1

Recenzja Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0. Tablet zamiast czytnika e-booków? [wideo]

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0Przez ostatni czas miałem okazję testować tani i funkcjonalny tablet internetowy Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0, który idealnie nadaje się jako czytnik ebooków. Jego konstrukcja oraz format wyświetlanego obrazu idealnie do tego pasują. Ale oczywiście testowane Colorovo dobrze sprawdza się jako „zwykły” tablet.

Zestaw standardowy

Każda osoba, która zdecyduje się na zakup tabletu Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 za 279 zł otrzyma opakowanie typowe dla marki Colorovo. A co w środku? Klient może liczyć na urządzenie, ładowarkę sieciową oraz kilka papierków. Nie ma nic więcej, a szkoda, bo chociaż jakieś etui by się przydało, ale wszystkiego mieć nie możemy. Musimy również pamiętać cenę i brać to pod uwagę przy ocenie zestawu.

Konstrukcja idealna do czytania ebooków

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po wzięciu do dłoni testowanego tabletu, że idealnie leży również w pozycji pionowej. Nie ma mowy, aby nam wyleciał z ręki, bądź był po prosty niewygodny. W takim ustawieniu, sprzęt wygląda dosłownie jak książka, więc postanowiłem to sprawdzić w praktyce. Zarejestrowałem się w oprogramowaniu eClicto, które jest dostępnie fabrycznie w tablecie, a następnie pobrałem darmowe ebooki do testów. Oczywiście te tytuły nie zachwyciły mnie swoją twórczością, ale w ten sposób mogłem zobaczyć jak sprawdza się CityTab Lite 8″ 2.0 jako czytnik e-książek. I ja nie mam żadnych zastrzeżeń. Obraz jest czytelny, czcionka wyraźna, nierozmazana, a kartkowanie odbywa się tak jak w tradycyjnej książce. Musimy machnąć palcem w bok, aby iść do przodu, bądź się cofnąć.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Wyraźny wyświetlacz, ale…

Na 8-calowym wyświetlaczu o rozdzielczości 1024×768 pikseli można z powodzeniem przeczytać dowolny tekst. Nie ważne, czy jest to e-książka, czy tekst na stronie internetowej. Czcionka jest wyraźna, nie zamazana. Ekran został wykonany w technologii TFT, a nie IPS, więc czasami możemy mieć problemy z odczytaniem informacji na dworze. Jednak w tramwaju udało mi się z powodzeniem przeczytać tekst na wyświetlaczu. Jeśli chodzi o reakcję na dotyk, to nie mam większych zastrzeżeń. Ekran praktycznie za każdym razem reagował na moje polecenia. Jedynie podczas szybkiego pisania na klawiaturze ekranowej zdarzało się, że tablet gubił znaki. Ale nie jest to pierwsze i ostatnie urządzenie, które ma problem z odczytaniem szybkiej kombinacji.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Dostęp do ebooków oraz Internetu przez WiFi

Ważną funkcjonalnością w czytniku ebooków, choć tym przypadku jest tablet, jest stały i szybki dostęp do nowych tytułów. Jest to możliwe za pomocą oprogramowania i księgarni internetowej eClicto. Aby połączyć się z serwisem należy skorzystać z sieci WiFi. Karta sieciowa zainstalowana w tablecie Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 pozwala na podłączenie się do dowolnego punktu dostępowego. I od razu możemy pobierać nowe e-książki w formacie EPUB.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Testowany tablet pozwala także na przeglądanie stron internetowych. Urządzenie z Androidem ma szeroki wachlarz dostępnych przeglądarek w Google Play, ale standardowe oprogramowanie również radzi sobie bez zarzutu. Aplikacja pozwala na jednoczesną pracę na kilku kartach.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0 - Android 4.1

System operacyjny, jego działanie i podzespoły

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 4.1. Jest to jedna z najstarszych wersji Androida, co może Was niepokoić, ale spokojnie. Platforma w praktyce działa dobrze, nie zawiesza się i nie zauważyłem żadnych błędów. Przy standardowym użytkowaniu w ogóle nie zauważymy, że mamy do czynienia ze starym Androidem. Wszystkie aplikacje, które pobrałem z Google Play funkcjonowały bez zarzutu. Prawidłowe działanie Androida oraz tabletu zapewnia 2-rdzeniowy procesor AML8726 o częstotliwości taktowania 1.5 GHZ oraz 1 GB RAM. Z kolei na dane, w tym e-booki, zarezerwowano 8 GB. Nie jest to jakiś spektakularny wynik, ale w każdej chwili możemy skorzystać z slotu microSD do 32 GB. Ja podczas testów umieściłem dwie różne microSD i za każdym razem tablet odczytywał dane. Sprawdzenie wydajności tabletu w AnTuTu i Qudrant Edycja Standardowa nie bardzo ma sens, bo to nie jest żaden demon prędkości, ale niektórych z Was pewnie interesują konkretny liczby.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0 - wynik AnTuTu

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 – wynik AnTuTu

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0 - wynik Quadrant

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 – wynik Quadrant

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Choć nie multimedialny, to takich funkcji nie brakuje

Tani tablet marki Colorovo w swojej konstrukcji skrywa również dwa obiektywy. Główny aparat fotograficzny może pochwalić się matryca 2 Mpix. Z przodu jest także kamera, przydatna do wideo rozmów, 0,3 Mpix. Oczywiście nie ma mowy, aby tymi rozwiązaniami wykonać zdjęcie o fenomenalnej jakości. Aparat w tym przypadku można traktować tylko jako dodatek i polecam jego używanie tylko w nagłych sytuacjach, i to przy dobrych warunkach oświetleniowych.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Jest także możliwość odtwarzania muzyki, ale w tym przypadku nie ma również mowy o dobrej jakości dźwięku. CityTab Lite 8″ 2.0 to urządzenie, które można podłączyć pod inne urządzenie audio i będzie pełnić rolę „dostawcy” muzyki. Tablet doskonale współpracuje z zestawami słuchawkowymi (również za pomocą Bluetooth 4.0) – jakość dźwięku jest o kilka klas lepsza. W obudowie tabletu Colorovo znajdziemy także port mini HDMI, który pozwala na podłączenie urządzenia do telewizora, rzutnika, czy projektora. Wystarczy mieć kabel HDMI z przejściówką.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Plastikowa, ale mocna i funkcjonalna obudowa

Konstrukcja jest solidna i nie ma mowy, aby tablet wydał jakieś dziwne odgłosy podczas ściśnięcia, nie ma żadnych trzasków. Oczywiście do produkcji użyto plastik, ale jest to dobry stop. Nie ma mowy, aby zaraz po byle upadku, bądź kontakcie z przedmiotem zewnętrznym, został ślad na obudowie. Specjalnie u góry umieszczono przycisk obudowy, co doskonale się sprawdza gdy trzymamy CityTab jak książkę. W ten sposób w szybki sposób możemy blokować urządzenie, a także wyłączać. W takiej pozycji sprzętu, obok omawianego klawisza jest port słuchawkowy (jack 3.5 mm), zasilający, microUSB, miniHDMI oraz czytnik kart pamięci. Nad wyświetlaczem i z tyłu obudowy jest umieszczony obiektyw aparatu oraz kamery.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Akumulator

Tablet internetowy Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 wyróżnia się baterią z ogniwem litowo-polimerowym. Pojemność wynosi 4300 mAh. W praktyce pozwala to na kilka godzin intensywnego użytkowania urządzenia. W przypadku, gdy używamy sprzęt z tzw. doskoku, wtedy czas pracy wydłuża się do kilku dni. W moim przypadku tak właśnie było. Nie używałem całymi dniami tego urządzenia, bo do pracy używam laptopa i tabletu hybrydowego, więc tak raz na tydzień musiałem szukać ładowarki. Co ważne, urządzenie można naładować za pomocą ładowarki z wejściem microUSB.

Colorovo CityTab Lite 8" 2.0

Podsumowanie, czyli czy warto zapłacić za niego 279 zł i czy może zastąpić czytnika e-booków?

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 to tablet internetowy, który kosztuje 279 zł, więc nie możemy go porównywać z tabletami o wysokiej funkcjonalności i wydajności. Sprzęt w takiej cenie ma po prostu dobrze działać w podstawowych zastosowaniach. Najczęściej mamy tutaj na myśli czuły panel dotykowy, sprawny system operacyjny oraz wydajna karta WiFi pozwalająca na przeglądanie stron internetowych. I testowane Colorovo w tych przypadkach spisywało się bez zarzutu. Te funkcje działały prawidłowo, ale miłym dodatkiem jest wbudowany czytnik eClicto oraz konstrukcja, która pozwala na wygodne czytanie książek w formacie elektronicznym. W pozycji pionowej wygodnie leży w dłoniach, tekst jest duży i wyraźny. Oczywiście nie jest to tak wygodne, jak w czytnikach e-booków, ale jeśli e-książki traktujemy jako dodatek, to Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0 dobrze się do tego nada.

Otabletach.pl. Warto kupić

Plusy:

 • wygodna konstrukcja, w formacie książki,
 • sprawne WiFi,
 • obecność mini HDMI oraz Bluetooth,
 • wyraźny wyświetlacz.

Minusy:

 • słaby aparat,
 • stary Android.

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0. Specyfikacja techniczna w skrócie:

 • system operacyjny Google Android 4.1,
 • 2-rdzeniowy procesor AML8726 o taktowaniu zegara 1,5 GHz,
 • układ graficzny PowerVR SGX 540,
 • 1 GB RAM, 8 GB wbudowanej, obsługa kart microSD,
 • wyświetlacz TFT o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1024×600 pikseli,
 • WiFi, Bluetooth 4.0, mini HDMI,
 • aparat 2 Mpix i kamera 0,3 Mpix,
 • akumulator litowo-polimerowy 4300 mAh,
 • wymiary 204,4×155,4×9,5 mm,
 • waga 420 g.

Colorovo CityTab Lite 8″ 2.0. Galeria

Colorovo CityTab Lite 8"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz