0

Recenzja głośnika Jabra Solemate. Sprawdzi się w każdych warunkach! [wideo]

Jabra SolemateMarkę Jabra kojarzę już od kilku lat. Początkowo testowałem ich zestawy głośnomówiące oraz słuchawkowe z Bluetooth. teraz przyszedł czas na nieco inny sprzęt. Jest to mobilny głośnik Jabra Solemate, który wyposażony jest w funkcję Bluetooth oraz NFC do szybkiego parowania. A jak dźwięk? Spokojnie nagłośnimy nim imprezę w domu!

Zestaw

Głośnik Jabra Solemate jest umieszczony w przezroczystym pudełku, które zabezpieczone jest plastikowymi zatrzaskami. W opakowaniu oprócz testowanego urządzenia znajduję się także gumowy kabel USB oraz torba ochronna do transportu. Doskonale przydaje się, gdy chcemy zabrać Solemate ze sobą. W ten sposób nie narazimy na przypadkowe uszkodzenia obudowy.

Solidny i nieduży głośnik

Jabra Solemate występuje równie w wersji mini, ale ja do testów otrzymałem model większy. I według mnie nie jest to duży sprzęt, jak na swoje możliwości, ale o nich za chwilę. Wymiary głośnika według mnie są optymalne, choć niektórzy moi znajomi twierdzili, że jest duży. Konstrukcja urządzenia jest na pewno dobrze spasowana. Nie ma mowy, aby cokolwiek trzeszczało, czy nie pasowało do całości. Obojętnie gdzie nacisnąłem palcami, to żadnych odgłosów (trzeszczenia) nie słyszałem. Po wzięciu do ręki od razu wyczujemy, że mamy do czynienia z solidnym głośnikiem. Nie należy do najlżejszych, ale ta waga zupełnie mi nie przeszkadzała – wręcz przeciwnie. Warto dodać, że Jabra Solemate została wykonana z tworzywa sztucznego, tzw. plastiku. Jednak na pierwszy rzut oka tego nie widać. Z kolei na dole sprzętu można dostrzec gumę w formie obuwia zimowego. Do czego służy? Doskonale zabezpiecza testowany głośnik przed poruszaniem się po powierzchni płaskiej i śliskiej, np. po ławie, czy biurku. Sprawdzi się na każdym blacie.

Jabra Solemate

Trochę portów i przycisków

Jeśli jestem już przy temacie gumowego podłoża Jabry, to dodam, że znajdziemy tak również przewód z dwoma wejściami jack 3.5 mm. Jest on mocowany w sposób inteligentny i chociaż mieści się w gumie, to w ogóle nie przeszkadza. Jest to możliwe dzięki specjalnym wejściom dla wtyczek, a także specjalnie przygotowanej szynie dla kabla. Pomysł naprawdę bardzo dobry! Wracając do tematu akapitu, u góry urządzenia umieszczono trzy przyciski funkcyjne, które służą do regulacji głośności oraz do sprawdzenia poziomu naładowania baterii. Szkoda, że nie ma możliwości zmiany utworów z poziomu głośnika. Bardzo tego w praktyce brakowało. Po jednym boku zaimplementowano dwie diody do sygnalizacji o stanie Bluetooth i akumulatora, a pod nimi – włącznik urządzenia, jack 3.5 mm oraz microUSB. Po drugiej stronie jest kawałek eleganckiego materiału, za który możemy złapać Solemate i go przenieść.

Jabra Solemate

Parowanie na kilka sposobów – Bluetooth, jack 3.5 mm oraz NFC

Testowany głośnik Jabra Solemate z drugim urządzeniem można podłączyć na kilka sposobów. Jednym z najnowszych jest parowanie za pomocą technologii NFC i na niej na początku się skupie. Moduł NFC w Jabra Solemate znajduję się w miejscu oznaczonym przez naklejkę. Dlatego smartfon lub tablet należy przyłożyć właśnie w tym miejscu i chwilę poczekać. Po chwili muzyka z podłączonego urządzenia będzie już odtwarzana w głośniku. Jednak bardzo ważne, aby przed parowaniem przestawić Solemate w tryb parowania i dostępności. Jak to zrobić? Wystarczy przełączyć włącznik urządzenia na ikonę Bluetooth i przytrzymać chwilę. Wtedy w głośniku usłyszycie, że Jabra jest gotowa do podłączenia. Dopiero wtedy Jabra Solemate jest gotowe do parowania.

Jabra Solemate

Jeśli chodzi o Bluetooth, to Jabra Solemate ponownie się łączył się z smartfonami, które już wcześniej sparowaliśmy. Wystarczy, że tylko włączymy tylko Bluetooth w smartfonie, a połączenie z głośnikiem jest praktycznie w tej samej sekundzie. Jest to bardzo przydatna funkcja, ale niestety gorzej, gdy mamy połączony inny, w tym czasie, sprzęt, np. laptop, to wtedy jest automatycznie rozłączany. Ja w swoim laptopie musiałem usuwać Jabra Solemate z pamięci Bluetooth i dodawać go od nowa. Taki mały dyskomfort. W przypadku portu audio jack 3.5 mm nie było żadnych problemów. Nie ważne, czy korzystaliśmy z kabla dołączonego do głośnika, czy z innego. Za każdym razem dźwięk był odtwarzany przez komplikacji, ale jakość i stabilność to temat na osobny akapit.

Jabra Solemate

Abyście nie mieli wątpliwości, głośnik Jabra Solemate jest kompatybilny z smartfonami, telefonami komórkowymi, laptopami oraz tabletami. Sprawdziłem go z modelami Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 630, Colorovo CityTone Vision 4.7″, CityTone Lite 4.0″, Samsung Galaxy NotePro, Acer Switch 10 oraz laptopem Samsung RV511 i Lenovo G50. Żadnych nieoczekiwanych przygód!

Dźwięk? Nagłośnisz imprezę!

Aby wydobywany dźwięk był najlepszych lotów, Jabra zdecydowała się wyposażyć testowany sprzęt w trzy głośniki, które umieszczono z przodu Jabry oraz głośnik basowy o mocy 9W. W praktyce z Jabra Solemate leci naprawdę bardzo dobry dźwięk, co ważne bez problemu nagłośni imprezę w dużym pokoju, jak nie w całym domu. Ja podczas testów odtwarzałem głównie muzyki u mnie w pokoju, a wszystko było słychać w całym mieszkaniu. Oczywiście nie tak głośno, jak w centrum całego zamieszania.

Głos jest wyraźny i czysty, nawet przy najwyższej skali głośności. Bardzo rzadko słyszałem charakterystyczne charczenia, ale w sumie sporo zależało od utworu muzycznego. Oczywiście nie może być dobrego głośnika bez funkcji basu. I w tym modelu takowy jest.

Jabra Solemate

Stabilność połączenia

Oczywiście głośnik musi wyróżniać się nie tylko dobrą jakością dźwięku, ale także stałym i stabilnym odtwarzaniem muzyki. Pewnie każdego by denerwowało stałe przerywanie utworu muzycznego, ale w tym przypadku takiego problemu nie ma. Nie na mowy, aby nagle głośnik przestał odtwarzać dźwięk. Chyba, że odjedziemy z smartfonem, tabletem, czy innym sprzętem na większą odległość niż kilka metrów. Ja podczas testów sprawdziłem maksymalny zasięg. Zostawiłem laptop w pokoju, a ja wyszedłem przez korytarz na klatkę schodową, zszedłem jeden poziom i muzyka nadal była odtwarzana w głośniku. Jest to naprawdę bardzo dobry wynik!

Jabra Solemate

Akumulator na 8 godzin odtwarzania!

Głośnik Jabra Solemate został wyposażony w baterię litowo-jonową, która według producenta ma pozwolić na 8 godzin odtwarzania muzyki oraz do 10 godzin rozmów. I faktycznie akumulator pozwala na długi czas odtwarzania muzyki. Ja codziennie, przez 2 tygodnie, słuchałem codziennie muzyki po kilkadziesiąt minut i dopiero wtedy udało mi się całkowicie rozładować urządzenie. Ponowne ładowanie Jabry jest możliwe za pomocą portu microUSB. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jabra Solemate

Podsumowanie

Testowany głośnik Jabra Solemate nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje około 550 zł, ale w tej cenie otrzymamy solidny, mobilny głośnik, który można zbarać wszędzie. I nie ma obawy, że będzie za słaby, aby nagłośnić imprezę w domu, czy na dworze, tarasie lub na wyjeździe. Bardzo ważnym atutem Jabry Solemate jest jakość wykonania oraz wydajna bateria.

Jabra Solemate

ZALETY:

  • głośny i wyraźny dźwięk,
  • solidna konstrukcja,
  • Bluetooth i NFC,
  • stabilne połączenie,
  • wykończenie spodu tzw. „traperowe”.

Otabletach.pl. Warto kupić

WADY:

  • stosunkowo wysoka cena,
  • brak przycisków do przełączania utworów.

Jabra Solemate. Galeria zdjęć

Jabra Solemate

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz