0

Recenzja Samsung Galaxy NotePro 12.2. Duży tablet do pracy i zabawy

Samsung Galaxy NotePro 12.2Tablet Samsung Galaxy NotePro 12.2 to obecnie największe tego typu urządzenie w ofercie koreańskiego producenta. Jest to duży tablet, ale czy nie jest za duży do codziennego użytkowania? Na pewno, ale trzeba pamiętać, że jest to biznesowy produkt z rysikiem, który znacznie zwiększa funkcjonalność tabletu.

Naprawdę duża konstrukcja

Testowany tablet Samsung Galaxy NotePro 12.2 został wykonany głównie z plastiku oraz ekranu pokrytego szkłem. Cała konstrukcja jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy, nie dostaje. Nawet pod naciskiem nie słychać żadnych charakterystycznych odgłosów „schodzących” się plastików, czy podzespołów. Cały tylny panel obudowy jest wykonany z plastiku, który jest bardzo zbliżony do skóry. Naprawdę początkowo myślałem, że jest to skórzana powłoka, ale jest to tylko efekt. W praktyce wygląda to naprawdę bardzo dobrze. Wydaje się, że w ten sposób urządzenie będzie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Na tylnym panelu umieszczono obiektyw aparatu oraz diodę doświetlającą.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Wokół obudowy umieszczono również kilka przycisków oraz portów, które ułatwiają codzienne użytkowanie sprzętu. Na przednim panelu jest fizyczny klawisz Home oraz dwa, dotykowe przyciski. Po obu stronach urządzenia umieszczono po głośniku. Z prawej strony jest wejście microUSB 3.0 (kompatybilne z microUSB 3.0), miejsce dla rysika oraz slot microSD. Natomiast z lewej jest tylko złącze jack 3.5 mm. U góry urządzenia jest regulacja głośności, klawisz zasilający oraz port podczerwieni.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Samsung Galaxy NotePro 12.2 waży naprawdę sporo, ale w sumie jego konstrukcja też jest duża. Jego waga wynosi 750 g, ale szczerzę nie odczułem ten wagi podczas użytkowania. Cała masa jest dobrze rozłożona po całej obudowie. Jednak na pewno nie możemy go złapać w jednej ręce i użytkować. Zdecydowanie lepiej położyć go na płaskim, bądź na nogach. W taki sposób używanie urządzenia jest naprawdę komfortowe.

Samsung Galaxy NotePro 12.2 ekran

Naprawdę duży wyświetlacz

Pierwsze co rzuca się w oczy zaraz po wzięciu tabletu Galaxy notePro 12.2 do rąk, to duży i wyraźny wyświetlacz. W tym modelu ekran został wykonany w technologii Super Clear LCD, który zapewnia szerokie kąty widzenia, dobry kontrast, a także możliwość pracy nawet w słoneczne dni, na dworze. Przekątna wynosi 12,2 cali, a obsługiwana rozdzielczość to 2560×1600 pikseli. Natomiast stosunek pikseli na cal wynosi 247.

Samsung Galaxy NotePro 12.2 ekran

Wszystkie materiały wyświetlane na ekranie są naprawdę duże i wyraźne. Nawet ikona programu wydaje się naprawdę bardzo duża. W ten sposób nie ma problemu z odczytywaniem dowolnych informacji. Kolory są wyraźne i mają odpowiednią, żywą barwę. Nie wydaje się, aby niektóre barwy były przesycone lub mało zabarwione. Również czytanie tekstu nie stanowi problemu – tekst jest wyraźny, nie ma pojedynczych pikseli.

Samsung Galaxy NotePro 12.2 ekran

Wyświetlacz można obsługiwać za pomocą rysika, a także dotyku palcem. Ta pierwsza opcja zasługuje na osobny akapit, ale reakcję na dotyk palcem można opisać jednym zdaniem. Działa po prostu prawidłowo, bez zastrzeżeń.

Rysik S Pen i interfejs TouchWiz

Samsung Galaxy NotePro 12.2 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.4.2 Kitkat, ale dodatkowo zainstalowano nakładkę graficzną zaprojektowaną przez pracowników koreańskiego producenta – TouchWiz. Dlatego do dyspozycji nie ma standardowego interfejsu Androida, a nieco zmodyfikowany. Po prawej stronie wysuwamy pasek z najważniejszymi skrótami do aplikacji, które można zdefiniować według własnych upodobań. Bardzo fajną i niezwykle przydatną opcją jest możliwość uruchomienia do 5 aplikacji jednocześnie na jednym ekranie. Są do tego dostępne dwa tryby chaotyczny i uporządkowany. W pierwszym programy mają różne wielkości okienka, a w drugim – wszystkie mają taką samą powierzchnie. Który praktyczniejszy? Zależy wszystko od sytuacji, bo czasami potrzebujmy tylko niewielkie okienko jednej aplikacji. Podczas pracy funkcja wyświetlania kilku aplikacji na jednym wyświetlaczu jest niezwykle przydatna. Chociaż czasami zdarzało się, że nagle tablet nieco zamulił i nie chciał słuchać żadnych poleceń.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Rysik S Pen to jedna z najważniejszych zalet tego sprzętu. Podobnie, jak w Galaxy Note, pozwala na znacznie przyjemniejszą, praktyczniejszą i szybszą pracę. Umieszczony jest w konstrukcji tabletu. Jego wymiary to takiej średniej wielkości długopis. Chwyta się go dobrze, a sama konstrukcja wydaje się być dobrej jakości. Jednak wracając do funkcjonalności, to umieszczono na nim przycisk, który pozwala na wycinanie dowolnego elementu z aktualnego ekranu i wysłanie w wiadomości elektronicznej, przesłać do chmury, czy udostępnić w serwisach społecznościowych. Jest to naprawdę banalnie proste, a zarazem bardzo praktyczne w pracy. Dodatkowo pozwala na zrobienie screenu i pisanie po nim tzn. naznaczanie poprawek, dodawanie komentarza itp. Na pewno jest to przydatne dla osób, które odpowiedzialne są za zatwierdzanie materiałów reklamowych.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Akcesorium S Pen pozwala także na ręczne notatki. Otwierany jest specjalny szablon, który możemy sobie z sami wybrać, a następnie za pomocą pisma odręcznego (za pomocą rysika) piszemy wszystko co chcemy. Naprawdę nawet ja, osoba o oryginalnym stylu pisma, mogłem napisać słowa, które były do odczytania. Oczywiście trzeba było się trochę postarać, ale nie na tyle, aby pół minuty „malować” jedno słowo.

Podczas zbliżania rysika do ekranu, przy bliskiej odległości, można dostrzec mały punkcik. W ten sposób możemy już wykonać dowolną czynność, a nadal widzimy cały wyświetlacz. Jest to bardzo praktyczne podczas pracy, chociaż 12,2 calowy ekran ciężko by było zasłonić. Ten problem mógłby się pojawić w przypadku Galaxy Note.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Dodatkowe oprogramowanie. Przydatne

Firma Samsung zainstalowała kilka dodatkowych aplikacji, które ułatwiają pracę, a także zwiększają możliwości sprzętu. Oprogramowanie S Voice pozwala na uruchamianie niektórych opcji za pomocą komend głosowych. S Note to aplikacja do tworzenia notatek za pomocą pisma odręcznego. e-Meeting pozwala na stworzenie własnej sieci Ad-hot, i w ten sposób możemy w jej zasięgu pracować nad jednym projektem. Hancom Viewer to przeglądarka plików Office. Jest także oprogramowanie do sterowania komputerem oraz telewizorem. Z kolei SlideSync 3.0 pozwala na dzielenie pulpitu między smartfonem, a tabletem. Jest także Samsung Knox.

Podzespoły

Produkt koreańskiego producenta pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.4.2 Kitkat. Prawidłowe funkcjonowanie tego tabletu ma zapewnić 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu zegara 2.3 GHz, układ graficzny Adreno 330 oraz 3 GB RAM (!). Ilość pamięć operacyjnej naprawdę może robić wrażenie, przynajmniej na mnie robi… Na dane oraz aplikacje przeznaczono 32 lub 64 GB (w zależności od wersji), ale można także skorzystać z slotu microSD.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Łączność i przeglądanie stron internetowych

Samsung Galaxy NotePro 12.2 oferuje sporo możliwości przesyłania danych i połączenia się z innymi urządzeniami. Za pomocą modułu Bluetooth możecie w każdej chwili podłączyć się do innego sprzętu z Bluetooth. Ja podczas testów sprawdziłem przesyłanie danych pomiędzy smartfonem Lumia 630, a Galaxy NotePro 12.2. Ponadto testowany sprzęt podłączyłem do mobilnego głośnika Jabra Solemate i nie było problemu z kompatybilnością. Wbudowany moduł GPS pozwala na szybkie ustalanie aktualnej pozycji, a także zainstalowanie oprogramowania nawigacyjnego. Jednak jak na nawigację, to ma po prostu za wielkie rozmiary.

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Do przeglądania stron internetowych można użyć dwóch zainstalowanych aplikacji. Mam tutaj na myśli standardowe oprogramowanie oraz Google Chrome. Oba programy mają praktycznie taką samą funkcjonalność i podczas testów nigdy się odmówiły posłuszeństwa. Za każdym razem strony internetowe wyświetlały się prawidłowo, były skalowane bez zarzutów. Aby pobieranie plików i przeglądanie stron były bezkonfliktowe zastosowano sprawny moduł WiFi. Podczas testów nie miałem żadnych zastrzeżeń. Raz zapisana sieć łączy się automatycznie z tabletem. Nie ma mowy, aby po odejściu na kilka metrów od routera połączenie było zerwane. Ja mogłem śmiało podróżować z Galaxy NotePro 12.2 po całym mieszkaniu.

Multimedia

Oczywiście tablet Galaxy NotePro 12.2 służy głównie do pracy, a to dzięki zaawansowanej funkcjonalności rysika S Pen. Ale dzięki zastosowaniu wydajnych podzespołów, w tym 3 GB RAM, bez problemu na tym urządzeniu uruchomimy zaawansowane technologicznie gry. Ja podczas testów pobrałem kilkanaście tytułów i nigdy nie było problemu z kompatybilnością. Gry o dobrej grafice naprawdę prezentują się nieźle, a sama przyjemność rozrywki znacznie wzrasta. Testowany tablet wyposażony jest w dwa głośniki, które zapewniają stosunkowo dobry i głośny dźwięk. Oczywiście nie ma mowy, aby nagłośnić im imprezę, albo żeby posłużył jako źródło muzyki w pokoju. Ale spokojnie obejrzymy filmiki, czy ulubiony teledysk.

DSCN8939

Tablet wyposażony jest również w aparat fotograficzny o matrycy 8 Mpix. Jest to całkiem rozsądne rozwiązanie, ponieważ w praktyce pozwala na wykonanie zdjęć i filmów w naprawdę przyjemnej jakości. Jeśli mamy do dyspozycji dzienne, naturalne światło, to możemy być pewni, że z fotki będziemy zadowoleni. Oczywiście nie ma żadnego szału, ale jakość jest wystarczająca w zupełności. A swoją drogą, jak byście zareagowali, jakby ktoś 12,2 calowym NotePro robił zdjęcia? 🙂 No właśnie… 🙂

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Akumulator

Firma Samsung zdecydowała się na umieszczenie w dużym tablecie Galaxy NotePro 12.2 ogniwo o pojemności 9500 mAh. W praktyce użytkowałem tablet po kilkadziesiąt minut dziennie i musiałem ładować urządzenie co kilka dni. Jest to naprawdę dobry rezultat. Według mnie jest to całkiem przyzwoity wynik biorąc pod uwagę bardzo, bardzo duży wyświetlacz. Zastosowane technologię oszczędzania energii naprawdę spełniają swoje zadanie. Jestem miło zaskoczony wydajnością akumulatora.

Podsumowanie, czyli czy warto kupić?

Testowany tablet Samsung Galaxy NotePro 12.2 nie należy do najmniejszych, a wręcz przeciwnie jest największy. Na pewno nie polecam kupna to urządzenia dla osoby, która poszukuje pierwszego tabletu. Dla takiej osoby liczba funkcjonalności jest za dużą i do normalnego użytkowania tak zaawansowany sprzęt nie jest nam potrzebny. Galaxy NotePro 12.2 to sprzęt, który adresowany jest raczej do biznesowej części klientów. Doskonale nadaje się do pracy dzięki olbrzymiej powierzchni ekranu, sprawnego rysika i szybkiej pracy.

ZALETY:

 • wyraźny i duży wyświetlacz,
 • kilka aplikacji na jednym ekranie,
 • dobra jakość wykonania,
 • szybkość działania,
 • rysik S Pen,
 • dodatkowe opcje przydatne w pracy,
 • wydajna bateria.

WADY:

 • cena
 • czasami delikatne zawieszki,

Samsung Galaxy NotePro 12.2. Specyfikacja techniczna

 • wyświetlacz Super Clear LCD, przekątna 12,2 cali, rozdzielczość 2560×1600 pikseli, 247 ppi,
 • interfejs Samsung TouchWiz UI,
 • system operacyjny Google Android 4.4.2 Kitkat,
 • 32/64 GB wbudowanej, 3 GB RAM, slot microSD,
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0, microUSB 3.0,
 • aparat 8 Mpix, nagrywanie full HD, 30fps, przedni 2 Mpix,
 • 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 2.3 GHz, Adreno 330,
 • rysik S Pen,
 • GPS z A-GPS, GLONASS,
 • bateria litowo-jonowa 9500 mAh.

Samsung Galaxy NotePro 12.2. Galeria zdjęć

Samsung Galaxy NotePro 12.2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz