0

Recenzja Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS. Wbudowany modem 3G oraz GPS to duża zaleta!

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPSColorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS to tablet, który kosztuje 399 z, a w zamian otrzymamy ciekawą funkcjonalność. Mam tutaj na myśli przeglądanie stron internetowych w dowolnym miejscu, ale także możliwość korzystania z nawigacji internetowej. Niestety nie wszystko jest takie kolorowe…

Na co można liczyć po rozpakowaniu pudełka? Klient otrzyma tablet Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS, ładowarkę, kabel USB, przejściówkę USB OTG oraz kilka papierków.

Plastikowa, ale mogąca się podobać, konstrukcja

Tablet Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS wyróżnia się obudową wykonaną w całości z tworzywa sztucznego, ale wydaje mi się, że czasy plastikowych, chińskich podróbek mamy już za sobą. Konstrukcja testowanego urządzenia jest dobrze wykonana – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Nawet przy mocniejszych naciskach, tablet nie wydaje żadnych odgłosów, co potwierdza tylko moją tezę. Wokół ramki nie ma zbyt wielu portów praz klawiszy. Użytkownik może jedynie skorzystać z regulacji głośności, przycisku zasilającego, wejścia microUSB oraz słuchawkowe. Gdzie znajdziemy dwa sloty SIM oraz microSD? Otóż wszystko umieszczone jest z tyłu obudowy i jedną z części klapki trzeba zdemontować. Panel trzeba podgiąć i to z użyciem siły. Ja początkowo myślałem, że od razu urwę, ale to tylko wrażenie.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Ja jestem zachwycony designem właśnie tylnej klapki obudowy. Jeszcze nigdzie nie widziałem takiego wykonania i jest to bez wątpienia nawiązanie do grafik promocyjnych Colorovo. Co mam na myśli? Otóż kolorowe, kwadratowe punkty wokół nazwy Colorovo. Wydaje się, że Colorovo po części skopiowało swoją wizualizację graficzną i umieściło ją na obudowie. Tylko, że w odcieniach koloru czarnego oraz szarego. Całość prezentuje się naprawdę mile dla oka.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Wyświetlacz – panel dotykowy bez zarzutu, ale rozdzielczość za niska

Tablet internetowy Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS wyróżnia się 10-calowym wyświetlaczem wykonanym w technologii TFT. Szkoda, że nie zdecydowano się na IPS, ponieważ to rozwiązanie lepiej wypada „na zewnątrz”. Obsługiwana rozdzielczość to 1024×600 pikseli i niestety jest to znacznie za mało, jak na 10 cali. Wszystkie ikony są dużych rozmiarów i nie idzie tego w żaden sposób zmienić. Jednak ta rozdzielczość nie przeszkadza w czytaniu tekstu, czcionka jest wyraźna. Jakość kolorów również pozostawia wiele do życzenia – barwy są „smutne” i za mgłą. Nie mam żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o reakcję na dotyk. Zastosowany panel sprawdza się w każdych warunkach, nie trzeba po kilka razy klikać w jedno miejsce. W przypadku klawiatury ekranowej trzeba nieco zwolnić, aby tablet nie gubił znaków.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Producent zdecydował się na zainstalowanie systemu operacyjnego Google Android w wersji 4.2. Niewykluczone, że pojawi się aktualizacja do Androida 4.4 Kitkat. Ale nie ma co patrzeć w przyszłość, tylko skupić się na tym co jest. W testowanym tablecie Android wypadł bez większych zastrzeżeń. Tylko raz przy pierwszym uruchomieniu Google Play i zatwierdzeniu wszelkich aktualizacji, oprogramowanie się wysypało i zamknęło aplikację. Później nie było już takich sytuacji.

Internet w CityTab Lite 10" 3G GPS

Przeglądanie stron internetowych

Urządzenie pozwala na sprawne przeglądanie stron internetowych. W standardowym oprogramowaniu jest jedna aplikacja do tego uprawniona, ale z Google Play można pobrać inne przeglądarki. Ale ja nie miałem takiej potrzeby. Zainstalowana przeglądarka prawidłowo otwiera wszelkie strony, nie ma problemu z ich skalowaniem. Ja zawsze pracowałem na kilku kartach jednocześnie i nigdy aplikacja się nie zawiesiła.

eClicto w CityTab Lite 10" 3G GPS

Czytnik ebooków

Producent zdecydował się także na zainstalowanie oprogramowania eClicto, które pozwala na przeglądanie elektronicznych wersji książek. Jest to program oraz usługa pozwalająca na pobieranie i kupowanie książek w formacie EPUB, czyli w najpopularniejszym rozszerzeniu. Niestety eClicto nie oferuje zbyt wielu książek za darmo, a jest to zaledwie kilka tytułów, aby sprawdzić, jak wygląda przeglądanie stron oraz samo czytanie. Powiem szczerze, że czytelność czcionki oraz grafik jest na dobrym poziomie. Z kolei kartowanie odbywa się za pomocą ruchu palcem w lewo lub w prawo.

Dual-SIM w CityTab Lite 10" 3G GPS

Dual-SIM i wbudowany modem 3G

Dużym atutem tabletu Colorovo jest obsługa technologii Dual-SIM, która pozwala na umieszczenie w tablecie dwóch kart operatorskich w rozmiarze SIM. Oba sloty mają taki sam rozmiar. Jeśli ktoś ma microSIM i nie ma adaptera, to polecam udać się do kiosku po najtańszy starter 🙂 Gdy już zamontujemy SIM w urządzeniu, i to dwie, to tablet spyta nam się, która ma być tą główną – do wiadomości, połączeń transmisji danych. Każda SIM może służyć do czegoś innego. Jak Dual-SIM sprawuje się w praktyce? Otóż nie mam żadnych zastrzeżeń. Po montażu SIM należy zresetować urządzenie, aby została wykryta. Przez tablet bez problemu przeprowadzimy rozmowę, ale może to być niewygodne, a ponadto wszystko słychać. Chyba, ze skorzystamy z zestawu słuchawkowego – przewodowego lub bezprzewodowego.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Ja rozmów przez tablet nie wykonywałem, ale bardzo często korzystałem z wbudowanego modemu 3G, który pozwala na dostęp do sieci w dowolnym miejscu. Wystarczy mieć zasięg operatorski oraz wykupiony pakiet internetowy. W trakcie jazdy czasami tablet gubił zasięg, ale w sumie podobny problem mam w smartfonach. Co ważne, gdy przebywamy w jednym miejscu, modem pozwala na sprawne korzystanie z usług internetowych.

Colorovo CityTab Lite 10″ to również nawigacja GPS

Tablet, który kosztuje 399 zł wyposażony jest nie tylko w sprawny modem 3G, ale także w moduł GPS z obsługą A-GPS. Ponadto w oprogramowaniu zainstalowane jest standardowa aplikacja Google do nawigacji, ale ja od razu skorzystałem z zastępczych, nieco lepszych rozwiązań. W ten sposób mogłem sprawdzić lepiej moduł GPS w praktyce. I jakie jest moje zdanie? Oczywiście nie jest to najlepszy GPS, jaki miałem okazję testować w tablecie, ale nie mogę również powiedzieć na niego złego słowa. Czasami przeskakiwał na inną ulicę, tak jakbym zmienił trasę. Nie działo się to jednak często i nie przeszkadzało mi się w dłuższej perspektywie. Tym bardziej, że tablet szybko naprawiał swój błąd.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Akumulator

Tablet Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS wyróżnia się ogniwem litowo-polimerowym o pojemności 4500 mAh. Nie jest to jakaś duża wielkość, ale na pewno do najmniejszych nie należy. W praktyce musiałem ładować urządzenie co 4-5 doby przy średnim użytkowaniu. Gdy przez dwa dni intensywnie na nim pracowałem, to już pod koniec drugiej doby musiałem skorzystać z ładowarki.

Colorovo CityTab Lite 10" 3G GPS

Podsumowanie, czyli czy warto wydać 399 zł na Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS?

Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS na pewno nie jest demonem prędkości, nie ma fenomenalnej jakości ekranu, czy wypasionego aparatu fotograficznego. Ale ma co innego, co można uznać za jego duże zalety. Przede wszystkim to możliwość umieszczenia dwóch kart SIM i korzystanie z modemu 3G.. Pozwala to na przeglądanie stron, np. w pociągu – duży plus! Ponadto podczas podróży przyda się wbudowany GPS z A=GPS, który nie pozwoli, aby użytkownik zgubił się w drodze. Kolejna zaleta to konstrukcja wygodna do czytania elektronicznych książek. Za 399 zł, Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS to rozsądna propozycja.

Plusy:

 • ciekawie wykonany tył obudowy,
 • wbudowany modem 3G i Dual-SIM,
 • GPS z A-GPS
 • wygodna konstrukcja do czytania ebooków,
 • sprawne WiFi.

Minusy:

 • słabej jakości wyświetlacz,
 • słaby aparat.

Colorovo CityTab Lite 10″ 3G GPS. Najważniejsze dane techniczne:

 • 10,1-calowy wyświetlacz TFT, 1024×600 pikseli,
 • system operacyjny Google Android 4.2,
 • 1 GB RAM,Dual Core MTK6572 8 GB wbudowanej, obsługa kart microSD,
 • Dual Core MTK6572 1,2 GHz, układ graficzny PowerVR SGX 540,
 • WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS, modem 3G,
 • akumulator litowo-polimerowy 4500 mAh,
 • aparat 2 oraz 0.3 Mpix,
 • wymiary: 243,7×265,7×10 mm,
 • waga: 549 g.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz