0

Recenzja Measy B4A. Androidowa przystawka do TV

Measy B4AMuszę Wam się od razu przyznać, że jest to pierwszy przeze mnie test Androida Boxa do telewizora. I w sumie bardzo dobrze się trafiło, bo mam dość stary model telewizora i nie ma wbudowanego smarta. Dlatego przystawka do TV, Measy B4A była dla mnie po prostu idealna, ale czy sprawdziła się w praktyce? Przeczytajcie…

Zestaw, jaki klient otrzyma przy zakupie urządzenia Android Box Measy B4A nie otrzyma zbyt wielu gadżetów, ale takich po prostu nie potrzeba. Może jedynie przydałby się pilot do obsługi oraz kabel HDMI. Wracając do tego co otrzymamy, to jest sam sprzęt Measy B4A oraz zasilanie. Po napisaniu testu otrzymałem informację od producenta, że w nowych egzemplarzach Measy B4A w zestawie jest już dostępny pilot. Brawo!

Measy B4A

Okrągła i przyjemna dla oka konstrukcja

Testowany box Measy B4A ma dość dużą obudowę w formie okrągłej bryły. Jeśli dodamy do tego świecący lakier, to naprawdę sprzęt może się podobać. Niestety jednak zastosowanie lakierowanie powoduje, że na obudowie łatwo zostawić odciski palców, ale w sumie kto go będzie dotykał, jak będzie leżał pod TV? Nie powinno to być wielkim problemem. Trzeba na niego uważać, ponieważ szybko mogą się pojawić rysy. Ponadto, gdy go już położymy, to na pewno zostanie w tym miejscu. Zapewnia to podłoże urządzenia, które na około jest pokryte gumą lub podobnym tworzywem.

Measy B4A

Zastosowana konstrukcja Measy B4A pozwala również na zamontowanie boxa, m.in. na ścianie, na tylnym panelu telewizora, ale niestety jest to inny standard niż VESA. Dlatego może być z tym delikatny kłopot, ale potrzeba matkom wynalazków, prawda? 🙂 Wokół obudowy umieszczono naprawdę dużo liczbę portów. Użytkownik do dyspozycji będzie miał 2x USB 2.0, AV, DC-IN, LAN, HDMI (w wersji 1.4), złącze optyczne, czytnik kart TF oraz port microUSB.

Measy B4A

Podłączam i działa

Measy B4A do swojego telewizora może podłączyć dosłownie każdy, nawet laik sobie poradzi. Nie trzeba mieć żadnego pojęcia technologicznego, aby Measy działało prawidło na naszym TV. Wystarczy podpiąć zasilanie do Measy, kabel HDMI do testowanego sprzętu i TV, a od razu na ekranie pojawia się obraz. Aby w ogóle był sens użytkowania Measy B4A to musimy go podłączyć do Internetu. Najlepiej za pomocą karty sieciowej WiFi, która jest zamontowana tym urządzeniu. Jest także moduł Bluetooth, który pozwala na podłączenie przystawki do innych urządzeń.

Measy B4A interfejs

System i przyjazny interfejs

Testowana przystawka pod telewizor, Measy B4A, pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.4.2 Kitkat z autorską nakładką interfejsu. I bardzo dobrze, bo jakoś nie widziałbym obsługi normalnych ikonek w smarcie. W praktyce producentowi udało się osiągnąć efekt uproszczenia poruszania się po menu. Na głównej planszy jest kilka ikon, które są odpowiednio duże, co znacznie ułatwia trafienie w punkt.

Measy B4A interfejs

Przeglądanie stron internetowych

Jedną z najważniejszych funkcji Measy B4A to wbudowana przeglądarka internetowa, a raczej Android, który pozwala na zainstalowanie wszystkich dostępnych tego typu programów z Google Play. Oczywiście do obsługi aplikacji jest potrzebny zewnętrzny kontroler, aby móc wpisywać adresy WWW. Samo skalowanie i otwieranie stron internetowych nie sprawiało problemów. Nie było mowy, aby urządzenie wymyśliło swój układ serwisu, tzn. źle sformatowało kod HTML.

Measy B4A przeglądarka internetowa

Filmy, zdjęcia? No problem!

Measy B4A to przystawka pod telewizorów, która zamienia TV w funkcjonalny smart. Można na nim z powodzeniem uruchomić filmy i obejrzeć bez żadnego zawieszenia się obrazu. Podczas testów odtworzyłem kilka plików, z pendrive, i nigdy nie było problemów. Bardzo często korzystałem również z YouTube i naprawdę nie mam zastrzeżeń. Przeglądarka zdjęć oraz plików muzycznych ma podstawową funkcjonalność, ale w praktyce wypada bardzo dobrze.

Measy B4A i filmy

Środowisko XBMC i weeb.tv

Gdy tylko zauważyłem, że testowany box Measy B4A oferuje wsparcie dla środowiska XBMC ucieszyłem się niezmiernie, bo wiedziałem, że będę mógł bez problemu uruchomić na nim weeb.tv. Bardzo często korzystałem z tego serwisu. Niestety obraz widoczny na telewizorze jest ucięty, tak jakby pokazywał tylko 1/4 udostępnianego obrazu. (zobaczcie zdjęcie poniżej( Uniemożliwia to oglądanie czegokolwiek. Nie wiem czy to wina XBMC, czy samej aplikacji weeb.tv.

Measy B4A i XBMC

Measy B4a to przystawka do telewizora, która umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K, ale oczywiście trzeba mieć taki plik wideo oraz TV z 4K. Nie mniej jednak wydaje mi się, że teraz wszystkie telewizory 4K mają już wbudowane smarty. Ale zawsze fajnie mieć taką możliwość.

Measy B4A i weeb,tv

Wydajność

Chociaż wydaje się, że przystawka do TV nie potrzebuje jakiś specjalnie mocnych podzespołów, bo za wszystko niby odpowiada telewizor, ale nic bardziej mylnego. To od wydajności Measy zależy sprawne wyświetlanie filmów, czy możliwość zagrania w grę, chociaż ja tej funkcji nie testowałem. Ja jestem przekonania, żę do grania są konsole, albo smartfony. Zresztą sporo tytułów nie jest kompatybilnych z Measy B4A. Wracając do samych danych technicznych, to testowany smart pracuje pod kontrolą 4-rdzeniowego procesora AmLogic s 802 (Cortex-A9) o taktowaniu zegara 2 GHz, 8-rdzeniowego układu graficznego GPU Mali-450MP 600 MHz oraz 2 GB RAM DDR3. W praktyce wypada to bardzo dobrze. Nie ma mowy, aby smart zwolnił, „zawiesił” się, bądź „żeświrował”.

Measy B4A interfejs

Sterowanie

I to jest najważniejsze pytanie dotyczące tej przystawki, ponieważ w zestawie nie ma żadnego pilota. Ja do testów otrzymałem dodatkowo myszkę w kształcie pliota – Measy RC9. Konstrukcja jest lekka, podłużna i poręczna. Na obudowie umieszczono kilka przycisków, które odpowiadają przyciskom myszki komputerowej. Ale jest także czterokierunkowy manipulator, ale ja z niego nie korzystałem. A jak w praktyce? Ogólne wrażenie jest pozytywne, ale niekiedy dostawałem „białej gorączki”, ponieważ kursor nie chciał stać w miejscu, a ja nie mogłem trafić w to miejsce co chciałem. Jednak Measy B4A bez problemu współpracuje z zewnętrznymi urządzeniami typu myszka oraz klawiatura. I to znacznie, ale to znacznie ułatwia użytkowanie. Bezprzewodowa myszka to podstawa, aby można było z przystawki sprawnie korzystać.

Measy RC9

Podsumowanie, czyli czy warto wydać 450 zł?

Android Box Measy B4A to urządzenie, które w Polsce można kupić za około 450 zł w różnych sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Nie są to małe pieniądze, więc na pewno zadajcie sobie pytanie, czy ten sprzęt jest warty tej ceny. Moim zdaniem tak, ale oczywiście nie obyło się bez wad. Do najpoważniejszych to przede wszystkim kiepska współpraca z Weeb.tv. I mój główny zarzut wobec testowanego Measy, ale ja naprawdę bardzo często oglądam weeb.tv. Myślałem, że nie będę już musiał podłączać laptopa, ale przeliczyłem się.

Mimo to uważam, że Measy B4A to naprawdę funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu obejrzymy dowolny film, bez żadnych poklatkowych animacji. Współpraca z serwisami typu YouTube jest bezkonfliktowe. Dodatkowym atutem Measy jest bardzo duża liczba portów, dzięki sprzęt jest kompatybilny z wieloma urządzeniami.

Otabletach.pl. Warto kupić

Plusy:

  • ładny design,
  • płynne odtwarzanie filmów,
  • współpraca z urządzeniami typu pendrive, myszka, klawiatura,
  • wysoka wydajność,
  • Android 4.4.2,
  • dostęp do Google Play,
  • duża liczba portów.

Minusy:

  • kiepska współpraca z weeb.tv (XBMC),
  • brak pilota w zestawie.

Measy B4A. Galeria zdjęć

Measy B4A

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz