chodzić bez obaw, że nagle drugi element spadnie i się rozpadnie.

Acer Swtich 10

W przypadku klawiatury, to jak dla mnie jest rewelka. Od samego początku układ klawiszy mi przypadł do gustu, ponieważ jest niemal identyczna, jak w Samsungu. Oczywiście same klawisze nie są największe, ale to cały sprzęt nie jest ogromny. Jednak przyciski mają wyczuwalny skok działania, co pozwala na naprawdę szybkie redagowanie tekstu. Jeśli chodzi o touchpad, to jest on wygodny, ale niekiedy nie reagował tak jakbym tego oczekiwał. Ciężko było mi trafić w miejsce, które zamierzałem, ale nie za każdym razem. Na pierwszy rzut oka nie widać przycisków funkcyjnych typowych dla touchpada. Są one jednak dostępne – wystarczy kliknąć w miejsca, gdzie zwykle są, a wyczujecie skok działania. Trzeba również pamiętać, aby kąt pomiędzy ekranem, a klawiaturą nie był za duży, ponieważ tablet nam się przechyli.

Acer Swtich 10

Wyświetlacz

Acer Switch 10 wyróżnia się ekranem o przekątnej 10,1 cala. Został wykonany w technologii IPS, co pozwala na użytkowanie go w słoneczny dzień. W praktyce ekran mógłby być nieco jaśniejszy pod słońce, ale i tak śmiało go mogłem zabrać na dwór, na plaże i pracować na nim. Konstrukcja, jak i wyrazistość ekranu doskonale nadaje się do pracy w samochodzie, autobusie, czy w innym środku komunikacji miejskiej. Aby zabezpieczyć ekran przed uszkodzeniem mechanicznym, zastosowano technologię Gorilla Glass 3. W przypadku reakcji na dotyk nie mam żadnych zastrzeżeń. Jedynie przycisk Windows umieszczony zaraz pod ekranem nie za każdym razem reagował na polecenia. Zdarzało się, że w ogóle nie chciał zaskoczyć. Musiałem ponownie odblokować tablet, a klawisz zaczął działać.

Acer Swtich 10

Dzięki temu, że wyświetlacz jest podpinany za pomocą magnesów do klawiatury, możemy go obracać w dowolny sposób. Może być zamontowany na odwrót i w ten sposób doskonale nadaje się do oglądania filmu, ponieważ nie widzimy przed sobą klawiatury, czy innych zbędnych elementów. Ponadto, gdy używamy go do pracy, to w każdej chwili możemy odpiąć ekran i zaprezentować to co chcemy. Tablet szybko reaguje na zmianę orientacji ekranu.

Acer Swtich 10

System operacyjny

Jeszcze kilka miesięcy temu, jak dostałem pierwszy tablet z platformą Windows 8.1, to niestety niezbyt dobrze sobie radziłem z jego obsługą. Powód był prosty – kompletnie nie znałem tego systemu. Jednak teraz całkowicie zmieniłem zdanie na temat Windows 8.1. Jak dla mnie jest to system na pewno wydajny i bezkonfliktowy. W takim sensie, że nigdy mi się nie zawiesił (na żadnym tablecie), a na Acer Switch 10 nie ma nawet zawieszek, czy tzw. „zamuleń”. Wszystko uruchamia się błyskawicznie, nawet jak mamy kilka programów już uruchomionych. Ja nie zauważyłem żadnego spadku wydajności. Nadal niestety narzekam na ilość aplikacji dostępnych w Windows Phone Store. Obecnie nie jest ich dużo, a i sporo tytułów to po prostu treści z Windows Phone. Dlatego nie do końca mają taką funkcjonalność jaką można by sobie życzyć. Dodatkowo zdarzało mi się, że tablet nie chciał się połączyć z Windows Store.

Acer Swtich 10

Przeglądarka internetowa

To jeden z najważniejszych aspektów w tabletach. W Windows 8.1 do czynienia mamy z Internet Explorer w wersji 11. Przeglądarka pozwala na jednoczesną pracę na kilku kartach. W momencie pisania tego akapitu mam otwartych 7 kart i widzę żadnego spadku wydajności. Aplikacja działa tak samo szybko, jak w przypadku jednej strony. W każdej chwili możemy przełączyć się i od razu treść na stronie jest widoczna. Ja często odpalam sobie w jednej karcie YouTube, a na innych pracuje. Oczywiście muzyka cały czas jest odtwarza – tylko czasami się przycina, ale to wina samego YouTube, a nie aplikacji.

Acer Swtich 10

Łączność

Testowany tablet Acer Switch 10 wyposażony jest w kilka ciekawych modułów, które pozwalają na przesyłanie danych, czy podłączenie urządzeń peryferyjnych. Zastosowany moduł WiFi nie sprawiał żadnych kłopotów, stabilność połączenia była prawidłowa, nigdy połączenia nie zrywało, ale jest jedno „ale”. Niestety raz za żadne skarby nie mogłem włączyć modułu WiFi, chociaż używałem klawiszy funkcyjnych, wyłączałem tablet i włączyłem. Dopiero na następny dzień mi się udało – klawisze funkcyjne tym razem odblokowały możliwość włączenia WiFi.

Bardzo fajnym i niezwykle praktycznym dodatkiem jest port USB, który pozwala na podłączenie myszki, dodatkowej klawiatury, czy dysku przenośnego. Od razu każdy sprzęt jest wykrywany i gotowy do pracy – żadnych komplikacji.

Acer Swtich 10

Wydajność

Za prawidłową i szybką prace tabletu Acer Switch 10 odpowiada 4-rdzeniowy układ Intel Atom Z3745 o częstotliwości taktowania zegara 1.3 GHz, 2 GB RAM oraz układ graficzny Intel HD Graphics. W praktyce nie mam żadnych zastrzeżeń. urządzenie działa szybko i nie zawiesza się. Bez problemu można jednocześnie pracować na kilku aplikacjach jednocześnie, bez obawy o utratę wydajności.

Acer Swtich 10

Multimedia

Oczywiście tablet intranetowy Acer Switch 10 oferuje również możliwość odtwarzania filmów, które nie sprawiają żadnych kłopotów. Wystarczy je wgrać do biblioteki filmów, a następnie odpalić. Urządzenie ma już wgrane kodeki i nie trzeba nic dodatkowego instalować. Dźwięk płynie z głośników umieszczonych zaraz pod ekranem, po obu bokach sprzętu. W praktyce głośność jest optymalna – nie jest za głośno, ani za cicho. Chociaż jeśli film ma słaby dźwięk, to bez słuchawek się nie obejdzie. Jest także przednia kamera, ale ją możemy traktować tylko jako dodatek. Nada się do wideo rozmów, a do nagrywania, czy wykonywania zdjęć raczej jej nie polecam. Tablet oczywiście prawidłowo współpracuje z pakietem biurowym Office.

Acer Switch 10

Akumulator

Testowany sprzęt charakteryzuje się ogniwem litowo-polimerowym o pojemności 5620 mAh. Bateria oczywiście mogłaby być większa, ale bez problemu pozwala na kilkugodzinną pracę. Gdy rano wyjeżdżałem i pisałem treść przez około 3 godziny, to jeszcze na powrót śmiało mi wystarczało. Oczywiście w tym czasie nie było włączone Wifi. W przypadku intensywnej pracy, jest to około 6-7 godzin. Jeśli oglądamy film, to wydajność spada do 3-5 godzin.

Acer Swtich 10

PODSUMOWANIE, czy warto kupić?

Testowany tablet Acer Switch 10 to na pewno jeden z najciekawszych produktów firmy Acer w ostatnich miesiącach. Popracowano nad funkcjonalnością, ale przede wszystkim nad jakością wykonania. Za 1500 zł użytkownik otrzyma urządzenie, które nadaje się zarówno do pracy, jak i do zabawy. Jednak firma Acer nie wystrzegła się błędów, które zauważyłem. Te bugi wcale mnie dyskryminują Switch 10 w moich oczach i testy będę wspominał bardzo miło…

Otabletach.pl. Warto kupić

ZALETY:

 • wyraźny ekran,
 • wydajność,
 • mocne mocowanie za pomocą magnesów,
 • wygodna klawiatura,
 • sprawna przeglądarka.

WADY:

 • jeden błąd z WiFi,
 • klawisz Windows nie za każdym razem działa,
 • odgłosy z obudowy.

Acer Switch 10. Dane techniczne:

 • Windows 8.1,
 • Intel Atom Z3745, Intel HD Graphics, 2 GB RAM,
 • 32 GB wbudowanej, obsługa kart microSD,
 • mini HDMI, Bluetooth 4.0, WiFi,
 • wyświetlacz IPS 10.1, 1366×768 pikseli,
 • Zero Air Gap,
 • obudowa z aluminium,
 • bateria 5620 mAh.

Acer Switch 10. Galeria zdjęć

Acer Switch 10

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz