4

Recenzja ART AB-107. Klawiatura Bluetooth z etui dla 7-calowych tabletów

Na rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się mnóstwo różnego rodzaju etui przeznaczone tabletom. Istnieją te dedykowane konkretnym modelom i uniwersalne, które dobieramy do wielkości urządzenia. Mi przyszło przetestować jedno z nich. Jest to etui uniwersalne przeznaczone do urządzeń 7 calowych. Do testów otrzymałem sprzęt ART AB-107 się wbudowaną bezprzewodową klawiaturą Bluetooth, którą dodatkowo możemy w każdej chwili odczepić od etui, ponieważ producent postanowił klawiaturę w etui zamocować za pomocą magnesów. Mi to rozwiązanie bardzo przypadło do gustu, bo samą klawiaturę możemy używać chociażby z innymi urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth.

IMG_2057

Klawiaturę ART AB-107 otrzymujemy w kartoniku z okienkiem, dzięki któremu etui możemy dotknąć i zobaczyć jak wygląda „na żywo”. W pudełku znajdziemy oczywiście etui z klawiaturą, kabelek do ładowania oraz krótką, czytelną instrukcję w języku polskim.

ART AB-107

Wygląd i jakość wykonania – ART AB-107

Zewnętrznie etui wykonane zostało z miłej w dotyku, dobrej jakościowo, czarnej skóry ekologicznej. Akcesorium zamykane jest na paseczek, który trzeba wsunąć w przeznaczone do tego miejsce. Na przedniej części znajdziemy wybite logo producenta. Z kolei na tylnej części znajduje się „nóżka”, która umożliwia ustawienie tabletu w wygodnej pozycji do pisania, czy oglądania filmów.

Wnętrze etui ART AB-107 to połączenie czerwieni oraz czerni, co prezentuje się całkiem ciekawie. Wykonanie jest staranne, a co ważne – użyta skóra ekologiczna jest sztywna. Dzięki temu nasz tablet będzie odpowiednio chroniony. Wewnątrz poza klawiaturą znajduje się nakładka zabezpieczająca ekran przed zarysowaniem.

ART AB-107

Mocowanie tabletu

Tablet w ART AB-107 mocowany jest w plastikowych regulowanych uchwytach, które trzymają nasz tablet bardzo stabilnie we wszystkich 4 rogach. Uchwyty trzymające nasz tablet są wykonane z plastiku, ale jest to stop dobrej jakości, nie powinien on ulec uszkodzeniu nawet podczas długotrwałego użytkowania.

IMG_2050

Klawiatura, czy jest wygodna?

Do połączenia z klawiaturą niezbędne jest, aby nasz tablet wyposażony był w moduł Bluetooth 3.0 lub wyższy. Parowanie jest bardzo proste. Po włączeniu w ustawieniach modułu Bluetooth na klawiaturze przesuwamy włącznik w pozycje „ON” i przytrzymujemy chwilę przycisk CONNECT. Następnie w ustawieniach Bluetooth wybieramy wyszukane urządzenie i wpisujemy na kod, który nam się wyświetli i potwierdzamy przyciskiem ENTER. Od tego momentu możemy rozpocząć pisanie.

Klawiatura, w ART AB-107, wyposażona została w cztery diody, które informują nas o tym czy przycisk CAPS-LOCK mamy włączony, o połączeniu Bluetooth, ładowaniu i włączeniu. Podobnie, jak w ART AB-101C.

Akcesorium mocowane jest do tabletu za pomocą magnesów, dzięki czemu możemy ją w każdym momencie odczepić, co wydaje się być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Łączenia magnesowe wykorzystano m.in. w Acer Switch 10 oraz Allview WI10N. Przyciski na klawiaturze są dość małe, ale pisanie na niej jest całkiem wygodne, ponieważ klawisze umieszczone są wyspowo. Co to oznacza? Każdy klawisz ma osobną konstrukcję, powierzchnie, co poprawia wygodę pisania. Niestety wadą jest głośny dźwięk plastikowych klawiszy wydobywający się podczas pisania.

Producent zapewnia łączność do 10m między klawiaturą, a naszym tabletem. Te dane pokrywają w rzeczywistości. Wbudowana bateria według zapewnień producenta wytrzymać ma do 44 godzin pracy. Przybliżony czas ładowania to 2 godziny, co jest bardzo dobrym wynikiem. W praktyce, bateria faktycznie ładuje się około 2 godzin, a realny czas pracy klawiatury na jednym ładowaniu to około 40 godzin.

IMG_2055

Podsumowanie, czyli czy warto kupić?

Etui z klawiaturą, ART AB-107 to ciekawe rozwiązanie dla osób, które sporo piszą, a klepanie tekstu na 7-calowej klawiaturze ekranowej nie zawsze jest wygodne. Na ratunek takim osobom przychodzi właśnie firma ART z modelem AB-107. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie tego typu etui wiąże się z dość sporym przyrostem grubości, bo całość mierzy około 3 cm, a to przecież dość sporo. Cena recenzowanego akcesorium to około 70zł i jest to dobra kwota, jak za tego typu zestaw. Jeśli szukacie tego typu rozwiązania to naprawdę warto wziąć pod uwagę etui firmy ART.

IMG_2056 IMG_2054 IMG_2053 IMG_2049

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wojciech Walczak

Geek. Gadżetomaniak, miiłośnik nowych technologi. Użytkownik i miłośnik Apple ale Android nie jest mu obcy.

 • Anonimka

  Posiadam tę klawiaturę i jestem z niej bardzo zadowolona. Pisze się na niej dość szybko, a przerwy między klawiszami powodują, że jest najwygodniejszą klawiaturą do tabletów na jakiej przyszło mi pracować. Do tego trzyma się na magnesie jak przyklejona, a połączenie z urządzeniem jest banalnie proste. Ogromnym mankamentem jest niestety mocowanie tableta. Gumki przyczepione na górnej ściance są zbyt ciasne jak na mojego asusa fonepad 7 co powoduje, że wkładanie go tam i wyciąganie może skończyć się zarysowaniem. Po włożeniu zaczepy te wywierają na tablet taki nacisk, że pod folią na ekranie pojawiły się bąbelki. Szczęście w nieszczęściu, że w czasie próby naciągnięcia gumek jeden z zaczepów pęknął. Postanowiłam pójść za ciosem i poprzecinałam wszystkie plastikowe zaczepy. W ich miejsce wszyłam gumki i teraz tablet trzyma się na ściance ale bez ryzyka porysowania czy wgniecenia na rogach.

  Podsumowując- oprócz zbyt mocnych zaczepów i za ciasnych gumek, bardzo polecam, gdyż jest to dobry sprzęt za dobrą cenę 🙂

  • bardzo ciekawa opinia, dziękujemy 🙂

   • Edek

    Jak by pan mógł doradzić na mój problem brak znaków polskich na tej klawiaturze to będę bardzo wdzięczny. teraz używam klawiatury głosowej. Pozdrawiam

 • Edek

  Jest to moja druga klawiatura Pierwsza była Przewodowa to jest znacznie lepsz to jest znacznie lepsza odpowiada parametrom stawianym przez producenta . jedynie zauważyłem jeden mankament brak polskich znaków jeśli ktoś wie jak można odznaki polskie uzyskać to proszę o odpowiedź.