0

Testujemy: Allview WI10N oraz Colorovo CityTab Supreme 8″. Oba z systemem Windows [wideo]

Wczoraj niespodziewanie otrzymałem dwa tablety internetowe z systemem operacyjnym Windows do testów. Są to modele Allview WI10N oraz Colorovo CityTab Supreme 8″, które nie są dla siebie bezpośrednią konkurencją. Jednak oba urządzenia mają zainstalowany Windows 8.1, a pracują pod kontrolą 4-rdzeniowego procesora Intel Atom. Rozpakowanie pudełka oraz pierwsze użytkowanie za mną – jakie wrażenia?

Pierwszym urządzeniem, który wczoraj pojawił się u mnie w domu był tablet Colorovo CityTab Supreme 8″, a dopiero potem przyjechał kurier z Allview WI10N. Najciekawsze jest to, że oba produkty pracują pod kontrolą Windows 8.1 oraz 4-rdzeniowego procesora Intel Atom o taktowaniu 1,8 GHz. Jednak są to nieco inne układy. Pierwszy był CityTab, więc i od niego zacznę…

Colorovo CityTab Supreme 8"

Colorovo CityTab Supreme 8″. 8-calowiec z Windowsem

Jest to jedna z najnowszych nowości marki Colorovo. Producent przygotował trzy warianty tego urządzenia – standardową, z wejściem HDMI oraz wbudowanym modemem 3G. Ja to testów otrzymałem tą pierwszą, ale nie jestem z tego powodu zawiedziony… Powód? Model Colorovo CityTab Supreme 8″ wzbudził we mnie od razu pozytywne odczucia.

Konstrukcja Colorovo CityTab Supreme 8″ przypomina nieco konstrukcję e-booka i dlatego idealnie nadaje się do czytania elektronicznych książek. Jednak w tym przypadku nie mamy zainstalowanego żadnego oprogramowania, więc musimy odwiedzić Windows Store lub internetowe księgarnie. Obudowa wydaje się prawidłowo ze sobą spasowana – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Zauważyłem również, że testowany Colorovo CityTab Supreme 8″ ma taki sam rozkład przycisków funkcyjnych, jak ASUS Fonepad 7. W recenzji tamtego urządzenia pisałem, że pierwszy raz się z takim rozmieszczeniem spotkałem, a tu proszę – długo nie musiałem czekać na kolejny sprzęt. W praktyce wypada to bardzo dobrze – choć klawiszy nie widać, to wystarczy rękę przyłożyć,a od razu je wyczujemy. Ponadto jest wyczuwalny skok działania, więc za każdym będziemy pewni, że go kliknęliśmy.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Wszystkie informacje wyświetlane są na 8-calowym ekranie o rozdzielczości 800×1280 pikseli. Najważniejsze, że wyświetlacz został wykonany w technologii IPS, co zapewnia szerokie kąty widzenia, kontrast kolorów, a także możliwość pracy na dworze, przy dużych promieniach słonecznych. Choć to teraz tam nie grozi, ale zima nie trwa wiecznie 🙂

Przez pierwsze kilkanaście godzin użytkowania jestem zadowolony z wydajności i działania testowanego urządzenia, a dokładniej systemu operacyjnego Windows 8.1. Przy pierwszym uruchomieniu platformy możemy zainstalować obraz z ostatniego urządzenia. W ten sposób będziemy mieć ten sam układ kafelek, te same pliki oraz aplikacje. Wygodne i praktyczne, a nie trwa to jakoś długo.

Colorovo CityTab Supreme 8"

Prawidłowe działanie Colorovo CityTab Supreme 8″ zapewnia 4-rdzeniowy układ Intel Atom Z3735E o taktowaniu zegara do 1,83 GHz oraz 1 GB RAM. na dane oraz aplikacje zarezerwowano 16 GB, ale jest także slot microSD. Zamontowana karta sieciowa WiFi wraz z przeglądarką internetową Internet Explorer pozwala na sprawne i szybkie przeglądanie stron. Jak na razie nie ma problemu z otworzeniem jakiegokolwiek serwisu, a praca na wielu kartach jednocześnie jest możliwa.

Allview WI10N. Ciężki 10-calowiec z Windowsem i odłączaną klawiaturą

Drugą wczorajszą nowością jest tablet hybrydowy Allview WI10N, który składa się z dwóch części – 10-calowego tabletu oraz klawiatury. Całość waży naprawdę sporo, bo ponad 1 kg. I to niestety czuć. Od razu kiedy wyciągnąłem urządzenie z pudełka, to „poczułem”, że tablet jest za ciężki. Ale ma to też drugą stronę, tą pozytywną. Mam tutaj na myśli odporność na uszkodzenia. Chociaż obudowa jest w całości wykonana z tworzywa sztucznego, tj. plastiku, to sprawia wrażenie dość solidnej.

Allview WI10N

Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób mocowany jest dotykowy ekran z klawiaturą? Otóż zastosowano naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Oba elementy łączą się za pomocą styków wraz z magnesowymi przyssawkami. W praktyce wypada to bardzo dobrze i nie wiem czy nawet nie lepiej niż w Acer Switch 10. Odważyłem się i naprawdę poszarpałem trochę urządzeniem nad łóżkiem i nie ma mowy, aby ekran odłączył od drugiej części. Brawo dla Allview!

Allview WI10N

Allview WI10N wyróżnia się obecnością 10,1-calowego ekranu o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Podobnie, jak w Colorovo CityTab Supreme 8″, wyświetlacz jest wykonany w technologii IPS. A jak z jakością kolorów? Jest dobrze, barwy są wyraźne i „kolorowe”. Wydają się naprawdę „przyjemne” dla oka, ale oczywiście widziałem już lepsze rozwiązania. Panel dotykowy pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po interfejsie. Odpowiada za niego system operacyjny Windows 8.1, który pracuje stabilnie dzięki zastosowaniu układu z 4-rdzeniami o taktowaniu 1,8 GHz oraz 1 GB RAM. Jak na razie nie zauważyłem żadnych błędów w pracy platformy, ale to dopiero kilka godzin od uruchomienia.

Allview WI10N

Na uwagę zasługuje również dołączana klawiatura, która jest praktycznie takich samych rozmiarów, jak 10,1-calowy wyświetlacz. Klawisze są stosunkowo duże i mają własną powierzchnie, co znacznie wpływa na komfort pisania. Reagowanie tekstu nie stanowi problemu, a to dzięki temu, że układ przycisków jest dokładnie taki sam, jak w moim laptopie. Są tylko delikatne zmiany i dotyczą raczej wielkości klawiszy. Coś czuje, że na tablecie hybrydowym Allview WI10N napisze nie jeden tekst… 🙂

Allview WI10N vs Colorovo CityTab Supreme 8″

Chociaż nie są dla siebie konkurencją, to mam małe pytanie na koniec. Jaki z tych modeli byście wybrali? Ja chyba wolałbym uzbierać jeszcze trochę kasy i kupić hybrydowe urządzenie…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Michał Rogowicz